پیام فارس

آخرين مطالب

مقالات

کالاهای اساسی در فارس موجود است/ لزوم نظارت بر روند توزیع عادلانه

پیام فارس-پس از طرح اقتصادی دولت برای هدفمندی یارانه ها، کالاهای اساسی در شهرهای مختلف استان فارس تامین شده است اما مردم تقاضا دارند بر روند توزیع عادلانه آن نظارت کامل وجود داشته باشد.

سیری در بافت تاریخی در روز شیراز

پیام فارس--۱۵ اردیبهشت‌ماه روز شیراز نام دارد، شهری که به واسطه شاخص‌های فرهنگی و تمدنی، دیار همزیستی و گفتمان اقوام و مذاهب در طول تاریخ بوده که بخشی از این نمادها در بافت تاریخی آن به یادگار مانده است.

مسائل حقوقی، اجتماعی فارس زیر ذره بین شورای اداری استان

پیام فارس- موضوعاتی ازجمله تملک بخشی از خیابان سرباز شیراز در پی عدم پیگیری نماینده حقوقی یکی از ادارات تا عدم همکاری برخی بانکها در حمایت از تولید دانش بنیان ازجمله مطالب مهم نخستین جلسه شورای اداری این استان در سال جاری بود که شامگاه شنبه با حضور استاندار فارس در حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد

زیباترین دریاچه آب شیرین کشور در مسیر شوری

پیام فارس - چشمه های دریاچه پریشان به عنوان زیباترین دریاچه آب شیرین کشور، در سال جدید خشک شده و کارشناسان می گویند که آب و خاک تالاب هم به سمت شوری رفته است.

کارخانه نرگس شیراز همچنان در گیرودار مقدمات پروژه خروج

پیام فارس-با توجه به ضرورت رفع مشکلات محیط‌زیستی ناشی از صنایع آلاینده،موضوع انتقال کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز سالهاست در دستور کار قرارگرفته اما تلاش متولیان امر با وجود پیگیری‌های مستمر دراین زمینه ناکام مانده و این کارخانه همچنان در گیرودار تأمین اعتبارات و اجرایی شدن این پروژه است.

سعدی چه کنی شکایت از دوست

پیام فارس - شیراز- نام‌گذاری روزی به نام بزرگانی همچو سعدی یا دیگر مشاهیر بلندآوازه و تدارک دیدن برنامه‌های مختلف در این روزهای فرهنگی اگرچه دیرزمانی نیست که مرسوم شده اما این پرسش مطرح است که برگزاری این رویدادها در چند دهه اخیر چه رهاوردهایی برای شیراز به همراه داشته و آیا در شأن مشاهیر و شیراز بوده است؟

مهرورزی، اصلی اخلاقی و انسانی در اندیشه سعدی

پیام فارس- اول اردیبهشت ماه یادروز مصلح‌الدین سعدی شیرازی است، همان شاعر بلندآوازه قرن هفتم که مهرورزی، اصلی اخلاقی و انسانی در اندیشه و آثار اوست.

روستاشهرهایی در مجاورت شیراز که کسی عهده‌دار مسئولیتشان نیست

پیام فارس--روستاهای مجاور و پیوند خورده به شیراز که بعضا جمعیتشان به دلیل مهاجرپذیری کلانشهر مجاور از بسیاری شهرها بیشتر است، مشکلاتی روزافزون دارند؛ شورای ششم شهر همچون دوره قبلی این شورا، پیوستن آنها را به محدوده شهر شیراز نپذیرفت و سبب شد درخواست‌هایی برای ارتقای آنها به شهر مطرح شود.

روزه اولی های شیراز میهمان سفره با سخاوت حرم شاهچراغ (ع)

پیام فارس- آستان قدسی حضرت شاهچراغ (ع) نورباران است ، وارد باب الرضا که می شوی از بلندگو صدای «یا حسن» کسی را می شنوی که می خواهد همه باهم بعد ازشمارش او این ندا را تکرار کنند، ساعت حدود شش و سی دقیقه عصراست و شب پانزدهم ماه مبارک رمضان کم کم از راه می رسد.

حضرت خدیجه (س) اسوه فداکاری

پیام فارس-ویژگی های شخصیتی حضرت خدیجه (س) به عنوان اسوه فداکاری باید بیشتر برای زنان جامعه معرفی و تبیین شود.

مسئولان به یاری بانوی سالمند روستای کندازی مرودشت شتافتند

پیام فارس- طرح مطالبی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی درباره وضعیت دشوار زندگی یک بانوی ۸۰ ساله ساکن روستای کندازی از توابع شهرستان مرودشت فارس، سبب شد مسئولان محلی با عیادت و دلجویی از این بانوی سالمند، رفع مشکلات وی را پیگیری کنند.

درآمدهای نوروزی تخت جمشید صرف امور مطالعاتی شود

پیام فارس- نوروز ۱۴۰۱ گردشگران زیادی از تخت جمشید بازدید کردند که از محل بلیط فروشی می توان هزینه مطالعاتی حوزه گلسنگ ها و سایر امور پژوهشی این بنای جهانی را تامین کرد.

آتش به جان گورهای ساسانی

پیام فارس- یک کنشگر و پژوهشگر میراث فرهنگی با انتشار تصاویری درباره وضعیت نگهداری و حفاظت از گوردخمه‌های تخت طاووس مرودشت که جزء آثار باستانی ساسانی هستند هشدار داد و گفت: حاشیه این گورها محل برپایی آتش برای استفادۀ مواد مخدر و پختن خوراک شده است.

سیمای اَخموی زمینِ ایران با ورشکستی آبی!

پیام فارس- اَخم زمین و سیمای اَخموی آن امروز بیش از هر زمان دیگری نمایان شده است، چون فرونشست زمین اکنون به کلانشهرهای اصفهان و تهران رسیده است، همه ۶۰۹ دشت کشور دستخوش این پدیده "زلزله خاموش" شده‌اند؛ چون در طی ۱۵ سال به جای مدیریت منابع آب و فرهنگ‌سازی در مصرف آب، به سمت سدسازی و برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیر زمینی رفتیم.

سومین حرم اهل بیت(ع) در مسیر توسعه

پیام فارس-استان فارس در سال ۱۴۰۰ دستخوش تحولات مختلفی شد. این تحولات از حوزه فرهنگی تا بخش های اقتصادی را شامل می شود تا شیراز و فارس به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) در مسیر توسعه قرار بگیرد.

لارستان؛ آمیخته ای از شگفتی های طبیعی و جلوه های باشکوه تاریخ

پیام فارس- اگر دل در گرو تاریخ ایران زمین داری، می خواهی گوشه ای از دیرینگی و رازهای ناشناخته ایران باستان را به نظاره بنشینی، یا از چهره پرغبار و پرهیاهوی شهرها رها شوی و دمی آرامش درون و لذت واقعی سفر را تجربه کنید، همه اینها با بسیاری ویژگی های نهفته دیگر در کهن دیار لارستان فارس یافتنی است.

حال و هوای میراث جهانی تخت‌جمشید در نوروز ۱۴۰۱

پیام فارس - شیراز- تخت‌جمشید از پُربازدیدترین اماکن گردشگری فارس در نوروز ۱۴۰۱ به شمار می‌رود که این آثار تاریخی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، رتبه دوم بازدیدهای نوروزی اماکن تاریخی استان را به خود اختصاص داده است.

نوروز و فرصت بازدید از چشم اندازهای تاریخی و طبیعی زرین دشت

پیام فارس- شهرستان زرین دشت بامرکزیت حاجی آباد در فاصله ۲۶۵ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد که به دلیل نوع آب وهوا از جمله مناطق گرم وخشک محسوب می شود اما وجود دریاچه بسیارزیبا ،آثار تاریخی و پهنه های کوچ پرندگان از نواحی سیبری جلوه خاصی به این منطقه داده که چشم نواز مسافران نوروزی است.

نوروز و رسم خوشایند بازی های محلی دراستان فارس

پیام فارس- استان فارس به دلیل وجود تنوع قوم های مختلف دارای انواع بازیهای بومی محلی است که این بازیهای خانوادگی به ویژه در ایام نوروز رنگ و بوی خاصی داشته است که می توان به بازی آزنگه شیر و حلال و حرام اشاره کرد.

بهشت گُمشده، نگین گردشگری طبیعی در استان فارس

پیام فارس- بهشت گُمشده یا منطقه تنگ بُستانک از زیباترین جاهای دیدنی استان فارس است که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شیراز قرار دارد و در طول سال و به ویژه فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی است

نگاهی به چشم اندازهای دیدنی استهبان فارس

پیام فارس - شیراز- استهبان شهری است که در ۱۷۵ کیلومتری شیراز و در شرق استان فارس قرار دارد که با جاذبه های طبیعی و تاریخی زیبایش به یکی از شهرهای دیدنی فارس شهرت یافته است.

اشک «مریم» را در نوروز در نیاوریم

پیام فارس - شیراز - نوروز که آمدنش نوید بخش بهار است زمانی برای احترام به آموزه های طبیعی است اما با زیاده خواهی و بی توجهی برخی شهروندان این روز فرصتی برای تاراج طبیعت و گلهای خودروی طبیعت شده است ، برخی از گل فروشی ها در شیراز و دیگر شهرستان های فارس این روزها پر از گلهای لاله واژگون و سنبل وحشی است.

«خسویه» طلایه دار پاکی از اعتیاد در فارس

پیام فارس- جشن پاکی ۸۰ نفر از بهبود یافتگان از مواد مخدر در روستای خسویه فارس برگزار شد تا این روستا طلایه دار پاکی از اعتیاد در استان شود.

خشکی ٤ به ٣ در هفت برم!/زیستگاهی دیگر در مسیر نابودی

پیام فارس-سال‌های اخیر علیرغم شعارهای رنگ رنگ و تلاش‌های دوستداران و دلسوزان، محیط زیست، اعم از جنگل، مرتع و به ویژه تالاب‌ها، روزگار تلخی را تجربه می‌کنند؛ روزگاری که از یکسو متصرفان و از سوی دیگر بهره‌برداران آن را هر روز بیش از دیروز به سمت نابودی سوق می‌دهند و از سمتی، دستگاه‌های متولی، دست بر دست گذاشته و به تماشا نشسته‌اند.

سیل «سین» هشتم سفره نوروزی سیل زدگان لامرد

پیام فارس - لامرد - مردم سیل زده شهرستان لامرد معتقدند که روند بازسازی خانه های سیل زده به کندی پیش می رود و ارائه تسهیلات فعلا درگیر کاغذبازی بانکی است و هنوز وام به آنها تعلق نگرفته است.

بازدید از آبراهه‌های تخت‌جمشید، شاید وقتی دیگر

پیام فارس - شیراز- از زمان کشف آبراهه‌های زیرزمینی تخت‌جمشید در دهه ۱۳۹۰ تاکنون، علاقه‌مندان به میراث فرهنگی نویدهایی مبنی بر مهیا شدن امکان بازدید از جلوه‌های هنر ایرانیان باستان در دفع آبهای سطحی را شنیده‌اند اما تاکنون بازدید از این آبراهه‌ها میسر نشده و تحقق آن، نیازمند صبر و انتظار است.

رنج مردم جنوب شرق فارس ازکمبود پزشک

پیام فارس- شهرستان زرین دشت در جنوب شرق فارس با مشکل کمبود پزشک مواجه شده و حتی استفاده از پزشک عمومی نیز در این شهر برای مردم به سختی امکان پذیر است.

تنگ بلور نوروز و عرصه تنگ برای مار و مارمولک

پیام فارس- آیین نوروز جشن ایرانیان است که با آمدن بهار و شکوفا شدن گلهای بهاری چشم نواز می‌شود،در میان این همه چشم‌اندازهای زیبای بهاری برخی رفتارهایی نادرست که اکنون به سنت تبدیل شده خدشه بر چهره زیبای نوروز می‌اندازد ، از جمله آن نگهداری مار و مارمولک و لاکپشت برای سفره هفت سین است.

امیدهای تازه برای خروج کارخانه سیمان از شیراز

پیام فارس-انتقال کارخانه سیمان از شهر شیراز که در سال ۱۴۰۰ با پیگیری محمدهادی ایمانیه استاندار فارس با جدیت بیشتری در دستور کار است، این روزها با خبر نویدبخش در زمینه خاموش شدن کارخانه فعلی و به حرکت درآمدن چرخ تولید در کارخانه جدید در شهرستان خرامه در پایان سال ۱۴۰۳، همراه شد.

معدن‌کاوی در کوه سفید صفاشهر فارس؛ فرصت یا تهدید؟

پیام فارس-صفاشهر مرکز شهرستان خرم بید استان فارس است که اهالی این شهرستان اخیرا دغدغه‌های بسیاری درمورد صدورمجوز بهره‌برداری از یک معدن در نزدیکی این شهر دارند اما متولیان امر معتقدند که معدن‌کاوی با رعایت ضوابط نقش مهمی در رونق تولید دارد وحمایت از سرمایه‌گذاری در بخش معدن نباید نادیده گرفته شود.

بازارهای مالی به نام مردم به کام کانال‌داران!

پیام فارس-علیرغم وضعیت بسیار نامطلوب حاکم بر بازار بورس و ارزهای دیجیتال، همچنان سودجویان بسیاری عموما در فضای مجازی به اشکال مختلف، مسیر کسب سود از محل نادانسته‌های مردم را دنبال می‌کنند؛ مردمی که حال غریقی در دریای متلاطم را دارند که برای نجات به هر تخته پاره‌ای چنگ می‌زنند

دیدگاه پزشکان: تردیدافکنی در مورد تاثیر واکسن کرونا، پایه علمی ندارد

پیام فارس-کووید ۱۹ یا کرونا عزیزان و افتخارآفرینان زیادی را از بین ما برد. برای مقابله با این عارضه افزون بر رعایت موارد بهداشتی، توصیه پزشکان استفاده و تزریق واکسن علیه کرونا است و به گفته آنان پندارهای برخی افراد در مورد تاثیر واکسن ،موجب بروز تردیدهای غیر علمی در جامعه شده است.

"نرگس" شیراز عزم رفتن ندارد؟

پیام فارس- سالها از طرح بحث انتقال کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز به خارج از شهر می‌گذرد و این جابه‌جایی بارها مورد تأکید مسئولان قرار گرفته اما تلاش جاری برای توسعه خط تولید روغن در محل کنونی، حاکی از آن است که این واحد صنعتی به این زودی‌ها خیال رفتن ندارد و هنوز در کشاکش رفتن و ماندن است.

سرنوشت مبهم سر سرباز هخامنشی/ نقش برجسته به تخت جمشید برنگشت

پیام فارس- سر سرباز هخامنشی که پس از سال‌ها به ایران برگردانده شد و قرار بود پس از نمایش در استان‌های مختلف، در محل اصلی خود یعنی تخت جمشید نصب شود، هنوز بعد از دو سال به این سایت برنگشته است.

حرف و حدیث‌ها درباره وقفی بودن یا نبودن میمند فارس با ۷۰۰ سال قدمت

پیام فارس- وقفی بودن یا نبودن شهر میمند فارس با ۷۰۰ سال قدمت، همواره فراز و فرود داشته و دارد؛ برخی اهالی موضوع وقفی بودن میمند را قبول ندارند و خواستار تعیین تکلیف خود شده‌اند اما متولیان شاهچراغ(ع) با استناد به اسناد تاریخی معتقدند بیشتر مساحت این شهر وقف این آستان مقدس است.

خطبه عقد در شهر سیل‌زده؛ زندگی و امید در بیرم فارس جریان دارد

پیام فارس- گاه در تلخ ترین، غم انگیزترین وهراس انگیزترین مصیبت ها و گیرو دارها باز می توان رگه هایی از امید و آرامش و جلوه ها و مایه های روشن و شیرین زندگی را یافت و در پیوندی عمیق و سرشار، امیدبخش ترین لحظات را در فراز ونشیب ها و دشواری ها رقم زد.

سفر مدیران شهری شیراز به دبی حاشیه ساز شد/ حضور بین مردم چه شد؟

پیام فارس - شیراز -مصوبه اعزام هیئت مدیران ارشد و میانی شهرداری شیراز به اکسپو دبی برای شورای اسلامی شهر شیراز و مجموعه شهرداری حاشیه ساز شده است و مردم می گویند پس شعار حضور بین مردم چه شد.

مصائب کرونا و زندگی اهالی نرجس شیراز

پیام فارس- ظاهرهایی متفاوت که عموما در جامعه و کوی و برزن نظاره‌گر آن نیستیم و یا بعضا از جامعه طرد شدند و صدها انسان با معلولیت‌های ذهنی و جسمی ساکنین یک خانه بنام نرجس را در شیراز تشکیل می‌دهند که در زیر یک سقف گردهم آمده و اکنون با وجود کرونا و مصائب زیاد ناشی از آن،چشم امید به یاری خیرین دارند.

ساير مطالب

شهر صدرا و چالش‌های پیش‌روی آن؛ وعده‌ها برای حل مشکلات ادامه دارد

فریادرسی از جنس مردم در سرزمین کهن فارس/ آن مرد با نثار امید آمد

مردم چگونه واژه‌سازی می‌کنند؟

آذر بوی مهر می‌دهد؟

حسن آباد سنچولی؛ روستایی که به همت امام روستا معضل بیکاری ندارد

یک تلخی بی پایان؛ اوج یا فرود

کوچکترین قوچ دنیا فرصتی برای اکوتوریسم/ قوچ مینیاتوری را دریابیم

«ساجی»؛ روایتی از نبرد عشق و جنون

نسخه تولیدکنندگان انرژی خاورمیانه برای توسعه تجدیدپذیرها

لزوم انسجام دستگاههای متولی برای نجات تالابهای فارس

از دوزخ تا جهنّم

پرسه مرگ در جاده لارستان_جهرم و مسوولانی که در خواب هستند

ردپای دلالان در ورود خارجی‌ها به نهضت ملی مسکن/استقبال انبوه‌سازان داخل‌ از تامین مالی به روش تهاتر نفت‌

گردشگری روستایی راهکار مغفول مانده چالش‌های صنعت توریسم

بایدها و نبایدهای برخورد با زباله‌گردها در شیراز

پارک ملی کلاه قاضی زیر تیغ آزادراه اصفهان- شیراز

گسل‌ها و ناپایداری خاک‌ شیرازی‌ها را تهدید می‌کند

گوهری که روی دست می‌ماند

مقدس اردبیلی کیست و چرا ترند گوگل شد؟ / سیلی، استاندار آذربایجان شرقی را ترند کرد/ هادی چوپان هنوز در صدر جست و جو‌های مردمی قرار دارد/ توجه دوباره کاربران به نجمه جودکی و سحر جعفری جوزانی

چالش فرونشست زمین| زلزله خاموش در کمین استان‌ها / گسل‌ها و ناپایداری خاک‌ شیرازی‌ها را تهدید می‌کند

همه چیز درباره سد تنگ سرخ بشار

کرونا سوار بر موج ششم

حکم شرعی شب رفتن به قبرستان چیست، آیا اشکال دارد؟

29 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

در تربت جام جز همدلی و برادری خبری نیست

ظرفیت گردشگری مذهبی در فارس مغفول مانده است

26 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

سرانجام گسل دیندارلو و تداوم نگرانی‌های مردم

تردد با نرخ‌های دقیقه‌ای

آیا سرنوشت غذا در شیراز به خیابان گره می‌خورد؟

برنج،‌ فارس را می‌خشکاند

25 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

چه کنیم تا دورریز مواد غذایی در خانواده کمتر شود؟

تاسیس شرکت سوخت توسط حزب برادران; حرکتی محرومیت‌زدا در دل حکومتی استبدادی

احیای میانکاله؛ گزینه‌ای فراموش شده روی میز مسوولان

22 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

حافظ شیرازی و وحدت وجود

فریب ظاهرسازی طالبان را نخورید/ آنها با داعش تقسیم کار کرده اند

بادبان‌های «بوم‌بابو» تصویری از شجاعت دریانوردان ایرانی در قرن پیش

یاد روز حافظ  به نام حافظ به کام ....

19 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

سالَک گدایی بر گونه شیراز!

وعده سر خرمن برای بهبود سرعت اینترنت و خطوط ارتباطی تلفن همراه در فارس

18 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

درگیر شدن 41.4درصد از مساحت حوضه‌ های آبریز با خشکسالی

17 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

آفتابگردان‌های اردکان جای خود را به خانه‌ها می‌دهند!

16 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

روز روستا و غبار محرومیت بر چهره روستاهای فارس

15 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

از لزوم مطالعه درباره دُز سوم تا تفحص از بیمارستان‌ها؛ مهمترین مطالبات مردم در فارس من در حوزه سلامت

دارالعلمی در دارالعلم؛ مروری بر تاریخچه دانشگاه شیراز و انتظاراتی که محقق نشده است

16مهر؛ به کابوس آمریکایی‌ها نزدیک می‌شوید

ایستگاه آخر پروژه مسکن مهر کجاست؟

اجرای طرح تابلو دوستی برای نخستین بار در شیراز

گلایه رزیدنت‌ها در «فارس‌من»؛ پزشکانی که تنها ماهی دومیلیون و پانصدهزار حقوق می‌گیرند!

11 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

روایت فارس از سرزمین بادگیرها/ «لافت» روستایی ایرانی از دل تاریخ در قلب خلیج فارس+عکس

رویای پزشک شدن بهیار جهرمی،سرانجام محقق شد

بعثی‌ها و طعم شیرین اسارت!

10 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

فارس من| حل مشکلات صدرا نیازمند یک عزم اداری است

9 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

8 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

دلمویه‌هایی از جنس مهر؛ جایگاه پرورش در آموزش مجازی کمرنگ شده است

قدمهایم را نذر نظر ت میکنم / روایت تشرف پیاده زائری از ترکیه تا مشهدالرضا (ع)

7 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

اسارت به روایت دشمن

6 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

ششم مهر 1359/ تجاوز میگ‌های عراقی به فضای ارومیه

رزمندگانی که بعد از پایان جنگ تحمیلی هم آرام ننشستند

4 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

از رونق زندگی با اهل «خمول» تا آرزوی بزرگ یک هنرمند عرصه دفاع مقدس

ساعت صفر برای بی‌جاشدگان

آغاز دومین مهر کرونایی

قهرمانان دفاع مقدس با زخمی بر روان در شیراز

مهر و درس ایستادگی تا توسعه و اقتدار

اول مهر و طنز در دانشگاه

داغ‌ترین مطالبات اربعینی مردم در «فارس من»؛ بلیت‌های 5میلیون‌تومانی عتبات دقیقاً کجاست؟

خیز دوباره کُره‌ای‌ها برای کلاهبرداری

مهر‌ماه مدارس باز می‌شود؟

محمدآباد؛ اسیر در چنگال زباله‌ها

جوان لارستانی از زایش در دل کویر تا فتح قله‌ها

حالِ خوشِ سفر؛ لذت سفر تابستانی با هیجان، بازی و کلی جایزه!

پیوند مبارکی که بر حوادث تلخ کرونایی سایه انداخت/ سفری به بلندای عشق

کار دست و دل؛ روایتی دیگر از شکل‌گیری غار دست‌ساز سنگ‌اشکن جهرم فارس

کمپین موافقان و مخالفان واکسیناسیون اجباری در «فارس من»؛ رئوس دلایل طرفین چیست؟

پیوند رودخانه چنارراهدار و فاضلاب گسسته می‌شود

فارس بررسی می‌کند| مانع‌زدایی دولت در بازار فولاد وسیمان نتیجه داد/ کاهش قیمت‌ها با حمایت از سازوکار بورس کالا

آبشیرین‌کن‌ها خلیج فارس راتهدید می‌کنند/ تغییر بافت جمعیتی آبزیان

پارسای پارسی؛ الگوی کمال‌جویی

تبارشناسی منتقدان رویکرد عدم مداخله ایران در افغانستان

درس‌هایی از جدایی بحرین از ایران

گله مستاجران در فارس من: استنکاف بانک‌ها از پرداخت وام ودیعه مسکن؛ چگونه دو ضامن رسمی پیدا کنیم؟

جزایر مرجانی در معرض تهدید/ نشت نفت خلیج فارس را آزار می‌دهد

مِهر بی‌مهر برای لوازم‌التحریرفروشان| بازار خلوت لوازم‌التحریر در آستانه مهرماه/ کرونا جوهر لوازم‌التحریر را خشکاند

هشداری به رنگ‌خون! /آژیر کاهش خون به صدا در آمد

خشک ترین پاییز نیم قرن! / مهر و آبان 1400کمترین میزان بارندگی در 52 سال اخیر است

گردشگری ایران / تنگ بستانک (بهشت گمشده) کجاست؟

دو روایت از پایان کرونا در ایران/از بهمن 1400 تا سال 1402