پیام فارس

آخرين مطالب

توطئه‌ای که در حوالی 22 بهمن ناکام ماند مقالات

توطئه‌ای که در حوالی 22 بهمن ناکام ماند
  بزرگنمايي:

پیام فارس - در بالا و پایین صدایش، در موج سواری لابه‌لای کلمه‌هایش، می‌شد تاریخ را تورق کرد، مکث کرد در برابر قاب عکس‌هایی که در جلوی دیدگان به تصویر کشیده می‌شد. دفاع ما مقدس بود و رزمنده‌های صبور ما عاشق‌ترین بودند. به قول شهید آوینی، عالم همه در طواف عشق است و دایره این طواف حسین (ع) است.
به گزارش خبرنگار ایمنا، با اصغر قائم‌المنتظر در محل کارش قرار می‌گذارم؛ گروه تاریخ دانشگاه اصفهان.
از اساتید به‌نام تاریخ کشور و یکی از رزمندگان دفاع مقدس که آثار جنگ در انگشتان دستش پیدا است. با خوش‌رویی پذیرای مصاحبه‌ای می‌شود که از مدت‌ها پیش به دنبال آن بودم. حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد، از روزهای معلمی در کردستان پیش از انقلاب تا حضور در کمیته دفاع شهری، درگیری‌های کردستان و بعدها جبهه جنوب.
روایت‌هایش به دل می‌نشیند، آن لحظه به حال و هوای دانشجوهایش در سر کلاس درس فکر می‌کنم، مگر آدم از استاد تاریخ جز روایتگری‌های جانانه و حق‌گویی چه می‌خواهد؟ …
امنیت به شهر بازگشت...
به بیجار رفتیم و در آنجا مستقر شدیم. کارمان بیش‌تر گشت و کنترل بود تا اینکه آقا جواد (سردار استکی) دستور داد که ما هم پیش آن‌ها برویم. پاسگاه و پایگاه را که گرفته بودیم تحویل سپاه بیجار دادیم. در مدت چهار، پنج روزی که در سپاه بیجار بودیم، یک شب سوار ماشین‌های ارتش شدیم و شبانه با پنج ماشین، بچه‌ها را به طرف پایگاه ایران‌شاه که بعد ایران‌خواه شد، بردیم. جاده دیگر باز شده بود و ماشین‌های سوخت و حمل غذا به‌راحتی در طول روز تردد می‌کردند، اما شب‌ها جاده بسته می‌شد. مسؤلیت فرماندهی نیروهایی که از اصفهان اعزام شده بودند با آقای جواد بود. من و آقا جواد و چند نفر دیگر از نیروهای اصفهان مثل سردار حجازی با بچه‌های پاسگاه ایران‌شاه (ایران‌خواه) ادغام شدیم. شرایط طوری شده بود که دسته‌بندی‌ها دیگر به صورت گروهان نبود و دسته‌دسته برای مأموریت اعزام می‌شدیم. در یکی از این مأموریت‌ها مرحوم شهید ابراهیم نصر که ورزشکار هم بود یکی از افراد شرور که مشکلات زیادی در منطقه ایجاد کرده بود را دستگیر کرد. مدتی در پاسگاه ماندیم، یک روز آقا جواد تصمیم گرفت به اصفهان برگردد و چون من متأهل بودم به من گفت که با او به اصفهان برگردم. من هم با آقا جواد به اصفهان برگشتم.
ماجرای مسؤلیت جدید در سپاه و آغاز فعالیت‌های فرهنگی در جبهه در آن زمان، سپاه منطقه به تازگی تشکیل شده بود و مسؤلیت هماهنگی واحد روابط عمومی سپاه به من سپرده شد. بعد از این مسؤلیت، باید به شهرستان‌ها می‌رفتم و با همراهی فرماندهان سپاه در شهرستان‌ها یک نفر را انتخاب می‌کردیم که فرمانده معاونت فرهنگی سپاه شهرستان‌ها شود. با توجه به اینکه در آن سال‌ها شهرکرد و بروجن هم زیر نظر سپاه اصفهان فعالیت انجام می‌دادند تا مدت‌ها مشغول این کار بودم که جنگ شروع شد. با آغاز جنگ وظیفه ما انجام فعالیت‌های فرهنگی در جبهه بود. شهید خرازی و شهید سردار کریم نصر از سنندج به سمت دارخوین رفتند و آقا رحیم هم از سپاه منطقه راهی جنوب شدند. خرمشهر و آبادان که به دست عراقی‌ها افتاد، بچه‌های اصفهان و خمینی‌شهر خودشان را به جنوب رساندند و در ایستگاه‌های مخصوص خودشان مستقر شدند. در فیاضیه بچه‌های نجف‌آباد حضور داشتند و شهید کاظمی و شهید موذنی هم در ایستگاه 7 کنار رزمنده‌ها حضور داشتند. ما هم برای کارهای فرهنگی و سرکشی به رزمنده‌ها و پیگیری نیازهای آن‌ها در جبهه حضور داشتیم. مدتی در دارخوین بودیم و بعد به اصفهان برمی‌گشتیم و گزارش‌های خود را در خصوص کمبودها و نیازهای رزمنده‌ها ارائه می‌دادیم و در مدتی که در اصفهان حضور داشتم، کتاب و بسته‌های فرهنگی برای جبهه آماده می‌کردیم.
خدمت و این بار در لشکر امام حسین (ع) چند ماه مانده به آغاز عملیات فتح‌المبین. سال 1360 بود و همچنان مسئول هماهنگی روابط عمومی سپاه بودم. اواخر سال 1360 بود که با تغییراتی که در سپاه اتفاق افتاد، به جبهه رفتم و در لشکر امام حسین (ع) مشغول به خدمت شدم. در عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس مسئولیت اعزام نیروها با من بود و در ستاد لشکر فعالیت می‌کردم و خودم هم معمولاً در عملیات حضور داشتم. در عملیات فتح‌المبین خدمه موشک میلان بودم که این موشک ضد تانک بود و وظیفه من هم زدن تانک بود. تا پایان عملیات فتح‌المبین در جبهه بودم و بعد از عملیات چند روزی به مرخصی آمدم و بلافاصله دوباره برگشتم به جنوب. عملیات بیت‌المقدس که شروع شد، سازماندهی گردان‌ها و نظارت بر تشکیل گروه‌ها با من بود که همراه گردان‌ها خودم در عملیات شرکت می‌کردم. حضور من در لشکر امام حسین (ع) تا پایان جنگ ادامه یافت، هرچند مقاطعی به اصفهان می‌آمدم و در سپاه منطقه به فعالیت مشغول می‌شدم.
ماجرای درگیری‌ها در گنبد بعد از آزادسازی خرمشهر به اصفهان برگشتم و مدتی در اصفهان ماندم و توفیق پیدا کردم که به سفر حج بروم و خدمه شوم. در حج آن سال معمولاً از کسانی که در جبهه حضور داشتند، به عنوان ناظر و خدمه کاروان‌ها استفاده می‌کردند. بد نیست اشاره‌ای هم به ماجرای درگیری‌ها در گنبد در سال 1358 داشته باشم. در عملیات ترکمن صحرا در طول آن سال، چریک‌های فدایی و سازمان‌های کمونیستی فعالیت‌هایی انجام می‌دادند و ادعای استقلال ترکمن صحرا را داشتند. چند عملیات نظامی کوچک هم در شهر انجام داده بودند و به دنبال ایجاد آشوب در شهر بودند که بالاخره با تلاش ارتش و کمیته‌های مختلف توانستیم نظم را در شهر برقرار کنیم. بهمن سال 1358 بود که چریک ها ادعای خودمختاری کردند و شروع به تجزیه طلبی کردند، آن هم در نخستین سال پیروزی انقلاب اسلامی و هدف آنها از این کار ایجاد مشکل در کشور بود. آقا رحیم به ما دستور دادند نیرو جمع کنیم چراکه قرار است به ترکمن صحرا برویم. آن موقع چون پاسبخش بودم از شهرستان‌ها، نیروهای لازم را جمع کردم و دو گروهان به فرماندهی آقا رحیم تشکیل دادیم که تقریباً صد نفری هم می‌شدیم. قرار بود خودمان را به جنگ برسانیم. تجهیزات لازم را برداشته و برنامه‌ریزی‌های سفر هم انجام شد. زمستان بود و بارش برف سبب شد در دلیجان زمین‌گیر شویم و چون حرکت کردن امکان‌پذیر نبود، مجبور شدیم آن شب را در پادگان ولیعصر بمانیم، از آن جایی که قرار نبود خود آقا رحیم با ما راهی شود، دو نفر دیگر از طرف سپاه به آنجا اعزام شد. هجدهم یا نوزدهم بهمن‌ماه بود که شب را در پادگان ولیعصر به صبح رساندیم و صبح به سمت تهران حرکت کردیم. همان شب قبل از اعزام قرار بود آقا رحیم، فرمانده انتخاب کند. به همین خاطر من، آقای بنی‌لوحی و آقای سلیمیان از زرین‌شهر و شهید خرازی را دور هم جمع کرد و گفت از بین ما یک نفر باید فرمانده شود. هرکسی می‌گفت دیگری. خلاصه ما سه نفر هیچکدام زیر بار نرفتیم تا اینکه من گفتم آقای بنی‌لوحی شما سید هستید و آقا رحیم هم شما را قبول دارند، صلوات بفرستید. این طور شد که آقای بنی‌لوحی فرمانده شدند. صبح زود نماز را که خواندیم، به سمت ترکمن صحرا حرکت کردیم و تقریباً طرف‌های عصر روز بیستم بهمن‌ماه بود که به گنبد رسیدیم و وارد این شهر شدیم. با هماهنگی محسن چریک، مأموریت ما که پاک‌سازی شهر بود، انجام شد. شب قبل از رسیدن ما به منطقه، جنگ سختی انجام شده بود و شب دومی که ما وارد عملیات شدیم با تمام توان به پاک‌سازی شهر کمک کردیم و نهایتاً روز بیست‌ویکم بهمن‌ماه شهر آزاد شد و آن‌هایی که می‌خواستند برای 22 بهمن تجزیه‌طلبی کنند، تیرشان به سنگ خورد و موفق نشدند. با کمک نیروهای اصفهان توانستیم نیروهای کمونیستی را از شمال شهر بیرون کنیم و شهر به لطف خدا و همت بچه‌ها آزاد شد. دو روز آنجا بودیم و بعد آقای بنی‌لوحی من را صدا زدند و مأموریت دادند که به همراه 35، 40 نفر به سمت شهر بندر ترکمن بروم و در آنجا مقر سپاه را تشکیل دهم. شهید خرازی مسئول عملیات شدند و من فرمانده، خلاصه پایگاه سپاه در بندر ترکمن تأسیس شد. مسئولیت پاک‌سازی و اقدامات امنیتی شهر با من بود که با کمک نیروی انتظامی (شهربانی) که یک بخش از مأموریت را به آن‌ها سپردم و بخش تأمین امنیت داخلی شهر را خودمان بر عهده گرفتیم و برای اینکه خیال‌مان از بابت امنیت شهر راحت شود، چند روزی هم آنجا ماندیم.

کد خبر 592739

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/273489/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رزمندگانی که خط سرخ شهادت را ادامه دادند عامل قدرت ایران هستند

فارس من/ مطالبه همسان سازی حقوق کارکنان بانک ملی با کارمندان بانک مرکزی

بوشهری ها منتظر گرمای 50 درجه باشند

ایده‌های نوآورانه برای سازگاری روستاها با کم‌آبی ارائه شد

نقش موثر مشارکت بخش‌ خصوصی در شکوفایی اقتصادی و اشتغال فارس

هیچ متقاضی در منطقه محروم برای ایجاد یک واحد صنعتی اقدام نمی‌کند

آغاز اردوی شاگردان محمد بنا از 23 مرداد در خانه کشتی

پیام عاشورایی رئیس ائتلاف الفتح در پارلمان عراق؛ رد هرگونه تجاوز و فتنه

مسوولان اردکان روز خبرنگار را تبریک گفتند

ضرورت بهره گیری از فاضلاب جهرم در حوزه صنعت

امام‌جمعه اهل سنت بندرعباس: مطالبه‌گری خبرنگاران مصداق امر به معروف و نهی از منکر است

نماینده شهرستان شیراز از تغییر کاربری جنگل کاج صدرا انتقاد کرد

عمق پیام عاشورا صبر و اطاعت پذیری از ولایت است

خدمات‌رسانی به عزاداران حسینی در موکب قدمگاه امامزاده صالح (ع)

کشف 32 هزار لیتر هیدروکربن قاچاق در سیستان و بلوچستان/ 24 تن قیر قاچاق در خاش توقیف شد

سامانه بارشی جدید در مسیر فارس

زمان آغاز اردوی تیم ملی کشتی فرنگی مشخص شد

خبرگزاری فارس، امین مردم و مسئولین است

اردوی تیم ملی کشتی آزاد و فرنگی در خانه کشتی برپا می شود.

از کارگری در انبار ضایعات تا قهرمانی کشتی جهان/قصه جاویدِ ایذه

از آوازه مجیدی تا فلسفه شکست ناپذیری در امارات

ضرورت و اهمیت عزاداری برای امام حسین(ع) از دیدگاه روایات شیعه و اهل سنت

پرداخت 60 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک قرض‌الحسنه مهر/ افزایش 100 درصدی سرمایه

معتادان متجاهر استان فارس تا پایان مردادماه جمع آوری می‌شوند

خط آبرسانی کازرون به شبکه بوشهر تعمیر شد

کوپن برمی‌گردد اما قیمت‌ها ارزان نمی‌شود؛ پشت پرده تصمیم دولت چیست؟

پرداخت 60 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک قرض‌الحسنه مهر

انجیرستان‌های استهبان مکانی برای تبدیل تهدید به فرصت

وقتی شورای شهر مانع توسعه یاسوج می‌شود/ گلایه مدیر عامل ایرانسل نزد استاندار

هشدار نسبت به شگرد جدید کلاهبرداری در بیمارستان‌ها

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیار

تصادف در شهرستان زرین دشت 7 مصدوم برجای گذاشت

هدفمندی و تشخیص درست اولویت، ویژگی بارز شهدای عاشورا است

قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه در فارس راه‌اندازی می‌شود

خسارت 297 میلیاردی سیل به بخش کشاورزی سرچهان فارس

ارسال شاخص‌های 5 ساله برای تصویب به شورای ششم شیراز

فارس من|‌ مسدودی تراکنش‌های بانکی غیرمعمول توسط بانک مرکزی/ مطالبه برخی بابت رفع مسدودی

رسیدگی به 90 پرونده تخلف محصولات لبنی در فارس

فارس من| مطالبه مردم بابت تکمیل پروژه‌‌های مسکن‌ مهر‌/ آخرین آمار از مسکن‌ مهرهای باقی‌مانده

فارس من| مطالبه مردم برای افزایش امکانات شهرهای جدید

رئیس سازمان مدیریت بحران و رئیس هلال احمر کشور وارد داراب شدند

وضعیت نامشخص دو بازیکن برای بازی با سپاهان/ تلاش باشگاه استقلال برای مجوز پایان خدمت مرادمند

فارس من| مطالبه قانونگذاری برای منع جوایز گران‌بهای بانک‌ها و شرکت‌ها

کودکان بازمانده از تحصیل را دریابید

نذر کتاب در روز عاشورا/ هیات‌های عزاداری استقبال کردند

رسیدگی به 90 پرونده تخلف مربوط به محصولات لبنی در فارس

مطالبه قانونگذاری برای منع جوایز گران‌بهای بانک‌ها و شرکت‌ها

مراسم سومین روز خاکسپاری شهید اسکندری در حرم احمد ابن موسی(ع) برپا می‌شود

شگرد جدید کلاهبرداری در بیمارستان‌ها

استقبال هیئت‌ها از نذر کتاب در روز عاشورا