پیام فارس

آخرين مطالب

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات استان فارس:

شبکه نظارتی شورای نگهبان، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند سياسي

شبکه نظارتی شورای نگهبان، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات در استان فارس گفت: شبکه نظارتی شورای نگهبان، مدیریت سلامت انتخابات را تضمین می‌کند البته ما صرفاً کار نظارت را انجام می‌دهیم یعنی سلامت انتخابات را بر عهده داریم و قرار نیست برای تخلف حکم صادر کنیم.

حجت‌الاسلام محمد عباس‌زاده شامگاه پنج‌شنبه در نشست مجازی پرسش و پاسخ فعالان دانشجویی با اشاره به حساسیت جایگاه انتخابات و داوطلبین به‌خصوص در بحث اقتصادی و تأیید وجود برخی خلأهای قانونی افزود: مقام معظم رهبری طهارت اقتصادی را شرط مشروعیت همه مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران می‌دانند، ما این طهارت اقتصادی را چگونه احراز کنیم؟ آیا مهلت محدود چند روزه برای بررسی شرایط یک داوطلب و مجموع حدود هزار نفر کافی است؟ نظارت این گونه نیست که من بگویم فلانی را می‌شناسم خوب است، باید پرونده تشکیل شود.
وی ادامه داد: مجامع نظارتی می بایست تأیید کنند این فرد داوطلب، دوتابعیتی است یا نیست، ضد نظام است یا نیست، پرونده فساد در دادگستری دارد یا ندارد، زندان رفته یا نرفته، تمام این موارد استعلام می‌خواهد.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس تصریح کرد: قضاوت در شورای نگهبان سخت‌تر از قضاوت در دادگستری است. در پرونده‌های دادگستری قضاوت میان جمع محدودی انجام می‌شود، اما در پرونده‌های شورای نگهبان قضاوت‌هایی انجام می‌شود که یک طرف آن، نظام و بیت‌المال است و طرف دیگر آن آبروی فرد در جامعه که هر کدام جنبه پیچیده شرعی، قانونی، اخلاقی و فقهی دارد.
وی بیان کرد: مجموعه نظارتی شورای نگهبان نسبت به شوراها طبق قانون اساسی نقشی ندارد و نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا بر عهده مجلس شورای اسلامی است و شورای نگهبان نمی‌تواند فردی را بدون دلیل رد یا قبول کند.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس درباره نقش مردم در نظارت بر دولت و نظارت دولت بر مردم و اینکه در بحث نظارت مردم بر شوراها و مجلس چه نقشی می‌توانند داشته باشند، بیان داشت: نظارت یک فعل است، یک موقع می‌گوییم وظیفه نظارت بر مسئولین را چه کسی باید متولی باشد این یک بحث است. ما یک بخش از سیستم نظارتی بر فعالیت‌های نظام را داریم کما اینکه گروه‌های دیگر هم بر بخش‌های دیگر نظارت دارند.
عباس‌زاده بیان کرد: ما نظارت و بازرسی بر نحوه انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، خبرگان رهبری را برعهده داریم. در این حیطه ما یک شبکه نظارت بر انتخابات در همه شهرستان‌های استان فارس به صورت دفتر مستقل داریم. در دفاتر چند نفر مشغول به کارند البته به صورت پاره‌وقت است و رئیس یا سرپرست هر دفتر از تهران منصوب می‌شود.
به گفته وی اوج فعالیت‌های ما در زمان انتخابات است و در حقیقت این شبکه نظارتی، مدیریت سلامت انتخابات را تضمین می‌کند.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس درباره اینکه چه سازوکارهایی برای نهادهای نظارتی اندیشیده شده است، افزود: این شبکه در طول سال حداقل چندین بار دوره‌های آموزشی برای نظارت می بینند تا با وظایفشان بهتر آشنا شوند و در انتخابات چه کار کنند. این یک بخش از مردمی بودن کار ما است.
عباس‌زاده درباره اینکه حضور مردم در بحث نظارت چقدر مؤثر است، ابراز کرد: رئیس این شبکه هرمی سعی دارد که سلامت انتخابات را به صورت مردمی تأمین کند. بنده اعلام کرده‌ام که مردم در حیطه سلامت انتخابات اگر نکته یا مطلبی دارند پذیرا هستیم انتقال می‌دهیم به مراجع مربوطه و بررسی می‌کنیم.
وی گفت: در صورت پرونده تخلف تشکیل می دهیم همراه مستندات به قاضی تحویل می‌دهیم و قوه قضائیه بعد از بررسی به نتیجه می‌رسد.
این عضو هیات علمی دانشگاه جهرم کرد: قاضی مستقل است و ما نمی‌توانیم تعیین تکلیف کنیم. به منظور صیانت و بررسی تخلفات انتخاباتی ستادی در دادگستری تشکیل شده است که رئیس این ستاد، رئیس کل دادگستری است و فرماندار، نیروی انتظامی، شورای نگهبان، شوراها همه عضو این ستاد هستند و با هم همکاری می کنند.
وی اضافه کرد: دادستان هم عضو آن ستاد است تا هم از تخلفات احتمالی پیشگیری کند و هم اگر جایی تخلفی خواست صورت بگیرد برخورد کند، مردم در موضوع انتخابات اگر تخلفی دیدند ما پذیرا هستیم گزارش‌ها را دریافت می‌کنیم و بسته به توانمان تثبیتش بکنیم تا گزارش محکم و محکمه پسند باشد و راحت تر به نتیجه برسد.
عباس زاده درباره اینکه شورای نگهبان برای احراز صلاحیت از نهاد اداری اطلاعاتی کمک می‌گیرد یا اینکه شبکه اطلاعاتی دارد بیان کرد: ما از مراجع اطلاعاتی استفاده می‌کنیم. حراست‌های دستگاه‌های اداری تخلفات مسئولان و کارمندان را ارسال می کنند مثلاً فردی از آموزش و پرورش ثبت‌نام کرده وقتی تخلفات ارسال و اثبات نشود فرد تأیید صلاحیت می‌شود. ما از دادگاه و پلیس فتا استعلام می‌گیریم و آن‌ها هم با ما کمال همکاری را دارند.
وی درباره اینکه نظارت پسینی شورای نگهبان بعد از انتخابات و تأیید صلاحیت بر مجلس شورای اسلامی چگونه است، گفت: شورای نگهبان نسبت به شورا هیچ نقشی در نظارت ندارد البته مبتنی بر قانون فعلی ما نسبت به مجلس، نظارت پسینی داریم، یعنی نماینده‌ها را رها نمی‌کنیم صرفاً تا قبل از انتخابات ببینیم چه کردند. گاهی تذکر هم می‌دهیم.
عباس‌زاده با اشاره به خلأهای قانونی که وجود دارد، گفت: قانون نسبت به احراز صلاحیت نقص دارد چون شاخص‌های ما کیفی است متاسفانه شاخص کمی به دست نیاوردیم. ماده قانونی که ویژگی کیفی را مطرح می‌کند، قابل اندازه‌گیری نیست.
حجت‌الاسلام عباس‌زاده درباره اینکه قدرت ارجاعی دفتر نظارت در مسیر چهار ساله‌ای که یک نماینده طی می‌کند در تذکر یا استعلام، اظهار کرد: قدرت ما تقریباْ هیچ است و فقط اسباب امر به معروف و نهی از منکر است. ما فقط در موقع انتخابات می‌توانیم، اما بعد از اینکه فرد نماینده شد، نمی‌توانیم ورود کنیم، حتی در ارجاع به سایر ارگان‌ها نیز در بحثش اختلاف است.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان فارس درباره اینکه نقش شورای نگهبان در کنترل مصارف غیرمتعارف مثل هزینه‌های میلیاردی بعد از تأیید صلاحیت و در یک هفته تبلیغات پاسخ داد: خلأهای قانونی زیاد داریم؛ مقام معظم رهبری در این زمینه بر نظارت بر نمایندگان مجلس تأکید فرمودند که مجلس آن را در قالب کمیته صیانت از رفتار نمایندگان اجرایی کرد.
برچسب‌ها
انتخابات 1400 شورای نگهبان تشکل های دانشجویی فارس
پروندهٔ خبری
انتخابات 1400

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/212163/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تمامی واحدهای فروشگاهی استان مرکزی امکان اتصال به شبکه ملی کالابرگ الکترونیکی را دارند

مدیرکل تعاون،کار و رفاه البرز: افزایش بهره‌وری تولید در توجه به مهارت‌افزایی و انتقال تجربه کارگران است

در برخی از پروژه‌های شهر حدود 10 سال عقب‌ماندگی داشتیم/ برای جبران عقب‌ماندگی‌ها تا پایان سال در هر منطقه یک بسته افتتاحیه داریم

خاطرات محافظ بوشهری امام(ره)/ وقتی امام هندوانه را با نمک می‌خورد

برگزاری راهپیمایی یوم الله 22 بهمن در 54 شهر گیلان

این فراری مردم پرند را میخکوب کرد

ارتقای کیفیت آموزش عالی با تمرکز بر تمایز‌ها محقق می‌شود

پخش زنده برنامه‌های ورزشی یکشنبه 16‌ بهمن از تلویزیون و آنلاین + جدول

از کلنگ‌زنی 10500 واحد مسکونی برای آتش‌نشانان تا افتتاح نیروگاه خورشیدی در سرخه‌حصار

نشست هم اندیشی راهپیمایی 22 بهمن ماه برگزار شد

شاخص آلودگی هوای مناطق تهران؛ امروز 16 بهمن‌ماه

نتایج نهایی تکمیل ظرفیت پذیرش مقطع کاردانی فنی و حرفه‌ای و کاردانی به کارشناسی صرفاً

برنامه عرضه یک میلیون تنی سیمانی‌ها در بورس کالا

اکران 16 فیلم جشنواره فیلم فجر در زنجان

افزایش 10 درصدی پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ علمی‌کاربردی

سومین کاروان ورزشی دانش آموزان البرز به مسابقات کشوری اعزام شد

ترجمه بهمن فرزانه از «مرشد و مارگاریتا» به چاپ ششم رسید

قیمت سکه و طلا 16 بهمن 1401/ سکه امامی 23 میلیون و 800 هزار تومان

ضبط محموله قاچاق عینک آفتابی در فارس

18 پروژه افتتاح می‌شود/ رفع موانع ترافیکی و اتصال شبکه معابر با نگاه توسعه‌ای

فارس می‌تواند به هاب انرژی پاک بدل شود

پخش زنده فوتبال امروز یکشنبه 16 بهمن از تلویزیون و آنلاین + جدول

پیشرفت 70 درصدی پروژه تکمیل باند دوم محور قدیم تهران - قم

می‌توان تا 40 درصد آلودگی هوا را کاهش داد

قیمت طلا و سکه امروز 16 بهمن 1401

نمایشگاه انقلاب 57 در آیینه مطبوعات در شهرستان ایجرود برپا شد

تمدید مهلت بیمه محصولات باغی تا پایان بهمن ماه امسال

گشایش نمایشگاه از مزرعه تا سفره در شیراز

برپایی میزِخدمتِ ثبت احوال ویژه دهه فجر

قیمت دلار امروز 16 بهمن 1401

اکران جشنواره فیلم و موسیقی فجر در مازندران/17 تا 24 بهمن ماه زمان اکران جشنواره فیلم فجر

نتیجه بخش پسران مسابقات کشوری همخوانی قرآن کریم و مدیحه سرایی اعلام شد

جهان امروز (یکشنبه 16 بهمن) به روایت تصویر

قیمت ربع سکه یکشنبه 16 بهمن 1401

مسابقات ورزشی دانش‌آموزی فرصتی برای استعدادیابی است

ببینید | نماهنگ بهمن خونین جاویدان

اهدای نهال میوه رایگان از نیمه دوم بهمن‌ به ساکنان منطقه9

نرخ ارز، دلار، سکه، طلا و یورو یکشنبه 16 بهمن 1401

دعوت رسمی بن زاید از نخست‌وزیر عراق برای سفر به امارات

زبان هنر ابزاری مهم در جهاد تبیین است

بلیت فروشی استانی جشنواره فیلم فجر آغاز شد

آغاز بلیت فروشی جشنواره فیلم فجر در اصفهان

دیدار هاکی ایران با آرژانتین در جام جهانی آفریقای جنوبی

فارس مستعد تبدیل به هاب انرژی پاک در کشور

پخش زنده مسابقات جهانی ‎کشتی رنکینگ کرواسی یکشنبه 16 بهمن‌ از تلویزیون و آنلاین + جدول

خانواده می‌تواند سکوی پرش برای بندگی خدا باشد

آغاز رقابت‌های تیم ملی هاکی ایران در مسابقات جهانی جهانی

21 فیلم سینمایی جشنواره فجر در بوشهر نمایش داده می‌شود

آخرین وضعیت پرونده دیدار مس کرمان و استقلال

زندگی اهل بیت (علیه‌السلام) در دل روسیه