پیام فارس

آخرين مطالب

نفس؛ فرصتی برای زندگی به نوزادان آینده مقالات

نفس؛ فرصتی برای زندگی به نوزادان آینده
  بزرگنمايي:

پیام فارس - پاییز به نیمه رسیده و خنکای روزگار رنگارنگش را به رخ می کشد. خنکایی که دیگر به سردی رسیده و زیر پوست رهگذران رژه می رود!
اتوبوس با چند حرکت اضافه تو جاده جولان می‌دهد و من برای کوتاه شدن مسیر، یک مقاله هنری را جهت مطالعه انتخاب کرده‌ام. 
جاده شیراز به داراب، این روزها عبور از سردی، به سمت اعتدال و همان خنکای رنگارنگ است.
وسط جاده، زن جوانی سوار اتوبوس می‌شود و چون صندلی کنار من خالی است، اینجا می نشیند.
دقایقی می‌گذرد، مقاله هنری به نیمه رسیده و بانوی همسفرم نیز با شال پاییزی‌اش، رد یک سئوال بی‌پاسخ را در فضای اطراف دنبال می‌کند!
ناگهان به حرف می‌آید و از هوا و جاده و... صحبت می کند. بعد می‌گوید: حالم خوب نیست، تو ماشین که می‌شینم بدتر میشم، آخه باردار هستم.
می‌گویم: به سلامتی، بچه اولتون هست؟
- نه، یک پسر دارم. این دومی هست. 
اما نمی‌خوامش، میخوام سقط کنم!
یهو با لحن بی‌قید و تکان‌دهنده‌ای ادامه می دهد: قبل از این، یکی دیگه هم سقط کردم. حالا اینم افتاد که بهتر، نیفتاد هم یک فکری می‌کنم!
دهانم از حیرت آنچه می‌شنوم باز مانده. چشمان خیره و پرسشگر مرا که می‌بیند، کمی معذب می‌شود.
می‌گویم: چقدر راحت از سقط جنین حرف می‌زنید. مگه نمی‌دونید این کار مثل قتل نفس هست و چقدر تو دین‌مون نکوهش شده؟
- می‌دونم گناه داره اما چاره‌ای ندارم. شوهرم اخلاق و رفتار مناسبی نداره و همین یک بچه رو هم برای اینکه نگن اجاقش کوره، به دنیا آوردم.
چقدر این جمله آشنا است. چند بار دیگر هم شنیده‌ام. نه صرفا از کسانی که قصد سقط جنین داشتند اما در کل از جانب کسانی بوده که با فرزندآوری و تولد بچه دوم یا بیشتر مخالف بوده‌اند.
خنکای پاییز به سردی رسیده و من روی خطوط چهره همسفرم، اضطراب و نگرانی از آینده را می‌بینم. سعی می‌کنم او را به هر طریقی منصرف کنم. از دلایل فردی و اجتماعی تا شرعی...
در پایان مسیر، لحظاتی که مشخص است قدری در تصمیمش مردد شده، مرکز نفس را به او معرفی می‌کنم تا شاید به این وسیله از سقط جنین کاملا منصرف شود.
سقط جنین، نوعی جاهلیت در عصر مدرن است. حرکت خام و نا آگاهانه‌ای که معجون تلخی از یک لحظه غفلت و قدری قساوت قلب است. در نهایت نادیده گرفتن حکم خدا و تبعات جسمی و روحی برای مادر و جنین است.
سقط جنین از لحاظ شرعی بسیار نکوهش شده در آیاتی از قرآن همچنین روایات اهل بیت از آن به عنوان گناهی نابخشودنی یاد شده است. در سوره‌های اسراء، انعام و ممتحنه با صراحت به این موضوع اشاره شده و برای کسانی که عامدانه اقدام به سقط جنین می‌کنند، مجازات اخروی در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه از بین بردن عامدانه جنین پس از 4 ماهگی، حکم قتل نفس را دارد.
از آنجا که سقط جنین بدون دلیل متقن پزشکی، معمولا در مراکز غیرمجاز و خلاف انجام می‌شود، تبعات جسمی متعددی برای زنانی دارد که مبادرت به سقط می‌کنند و به فرجام آن توجهی ندارند.
مرکز مردمی نفس، (مخفف نجات فرزندان سقط) با حمایت و نظارت بسیج جامعه پزشکی فارس، اوایل آذر سال گذشته در شیراز گشایش یافت و پس از چند ماه فعالیت خود را در تعدادی از شهرهای فارس نیز آغاز کرد. فعالیتی در راستای حفظ و نجات نوزادان در راه و کمک به برنامه‌های صیانت از جمعیت.
مسئول واحد سلامت و خانواده شبکه بهداشت داراب، این مرکز در راستای پیشگیری و ممانعت از سقط عامدانه جنین، سه رویکرد محوری در دست اقدام دارد.
ملیحه حسین پور ادامه می‌دهد: یکی از محورها، پرداختن به عوارض و خطراتی است که سقط جنین برای مادر دارد که حتی اگر جنین سقط نشود، خطرات مشابهی برای مادر و جنین باقی خواهد ماند. 
وی محور بعدی را شناسایی مراکز عرضه داروهای سقط جنین و معرفی آنها به دستگاه قضایی عنوان کرده و می‌افزاید: همچنین سومین و مهم‌ترین اقدام مرکز نفس، شناسایی زنانی است که به هر دلیلی قصد سقط عمدی جنین را دارند که تلاش این مرکز برای ممانعت از این کار و انصراف مادران از سقط جنین است. 
حسین پور به دلایل افراد برای سقط جنین پرداخته و اضافه می‌کند: برخی از این زنان، دلایل اقتصادی و بضاعت مالی را مطرح می‌کنند و نگران این هستند که با وجود شرایط نامساعد مالی، عضو دیگری را به خانواده اضافه کنند. 
مسئول واحد سلامت و خانواده شبکه بهداشت داراب ادامه می‌دهد: همچنین تعداد دیگری مشکلات فرهنگی مسائل دیگری داشتند که به وسیله مشاوره از سقط جنین منصرف شدند. 
مرکز نفس در شهرستان داراب از ابتدای سال جاری افتتاح شد اما فعالیت رسمی خود را از روز ملی جمعیت یعنی 30 اردیبهشت ماه آغاز کرد.
حسین پور با اشاره به تعداد افراد شناسایی شده توسط این مرکز می‌گوید: از ابتدای کار مرکز تاکنون، یعنی 6 ماه اخیر، 23 مورد شناسایی شده که از این تعداد 11 مورد به علت مشکلات اقتصادی، تصمیم به سقط جنین داشتند.
وی اضافه می‌کند: خانواده‌هایی که مشکل اقتصادی داشتند، تحت حمایت مالی قرار می‌گیرند، بسته‌های معیشتی به آنها ارائه می‌شود و هزینه چکاپ و ویزیت پزشک در بخش خصوصی برایشان تامین می‌شود; 
از این مادران سه نفر تاکنون زایمان کرده که سیسمونی آنها را نیز تامین کرده‌ایم.
مسئول واحد سلامت و خانواده شبکه بهداشت داراب خاطرنشان می‌کند: وضعیت بقیه خانواده‌ها نیز به صورت هفتگی یا 2 هفته یک بار پیگیری شده و مسائل آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد. 
شیوه‌های شناسایی زنانی که قصد سقط جنین دارند موضوع دیگری است که حسین پور به آن پرداخته و می‌گوید: برای این کار، بروشورهایی طراحی کرده و به ادارات داده‌ایم که در راهروها و محل تردد مراجعان خود قرار دهند، همچنین از نقاط شهری تا دورافتاده‌ترین نقاط روستایی، پایگاه سلامت، پزشک خانواده و خانه بهداشت وجود دارد که در صورت مشاهده زنانی که قصد سقط جنین دارند، این افراد را به ما معرفی می‌کنند.
وی ادامه می‌دهد: در این شرایط مادر با تصور اینکه مرکز نفس جایی است که به او کمک می‌کند فرزند خود را سقط کند، با ما تماس می‌گیرد که پس از آن مشاوره‌های مرکز برای انصراف از سقط آغاز می‌شود. یا اینکه مشاوران مرکز به طور مستقیم ورود می‌کنند و فرد مورد نظر را از اقدام به سقط منصرف می‌نمایند.
این مسؤول بیان می‌کند: در مرکز نفس ، کارشناس روان‌شناسی، مذهبی و مامایی داریم که مشاوره‌های لازم را به مراجعان ارائه داده و در هر سه وجه در وقت لزوم، به موازات یکدیگر همکاری می‌کنند تا اجازه ندهند که سقط اتفاق بیفتد.
ریشه کن کردن سقط جنین و از بین بردن این تفکر غلط، نیاز به فرهنگ سازی و آموزش دارد. آموزشی که در مراکز تحت پوشش شبکه بهداشت توسط ماماها برگزار شده و به گفته حسین‌پور، جلسات آموزشی به طور مستمر در این راستا تشکیل می‌شود تا جامعه هدف، بیش از پیش توجیه شود. 
حسین‌پور به مقاومت افراد در برابر انصراف از سقط جنین پرداخته و ادامه می دهد: برخی از مادران، به راحتی متقاعد و از سقط منصرف می‌شوند اما افراد دیگری هستند که اصلا متقاعد نمی‌شوند که وجود چنین مواردی در جمعیت شهری، کار را سخت می‌کند.
وی اضافه می‌کند: در جمعیت روستایی، شناسایی افراد و یافتنشان راحت‌تر است اما در محدوده شهری این گونه نیست.
حسین پور بیان می‌کند: افرادی بوده‌اند که با یکی دو مشاوره ساده یا پس از اینکه متوجه شدند سقط حرام است و گناه تلقی می‌شود، از سقط جنین منصرف شدند اما کسانی هم هستند که با هیچ تحلیل و توضیحی، قانع نمی‌شوند.
به گزارش فارس، حفظ جامعه پویا و جوان با برنامه‌های فرزندآوری و پیشگیری از سقط جنین میسر می‌شود.
برنامه‌هایی که طی چند سال اخیر در دستور کار دستگاه‌های مرتبط قرار گرفته تا هر کدام برای تداوم نسلی شاداب و پرتحرک، قدمی بردارند.
و در این مسیر، اقداماتی در راستای حفظ نوزادان در راه و ممانعت از سقط جنین، اتفاقی است که نوید آینده‌ای بهتر را در حیطه صیانت از جمعیت می‌دهد.
 

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/764052/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

توقیف یک موتورسیکلت میلیاردی قاچاق در گناوه

آغاز ششمین مرحله آزادی 30 اسیر فلسطینی در مقابل 10 اسرائیلی

فرماتده آمریکایی: حرکت پهپاد ایران خطرناک بود؛ تا نزدیکی ما آمد | از تنگه هرمز عبور کردیم ؛ در خلیج فارس پیش می‌رویم!

حماس 2 زن اسرائیلی با تابعیت روسیه را آزاد کرد

تعقیب و گریز هیجان‌انگیز والیبال ایران ادامه دارد

قتل هولناک برای سرقت بیت‌ کوین

روایتی از دختر اهل تسنن که ویلچرران زائران امام رضا(,ع) شد!

سوژه سریال جدید تلویزیون را بشناسید؛ قهرمان خلیج فارس+عکس

مردی که فرزند 13 ماهه‌ خودش را دزدید!

حکم قصاص برای شیطان خانه وحشت صادر شد

فارس من| حجامت نوزادان آری یا خیر!

رسمی: شاهین به لیگ یک بازگشت

رفتن حاج محمود کریمی منتفی شد؟!

ناوگان پنجم آمریکا: ناوگروه آیزنهاور در آب‌های خلیج فارس در حال حرکت است

تلاش برای جلوگیری از رفتن حاج محمود کریمی

کاشت 10 هزار اصله نهال در خور سعید آبادکنارک

دغدغه شهروندان مسکن مهر پیرامون نصب دکل گفتمانی عرفی است

یک فروند هواپیمای آموزشی PC6 بازآماد‌ شد‌

یک فروند هواپیمای آموزشی Pc6 بازآماد (اورهال) شد

حماس 2 اسیر با تابعیت روسیه را آزاد کرد

دغدغه شهروندان مسکن مهر درباره نصب دکل، گفتمانی عرفی است

کاشت 10 هزار اصله نهال در خور سعید آباد کنارک

کاروان سلامت به روستاهای عقدا اعزام شد/ ویزیت رایگان 150 نفر

اتصال 18 روستای استان فارس به شبکه ملی اطلاعات

بهترین هتل‌های شیراز در نزدیکی حافظیه و سعدیه

برد مدعیان در هفته هشتم لیگ برتر والیبال

مدرسه علوم دینی اهل سنت امام شافعی (رض) روانسر افتتاح شد

بسیج رسانه سیستان و بلوچستان منتخب جشنواره ملی مالک اشتر

درمانگاه شبانه‌روزی مهر در بجنورد افتتاح شد

واکنش فوری نماینده ولی فقیه به سخنان محمود کریمی + جزئیات

استقبال 27 میلیون نفر از طرح کالابرگ الکترونیکی/ پنجره واحد حمایتی در کشور به بهره‌برداری می‌رسد/ افزایش سن بازنشستگی در راستای پایداری صندوق‌هاست

شیراز میزبان دومین کنگره بین‌المللی جراحی سرطان شد

واکنش رئیس سازمان اوقاف به سخنان محمود کریمی

دبیران کانون‌های علمی و فرهنگی ایثار باید جریان‎ساز و گفتمان‌ساز باشند

اتصال 18 روستای استان فارس به شبکه ملی اطلاعات ‌

یک فروند هواپیمای آموزشیPc6‌ بازآماد شد

احتمال تمدید آتش‌بس در غزه تا هفته بعد

وسعت جنگل‌های حرا در سیستان و بلوچستان 1375 هکتار است

انعقاد 22 قرارداد فناورانه به ارزش 800 میلیارد تومان در هلدینگ صنایع عمومی شستا

صدای مهیب نی‌ریز را لرزاند | علت صدای وحشتناک چه بود؟

انتقاد سرمربی سایپا از زمین چمن حافظیه؛ نمی‌توان توپ را استُپ کرد!

مقاومت فلسطین 2 اسیر روس را به درخواست رئیس‌جمهور روسیه آزاد کرد

پدر شهیدان والامقام «فرهاد» آسمانی شد

اولین سمپوزیوم بین‌المللی PTSD مزمن در جانبازان برگزار شد

5 هزار متر مربع زمین در روستای فیروزآباد بردسکن به حوزه ورزش اهدا شد

صدایی مهیب لرزه بر اندام مردم نی‌ریز انداخت

پرونده مسکن مهر پرند به پایان رسید

حکایت شعری که بر اولین مُهر آستان قدس رضوی جای گرفت

حماس چند تبعه دیگر روسیه را آزاد می‌کند

سرپرست شهرداری لامرد منصوب شد