پیام فارس

آخرين مطالب

مرغ از ادعای مسئولان تا واقعیت بازار مقالات

مرغ از ادعای مسئولان تا واقعیت بازار
  بزرگنمايي:

پیام فارس - ایسنا/فارس در حالی‌که مسئولان اعلام می‌کنند براساس تصمیم کارگروه ساماندهی مرغ، قیمت این کالا در سطوح مختلف تولید، عرضه عمده و خرده مشخص شده است؛ اما در عمل نه تنها این کالا با قیمت اعلامی، کمتر در بازار یافت می‌شود، بلکه قیمتی که باید برای مرغ گرم تعیین و از مصرف کننده دریافت شود، به مرغ یخ زده تعمیم داده شده است.
علی‌رغم مانورهای خبری سازمان‌ها و مسئولان دستگاه‌های مختلف در موضوع تامین نیاز بازار به کالاهای اساسی و کنترل قیمت‌ها، شاهد تداوم مشکلات مردم در زمینه تامین نیازهای روزانه به کالاهایی نظیر مرغ، شکر، روغن و ... هستیم، کالاهایی که قیمت‌های تعیین شده از سوی دولت برای آنها نسبت به سال گذشته بعضا افزایشی بیش از 50 درصد را نشان می‌دهد.
به گزارش ایسنا، طی روزهای اخیر، بارها از سوی نهادها و سازمان‌های متولی، وضعیت بازار مرغ مناسب اعلام و بر لزوم رعایت قیمت‌های تعیینی، تاکید شده است، اما بازار نشان داده که هیچ زمانی براساس دستور و دستورالعمل و توصیه و حتی تهدید و با ایجاد کارگروه و کمیسیون و تشکیل جلسات متعدد و ...، مسیر خود را مشخص نمی‌کند، بلکه سیاست‌گذاری‌های پیدا و پنهان و آیتم‌های مختلف بر این روند تاثیرگذار خواهد بود. 
وقتی در تولید کالاها وابستگی به خارج از کشور وجود دارد، اتکایی که از تاسیسات و تجهیزات تا نهاده‌ها و مواد اولیه را شامل می‌شود؛ قطعا تحریم و افزایش قیمت ارز و بروز مشکل در مسیر مبادلات تجاری با خارج، کشور را در مسیر سراشیبی مشکلات عدیده اقتصادی قرار خواهد داد، مشکلاتی که ابتدا دامن تولید و تولید کننده و در نهایت دامن مصرف و مصرف کننده را خواهد گرفت و بیشترین و اصلی‌ترین فشار را بر مردم وارد می‌کند.
به گزارش ایسنا، طی هفته‌های اخیر، مرغ و مشکل افزایش قیمت آن هم در کنار روغن قرار گرفته و مردم را در تامین این کالای اساسی با مشکلاتی مواجه کرده است، مردمی که توصیه‌های مسئولان برای آنکه به جای مرغ، غذای دریایی میل کنند، چاره ساز نبود توازن بین درآمد- هزینه‌هایشان نیست و اجبارا سفره‌هایشان را هر روز کوچکتر می‌کنند!
امروز جامعه ایران به سمتی سوق داده می‌شود که به دلیل افزایش شدید قیمت اقلام پروتئینی، این کالاها از سفر مردم خارج می‌شود، حال آنکه عده‌ای در توصیه‌های تغذیه‌ای، مردم را به مصرف همان کالاها برای افزایش ایمنی و مقاومت در برابر بیماری‌ها توصیه می‌کنند.
اکنون علاوه بر کمبود بعضی کالاها، مسئله قیمت مرغ و رعایت نشدن قیمت مصوب توسط واحدهای عرضه کننده از یک سو و سخنان اخیر مسئولان صنف تولید کنندگان مرغ گوشتی و هشدار در خصوص احتمال کاهش تولید مرغ به دلیل افزایش قیمت جوجه یک روزه، دغدغه بحران حذف کامل این کالا از سفره‌های اقشار متوسط را ایجاد کرده است.
طی روزهای اخیر یکی از مسئولان جهادکشاورزی فارس در اظهارنظری اعلام کرده بود که قیمت فعلی مرغ در سه بخش مرغداری، کشتارگاه و مصرف کننده مصوب کارگروه سامانده مرغ کشور است و باید در استان‌ها رعایت شود.
این مقام مسئول در گفت و گو با برخی رسانه‌ها یادآور شده بود که قیمت مرغ مصوب برای مرغدار ١٧١٠٠ تومان، برای کشتارگاهها ٢٣٣٠٠ و برای مصرف کنندگان ٢٤٩٠٠ تومان است.
به گزارش ایسنا، از نگاه فعالان تولید و عرضه مرغ، نوسانات این کالا اکنون روزانه و متناسب با حجم ورود و عرضه مرغ است، لذا اگر دستگاه‌های نظارتی، دقت و گستره نظارت را بیشتر کنند، قطعا تاثیرگذار خواهد بود.
کمبودی در میزان تولید جوجه گوشتی در فارس نداریم
در این بین معاون بهبودات تولیدات دامی جهاد کشاورزی فارس به ایسنا گفت: اسفندماه ٩٩ حدود ٧ میلیون و ١٧٠ هزار قطعه جوجه ریزی داشتیم و فروردین امسال این میزان به ٧ میلیون و ٥٠٠ هزار قطعه رسیده است.
کرامت‌الله کیومرثی، با بیان اینکه این میزان جوجه ریزی را پاسخگوی نیاز روزانه استان است و از نظر مقدار و تولید مشکلی نداریم، خاطرنشان کرد: کمبودی در میزان تولید جوجه گوشتی در فارس نداریم.
معاون بهبودات تولیدات دامی جهاد کشاورزی فارس یادآور شد: خوراک مورد نیاز جوجه به صورت مستقیم از طریق تهران بارگزاری می‌شود.
کیومرثی عنوان کرد: کل نیاز ٥٠ روزه را دولت تامین می‌کند و با این کار وزن گیری مرغ‌ها در ٥٠ روز شرایط بهتری پیدا کرده‌اند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس نیز اخیرا در جلسه‌ای اعلام کرد که با توجه به ضرورت ساماندهی نحوه توزیع گوشت مرغ در سطح خرده، مقرر شد از این پس همه کشتارگاه‌ها لیست توزیع گوشت مرغ توسط عاملین را با ذکر مشخصات کامل خودروهای حمل، شهرستان مقصد و اسامی صنوف شامل مغازه‌های خرده‌فروشی، رستوران‌ها، بیرون برها و فست فودها، کارخانجات فرآوری، بیمارستان ها و پادگان‌ها به معاونت بازرسی سازمان صمت تحویل تا از طریق بازرسان سازمان مذکور، بسیج اصناف، اتاق اصناف و اتحادیه صنفی فروشندگان مرغ بازرسی‌های گسترده در سطح استان انجام و با متخلفین برخورد قانونی انجام شود.
ظفر افشون با بیان اینکه هدف از این ساماندهی و تشدید نظارت‌ها تأمین گوشت مرغ مورد نیاز مردم با قیمت‌های مصوب است، خاطرنشان کرده بود که همه مرغداران مکلفند مرغ زنده را با قیمت مصوب 17100 تومان به کشتارگاه‌ها و کشتارگاه‌ها نیز مکلفند مرغ گرم آماده طبخ را درب کشتارگاه به قیمت 23300 تومان و مغازه‌های مرغ فروشی نیز هرکیلو مرغ گرم را به قیمت 24900 تومان بفروش برسانند و بدیهی است در صورت تخلف نسبت به قیمت‌های مصوب و یا امتناع از فروش و یا قطعه بندی توسط واحدهای صنفی به شدت با متخلفان برخورد قانونی انجام می‌شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس تاکید کرده بود که از زمان ابلاغ مبالغ مصوب از طرف قرارگاه ساماندهی مرغ کشور تاکنون روند عرضه گوشت مرغ در بازار صعودی بوده و هم استانی‌ها نگرانی بابت تامین گوشت مرغ نداشته باشند.
افشون در خصوص امکان نظارت قانونی بر فعالیت حق‌العمل کارها و عاملان نیز بیان کرده بود: دستگاه‌های اجرایی در صدد ساماندهی این فعالان اقتصادی است و با ساماندهی آنها هیچ کشتارگاهی اجازه ارائه خدمات به این افراد را نخواهد داشت.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس خاطرنشان کرده بود که با پیگیری و تدابیر اتخاذ شده به دنبال افزایش میزان جوجه ریزی در واحدهای مرغداری هستیم تا در ماه‌های آتی با مشکلی مواجه نشویم.
به گزارش ایسنا، بازار همچنان راه خود را ادامه می‌دهد و براساس تحقیقات میدانی خبرنگاران ایسنا، در اکثر نقاط شیراز، مرغ گرم با قیمت اعلامی مسئولان و کمیته‌ها و .... عرضه نمی‌شود و آنچه در فروشگاه‌های بزرگ برای مصرف کننده تدارک دیده شده است هم کفاف همه متقاضیان را نمی‌دهد. موضوعی که در بحث روغن هم شاهد بودیم.
انتهای پیام
عضویت در کانال تلگرام خبربان

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/204217/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قهرمانان دختر و پسر پارکورکار در کیش گیمز

احتمال بروز تنش آبی در مناطقی از فارس/اقداماتی برای کاهش اثرات کم آبی در تابستان انجام داده ایم

اعضای بدن مرد 55 ساله نی ریزی به سه بیمار، جان دوباره بخشید

مهر تایید بر ادعای جنجالی سپاهانی‌ها

اولین همایش برنامه عملیاتی 1402 بنیاد شهید ‌و امور ایثارگران

کدام خانه‌های خالی در فارس مشمول مالیات می‌شوند؟

کیش گیمز قهرمانان دختر و پسر پارکورکار خود را شناخت

اهدای اعضای مرد 55 ساله در نی ریز

مهاجرت معکوس در گرو رفع مشکل روستائیان است

کلاهبردار اینستاگرامی در شیراز دستگیر شد

استاندار خوزستان تاکید کرد: صنایع پتروشیمی و فولاد باید از آب خلیج فارس و تاسیسات آب شیرین کن استفاده کنند

حق الزحمه و مطالبات رانندگان سرویس مدارس واریز شده است

جفا در محیط زیست تهدید جدی برای سلامت محسوب می شود

اجرای عملیات آبشویی شبانه برای کنترل عوامل خسارت زا به درختان منطقه 19

استخر روباز ویژه بانوان در مجموعه فرهنگی ورزشی شهربانوی منطقه 5 افتتاح شد

مجوز تبدیل‌وضعیت رسمی-کارمندی نیروهای حجمی ایثارگر صادر شد

صدور مجوز تبدیل‌وضعیت رسمی-کارمندی نیروهای حجمی ایثارگر

میزان آب مصرفی برای آبیاری فضای سبز چقدر است؟

استان مازندران 681 نخبه شاهد و ایثارگر دارد

آرتین به عنوان نماد مظلومیت مردم ایران معرفی شد

وعده افتتاح کتابخانه نورآباد تا پایان امسال

روند نزولی بیماری کرونا در فارس، با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی

فارس من| توضیح «بانک دی» درباره وام ایثارگران بالای 60 سال و اعلام شماره شکایات

مستند «منفی 14» اکران می‌شود

3 میلیارد دلار طلب ایران از عراق آزاد شد

برپایی کارگاه آموزشی اطفای حریق در مراتع سرچهان

کلاهبردار 3 میلیاردی اینستاگرام به آخر خط رسید

مهمترین اقدامات حوزه حمل و نقل عمومی

پویش کاروان غیرت برگزار می‌شود

تصاویر | چرا همه محافظان قذافی زنان اوکراینی و روسی بودند؟ | دستور اکید دیکتاتور ؛ «فرشتگان محافظ» حق ازدواج ندارند | راز سر به مُهر زنان محافظ چیست؟

راهکار رفع محرومیت‌ها در استان فارس، کارآفرینی و اشتغال زایی است

دستگیری شکارچیان تشی در لامرد

ایمانیه : در صورت حل مشکلات اصلی روستائیان، مهاجرت معکوس صورت خواهد گرفت

شریفی : 119پرونده تخلف عرضه مرغ در شیراز تشکیل شد

سردار آبرومند: بر رفع محرومیت‌ها متمرکز شده‌ایم

صرفه جویی 200 میلیون لیتر سوخت با بهره برداری از راه آهن بستان آباد-خاوران

ماجرای حکم تخلیه برای ساکنان مجتمع آپارتمانی 65 واحدی در شیراز چه بود؟

ادعای نقش تعاونی مسکن دادگستری در پروژه مجتمع آپارتمانی 65 واحدی کذب است

ضرورت استفاده صنایع پتروشیمی از آب خلیج فارس

نجات 3 بیمار با اهدای اعضای بدن مرد 55 ساله

بیش از 52 هزار نفر صبح امروز با مترو سفر کردند

اجرای ویژه برنامه‌های هفته محیط زیست در منطقه 9

امام جمعه شیراز: بسیاری از پزشکان صاحب نام شیرازی به عمان و امارات مهاجرت کرده‌اند

بهره برداری از قطار بستان آباد - خاوران

روستایی که بانوان آن هم نان آورند و هم نام آور

طوفان حاره‌ای تاثیری بر خلیج فارس ندارد؛ امواج بی‌جان به سواحل مَکُران می‌رسد

حسین علیزاده کلاس آموزشی «صفحه نو» را افتتاح می‌کند

ترانسفورماتور فوق توزیع 20/63 کیلوولت در گرگان راه‌اندازی شد

تندیس شرکت برتر در حوزه ورزش کارگری به مترو تهران رسید

داشته‌های ارزشمند فرهنگیمان را در این چند دهه از دست داده‌ایم