پیام فارس

آخرين مطالب

کاشت بذر گردشگری؛ برداشت درآمد پایدار برای روستاییان اقتصادي

کاشت بذر گردشگری؛ برداشت درآمد پایدار برای روستاییان
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


51 روستای هدف گردشگری استان فارس با جاذبه‌های تاریخی- طبیعی، میزبان گردشگران فرهنگی طبیعی می‌شوند. این میزبانی یک پیش‌شرط دارد. به ثمر رسیدن بذر گردشگری در روستاهای هدف گردشگری فارس نیازمند همکاری همه دستگاه‌های مسئول است.
حاصل این همکاری می‌تواند به برداشت محصولی چون اشتغالزایی و مهاجرت معکوس منجر شود.
در همین راستا «جمشید معینی» سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس در گفت‌و‌گو با «ایران» خواستار ایجاد صندوق تسهیلات برای تشویق روستاییان برای احیای بافت‌‌های تاریخی با هدف جذب گردشگر شد.
استان فارس با داشتن بیش از سه هزار اثر تاریخی در فهرست آثار ملی و چهار اثر جهانی یکی از مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی است. فارس با داشتن بیش از سه هزار روستا که در حال حاضر تعداد 51 روستای آن به‌عنوان روستای هدف گردشگری مصوب شده است، دارای ظرفیت بسیار بالایی در توسعه این گونه از بوم گردشگری است.
توسعه روزافزون شهرها از یک سو و از سوی دیگر زندگی ماشینی باعث شده تا گردشگری در محیط روستایی با توجه به بافت سنتی و فرهنگی روستایی، هنرهای سنتی و صنایع دستی، آداب و رسوم سنتی و... روز به روز طرفداران بیشتری را به خود جلب کند. از سوی دیگر؛ افزایش این نوع گردشگری نه تنها باعث ایجاد اشتغال روستایی و مهاجرت معکوس می‌شود، بلکه برای جذب بیشتر توریست می‌طلبد تا زیرساخت‌های توسعه آن مورد اهتمام قرار گیرد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت‌و‌گو با «ایران» در این خصوص گفت: برای حفظ و مرمت و توسعه روستایی آنچه باید اتفاق افتد همکاری میان بخش‌های مختلف سازمان‌ها است، چرا که توسعه روستایی یا حتی شهری نیازمند همکاری است و میراث فرهنگی به تنهایی قادر نیست در این زمینه اقدام کند.
جمشید معینی با بیان اینکه با اجرایی شدن طرح‌های هادی در روستاها انتظار توسعه و جذب گردشگر می‌رود، افزود: یکی از اهداف اجرای طرح هادی جذب گردشگر و حفظ ابنیه‌ تاریخی در روستاها است اما اجرایی شدن این طرح تنها کافی نیست، بلکه باید به فکر ایجاد اشتغال برای ساکنان روستا خصوصاً قشر جوانان بود تا ضمن حفظ هویت روستایی، دلگرمی برای ماندن در روستاهای آبا و اجدادی میان جوانان شکل بگیرد.
وی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال پایدار یکی از وظایف مسئولان است، افزود: از جمله وظایفی که می‌توان آن را جدی گرفته و در توسعه روستا و حفظ میراث آن تأثیرگذار باشد، ایجاد ارتباط پررنگ بین دفاتر خدمات گردشگری و روستاهای هدف گردشگری است. چون با راه‌اندازی تورهای تخصصی و ایجاد یک شرایط توأم با حس آرامش در گردشگران، آنان می‌توانند ضمن بازدید از روستاهای هدف گردشگری لحظات خوبی را تجربه کنند. ضمن آنکه از نزدیک با فرهنگ و آداب و رسوم آن روستا آشنا خواهند شد. این اتفاق مستلزم توجه بیشتر به تورهای گردشگری و ایجاد زیرساخت‌های لازم در روستاها است.
این مسئول با پیشنهاد ایجاد صندوق‌های تسهیلات برای روستاییان خاطرنشان کرد: با ایجاد صندوق تسهیلات برای روستاییان دولت می‌تواند با همکاری روستاییان در بخش‌های مختلف صفر تا صد احیا و بازسازی و مرمت روستایی را در برنامه توسعه خود لحاظ کند. این کار باعث می‌شود روستاییان نیز نسبت به حفظ میراث خود اهتمام بیشتری را به کار گیرند.
معینی با بیان اینکه بسیاری از روستاهای این استان با توجه به قرار گرفتن در بافت‌های تاریخی مورد توجه جهانی بوده و باید در حفظ و احیای آن توجه خاص مد نظر باشد، یادآور شد: به بسیاری از روستاها از جمله شمس آباد که در عرصه تخت جمشید قرار دارند، نگاه جهانی و ملی بیشتری وجود دارد. همین امر باعث شده تا برای حفظ میراث تاریخی آن یک سری محدودیت‌های اجرایی از جمله ساخت و سازها انجام شود تا تاریخ آن حفظ شده و دچار خدشه نشود اما نکته‌ای که باید ساکنان این روستاهای تاریخی به آن توجه کنند، این است که این اقدامات را نباید به چشم محدودیت نگاه کنند بلکه باید آن را یک ظرفیت بدانند که می‌توان از پتانسیل آن برای توسعه گردشگری و حفظ میراث آن روستا بهره برد و همه مردم کشور و حتی خارج از مرز و بوم را با داشته‌های این روستاها آشنا کرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر روستاهای گردشگری استان فارس دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و مراکز اقامتی، پذیرایی و تفریحی هستند، عنوان کرد:جاذبه‌های روستاهای هدف گردشگری استان فارس شناسایی شده است. هر روستا بر اساس ویژگی‌‌های خود توسعه می‌یابد. به‌عنوان مثال روستای قلات شهرستان شیراز بخش مرکزی دارای جاذبه‌های طبیعی - تاریخی، روستای مارگون شهرستان سپیدان بخش مرکزی دارای جاذبه‌های طبیعی، روستای دشتک شهرستان مرودشت بخش درودزن دارای جاذبه‌های طبیعی و بافت با ارزش، روستای جیزرزار شهرستان مرودشت بخش کامفیروز، دارای جاذبه‌های طبیعی و بافت با ارزش است.
51 روستا هدف گردشگری در فارس
مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس نیز با بیان اینکه توسعه گردشگری روستایی می‌تواند این استان را به‌سمت و سوی رونق، تأمین درآمد برای روستاییان، شکوفایی اقتصاد روستا و ایجاد انگیزه برای ماندگاری در مناطق روستایی ببرد، گفت:گردشگری مؤلفه‌ها و اجزای متعددی دارد که گردشگری روستایی یکی از انواع آن است. این مؤلفه در استان فارس به طور مستقیم براقتصاد روستایی اثر می‌گذارد و باید ترویج شود.کرونا نباید شرایطی ایجاد کند که درآمد روستاییان از گردشگری روستایی تحت تأثیر قرار گیرد، می‌توان با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به تقویت این زیر ساخت‌ها پرداخت. عطاء‌الله زمانی با اشاره به اینکه در سال 98 با تصویب11 روستای استان فارس (شامل سرنجلک ممسنی، دهمورد و خواجه جمالی نی ریز، کریشکی لارستان، دشت ارژن شیراز، کمهر و مارگون و حسین آباد سراب سپیدان، سید حسین کازرون، مظفری کوار و گاره جهرم) به‌عنوان روستاهای هدف گردشگری تعداد این روستاها به 19 مورد ثبت رسیده است، بیان کرد: در سال‌های گذشته نیز روستاهای لایزنگان و نوایگان داراب، بریجان جهرم، قلات شیراز، چنارآباده، قصریعقوب خرم بید، کندازی و دشتک مرودشت به‌عنوان روستاهای هدف گردشگری مصوب شده بود. زمانی با بیان اینکه تاکنون برای 5١ روستا در استان فارس تحت عنوان روستاهای هدف گردشگری درخواست مصوبه شده بود، تصریح کرد: تسهیلات ویژه برای توسعه بومگردی در روستاهای هدف گردشگری اعطا می‌شود، قابلیت‌های توسعه گردشگری روستایی در این مناطق می‌تواند با استفاده از این تسهیلات شکوفا شود، رعایت معماری ویژه و حفظ بافت سنتی روستاهای هدف گردشگری و همچنین توجه به مقاوم‌سازی و کاهش آسیب‌ها در حوادث، اولویت بنیاد مسکن در مناطق هدف گردشگری است.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/212737/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

فرونشست زمین در محوطه تاریخی بازار وکیل

پایش کیفی هوای کشور در 17 بهمن

از رزمایش پلیس تا اعتکاف مادر و فرزندی به روایت تصویر

اجرای مرحله دوم اردوی راهیان پیشرفت دانشجویان سیستان و بلوچستان از 22 بهمن

گشایش مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه آزاد فیروزآباد

برگزاری بیست و یکمین اردوی آموزشی- تشکیلاتی جهاد اکبر از 21 تا 28 بهمن در مشهد مقدس

افتتاح نمایش «جهنم سرد» در موزه عبرت

آخرین فرصت بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث از ابتدای بهمن ماه 1401

روایت ستاره تیم ملی فوتبال ایران از زلزله وحشتناک ترکیه در گفت‌وگو با فارس

روایت ستاره تیم ملی فوتبال از زلزله وحشتناک ترکیه در گفت‌وگو با فارس

اعزام کاروان زوج‌های دانشجوی شیراز به مشهد مقدس

آغاز به‌کار جشنواره فیلم فجر در شیراز

قیمت انواع حبوبات دوشنبه 17 بهمن 1401

لیگ یک/ یک گلزن خاطره‌انگیز دوباره زنده شد

صعود کوهنورد اروندی به قله «تشگر»

شکست فجر برابر نماینده یزد د لیگ یک فوتبال

هفته بیست و یکم لیگ یک‌| صدرنشین باز هم متوقف شد/ پیروزی 4 مدعی

آغاز عملیات اجرایی راه اندازی 2 هزار و 100 تخت بیمارستانی در شیراز

شهادت یک جانباز 70 درصد

دستاوردهای نظام، حاصل خون شهدا و فداکاری ایثارگران است

افزایش 200 درصدی تولید اتوبوس در ایران خودرو دیزل

هشدار نارنجی هواشناسی؛ احتمال سیل و سقوط بهمن در این 9 استان

مارکا: کورتوا جام جهانی باشگاه‌ها را از دست داد

فرهنگسازی در استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر

به مناسبت دهه فجر و به میزبانی ایمیدرو و منطقه اقتصادی لامرد

آمار کرونا امروز 17 بهمن 1401

بازخوانی پرونده یک شکوه ملی / مهمترین اتفاقات 12 تا 22 بهمن 1357

از دستگیری سارق محموله خودرو‌ها در فارس تا توقیف دستگاه‌های قهوه ساز در کازرون

تصاویر| یخ نوردی در آبشار یخی خور خورسلماس

فتاحی: امضای 3 قرارداد سرمایه گذاری در حوزه های فولاد و پتروشیمی در لامرد

عکس| فرونشست زمین در مرکز شیراز

چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر از امروز در سینما هلال زاهدان

گزارش فارس از وعده مخبر نتیجه داد/ نماینده بنیاد برکت راهی «درشهر بشاگرد»شدند

گزارش تمرین پرسپولیس| سرخپوشان بدون مصدوم زیر نظر یحیی/ تمرین اختصاصی دروازه‌بانان با ننکا

راهپیمایی 22 بهمن همواره موجب اخلال در محاسبات و تحیر دشمنان است

لزوم طراحی الگوهای موثر در مسیر رشد/طراحی الگوی تبلیغی و تربیتی طوبی

بارش برف و باران در تهران

جشنواره قرآنی بشری از 18 بهمن آغاز می شود

اعلام مسیر راهپیمایی یوم الله 22 بهمن 1401 در کیش

افزایش 5٠ درصدی امید به زندگی در فارس

23 فیلم جشنواره فجر در شیراز اکران می شود

تجلیل نماینده ولی‌فقیه، استاندار و مدیرکل بنیاد سمنان از خانواده شهدای دوران انقلاب

جانباز گرانقدر 70 درصد «فریدون غلامی» به لقاء‌الله پیوست

تزریق گاز به 120 روستای سیستان و بلوچستان تا 22 بهمن

پخش زنده برنامه‌های ورزشی دوشنبه 17 بهمن از تلویزیون و آنلاین + جدول

آخرین آمار واکسیناسیون کرونا در ایران؛ 17 بهمن

عکس/ صحن علنی 17 بهمن ماه مجلس شورای اسلامی

فرونشست خیابان لطفعلی‌خان زند شیراز

دستگیری سارق محموله‌های خودرو در فارس

گزارش نهایی عفو رهبری تا پایان بهمن‌ماه اعلام می‌شود