پیام فارس

آخرين مطالب

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات استان فارس:

شبکه نظارتی شورای نگهبان، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند سياسي

شبکه نظارتی شورای نگهبان، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات در استان فارس گفت: شبکه نظارتی شورای نگهبان، مدیریت سلامت انتخابات را تضمین می‌کند البته ما صرفاً کار نظارت را انجام می‌دهیم یعنی سلامت انتخابات را بر عهده داریم و قرار نیست برای تخلف حکم صادر کنیم.

حجت‌الاسلام محمد عباس‌زاده شامگاه پنج‌شنبه در نشست مجازی پرسش و پاسخ فعالان دانشجویی با اشاره به حساسیت جایگاه انتخابات و داوطلبین به‌خصوص در بحث اقتصادی و تأیید وجود برخی خلأهای قانونی افزود: مقام معظم رهبری طهارت اقتصادی را شرط مشروعیت همه مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران می‌دانند، ما این طهارت اقتصادی را چگونه احراز کنیم؟ آیا مهلت محدود چند روزه برای بررسی شرایط یک داوطلب و مجموع حدود هزار نفر کافی است؟ نظارت این گونه نیست که من بگویم فلانی را می‌شناسم خوب است، باید پرونده تشکیل شود.
وی ادامه داد: مجامع نظارتی می بایست تأیید کنند این فرد داوطلب، دوتابعیتی است یا نیست، ضد نظام است یا نیست، پرونده فساد در دادگستری دارد یا ندارد، زندان رفته یا نرفته، تمام این موارد استعلام می‌خواهد.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس تصریح کرد: قضاوت در شورای نگهبان سخت‌تر از قضاوت در دادگستری است. در پرونده‌های دادگستری قضاوت میان جمع محدودی انجام می‌شود، اما در پرونده‌های شورای نگهبان قضاوت‌هایی انجام می‌شود که یک طرف آن، نظام و بیت‌المال است و طرف دیگر آن آبروی فرد در جامعه که هر کدام جنبه پیچیده شرعی، قانونی، اخلاقی و فقهی دارد.
وی بیان کرد: مجموعه نظارتی شورای نگهبان نسبت به شوراها طبق قانون اساسی نقشی ندارد و نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا بر عهده مجلس شورای اسلامی است و شورای نگهبان نمی‌تواند فردی را بدون دلیل رد یا قبول کند.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس درباره نقش مردم در نظارت بر دولت و نظارت دولت بر مردم و اینکه در بحث نظارت مردم بر شوراها و مجلس چه نقشی می‌توانند داشته باشند، بیان داشت: نظارت یک فعل است، یک موقع می‌گوییم وظیفه نظارت بر مسئولین را چه کسی باید متولی باشد این یک بحث است. ما یک بخش از سیستم نظارتی بر فعالیت‌های نظام را داریم کما اینکه گروه‌های دیگر هم بر بخش‌های دیگر نظارت دارند.
عباس‌زاده بیان کرد: ما نظارت و بازرسی بر نحوه انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، خبرگان رهبری را برعهده داریم. در این حیطه ما یک شبکه نظارت بر انتخابات در همه شهرستان‌های استان فارس به صورت دفتر مستقل داریم. در دفاتر چند نفر مشغول به کارند البته به صورت پاره‌وقت است و رئیس یا سرپرست هر دفتر از تهران منصوب می‌شود.
به گفته وی اوج فعالیت‌های ما در زمان انتخابات است و در حقیقت این شبکه نظارتی، مدیریت سلامت انتخابات را تضمین می‌کند.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس درباره اینکه چه سازوکارهایی برای نهادهای نظارتی اندیشیده شده است، افزود: این شبکه در طول سال حداقل چندین بار دوره‌های آموزشی برای نظارت می بینند تا با وظایفشان بهتر آشنا شوند و در انتخابات چه کار کنند. این یک بخش از مردمی بودن کار ما است.
عباس‌زاده درباره اینکه حضور مردم در بحث نظارت چقدر مؤثر است، ابراز کرد: رئیس این شبکه هرمی سعی دارد که سلامت انتخابات را به صورت مردمی تأمین کند. بنده اعلام کرده‌ام که مردم در حیطه سلامت انتخابات اگر نکته یا مطلبی دارند پذیرا هستیم انتقال می‌دهیم به مراجع مربوطه و بررسی می‌کنیم.
وی گفت: در صورت پرونده تخلف تشکیل می دهیم همراه مستندات به قاضی تحویل می‌دهیم و قوه قضائیه بعد از بررسی به نتیجه می‌رسد.
این عضو هیات علمی دانشگاه جهرم کرد: قاضی مستقل است و ما نمی‌توانیم تعیین تکلیف کنیم. به منظور صیانت و بررسی تخلفات انتخاباتی ستادی در دادگستری تشکیل شده است که رئیس این ستاد، رئیس کل دادگستری است و فرماندار، نیروی انتظامی، شورای نگهبان، شوراها همه عضو این ستاد هستند و با هم همکاری می کنند.
وی اضافه کرد: دادستان هم عضو آن ستاد است تا هم از تخلفات احتمالی پیشگیری کند و هم اگر جایی تخلفی خواست صورت بگیرد برخورد کند، مردم در موضوع انتخابات اگر تخلفی دیدند ما پذیرا هستیم گزارش‌ها را دریافت می‌کنیم و بسته به توانمان تثبیتش بکنیم تا گزارش محکم و محکمه پسند باشد و راحت تر به نتیجه برسد.
عباس زاده درباره اینکه شورای نگهبان برای احراز صلاحیت از نهاد اداری اطلاعاتی کمک می‌گیرد یا اینکه شبکه اطلاعاتی دارد بیان کرد: ما از مراجع اطلاعاتی استفاده می‌کنیم. حراست‌های دستگاه‌های اداری تخلفات مسئولان و کارمندان را ارسال می کنند مثلاً فردی از آموزش و پرورش ثبت‌نام کرده وقتی تخلفات ارسال و اثبات نشود فرد تأیید صلاحیت می‌شود. ما از دادگاه و پلیس فتا استعلام می‌گیریم و آن‌ها هم با ما کمال همکاری را دارند.
وی درباره اینکه نظارت پسینی شورای نگهبان بعد از انتخابات و تأیید صلاحیت بر مجلس شورای اسلامی چگونه است، گفت: شورای نگهبان نسبت به شورا هیچ نقشی در نظارت ندارد البته مبتنی بر قانون فعلی ما نسبت به مجلس، نظارت پسینی داریم، یعنی نماینده‌ها را رها نمی‌کنیم صرفاً تا قبل از انتخابات ببینیم چه کردند. گاهی تذکر هم می‌دهیم.
عباس‌زاده با اشاره به خلأهای قانونی که وجود دارد، گفت: قانون نسبت به احراز صلاحیت نقص دارد چون شاخص‌های ما کیفی است متاسفانه شاخص کمی به دست نیاوردیم. ماده قانونی که ویژگی کیفی را مطرح می‌کند، قابل اندازه‌گیری نیست.
حجت‌الاسلام عباس‌زاده درباره اینکه قدرت ارجاعی دفتر نظارت در مسیر چهار ساله‌ای که یک نماینده طی می‌کند در تذکر یا استعلام، اظهار کرد: قدرت ما تقریباْ هیچ است و فقط اسباب امر به معروف و نهی از منکر است. ما فقط در موقع انتخابات می‌توانیم، اما بعد از اینکه فرد نماینده شد، نمی‌توانیم ورود کنیم، حتی در ارجاع به سایر ارگان‌ها نیز در بحثش اختلاف است.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس درباره اینکه نقش شورای نگهبان در کنترل مصارف غیرمتعارف مثل هزینه‌های میلیاردی بعد از تأیید صلاحیت و در یک هفته تبلیغات پاسخ داد: خلأهای قانونی زیاد داریم؛ مقام معظم رهبری در این زمینه بر نظارت بر نمایندگان مجلس تأکید فرمودند که مجلس آن را در قالب کمیته صیانت از رفتار نمایندگان اجرایی کرد.
برچسب‌ها
انتخابات 1400 شورای نگهبان تشکل های دانشجویی فارس
پروندهٔ خبری
انتخابات 1400

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/212163/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

دولت فکری برای تکمیل مسکن مهر برازجان کند

تراز تجاری آخرین ماه بهار مثبت 204میلیون دلار

درخواست رسیدگی به پرونده مالباختگان یک شرکت خودرویی

با ترویج ازدواج آسان به آمار و سن ازدواج کمک خواهیم کرد

علم الهدی: گرانی ها باعث شده شیرینی‌ موفقیت های دولت قابل لمس نباشد / تیم مذاکره کننده ایرانی که در رأس آن جوان نمازشب خوان و اهل تهجد قرار دارد، مقتدرانه مقابل آمریکا ایستاد

پیوند آسمانی زیر سایه پر مهر امام مهربانی

صاحبخانه ها با رأفت رفتار کنند

شورای صنفی استادان دانشگاه خواستار عدم جابجایی دانشکده ادبیات شد

آمریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر در ادوار تاریخ است/ حمله به هواپیمای مسافربری ایران نمونه بارز حقوق بشر آمریکایی است

ابهامات پیرامون ساخت خط دوم قطار شهری شیراز باید رفع گردد

کاپیتان پرسپولیس رسما از فوتبال خداحافظی کرد

توقیف 50 تن قیر قاچاق در محور زابل به زاهدان

خلیج فارس مواج و هوا گرد و غباری

پیشگیری از آتش‌سوزی تانکر 30 هزار لیتری حمل سوخت

آشنایی فرمانداران فارس با سیاست‌های دولت سیزدهم و خادمی حرم مطهر شاهچراغ(ع)

سازمان‌های حقوق بشری نسبت به تعدی استکبار جهانی در دنیا حساس باشند

بازگرداندن 23 هزار میلیارد تومان از اموال شهرداری طی 10 ماه/ کاهش یک ششمی زمان صدور پروانه در چند منطقه/ ارائه پروژه‌های قابل سرمایه‌گذاری؛ این‌ هفته

وقتی فرشتگان برای ازدواج امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) بهشت را آذین بستند

فارس من| دستور ویژه رئیس جمهور به وزیر صمت برای رفع مشکلات معدن کرومیت آسمینون

واژگونی پژو 206 در جاده مرودشت

کم‌کاری در تکمیل یادمان شهدا هیچ توجیهی ندارد

آشفتگی در بیت سیاسی اهل سنت عراق

فرمانداران استان فارس، خادم افتخاری حرم مطهر حضرت احمدبن موسی(ع) شدند

ایران - اروگوئه؛ یک مهر در اتریش

یک قول ویژه از استاندار به طایفه «جلیل»

پیگیری لارستانی‌های مقیم بندرعباس برای بهبود وضعیت جاده کهورستان - لار/ دیدار با امام جمعه اهل‌سنت

بهره برداری از 95میلیارد تومان پروژه زیرساختی در شهرک صنعتی شیراز

سود وام 81 هزار واحد مسکن مهر 18 درصد می‌شود

رئیس مجمع نمایندگان البرز: تکمیل مسکن مهر البرز به 2 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

وزیر بهداشت: برنامه «عدالت و تعالی نظام سلامت» با هدف محرومیت‌زدایی اجرا می‌شود

تا بهمن ماه امسال از استخر شنای بویین میاندشت بهره‌برداری می‌شود

آغاز ارائه 3 خدمت جدید سلامت در اقلید با حضور وزیر بهداشت

ضرورت افزایش اقدامات حوزه ایمنی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل مترو

بایدن: از کشورهای خلیج فارس خواستم تولید نفت را افزایش دهند

فارس من| سد مارون 2 نتیجه‌ای جز نابودی زیستگاه زاگرس ندارد

درخواست بایدن از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای افزایش تولید نفت

افتتاح باشگاه مهارت دانش‌آموزی در فارس

قدردانی وزیر بهداشت از همراهی مردم فارس در مقابله با کرونا

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب: امام خمینی(ره) نگاه دنیا نسبت به شیعه و سنی را عوض کرد/ ایجاد مرز و خط‌کشی میان اهل تسنن و شیعیان امری ناصواب است

وزیر بهداشت : واکسیناسیون سریع و در حجم وسیع دلیل مقابله با کرونا بوده است

دختر نوجوان در ممسنی قربانی اختلاف خانوادگی شد

308 هزار مترمربع از اراضی ملی فارس رفع تصرف شده است

فارس سومین از نظر تعداد دانش‌آموز مدارس غیردولتی سوم است

وزیر بهداشت وارد فارس شد

بازخوانی ماموریت رسانه‌های فارس در اربعینی دیگر

وزیر بهداشت با هدف بازدید از طرح‌های سلامت وارد استان فارس شد

خانه‌های حسن‌آباد دیگر قابل سکونت نیست/ عبرت بگیریم

اجرای سنت دیرینه برپایی دسته عزای جوادالائمه(ع) در قم

فرمانده نیروی دریایی ارتش به زیارت حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) رفت

پلمب 31 واحد صنفی متخلف در شیراز