پیام فارس

آخرين مطالب

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات استان فارس:

شبکه نظارتی شورای نگهبان، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند سياسي

شبکه نظارتی شورای نگهبان، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات در استان فارس گفت: شبکه نظارتی شورای نگهبان، مدیریت سلامت انتخابات را تضمین می‌کند البته ما صرفاً کار نظارت را انجام می‌دهیم یعنی سلامت انتخابات را بر عهده داریم و قرار نیست برای تخلف حکم صادر کنیم.

حجت‌الاسلام محمد عباس‌زاده شامگاه پنج‌شنبه در نشست مجازی پرسش و پاسخ فعالان دانشجویی با اشاره به حساسیت جایگاه انتخابات و داوطلبین به‌خصوص در بحث اقتصادی و تأیید وجود برخی خلأهای قانونی افزود: مقام معظم رهبری طهارت اقتصادی را شرط مشروعیت همه مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران می‌دانند، ما این طهارت اقتصادی را چگونه احراز کنیم؟ آیا مهلت محدود چند روزه برای بررسی شرایط یک داوطلب و مجموع حدود هزار نفر کافی است؟ نظارت این گونه نیست که من بگویم فلانی را می‌شناسم خوب است، باید پرونده تشکیل شود.
وی ادامه داد: مجامع نظارتی می بایست تأیید کنند این فرد داوطلب، دوتابعیتی است یا نیست، ضد نظام است یا نیست، پرونده فساد در دادگستری دارد یا ندارد، زندان رفته یا نرفته، تمام این موارد استعلام می‌خواهد.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس تصریح کرد: قضاوت در شورای نگهبان سخت‌تر از قضاوت در دادگستری است. در پرونده‌های دادگستری قضاوت میان جمع محدودی انجام می‌شود، اما در پرونده‌های شورای نگهبان قضاوت‌هایی انجام می‌شود که یک طرف آن، نظام و بیت‌المال است و طرف دیگر آن آبروی فرد در جامعه که هر کدام جنبه پیچیده شرعی، قانونی، اخلاقی و فقهی دارد.
وی بیان کرد: مجموعه نظارتی شورای نگهبان نسبت به شوراها طبق قانون اساسی نقشی ندارد و نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا بر عهده مجلس شورای اسلامی است و شورای نگهبان نمی‌تواند فردی را بدون دلیل رد یا قبول کند.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس درباره نقش مردم در نظارت بر دولت و نظارت دولت بر مردم و اینکه در بحث نظارت مردم بر شوراها و مجلس چه نقشی می‌توانند داشته باشند، بیان داشت: نظارت یک فعل است، یک موقع می‌گوییم وظیفه نظارت بر مسئولین را چه کسی باید متولی باشد این یک بحث است. ما یک بخش از سیستم نظارتی بر فعالیت‌های نظام را داریم کما اینکه گروه‌های دیگر هم بر بخش‌های دیگر نظارت دارند.
عباس‌زاده بیان کرد: ما نظارت و بازرسی بر نحوه انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، خبرگان رهبری را برعهده داریم. در این حیطه ما یک شبکه نظارت بر انتخابات در همه شهرستان‌های استان فارس به صورت دفتر مستقل داریم. در دفاتر چند نفر مشغول به کارند البته به صورت پاره‌وقت است و رئیس یا سرپرست هر دفتر از تهران منصوب می‌شود.
به گفته وی اوج فعالیت‌های ما در زمان انتخابات است و در حقیقت این شبکه نظارتی، مدیریت سلامت انتخابات را تضمین می‌کند.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس درباره اینکه چه سازوکارهایی برای نهادهای نظارتی اندیشیده شده است، افزود: این شبکه در طول سال حداقل چندین بار دوره‌های آموزشی برای نظارت می بینند تا با وظایفشان بهتر آشنا شوند و در انتخابات چه کار کنند. این یک بخش از مردمی بودن کار ما است.
عباس‌زاده درباره اینکه حضور مردم در بحث نظارت چقدر مؤثر است، ابراز کرد: رئیس این شبکه هرمی سعی دارد که سلامت انتخابات را به صورت مردمی تأمین کند. بنده اعلام کرده‌ام که مردم در حیطه سلامت انتخابات اگر نکته یا مطلبی دارند پذیرا هستیم انتقال می‌دهیم به مراجع مربوطه و بررسی می‌کنیم.
وی گفت: در صورت پرونده تخلف تشکیل می دهیم همراه مستندات به قاضی تحویل می‌دهیم و قوه قضائیه بعد از بررسی به نتیجه می‌رسد.
این عضو هیات علمی دانشگاه جهرم کرد: قاضی مستقل است و ما نمی‌توانیم تعیین تکلیف کنیم. به منظور صیانت و بررسی تخلفات انتخاباتی ستادی در دادگستری تشکیل شده است که رئیس این ستاد، رئیس کل دادگستری است و فرماندار، نیروی انتظامی، شورای نگهبان، شوراها همه عضو این ستاد هستند و با هم همکاری می کنند.
وی اضافه کرد: دادستان هم عضو آن ستاد است تا هم از تخلفات احتمالی پیشگیری کند و هم اگر جایی تخلفی خواست صورت بگیرد برخورد کند، مردم در موضوع انتخابات اگر تخلفی دیدند ما پذیرا هستیم گزارش‌ها را دریافت می‌کنیم و بسته به توانمان تثبیتش بکنیم تا گزارش محکم و محکمه پسند باشد و راحت تر به نتیجه برسد.
عباس زاده درباره اینکه شورای نگهبان برای احراز صلاحیت از نهاد اداری اطلاعاتی کمک می‌گیرد یا اینکه شبکه اطلاعاتی دارد بیان کرد: ما از مراجع اطلاعاتی استفاده می‌کنیم. حراست‌های دستگاه‌های اداری تخلفات مسئولان و کارمندان را ارسال می کنند مثلاً فردی از آموزش و پرورش ثبت‌نام کرده وقتی تخلفات ارسال و اثبات نشود فرد تأیید صلاحیت می‌شود. ما از دادگاه و پلیس فتا استعلام می‌گیریم و آن‌ها هم با ما کمال همکاری را دارند.
وی درباره اینکه نظارت پسینی شورای نگهبان بعد از انتخابات و تأیید صلاحیت بر مجلس شورای اسلامی چگونه است، گفت: شورای نگهبان نسبت به شورا هیچ نقشی در نظارت ندارد البته مبتنی بر قانون فعلی ما نسبت به مجلس، نظارت پسینی داریم، یعنی نماینده‌ها را رها نمی‌کنیم صرفاً تا قبل از انتخابات ببینیم چه کردند. گاهی تذکر هم می‌دهیم.
عباس‌زاده با اشاره به خلأهای قانونی که وجود دارد، گفت: قانون نسبت به احراز صلاحیت نقص دارد چون شاخص‌های ما کیفی است متاسفانه شاخص کمی به دست نیاوردیم. ماده قانونی که ویژگی کیفی را مطرح می‌کند، قابل اندازه‌گیری نیست.
حجت‌الاسلام عباس‌زاده درباره اینکه قدرت ارجاعی دفتر نظارت در مسیر چهار ساله‌ای که یک نماینده طی می‌کند در تذکر یا استعلام، اظهار کرد: قدرت ما تقریباْ هیچ است و فقط اسباب امر به معروف و نهی از منکر است. ما فقط در موقع انتخابات می‌توانیم، اما بعد از اینکه فرد نماینده شد، نمی‌توانیم ورود کنیم، حتی در ارجاع به سایر ارگان‌ها نیز در بحثش اختلاف است.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس درباره اینکه نقش شورای نگهبان در کنترل مصارف غیرمتعارف مثل هزینه‌های میلیاردی بعد از تأیید صلاحیت و در یک هفته تبلیغات پاسخ داد: خلأهای قانونی زیاد داریم؛ مقام معظم رهبری در این زمینه بر نظارت بر نمایندگان مجلس تأکید فرمودند که مجلس آن را در قالب کمیته صیانت از رفتار نمایندگان اجرایی کرد.
برچسب‌ها
انتخابات 1400 شورای نگهبان تشکل های دانشجویی فارس
پروندهٔ خبری
انتخابات 1400

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/212163/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

میز خدمت ستاد ارتباطات مردمی در استان البرز برگزار شد

خمز: برد ارزشمندی کسب کردیم

جوانان سرمایه‌های اصلی کشور و دانشگاه مرکز آموزش مدیران توانمند

خمز:کار برخی تیم‌ها اصلا «فیرپلی» و منصفانه نیست

فرمانده سپاه عاشورا: تاوان بی‌توجهی به تاکیدهای رهبر انقلاب بر مسائل اقتصادی

خمز:کار برخی کار تیم‌ها اصلا «فیرپلی» و منصفانه نیست

گفت و گوی بی واسطه دانشجویان با استاندار

کشتی فرنگی نوجوانان قهرمانی کشور| مازندران قهرمان شد

ارز قاچاق مانع پرواز مسافر شد

نگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به فارس 16 آذر 1402

کارت عضویت داوطلبی جمعیت هلال احمر به فرماندار اردکان اعطا شد

دور رفت لیگ ووشوی زنان برگزار شد/ برگزاری دور برگشت در بهمن

خواهان افزایش سطح روابط میان عمان و ایران هستیم

افتتاح نمایشگاه ماه مدینه در خوشه مهر بناب

خمس: تراکتور ثابت کرد اهل وقت تلف کردن نیست

شمار جایگاه‌های منطقه فارس به 319 باب رسید

ایران در جایگاه پنجم ثبت آثار ناملموس جهان قرار گرفت

خمس: تراکتور ثابت کرد اهل وقت‌کشی نیست

مهر و موم مرکز غیر مجاز لاغری و زیبایی در اصفهان

اختصاص 100 میلیارد تومان برای تکمیل و تجهیز مجتمع توانبخشی ایثارگران البرز

دانشجو الگویی برای جامعه

فیلمی از مشکل چندین ساله سرریز شدن آب فاضلاب در معابر مسکن مهر گلپایگان

برگزاری نشست آموزشی سامانه‌های هوشمند حمل و نقل در شیراز

نمایش ویژه ایام فاطمیه در تماشاخانه مهر روی صحنه می‌رود

آمادگی فارس برای گسترش روابط همه جانبه با عمان

توسعه روابط شهرداری شیراز با شهر‌های عمان

عطر شهدای گمنام در شهر کریمه اهل بیت (س) پیچید

«افطاری»، «هنر تذهیب» و «جشن سده» جهانی شد/ ایران در جایگاه پنجم جهانی ثبت آثار ناملموس قرار گرفت

تتلو با کدام سیاست‌مداران دم خور شد؟

جوی آرام در فارس

شرایط توسعه روابط شهرداری شیراز با شهرهای عمان فراهم است

مسجد جمکران بهترین ظرفیت برای گسترش فرهنگ نورانی اهل بیت(ع)است

خمز: تراکتور ثابت کرد اهل وقت تلف کردن نیست

تساوی پاس همدان و پرسپولیس شیراز

شیراز آماده گسترش روابط با مسقط است

استان البرز یکی از استان‌های فعال کشور ازنظر جمعیت ایثارگری است

اجرای طرح سفیران مهر و هدایت در چالدران

انفجار دوم منزل مسکونی در فردیس

انفجار دوباره خانه‌ای که محل نگهداری مواد محترقه بود

تقویم و اوقات شرعی شیراز هفدهم آذر1402

دانشگاه باید مدیر توانمند بسازد

دومین روز میز خدمت اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز همزمان با سفر ریاست جمهور به استان البرز

جهادگران تبیین همچون رزمندگان دفاع مقدس هستند

نمایشی ویژه ایام فاطمیه در‌تماشاخانه ‌مهر روی صحنه می‌رود

کشف لاشه بره میش وحشی در قیرو کارزین

گردشگری اولویت اول اردکان

شهرداری شیراز آماده پیمان خواهرخواندگی با کشور عمان است

شیراز در صنایع دارویی آماده همکاری با کشور عمان است

پربازدید‌های خبرگزاری صداوسیمای فارس 16 آذر 1402

شرایط ویژه در شهر سلامت شیراز مهیای سرمایه‌گذاران عمانی است