پیام فارس

آخرين مطالب

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات استان فارس:

شبکه نظارتی شورای نگهبان، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند سياسي

شبکه نظارتی شورای نگهبان، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات در استان فارس گفت: شبکه نظارتی شورای نگهبان، مدیریت سلامت انتخابات را تضمین می‌کند البته ما صرفاً کار نظارت را انجام می‌دهیم یعنی سلامت انتخابات را بر عهده داریم و قرار نیست برای تخلف حکم صادر کنیم.

حجت‌الاسلام محمد عباس‌زاده شامگاه پنج‌شنبه در نشست مجازی پرسش و پاسخ فعالان دانشجویی با اشاره به حساسیت جایگاه انتخابات و داوطلبین به‌خصوص در بحث اقتصادی و تأیید وجود برخی خلأهای قانونی افزود: مقام معظم رهبری طهارت اقتصادی را شرط مشروعیت همه مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران می‌دانند، ما این طهارت اقتصادی را چگونه احراز کنیم؟ آیا مهلت محدود چند روزه برای بررسی شرایط یک داوطلب و مجموع حدود هزار نفر کافی است؟ نظارت این گونه نیست که من بگویم فلانی را می‌شناسم خوب است، باید پرونده تشکیل شود.
وی ادامه داد: مجامع نظارتی می بایست تأیید کنند این فرد داوطلب، دوتابعیتی است یا نیست، ضد نظام است یا نیست، پرونده فساد در دادگستری دارد یا ندارد، زندان رفته یا نرفته، تمام این موارد استعلام می‌خواهد.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس تصریح کرد: قضاوت در شورای نگهبان سخت‌تر از قضاوت در دادگستری است. در پرونده‌های دادگستری قضاوت میان جمع محدودی انجام می‌شود، اما در پرونده‌های شورای نگهبان قضاوت‌هایی انجام می‌شود که یک طرف آن، نظام و بیت‌المال است و طرف دیگر آن آبروی فرد در جامعه که هر کدام جنبه پیچیده شرعی، قانونی، اخلاقی و فقهی دارد.
وی بیان کرد: مجموعه نظارتی شورای نگهبان نسبت به شوراها طبق قانون اساسی نقشی ندارد و نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا بر عهده مجلس شورای اسلامی است و شورای نگهبان نمی‌تواند فردی را بدون دلیل رد یا قبول کند.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس درباره نقش مردم در نظارت بر دولت و نظارت دولت بر مردم و اینکه در بحث نظارت مردم بر شوراها و مجلس چه نقشی می‌توانند داشته باشند، بیان داشت: نظارت یک فعل است، یک موقع می‌گوییم وظیفه نظارت بر مسئولین را چه کسی باید متولی باشد این یک بحث است. ما یک بخش از سیستم نظارتی بر فعالیت‌های نظام را داریم کما اینکه گروه‌های دیگر هم بر بخش‌های دیگر نظارت دارند.
عباس‌زاده بیان کرد: ما نظارت و بازرسی بر نحوه انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، خبرگان رهبری را برعهده داریم. در این حیطه ما یک شبکه نظارت بر انتخابات در همه شهرستان‌های استان فارس به صورت دفتر مستقل داریم. در دفاتر چند نفر مشغول به کارند البته به صورت پاره‌وقت است و رئیس یا سرپرست هر دفتر از تهران منصوب می‌شود.
به گفته وی اوج فعالیت‌های ما در زمان انتخابات است و در حقیقت این شبکه نظارتی، مدیریت سلامت انتخابات را تضمین می‌کند.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس درباره اینکه چه سازوکارهایی برای نهادهای نظارتی اندیشیده شده است، افزود: این شبکه در طول سال حداقل چندین بار دوره‌های آموزشی برای نظارت می بینند تا با وظایفشان بهتر آشنا شوند و در انتخابات چه کار کنند. این یک بخش از مردمی بودن کار ما است.
عباس‌زاده درباره اینکه حضور مردم در بحث نظارت چقدر مؤثر است، ابراز کرد: رئیس این شبکه هرمی سعی دارد که سلامت انتخابات را به صورت مردمی تأمین کند. بنده اعلام کرده‌ام که مردم در حیطه سلامت انتخابات اگر نکته یا مطلبی دارند پذیرا هستیم انتقال می‌دهیم به مراجع مربوطه و بررسی می‌کنیم.
وی گفت: در صورت پرونده تخلف تشکیل می دهیم همراه مستندات به قاضی تحویل می‌دهیم و قوه قضائیه بعد از بررسی به نتیجه می‌رسد.
این عضو هیات علمی دانشگاه جهرم کرد: قاضی مستقل است و ما نمی‌توانیم تعیین تکلیف کنیم. به منظور صیانت و بررسی تخلفات انتخاباتی ستادی در دادگستری تشکیل شده است که رئیس این ستاد، رئیس کل دادگستری است و فرماندار، نیروی انتظامی، شورای نگهبان، شوراها همه عضو این ستاد هستند و با هم همکاری می کنند.
وی اضافه کرد: دادستان هم عضو آن ستاد است تا هم از تخلفات احتمالی پیشگیری کند و هم اگر جایی تخلفی خواست صورت بگیرد برخورد کند، مردم در موضوع انتخابات اگر تخلفی دیدند ما پذیرا هستیم گزارش‌ها را دریافت می‌کنیم و بسته به توانمان تثبیتش بکنیم تا گزارش محکم و محکمه پسند باشد و راحت تر به نتیجه برسد.
عباس زاده درباره اینکه شورای نگهبان برای احراز صلاحیت از نهاد اداری اطلاعاتی کمک می‌گیرد یا اینکه شبکه اطلاعاتی دارد بیان کرد: ما از مراجع اطلاعاتی استفاده می‌کنیم. حراست‌های دستگاه‌های اداری تخلفات مسئولان و کارمندان را ارسال می کنند مثلاً فردی از آموزش و پرورش ثبت‌نام کرده وقتی تخلفات ارسال و اثبات نشود فرد تأیید صلاحیت می‌شود. ما از دادگاه و پلیس فتا استعلام می‌گیریم و آن‌ها هم با ما کمال همکاری را دارند.
وی درباره اینکه نظارت پسینی شورای نگهبان بعد از انتخابات و تأیید صلاحیت بر مجلس شورای اسلامی چگونه است، گفت: شورای نگهبان نسبت به شورا هیچ نقشی در نظارت ندارد البته مبتنی بر قانون فعلی ما نسبت به مجلس، نظارت پسینی داریم، یعنی نماینده‌ها را رها نمی‌کنیم صرفاً تا قبل از انتخابات ببینیم چه کردند. گاهی تذکر هم می‌دهیم.
عباس‌زاده با اشاره به خلأهای قانونی که وجود دارد، گفت: قانون نسبت به احراز صلاحیت نقص دارد چون شاخص‌های ما کیفی است متاسفانه شاخص کمی به دست نیاوردیم. ماده قانونی که ویژگی کیفی را مطرح می‌کند، قابل اندازه‌گیری نیست.
حجت‌الاسلام عباس‌زاده درباره اینکه قدرت ارجاعی دفتر نظارت در مسیر چهار ساله‌ای که یک نماینده طی می‌کند در تذکر یا استعلام، اظهار کرد: قدرت ما تقریباْ هیچ است و فقط اسباب امر به معروف و نهی از منکر است. ما فقط در موقع انتخابات می‌توانیم، اما بعد از اینکه فرد نماینده شد، نمی‌توانیم ورود کنیم، حتی در ارجاع به سایر ارگان‌ها نیز در بحثش اختلاف است.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس درباره اینکه نقش شورای نگهبان در کنترل مصارف غیرمتعارف مثل هزینه‌های میلیاردی بعد از تأیید صلاحیت و در یک هفته تبلیغات پاسخ داد: خلأهای قانونی زیاد داریم؛ مقام معظم رهبری در این زمینه بر نظارت بر نمایندگان مجلس تأکید فرمودند که مجلس آن را در قالب کمیته صیانت از رفتار نمایندگان اجرایی کرد.
برچسب‌ها
انتخابات 1400 شورای نگهبان تشکل های دانشجویی فارس
پروندهٔ خبری
انتخابات 1400

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/212163/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

هشتاد و یکمین نشست شورای عالی اشتغال برگزار می شود

فارس در تعداد محکوم مالی در کشور اول است

کشف 16 میلیارد لاستیک قاچاق در محور کرمانشاه - نورآباد

تصادف در محور سریش آباد 1 کشته و 7 زخمی برجای گذاشت

مرمت بازارچه تاریخی روستای هفتادر

تعلل 5 ساله در احداث جایگاه سوخت/ امتیازی که بدون توجه به ضوابط تمدید می‌شود!

نماینده ولی‌فقیه در کرمان: امت اسلامی اهل افراط و تفریط نیست

فارس من| پاسخ رگولاتوری به انتقاد کاربران از تعرفه‌گذاری اینترنت/ در مصوبه تعرفه‌ای چاره‌اندیشی شده است

توزیع بسته‌های غذایی در مناطق مرزنشین و اهل‌سنت گنبدکاووس

برداشت ذرت علوفه ای از مزارع گراش

برنامه‌های هفته بسیج دانش‌آموزی در فارس اعلام شد/توزیع 20 هزاربسته لوازم التحریر

همت نیک اندیشان فارس برای آزادی مادر باردار و مبتلا به سرطان

توصیه آملی لاریجانی به دولت /تصمیمات اقتصادی کارشناسانه باشد

«هرمز شجاعی مهر» میهمان این هفته «پرنیان صدا» / مجری سیمای خانواده روی صندلی پرنیان صدا / چهار دهه خاطره با استاد شجاعی مهر

مهدویت در مکتب بانوی آب و آینه

ریشه های قرآنی اتحاد اقوام و فرق

جابه‌جایی بیش از 925 هزار مسافر در فرودگاه شیراز/ افزایش 49 درصدی پرواز‌ها

«حسن رنجبر» به عنوان شهردار صباشهر انتخاب شد

شروع عملیات اجرایی تکمیل پروژه ابنیه سایت رادار میمند فارس

عطر خوش قهوه و طعم شیرین خرما در نمایشگاه‌های بین المللی فارس

خوشا شیراز با شکل و شمایلی جدید روی آنتن شبکه شما و فارس

هرمز شجاعی مهر مهمان این هفته «پرنیان صدا»

یازدهمین همایش گفتمان آیین برادری استان کرمان به کار خود پایان داد‌

پل کهنکویه فسا با اعتبار 40 میلیارد ریال افتتاح شد

اقدامات بسیج دانش‌آموزی فارس مبتنی بر حل مسائل دانش‌آموزان است

گره ترافیکی بولوار جمهوری شیراز باز می‌شود

نقش قرآن و اهل بیت (ع) در ادای حق جامعیت اسلام

شنبه، زمان تصمیم گیری برای بازگشایی مدارس ابتدایی/ ورود 7 هزار نیروی جدید از مهر 1401

استاندار کرمان: ایران بیشترین هزینه را برای مناطق اهل‌سنت داده است

افتتاح پل 117 متری، تردد در کمربندی فسا را تسهیل کرد

آملی لاریجانی: تصمیمات مجلس و دولت باید کارشناسی باشد

بیش از 16 میلیارد ریال لاستیک قاچاق درمحور"کرمانشاه - نورآباد" کشف شد

اختصاص بسته سرمایه گذاری در بودجه 1400 شیراز

افتتاح یک پل در محور کمربندی فسا

همکاری بسیج دانشجویی و خبرگزاری فارس در اجرای طرح «شمسا» / مشکلات اولویت‌‌دار لرستان پیگیری می‌شوند

جوان لامردی، نجات‌بخش زندگی چهار بیمار شد

اختصاص بسته سرمایه‌گذاری 150 هزار میلیارد ریالی در بودجه 1400شهرداری

معاون پیشگیری از جرم دادگستری فارس منصوب شد

بانک مهر ایران به ارزش 18 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی به بخش درمان آذربایجان غربی اهدا کرد

برگزاری همایش دبیران استانی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب

آملی لاریجانی: وضعیت تورم‌ نگران کننده است/ تصمیمات اقتصادی دولت کارشناسانه باشد

لزوم سرعت گرفتن انتقال آب دریا به فلات مرکزی

آیین خطبه‌ خوانی خادمان حرم معصومه(س) در آستانه معصومیه برگزار شد‌

مهر متفاوت و ماندگار در تاریخ آموزش و پرورش

صنعت‌نفت آبادان - فجر سپاسی شیراز، تلاش بازنده‌ها برای نخستین امتیاز

یک کشته و 6 زخمی در تصادف جاده دبیران به جهرم

انتقاد نماینده اردکان از اظهارات سطحی نسبت به مسئولیت‌های اجتماعی چادرملو

سفر معاون دانشگاه فرهنگیان کشور به بستک/ پیگیری برای پذیرش دانشجو در بهمن 1400

حریفان بانوان فوتبالیست ایران در جام ملت‌های آسیا مشخص شدند+عکس

مطالبه‌گری از دولت سیزدهم در دستور کار باشد