پیام فارس

آخرين مطالب

کاشت بذر گردشگری؛ برداشت درآمد پایدار برای روستاییان اقتصادي

کاشت بذر گردشگری؛ برداشت درآمد پایدار برای روستاییان
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


51 روستای هدف گردشگری استان فارس با جاذبه‌های تاریخی- طبیعی، میزبان گردشگران فرهنگی طبیعی می‌شوند. این میزبانی یک پیش‌شرط دارد. به ثمر رسیدن بذر گردشگری در روستاهای هدف گردشگری فارس نیازمند همکاری همه دستگاه‌های مسئول است.
حاصل این همکاری می‌تواند به برداشت محصولی چون اشتغالزایی و مهاجرت معکوس منجر شود.
در همین راستا «جمشید معینی» سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس در گفت‌و‌گو با «ایران» خواستار ایجاد صندوق تسهیلات برای تشویق روستاییان برای احیای بافت‌‌های تاریخی با هدف جذب گردشگر شد.
استان فارس با داشتن بیش از سه هزار اثر تاریخی در فهرست آثار ملی و چهار اثر جهانی یکی از مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی است. فارس با داشتن بیش از سه هزار روستا که در حال حاضر تعداد 51 روستای آن به‌عنوان روستای هدف گردشگری مصوب شده است، دارای ظرفیت بسیار بالایی در توسعه این گونه از بوم گردشگری است.
توسعه روزافزون شهرها از یک سو و از سوی دیگر زندگی ماشینی باعث شده تا گردشگری در محیط روستایی با توجه به بافت سنتی و فرهنگی روستایی، هنرهای سنتی و صنایع دستی، آداب و رسوم سنتی و... روز به روز طرفداران بیشتری را به خود جلب کند. از سوی دیگر؛ افزایش این نوع گردشگری نه تنها باعث ایجاد اشتغال روستایی و مهاجرت معکوس می‌شود، بلکه برای جذب بیشتر توریست می‌طلبد تا زیرساخت‌های توسعه آن مورد اهتمام قرار گیرد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت‌و‌گو با «ایران» در این خصوص گفت: برای حفظ و مرمت و توسعه روستایی آنچه باید اتفاق افتد همکاری میان بخش‌های مختلف سازمان‌ها است، چرا که توسعه روستایی یا حتی شهری نیازمند همکاری است و میراث فرهنگی به تنهایی قادر نیست در این زمینه اقدام کند.
جمشید معینی با بیان اینکه با اجرایی شدن طرح‌های هادی در روستاها انتظار توسعه و جذب گردشگر می‌رود، افزود: یکی از اهداف اجرای طرح هادی جذب گردشگر و حفظ ابنیه‌ تاریخی در روستاها است اما اجرایی شدن این طرح تنها کافی نیست، بلکه باید به فکر ایجاد اشتغال برای ساکنان روستا خصوصاً قشر جوانان بود تا ضمن حفظ هویت روستایی، دلگرمی برای ماندن در روستاهای آبا و اجدادی میان جوانان شکل بگیرد.
وی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال پایدار یکی از وظایف مسئولان است، افزود: از جمله وظایفی که می‌توان آن را جدی گرفته و در توسعه روستا و حفظ میراث آن تأثیرگذار باشد، ایجاد ارتباط پررنگ بین دفاتر خدمات گردشگری و روستاهای هدف گردشگری است. چون با راه‌اندازی تورهای تخصصی و ایجاد یک شرایط توأم با حس آرامش در گردشگران، آنان می‌توانند ضمن بازدید از روستاهای هدف گردشگری لحظات خوبی را تجربه کنند. ضمن آنکه از نزدیک با فرهنگ و آداب و رسوم آن روستا آشنا خواهند شد. این اتفاق مستلزم توجه بیشتر به تورهای گردشگری و ایجاد زیرساخت‌های لازم در روستاها است.
این مسئول با پیشنهاد ایجاد صندوق‌های تسهیلات برای روستاییان خاطرنشان کرد: با ایجاد صندوق تسهیلات برای روستاییان دولت می‌تواند با همکاری روستاییان در بخش‌های مختلف صفر تا صد احیا و بازسازی و مرمت روستایی را در برنامه توسعه خود لحاظ کند. این کار باعث می‌شود روستاییان نیز نسبت به حفظ میراث خود اهتمام بیشتری را به کار گیرند.
معینی با بیان اینکه بسیاری از روستاهای این استان با توجه به قرار گرفتن در بافت‌های تاریخی مورد توجه جهانی بوده و باید در حفظ و احیای آن توجه خاص مد نظر باشد، یادآور شد: به بسیاری از روستاها از جمله شمس آباد که در عرصه تخت جمشید قرار دارند، نگاه جهانی و ملی بیشتری وجود دارد. همین امر باعث شده تا برای حفظ میراث تاریخی آن یک سری محدودیت‌های اجرایی از جمله ساخت و سازها انجام شود تا تاریخ آن حفظ شده و دچار خدشه نشود اما نکته‌ای که باید ساکنان این روستاهای تاریخی به آن توجه کنند، این است که این اقدامات را نباید به چشم محدودیت نگاه کنند بلکه باید آن را یک ظرفیت بدانند که می‌توان از پتانسیل آن برای توسعه گردشگری و حفظ میراث آن روستا بهره برد و همه مردم کشور و حتی خارج از مرز و بوم را با داشته‌های این روستاها آشنا کرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر روستاهای گردشگری استان فارس دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و مراکز اقامتی، پذیرایی و تفریحی هستند، عنوان کرد:جاذبه‌های روستاهای هدف گردشگری استان فارس شناسایی شده است. هر روستا بر اساس ویژگی‌‌های خود توسعه می‌یابد. به‌عنوان مثال روستای قلات شهرستان شیراز بخش مرکزی دارای جاذبه‌های طبیعی - تاریخی، روستای مارگون شهرستان سپیدان بخش مرکزی دارای جاذبه‌های طبیعی، روستای دشتک شهرستان مرودشت بخش درودزن دارای جاذبه‌های طبیعی و بافت با ارزش، روستای جیزرزار شهرستان مرودشت بخش کامفیروز، دارای جاذبه‌های طبیعی و بافت با ارزش است.
51 روستا هدف گردشگری در فارس
مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس نیز با بیان اینکه توسعه گردشگری روستایی می‌تواند این استان را به‌سمت و سوی رونق، تأمین درآمد برای روستاییان، شکوفایی اقتصاد روستا و ایجاد انگیزه برای ماندگاری در مناطق روستایی ببرد، گفت:گردشگری مؤلفه‌ها و اجزای متعددی دارد که گردشگری روستایی یکی از انواع آن است. این مؤلفه در استان فارس به طور مستقیم براقتصاد روستایی اثر می‌گذارد و باید ترویج شود.کرونا نباید شرایطی ایجاد کند که درآمد روستاییان از گردشگری روستایی تحت تأثیر قرار گیرد، می‌توان با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به تقویت این زیر ساخت‌ها پرداخت. عطاء‌الله زمانی با اشاره به اینکه در سال 98 با تصویب11 روستای استان فارس (شامل سرنجلک ممسنی، دهمورد و خواجه جمالی نی ریز، کریشکی لارستان، دشت ارژن شیراز، کمهر و مارگون و حسین آباد سراب سپیدان، سید حسین کازرون، مظفری کوار و گاره جهرم) به‌عنوان روستاهای هدف گردشگری تعداد این روستاها به 19 مورد ثبت رسیده است، بیان کرد: در سال‌های گذشته نیز روستاهای لایزنگان و نوایگان داراب، بریجان جهرم، قلات شیراز، چنارآباده، قصریعقوب خرم بید، کندازی و دشتک مرودشت به‌عنوان روستاهای هدف گردشگری مصوب شده بود. زمانی با بیان اینکه تاکنون برای 5١ روستا در استان فارس تحت عنوان روستاهای هدف گردشگری درخواست مصوبه شده بود، تصریح کرد: تسهیلات ویژه برای توسعه بومگردی در روستاهای هدف گردشگری اعطا می‌شود، قابلیت‌های توسعه گردشگری روستایی در این مناطق می‌تواند با استفاده از این تسهیلات شکوفا شود، رعایت معماری ویژه و حفظ بافت سنتی روستاهای هدف گردشگری و همچنین توجه به مقاوم‌سازی و کاهش آسیب‌ها در حوادث، اولویت بنیاد مسکن در مناطق هدف گردشگری است.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/212737/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بازی سنگینی با تیم فجرسپاسی شیراز داریم

افتتاح شانزدهمین نمایشگاه دام و طیور در شیراز با میزبانی از فعالان اقتصادی 4 کشور

دیدار رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با شهردار تهران

غذای 25 میلیون نفر دور ریخته می شود/ توجه به شرکت های دانش بنیان

کشف 23 کیلو شیشه در فارس/ قاچاقچیان به هلاکت رسیدند

بازرس ویژه استاندار فارس: نظارت محسوس و نامحسوس بر بازار با قوت ادامه دارد

تصادف در محور کازرون 2 کشته به همراه داشت

هدیه کارآفرینانه رئیس سازمان فنی حرفه‌ای کشور به نازنین

لزوم توجه به نقش موثر و ارزشمند روابط عمومی در انعکاس عملکرد سازمان‌ها

بازیابی سلامت شهروندان با ایثارگری کادر درمان میسر شد

"اعتمادسازی” و" تقویت سرمایه اجتماعی " از مهم‌ترین وظایف کلیدی روابط عمومی است

حبوبات در میادین 27 درصد ارزان‌تر از سطح شهر است

انجام 1250 هکتار جنگل‌کاری پیرامون پایتخت طی 7 پروژه در نیمه دوم 1400

تکمیل تقاطع های غیرهمسطح شهر تهران مستلزم وحدت رویه حداکثری است

حضور 2 دختر نونهال جهرمی در مسابقات تکواندوی انتخابی تیم ملی

آزمون سراسری کارشناسی ارشد در استان فارس برگزار شد

بی قانونی؛ تخلف جناغی

رشد بیش از 60 درصدی درآمد عمومی استان فارس

آغاز عملیات اجرایی پروژه احداث خط 11 مترو تهران با مشارکت بخش خصوصی

بزرگراه‌های منطقه 4 با فرش گل زیباسازی شد

توسعه فرهنگی نیازمند معرفی آثار گذشته است/ شیراز موزه تخصصی ندارد

نصب بیش از 700 قطعه تجهیزات ایمنی ترافیک در بزرگراه‌های پایتخت

موانع آزمایشگاه تست اعتیاد گواهینامه داراب رفع شود

بازدید از برج میلاد در هفته میراث فرهنگی رایگان است

کارکنان خدوم؛ ماموران 137

بازدید رایگان از اماکن فرهنگی تاریخی استان فارس

عدم حضور مدیران در شورای فرهنگ عمومی یک اقدام ضد فرهنگی است

380 نفر داوطلب حضور در انتخابات هیات های مذهبی فارس هستند

مواضع در جهاد تبیین صادقانه و اقناع کننده باشد

ایمان سبز شیراز نایب قهرمان لیگ یک امیدهای کشور

سه طرح نیمه‌تمام فارس که سال 1401 افتتاح می‌شوند

صف انتظار 10 هزار متقاضی تلفن ثابت در استان فارس غیرقابل‌قبول است

امسال 527 تن کالاهای اساسی در جهرم توزیع شد

وام ضروری “نوبت پنجم” بازنشستگان کشوری پرداخت شد

شهر آفتاب؛ آماده میزبانی از نمایشگاه‌های بزرگ

با اصلاح ماده100 قانون شهرداری‌ها دیگر کمیسیون ماده 100 نخواهیم داشت/سوءاستفاده افراد سودجو از بی‌اطلاعی مالکان از مصوبه ساخت در طرح اداری

اصلاح کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری در دستور کار مجلس شورای اسلامی/ 90درصد اجرای به موضوع صدور پروانه مرتبط است

شاخص آلودگی هوا در پایتخت کاهش یافت/احتمال گسیل گرد و خاک در شهر

تصاویر زشت‌ترین‌ شهرهای دنیا | این شهرها چه ویژگی‌هایی دارند؟

هم افزایی دیوان عدالت اداری و شهرداری ها در راستای حقوق مردم

خسارت 7هزار میلیاردی تهران از مهاجمان ریز

مهمترین ثمره نشست با قضات دیوان عدالت، رویه‌سازی در صدور آراء است

کتاب «یادگیری پنهان» اثر نویسنده جهرمی منتشر شد

ساکنان روستاهای اقلید فارس خدمات پزشکی رایگان دریافت کردند

افزایش کرایه تاکسی‌ها مسیر قانونی خود را طی کرده است

مسائل تعاونی های مشکل دار استان البرز بررسی شد

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله فاطمی‌نیا

معدوم سازی هفت هزار کیلوگرم تخم مرغ فاسد در لارستان فارس

عضو شورای اطلاع رسانی دولت: جایگاه روابط‌عمومی‌ها ارتقا یابد

انتخابات شورای هیات های مذهبی لامرد صبح جمعه برگزار می شود