پیام فارس

آخرين مطالب

لقب‌ها و واکنش‌های افراد مقالات

لقب‌ها و واکنش‌های افراد
  بزرگنمايي:

پیام فارس- مرد نمی دانست مردم با خشم و انزجار و یا مهربانی به او نگاه می‌کنند و او همچنان سراسیمه و مستأصل واژه «حاج خانم» را به‌کار می‌برد که سرانجام موفق شد توجه خانمی را که بیش از ده دقیقه به‌دنبالش دویده بود جلب کند.
نفس نفس‌زنان گفت: حاج خانم مگر صدای من را نمی‌شنوید؟! خسته شدم از بس به دنبال‌تان دویدم و شما را صدا کردم.

زن گفت: صدای مردی که حاج‌خانمی را صدا می‌کرد شنیدم اما من نه به سفر حج مشرف شده‌ام و نه مسن هستم! فکر نمی‌کردم خطاب شما با من باشد!

مرد جوان گفت: از بچگی به من یاد داده‌اند که خانم‌های ناشناس را حاج خانم صدا کنم، بگذریم... کیف پول‌تان را در مغازه ما جا گذاشته‌اید. وقتی متوجه شدم شما از مغازه دور شده بودید و من هر چه صدا کردم بی‌فایده بود.
 زن این‌بار با لحنی متفاوت، مرد جوان را خطاب قرار داد و گفت: بی‌نهایت از لطف شما سپاسگزارم، ای بزرگ‌مرد.

با دعای خیر و آرزوی تندرستی و خوشبختی، مرد جوان را بدرقه کردد.

مرد جوان بارها در مسیر بازگشت به مغازه، واژه بزرگ‌مرد را در ذهن خود مرور کرد و هر بار لذتی بی‌پایان تمام وجودش را فرا می‌گرفت و هر بار از خودش می‌پرسید پس آن خانم را باید چگونه خطاب قرار می‌دادم؟!


واکنش‌های متفاوت

راضیه حسینی، 27ساله می‌گوید: آنقدر آقایان «حاج خانم» خطاب‌مان کردند که دیگر به شنیدنش عادت کردیم. برای یکی مثل من فرقی نمی‌کند، چه  می گویند.
 شهین رفعت، 46ساله، مشابه رفتار واکنش‌های دخترش؛ این لقب را واژه‌ای عادت محور می‌داند که ورد زبان پیر و جوان شده و در ادامه گفت: احساس خاصی نسبت به آقایانی که مرا حاج خانم صدا می‌کنند، ندارم. حتی اگه اسمم را صدا کنم، برنمی‌گردم ببینم کسی که صدا زده، من را می‌شناسد یا نه.
 برخلاف این دو بانو، کشور کیانی، 67 ساله و اهل تهران، گفت:‌ بزرگتری گفتند، کوچک‌تری گفتند، احترامی گفتند، حج رفتنی گفتند، من خودم تا حالا توفیق زیارت خونه‌ خدا را نداشتم.معمولا این طور است  که هر که حج رفته می شود حاج خانم یا کسایی که خیلی مسن باشند یا تجربه دارند، مفتخر به این لقب می شودند.  به این جوان‌ها  نگویید «حاج خانم. روح‌شان را جریحه‌دار نکنید، فکرمی‌کنند پیر نشان می دهند.
روشنک معینی، 37ساله  اهل اصفهان می‌گوید: چه کاری است این لقب دادن؟ نگاهی به ریخت‌مان کنند ببینند ما حاج خانمیم، بعد صدامان کنند، کو تا بشیم حاج خانم و پخته، هنوز جوانیم و  اول راه.
مریم مقصودی اهل تهران  29 ساله گفت:‌در رسانه ملی فرهنگ‌سازی شود تا القابی مانند بانو، جانشین لقب‌هایی شود که از دیدگاه من احساسات خانم‌ها را جریحه‌دار می‌کند و بیشتر دختران و زنان به این لقب حساس هستند و می‌پندارند که مسن وکهن‌سال بنظرمی‌آیند.

خطاب ها متناسب با منطقه و محل

کارشناس آموزش و پژوهش کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان فارس با بیان این مطلب که به دلیل ظرافت روحیه زنان، افراد باید با دقت و وسواس بیشتری دختران و بانوان را مورد خطاب قرار دهندافزود:‌ هر چند القابی که در دین مبین اسلام برای مورد خطاب قرار دادن خانم‌ها به کار می‌رود، نشانه‌ای بر بزرگی و احترام شایسته به آن‌هاست، اما باید در به کارگیری القاب برای خانم‌ها، رفتارشناسی و از این القاب با دقت و حساسیت بیشتری استفاده شود. ضمناً هر لقبی را باید براساس آداب و رسوم بومی و منطقه‌ای به‌کار گرفت تا از آثار سوء روانی چنین خطاب‌هایی کاسته شود.
علی محمدپور در مصاحبه با ایرنا افزود: بیشترین لقبی که به نشانه‌ احترام به بانوان نسبت داده می‌شود «حاج خانم» است که این لفظ عامیانه؛ خیلی متداول و رایج است و استعمال آن دال بر بجا آوردن رسم ادب و محبت است. با این حال، نزد برخی؛ مفهوم پیری را می‌رساند. بنابراین مفهوم حقیقی این واژه باید مرتب و به کرات توسط بزرگترها و سیستم‌های آموزشی به فرزندان و نسل جوان تبیین شود تا آنان به‌خوبی درک کنند که بکارگیری واژه «حاج خانم»، در آموزه‌های دینی نشانه ارج، عظمت و شأن دختران و زنان مسلمان است و مترادف و همترازی غیر از این ندارد.
 وی در ادامه گفت: اما القاب بومی منطقه‌ای به نسبت بیشتری، حساسیت‌برانگیز بوده و نیاز به فرهنگ‌سازی دارند. چرا که در جایی؛ معنی خوب و محلی دیگر؛ مفهومی ناپسند دارند که باید جداً از استعمال این القاب در مناطق غیر بومی خودداری کرد. به طور مثال؛ کاربرد لقب «بی‌بی» در عشایر از گذشته تا به امروز متداول بوده و واژه بی‌بی به زنان توانمند،غیور و شجاع اطلاق می‌شود. حال آن که در بیشتر مناطق روستایی کشور، بی‌بی برای مورد خطاب قرار دادن زنان مسن و مادر بزرگ‌ها استفاده می‌شود.یا واژه «دمت گرم» که در بخش‌های جنوبی کشور از بار معنایی مثبتی برخوردار است، در بخش‌شمالی ایران؛  مفهومی بد و نامناسب را به ذهن متبادر می‌سازد.
وی اضافه کرد: لقب دیگری که اکثر شیرازی‌ها و تهرانی‌ها به نشانه احترام، قدردانی و سپاس از طرف مقابل به وی نسبت می‌دهند؛ «لوتی» و «خیلی لوتی» است که نشانه معرفت زیاد فرد است. در حالی که در بیشتر نقاط کشور؛ هم ردیف با بی‌بند و باری شناخته می‌شود. همچنین، زنان جوانی که در سنین کم ازدواج می‌کنند و صاحب نوه می‌شوند، اگر نوه‌ها آن‌ها را «مادر جان» خطاب کنند، خوشحال می‌شوند، اما اگر لقب «مادر بزرگ» بدان‌ها نسبت داده شود، موجب بروز واکنش منفی می‌شود.
محمدپور اظهار کرد: متأسفانه در ادبیات آموزشی، القاب به خوبی به کودکان آموزش داده نمی‌شوند.نگارندگان کتب آموزشی و دستگاه‌های متولی فرهنگ عمومی جامعه بخشی از متون آموزشی را به این مسأله اختصاص دهند.

القاب نشاط آور استفاده شود

 یک روانشناس اجتماعی با طرح این نکته که در تعالیم دینی همیشه لقب‌های مناسبی برای مورد خطاب قرار دادن دیگران بکار می‌رود، گفت: برخی القاب مانند «حاج خانم» یا جنبه مناسبتی دارد و به کسانی اطلاق می‌شود که مناسک حج را در سرزمین‌های مقدس مکه و مدینه ادا کرده باشند و یا به زنان سالخورده نسبت داده می‌شود. بهتر است بجای بکارگیری القاب جریحه‌دار کننده احساس زنان سرزمین‌مان، القابی بکار ببریم که تداعی‌کننده شور و نشاط در روحیه آن‌ها باشد.
حمیدرضا شعبانی ادامه داد: کنیه و القاب دارای کدگذاری هستند. بدین صورت که طبیعتاً افراد مختلف واکنش‌های متفاوتی را در بارگذاری عنوانی که بدان‌ها داده‌ می‌شود، از خودبروز می‌دهند.به دو شکل؛ برانگیخته شدن احساس نفرت یا برعکس احساس شور و نشاط ناشی از چسباندن اتیکت لقب بر آن‌هاست که می‌تواند تداعی‌کننده خیلی لحظات شیرین برای آن بانو و یادآوری یک‌سری خاطرات تلخ نشأت گرفته از پرورش فرد و یا ارتباط‌گیری او با جامعه باشد.

وی ادامه داد:‌با شنیدن لقب، یک پیش فرض ذهنی در فرد شکل می‌گیرد؛ فراخوانی به حافظه بلندمدت خود زده و هورمون‌های شاد در وجودش ترشح می‌شود(ممکن است رابطه فوق‌العاده پدر با مادر، تداعی‌کننده احساس لذت و خوشی در فرزند به وجود آورد. به عنوان مثال: مرتب فرزند شنیده که پدر، همسرش را به نشانه اوج دوست داشتنش «حاج خانم» خطاب می‌کند).عکس این، ترشح ‌هورمون‌های وحشت و انزجار است که از احساس ناخوشایندی ترشح می‌شود.
 وی اشاره کرد: معمولاً از قدیم لقب حاج خانم به افراد کهنسال و بانوان سالخورده اطلاق گردیده است که در مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی نیز برای همین رده سنی مدام استعمال می‌شود.

شعبانی اظهار داشت: در ادیان آسمانی؛ انبیا و ائمه(ع) مثل حضرت ابراهیم(ع)؛ زن و فرزندان خود را نورچشمان خطاب می‌کنند. استعمال چنین واژه‌هایی تداعی‌کننده شورو نشاط است. بکارگیری امثال این لقب در روابط خصوصی توصیه می‌شود و در روابط اجتماعی القابی مانند سرکار، بانو، و .... القابی وزین و احترام‌آمیز است که می‌بایست جایگزین واژه‌های دارای بار احساسی منفی شود.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/259166/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مرگ اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی

واکسیناسیون کودکان در البرز از 9 بهمن آغاز می‌شود

نایب رئیس کانون مداحان: برخی مداحان به اسم نوآوری اگزوزی‌خوان شدند/ مداح های هنجارشکن بیشتر به چشم می آیند

تلویزیون، دهه فجر را با «تشریفات‌» آغاز می‌کند + جزئیات فیلم‌ها

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه 7 بهمن

دهه فجر؛ فرصتی برای رفع ابهام از نسل جدید

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان کهگیلویه و بویر احمد تا 6 بهمن 1400

اومیکرون، مدارس 5 شهرستان یزد را تعطیل کرد

پاسداشت دوبلور کاپیتان لینچ و رونمایی از مستند پرتره «ملک شهروز»

اعتکاف دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز 26 تا 28 بهمن ماه برگزار می‌شود

مدیررسانه ای تیم ملی: غیبت هاشمیان؟ او در تمرین حضور داشت، شما ندیدید؟

باجناق مزاحم در فضای مجازی دستگیر شد

انتشار برنامه اجرای آثار بخش رادیو - تئاتر جشنواره فجر + جزئیات

پلیس: باجناق مزاحم در فضای مجازی دستگیر شد

هشدار کولاک و بهمن درجاده‌های شمال

آغاز واکسیناسیون کودکان 9 تا 12 سال البرز از 9 بهمن

مانع‌زدایی از 6 واحد صنعتی با حضور استاندار فارس پیگیری شد

«بحرانی» سرپرست فرمانداری دشتی شد

رژیم صهیونیستی برای بازگرداندن نظامیان اسیرش دست به دامن آلمان شد

واکسیناسیون کودکان 9 تا 12 سال در البرز از 9 بهمن آغاز می‌شود

کولاک برف، یخبندان و سوزباد در راه است | سازمان هواشناسی برای کدام استان‌ها هشدار نارنجی صادر کرد؟ | پروازهای هواپیماهادر این استان‌ها احتمالا لغو شود

پادکست/ اخبار شبانگاهی ششم بهمن ماه ایرنا گلستان

سانسور غیرقابل باور برای عمو پورنگ در تلویزیون

ماجرای تنها شهر قرمز کرونایی ایران | بیماران بستری این شهر 4 برابر شده است

صوت | اخبار شبانگاهی ششم بهمن استان سمنان

احتمال تغییر نحوه برگزاری راهپیمایی 22بهمن

کودکان 9 ساله و بالاتر علیه کووید 19 از نهم بهمن در اصفهان واکسینه می‌شوند

برنامه‌های شهرداری سده لنجان برای دهه فجر 1400 اعلام شد

افراد توانمند ‌اهل سنت در مناصب مدیریتی به کارگیری شوند

برنامه میز ارتباطات مردمی دستگاههای اجرایی در گیلان اعلام شد

ثبت نام خودرو یارانه ای سایپا/هر نفر 61 میلیون تومان!

زمینه‌سازی مشارکت و به‌کارگیری بیشتر اهل سنت در سطوح مختلف

برف و باران در راه است/ پرواز هواپیما‌ها در این استان‌ها لغو می‌شود

جدال ایثار شیمیدر قم برای مقام قهرمانی

109 طرح گاز رسانی در زرقان افتتاح شد

بررسی امکان حضور تماشاگر در مسابقات بدمینتون فجر

واردات واکسن کرونا به مرز 156 میلیون دُز رسید

تلویزیون آخر هفته چه فیلم هایی پخش می کند؟

راهنمایی برای گالری‌گردی در آخر هفته

گلایه سرمربی امید برق شیراز از فدراسیون

شرایط تیم ملی مطلوبست/امیری الگوست

دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار در شیراز آغاز شد

25 دستگاه خانه بهداشت عشایری در استان فارس استقرار می‌یابد

تجلیل از بانوان اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان همدان

چهار هزار خانواده محروم دارای 2 معلول خانه‌دار می‌شوند+ فیلم

مدیرکل ارشاد فارس: از گنجینه‌های ادبی فارس با راهبردهای منطقه‌ای بهره ببریم

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان لامرد منصوب شد

راهکارهای آموزش و پرورش ذیل هدف سند تحول بنیادین باشد

82 متهم و محکوم تحت تعقیب در شهرستان شیراز دستگیر شدند

ضرورت استقرار پایگاه‌های مدیریت بحران در مسیرهای مواصلاتی