پیام فارس

آخرين مطالب

گزیده‌های نفتی هفته اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس

فارس، هفتمین مقصد: جواد اوجی، وزیر نفت پنجشنبه این هفته (22 مهرماه) و در جریان سفر به استان فارس از این استان به‌عنوان دومین دارنده ذخایر گازی کشور نام برد و اعلام کرد: وزارت نفت دولت سیزدهم در بخش فشارافزایی و توسعه میدان‌های گازی استان فارس 4 میلیارد و 500 ملیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کند.
اوجی در جریان بازدید از پالایشگاه گازی فراشبند بیان کرد: این قول را می‌دهیم که در سه تا چهار سال آینده، ظرفیت تولید روزانه گاز طبیعی میدان آغار در مرحله دوم 20 میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد و ظرفیت تولید روزانه گاز پالایشگاه فراشبند از رقم کنونی 42 میلیون مترمکعب به 65 میلیون مترمکعب می‌رسد. وزیر نفت همچنین از تخصیص 1150 میلیارد تومان برای طرح‌های مسئولیت اجتماعی، اختصاص 800 میلیارد تومان برای اصلاح جاده عسلویه - جم، اختصاص 250 میلیارد تومان اعتبار برای 250 پروژه رفاهی، تضمین تأمین خوراک پتروشیمی‌های فیروزآباد، داراب، جهرم و فسا و گازرسانی به همه روستاهای استان فارس تا نیمه دوم سال 1401 خبر داد. اوجی این را هم گفت که تا نیمه نخست سال آینده، استان فارس جزو استان‌های سبز گازرسانی کشور می‌شود و هیچ روستایی در این استان از نعمت گاز بی‌بهره نمی‌ماند. فارس هفتمین مقصد وزیر نفت در چهل و نهمین روز کاری بود.
تهاتر، فروش نفت و بانک‌مرکزی: وزیر نفت که یکشنبه این هفته (18 مهرماه) مهمان کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بود پس از پایان این نشست بیان کرد: به‌زودی خبرهای خوبی در زمینه تنوع قراردادهای نفت خام و میعانات گازی و تهاتر نفتی اعلام می‌شود. وی همچنین برای چندمین بار پس از برعهده گرفتن مقاوم وزارت اعلام کرد: آماده پذیرایی و استقبال گرم از سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی خواهان سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت نفت و گاز هستیم. حالا که بحث تهاتر مطرح شد این را هم بگوییم که سیدمحسن قمصری، مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت موفقیت فروش نفت به روش تهاتر را در گرو همکاری وزارت نفت و بانک مرکزی دانست و گفت: بانک مرکزی باید مجاب و متقاعد شود که این روش به نفع کشور و منافع ملی است و با تمام قدرت وارد میدان شود.
پیگیری وعده‌های اوجی در جم: هیئتی 12 نفره به ریاست مدیرکل آموزش، برنامه‌ریزی نیروی انسانی و تحول اداری وزارت نفت پیرو وعده وزیر نفت در شهرستان جم دوشنبه این هفته (19 مهرماه) عازم عسلویه شد. سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس همسو با این موضوع از حل بعضی مشکلات کارکنان شهرستان جم در ظرف مدت کوتاهی از دستور وزیر نفت خبر داد و ابراز امیدواری کرد که نتیجه نشست‌ کارکنان با هیئتی 12 نفره دستاورد خوبی برای کارکنان به همراه داشته باشد. حالا که بحث منابع انسانی مطرح است این خبر را هم به نقل از مهدی علی‌مددی، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت اعلام کنیم که وضع پرداخت فوق‌العاده‌های کارکنان قراردادی مدت‌موقت وزارت نفت با ابلاغ اداره‌کل تدوین و هماهنگی مقررات اداری و استخدامی و پیگیری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت، ساماندهی شد.
تداوم انتصاب‌ها: انتصاب‌ها در صنعت نفت این هفته هم ادامه داشت. وزیر نفت در حکمی وحیدرضا زیدی‌فرد را به‌عنوان معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری، عبدالحسین بیات، رئیس ‌هیئت رئیسه صندوق‌های بازنشستگی نفت در حکمی عباس حاجی‌صادق را به‌عنوان رئیس صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت، مجید چگنی، معاون وزیر نفت در امور گاز در حکمی رضا نوشادی را به‌عنوان مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم در احکامی وحید عبیری را به‌عنوان مشاور و رئیس دفتر معاون وزیر و مدیرعامل و دبیر هیئت مدیره در شرکت ملی پالایش و پخش، حجت‌الاسلام والمسلمین فاضلی تهرانی را به‌عنوان مسئول شورای اقامه نماز و امور روحانیون شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و محمودرضا افشاریان را به‌عنوان سرپرست بازرسی و پاسخگویی به شکایات شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران منصوب کردند.
واقعیت تازه از بخش اکتشاف: عملیات اجرایی پروژه لرزه‌نگاری دوبعدی دشت‌کوه این هفته آغاز و قرار است با بیش از 700 میلیارد تومان اعتبار در مدت زمان 24 ماه اجرا شود. سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در آیین آغاز به کار این عملیات اجرایی عنوان کرد: واقعیت این است که به نظر می‌رسد دیگر میدان بزرگی برای کشف نداریم و هرچه جلوتر می‌رویم کشف منابع سخت‌تر می شود؛ در این مسیر داده‌های ژئوفیزیکی می‌تواند در تسریع پیشبرد اهداف اکتشافی بسیار مؤثر باشد.
افزایش مصرف و هشدارهای گازی: محمدرضا جولایی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران این هفته اعلام کرد موفق شدیم 4 میلیارد مترمکعب ذخیره‌سازی را در مناطق شمال و شمال‌ شرق کشور در مخازن ذخیره‌سازی سراجه و شوریجه با موفقیت انجام دهیم که این موضوع می‌تواند ما را در فصل زمستان بسیار یاری‌ دهد وی این را هم گفت که مصرف روزانه گاز طبیعی در نیمه نخست مهرماه امسال نسبت به‌مدت مشابه پارسال 30 میلیون مترمکعب افزایش یافته است. همزمان با کاهش دمای هوا غلامرضا بهمن‌نیا، رئیس واحد بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ‌اس‌ئی) شرکت ملی گاز ایران نسبت به کنترل سلامت دودکش بخاری‌ها به‌منظور جلوگیری از گازگرفتگی هشدار داد. این هفته همچنین مجید چگنی، معاون وزیر نفت در امور گاز بر هوشمندسازی کنتورهای گاز تأکید کرد.
گزارش تازه اوپک و قیمت نفت: گزارش ماه اکتبر اوپک این هفته منتشر شد که بر اساس آن تولید روزانه اعضای این سازمان در ماه سپتامبر 486 هزار بشکه افزایش یافت و به 27 میلیون و 328 هزار بشکه رسید، بر اساس این گزارش تولید نفت ایران نیز در این ماه 22 هزار بشکه افزایش یافت و از 2 میلیون و 503 هزار بشکه در روز گذشت، قیمت سبد نفتی اوپک هم پایان این هفته از 82 دلار برای هر بشکه گذشت و قیمت وست تگزاس اینترمدیت هم دوشنبه این هفته از 80 دلار گذشت که بالاترین رقم از سال 2014 بوده است. صندوق بین‌المللی پول همزمان با این افزایش قیمت اعلام کرد که میانگین قیمت نفت در سال 2021 نسبت به پارسال 60 درصد افزایش می‌یابد و به 65 دلار و 68 سنت برای هر بشکه می‌رسد. کاخ سفید هم دوشنبه (19 مهرماه) با توجه به افزایش بی‌سابقه قیمت نفت اعلام کرد که کاخ سفید از درخواست‌های خود از کشورهای تولیدکننده نفت برای حمایت بیشتر از بهبود اقتصاد جهانی حمایت می‌کند. تغییر نام قطر پترولیوم به «قطر انرژی» و افزایش 500 درصدی گازبها در انگلیس از دیگر اخبار بخش بین‌الملل در هفته منتهی به 23 مهرماه بوده است.
سایر اخبار: برگزاری نشست پیگیری تأمین سوخت زمستانی با حضور وزیر نفت، افزایش 10 درصدی مصرف گاز در سبد سوخت نیروگاهی، ابلاغ بخشنامه بودجه سال 1401 از سوی رئیس‌جمهوری و موافقت اوجی با استخدام محمدرضا گرایی در وزارت نفت از دیگر اخبار در هفته جاری بوده است.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/243187/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی و معدنی شهرستان حاجی آباد

13250 جهادگر در رزمایش بزرگ جهادگران فارس حضور دارند

عکسی از دوران دانشجویی شهید رضایی‌نژاد

اولین حراج صنایع‌دستی استان فارس برگزار می‌شود

با دستور محمدرضا لواسانی ساماندهی اسکله صیادی کیش آغاز شد

خط مقدم جریان انقلاب، آسیب های اجتماعی است

اعتماد مردم به پلیس در فارس افزایش یافته است

جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های فارس تقویت شود

ورزشگاه جدید نیاز نیست داشته‌ها تجهیز شود/اهمیت رده پایه و مظلومیت بانوان در فوتبال

برداشت مکانیزه محصول، هزینه‌ پنبه‌کاران داراب را نصف کرد

لامرد آماده برپایی جشنواره فرهنگ و هنر بومی جنوب فارس است

تداوم مطالبه‌گری، مطالبه‌ای از جریان دانشجویی فارس در روز دانشجو

فعال سیاسی فارس: مدیریت کرونا و کاهش بدهی‌ در کارنامه دولت برجسته است

برای حمایت از سرمایه گذاران آمده ام/ شخصا در پروژه ها حاضر می شوم

نوید تحقق مطالبه فرهنگوران برای ساخت مرکز حافظ‌شناسی در شیراز

مصوبات جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوا/ مدارس تهران چهارشنبه غیرحضوری شد

آیین بزرگداشت روز دانشجو

فرود اضطراری در فرودگاه شیراز تکذیب شد

تزریق دُز سوم واکسن کرونا جدی گرفته شود

بستری 131 بیمار جدید و مرگ سه فرد مبتلا به کرونا در فارس

افتتاح سرای رسانه در نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس

گلباران مزار شهدای رسانه‌ای کشور+تصاویر

دانشگاه شیراز در عملکرد فراجناحی الگوست

حکم وزیر کشور به شهردار تهران

مقام استانداری فارس:‌ مردم باید از همه تصمیم‌های شوراها مطلع باشند

بازار و معیشت کشاورز، مؤلفه‌های کلیدی در تدوین الگوی کشت هستند

حمایتی از مسئولان ورزش فارس ندیده‌ام/پشتیبانی از ورزشکاران عادلانه نیست

زلفی‌گل تاکید کرد: ایجاد خوابگاه متاهلی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی

بدون توجه به زیرساخت‌ها رسیدن به دانشگاه تمدن‌ساز ممکن نیست

قمی: فارس در تبلیغات اسلامی باید سرآمد کشور باشد

مشکلات فرهنگی با تکیه بر توانمندی‌های داخلی رفع شود

عملکرد صندوق ایرانیان با بانک رقابت پذیر نیست

برنامه‌ریزی برای استقرار زنان سرپرست خانوار در شهروند و میادین میوه و تره بار

قدردانی وزیر ارشاد از زاکانی به خاطر همراهی شهرداری در برنامه‌های هفته کتاب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان: صیانت از نیروی کار در سیستان و بلوچستان راهبرد جدی و در اولویت است

بانک اطلاعاتی مشاغل خرد البرز تکمیل می‌شود

معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در البرز : تحقق سیاست‌های فنی حرفه ای با همکاری بخش دولتی و خصوصی میسر است

تاسیسات شارژ گازمایع مشمول استاندارد اجباریست

فارس من| دستور استاندار برای ارائه راهکار و نحوه مساعدت ساخت و ساز در حریم روستاها

بدمینتون باز شیرازی پس از 50 سال برای ایران در آسیا مدال گرفت

آغاز طرح نگهداشت هر پنج شنبه با نام یک شهید در هر محله/ برنامه ریزی برای جمع آوری 1500 خودروی اسقاطی از معابر

تعویض‌‎گاه هایی با دستمزدهای بالا/ هزینه تعویض قطعه چند؟

برنامه های روز دانشجو در استان فارس تشریح شد

105 نفر در طرح سوادآموزی کمیساریای پناهندگان ملل متحد در فارس فعالند

رئیس بسیج سازندگی فارس: اقدامات مسئولان باید در زندگی مردم ملموس باشد

زندان‌های فارس میزبان پیکر پاک شهید گمنام شدند

12 فیلم کره‌ای که در سینمای جهان تحسین شده اند

پشت‌پرده سفر رئیس جمهور فرانسه به سه کشور عربی/ امکانسنجی ترمیم روابط لبنان و حاشیه خلیج‌فارس توسط مکرون

رویداد بین‌المللی مشهدالرضا (ع)؛ گامی در مسیر تحقق جهان‌شهر برکت و کرامت

فارس من | نظارت مجلس بر بازار سرمایه فراتر از تفحص خواهد بود/ نمایندگان به‌دنبال بازدید سرزده از بورس