پیام فارس

آخرين مطالب

گزارش مهر؛

«دروازه تخت جمشید» به روی گردشگران گشوده شد فرهنگي

«دروازه تخت جمشید» به روی گردشگران گشوده شد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- «دروازه تخت جمشید» بعد از یک دهه کاوش باستان شناسی به روی گردشگران گشوده شد تا به عنوان جاذبه جدید گردشگری فارس در فهرست جاذبه‌های تاریخی و گردشگری ایران قرار گیرد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: تل آجری یکی از محوطه‌های باستانی فارس است که یک دهه مورد کاوش‌های باستان شناسی قرار گرفت و طی این کاوش‌ها آثار متعدد فرهنگی مربوط به بیش از دو هزار و 500 سال کشف شد و دریچه‌ای تازه را برای باستان شناسان و محققان و پژوهشگران در حوزه میراث فرهنگی گشود. این محوطه هم اکنون به یک سایت موزه تبدیل شده است، سایت موزه‌ای که قرار است طی آئینی با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افتتاح شود.
این محوطه باستانی معروف به تل آجری رسماً به عنوان سایت موزه پردیس پارسه معرفی و به فهرست جاذبه‌های تاریخی و گردشگری استان فارس اضافه خواهد شد.
محوطه باستانی تل آجری در فاصله 3 کیلومتری شمال غرب تخت‌جمشید در محل معروف به باغ فیروزی قرار گرفته است ابعاد آن 30 در 40 متر است. تپه باستانی که به ارتفاع 3 متر از سطح زمین‌های اطراف که در حریم درجه یک تخت جمشید واقع شده است. در واقع این محوطه باستانی در 17 خرداد ماه سال 1385 با شماره 15530 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید وبه گفته علیرضا عسکری چاوردی سرپرست ایرانی گروه کاوش‌های باستان شناسی تل آجری، این محوطه در نتیجه یک دهه کاوش‌های باستان‌شناسی هیئت مشترک ایرانی - ایتالیایی در پارسه تخت جمشید در چارچوب پروژه از (کاخ تا شهر) چشم‌اندازی نو از کهن‌ترین شهر پارسی ایران باستان گشود.
وی در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: درواقع این افق تازه کشف دروازه شهر پارسه است ساختمانی با جهت شمال غربی جنوب شرقی اما حدود 20 درجه از محور شرقی غربی انحراف دارد این بنا ابعادی برابر با 29 متر در 39 متر داشته و از دیوار ستبری به عرض 10 متر تشکیل شده که فضای داخلی به ابعاد 8 متر عرض و 14 متر طول را احاطه شده و مسیر دسترسی به این اتاق از طریق دو راهرو وجود دارد.

پیام فارس


عسکری با بیان اینکه با کشف کتیبه میخی بابلی و عیلامی و با توجه به کارکرد بنا مشخص شد که این بنا یک دروازه یادمانی بوده است، افزود: است دروازه با شکوه در مقیاس وسیع‌تری طرح دروازه معروف ایشتار حدود 580 سال پیش از میلاد را تکرار می‌کند که پیش از ساخت تختگاه تخت جمشید در دوره یکی از دو پادشاه نخستین پارسیان بنا شده است به احتمال زیاد هدف از ساخت این دروازه برای نشان دادن فتح شهر بابل در سال 539 پیش از میلاد در دوره کوروش بوده است.
به گفته این باستان شناس این بنا به طور کامل از آجر و خشت ساخته شده است و نمای سرتاسر دیوارها و آجرهای لعابدار تزئین شده له طوری که تزئین بخش پایین دیوارها دارای نقوش هندسی و گل است و آجرهای لعابدار متعدد مکشوفه از آوارهای بنا نشان می‌دهد سرتاسر سطوح دیوارها به نقوش حیوانات اسطوره‌ای گاو نر و حیوان ترکیبی موشخوشو منقوش شده است.
وی در ادامه گفت: این بنای تاریخی امکان دسترسی به یک باغ سلطنتی پردیس را فراهم می‌کرد که شامل یک کاخ بزرگ بوده و اکنون ویرانه‌های آن موجود است این دروازه یادمانی در دوره هخامنشی متروک شد، سپس بر اثر زمین لرزه‌ای بزرگ تخریب و در دوره‌های بعد دیوارهای آن نیز به غارت رفت.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه این دروازه با آجر و خشت بنا شده است و سرتاسر نمای آن با آجرهای لعابدار رنگی مزین بوده است افزود: پارسه شکوهمند ترین شهر ایران باستان دارای دروازه زیبا هم‌تراز با دروازه بابل بوده است این دروازه در کهن‌ترین بخش شهر در فاصله در فاصله 3 کیلومتری غرب کاخ‌های تخت جمشید واقع است کیفیت ساخت هنری حجم ابعاد فنی و روش ساخت بنا بنا برابر با دروازه ایشتار بابل فاخر است.

پیام فارس


وی ادامه داد: این دروازه در مسیر کاخ‌ها و بناهای سلطنتی رخش که هر شهر در همان آغاز عصر هخامنشی بنا شده است این دستاورد بزرگ باستان شناسی حاصل یک دهه کاوش روشمند در یکی از مهمترین محوطه‌های باستانی شهر پارسه معروف به تل آجری است به رغم تخریب شدید این محوطه باستانی کاوش‌های روشمند به کار رفته در شناسایی سازه‌های معماری و مستندنگاری دقیق یافته‌ها و یافته‌است.
سرپرست ایرانی گروه باستان شناسی تل آجری در ادامه این گفت وگو گفت: در روند پیشرفت تکمیلی این پروژه بین المللی تلاش برای امکان بازدید گردشگران از دروازه پارسه به انجام رسید بدیهی است فراهم ساختن زیرساخت‌های گردشگری برای ایجاد سایت موزه گردشگری در شهر پارسه فرصتی مغتنم برای معرفی شهر ایرانی با رویکرد توسعه پایدار است. به گفته وی پروژه پوشش حفاظتی سایت طی سال‌های 1395 تا 1400 با پشتیبانی وزارت میراث فرهنگی انجام شده است.
این پروژه محصول همکاری‌های بین المللی بین دو کشور ایران و ایتالیا در حوزه میراث فرهنگی و روابط علمی بین دانشگاهی برای شناخت فرهنگ است.

پیام فارس


کاوش‌های باستان شناسی محوطه به سرپرستی دکتر علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز و دکتر پی یر فرانچسکو کالری از دانشگاه بولونیا ایتالیا انجام شد در این زمینه همکاری و پشتیبانی مؤسسات بین المللی هر دو کشور به ویژه وزارت میراث فرهنگی ایران و ارگان‌های وابسته به این وزارتخانه پژوهشگاه میراث فرهنگی پژوهشکده باستان شناسی وزارت امور خارجه معاونت میراث فرهنگی اداره کل پایگاه‌های میراث جهانی به ویژه پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با همکاری طرف ایتالیایی دانشگاه بولونیا ایتالیا مؤسسه بین‌المللی مطالعات مطالعات مدیترانه و شرق شناسی رُم، بنیاد فلامینا راونا ، شرکت آرته آکادی وزارت امور خارجه ایتالیا و همکاری‌های بین المللی رُم، شرکت لایت‌هاوی ، بولونیا دانشگاه اوربینو و دانشگاه شیراز است.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/212777/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

«جشن سده» و «هنر تذهیب» هم ثبت جهانی شدند

حال عمومی مهاجم شهر راز رضایت‌بخش است

دانشگاه شیراز در جایگاه نخست ملی در رتبه‌بندی جهانی پایداری بر اساس رتبه‌بندی QS

تصاویر / آئین استقبال از پیکر هشت شهید گمنام دفاع مقدس - شیراز

شهید گمنام 19 ساله میهمان کازرونی‌ها می‌شود

عیادت مسئولان سازمان اوقاف از استاد حاج غلامرضا سازگار

میدان گازی آرش؛ ادعای کویت چیست و ایران چه می‌‎‌گوید؟

آموزش نیاز صنعت کشور است

بعد از «افطار» و «تذهیب» جشن «سده» هم جهانی شد

حمله مسلحانه به آرایشگاه و مرگ مشتری

مسئولان اوقاف به عیادت استاد غلامرضا سازگار رفتند

حمله مسلحانه به آرایشگاه و مرگ مشتری در فراشبند

دانشجویان الگوی مطالبه گری صحیح در جامعه هستند

افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی شیراز تا پایان امسال

برگزاری آیین سراسری کتابت قرآن در حرم شاهچراغ (ع)

عیادت معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف از استاد حاج غلامرضا سازگار

توسعه متوازن با توزیع عادلانه ثروت در تمام نقاط فارس محقق می‌شود

انتشارات فارس به مناسبت روز دانشجو بسته ویژه‌ای را عرضه می‌کند

فرد مامورنما در کوار دستگیر شد

انتشارات فارس به مناسبت روز دانشجو بسته ویژه‌ عرضه می‌کند

پیگیری برنامه‌های پیشگیری از بروز معلولیت در فارس

موزه‌های شهر اردکان جمعه‌ها میزبان گردشگران

آغاز دومین کنگره بین‌المللی جراحی سرطان در شیراز

ارائه خدمات درمانی به بیش از 2 میلیون بیمار در بیمارستان‌های دولتی فارس

قتل در آرایشگاه و دستگیری قاتل و همدستانش در فراشبند

روایت قهرمان خوش لهجه شیرازی از دیدار با مقام معظم رهبری

پایان اسرائیل، پایان هیمنه آمریکایی در منطقه است

لیگ یک ؛ شکست فجر مقابل چادرملو اردکان

هواپیمای پهن پیکر به صورت "مارس" در پایانه جدید فرودگاه کیش به زمین نشست

پلیس ترکیه تتلو را تحویل ایران داد

30 زن جوان که دنبال همسر می گشتند، چگونه به دام باج گیرها افتادند؟

نشست هم‌اندیشی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با دبیران کارگروه تخصصی تشکل‌های شاهد و ایثارگر

اثربخشی رویدادهای فرهنگی حوزه ایثار و شهادت با رویکرد مردمی‌سازی/بیش از 9هزار اثر در حوزه هنرهای تجسمی ایثار داوری شد

پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت همسر شهید والامقام حسن اصفهانی

جشن زمینی‌شدن فرشته‌ها در منطقه 11 اجرا شد

محله رضویه و مشیریه از بن‌بست خارج می‌شوند

نظرسنجی از شهروندان منطقه 9 در مورد 77 پروژه شهری آغاز شد

پاتوق سلامت ویژه توان‌یابان سندرم داون در منطقه یک راه‌اندازی می‌شود

اجرای 43 هزار متر طول خط‌کشی محوری در معابر منطقه 17

برگزاری رقابت تیم‌های منتخب بسکتبال بانوان محلات منطقه 2

نیاز محلات منطقه 14 با نظر مردم در طرح من شهردارم مرتفع می‌شود

ساماندهی و هرس درختان منطقه 13 در آستانه فصل سرما

طرح «من شهردارم1» تجربه‌ای موفق در اجرای 27 پروژه توسعه محله‌ای بود

سپاه 2 شناور را در خلیج‌فارس توقیف کرد+ عکس

باز بودن موزه‌های اردکان در جمعه‌ها

ثبت جهانی افطار ، هنر تذهیب و جشن سده

«افطار»، «هنر تذهیب» و «جشن سده» ثبت جهانی شدند

تانک‌های T-72f ارتش دورزن، نقطه‌زن و هوشمند شدند

کتاب «هجرت و مهاجرت در فقه اهل بیت(ع)، حقوق ایران و بین الملل» منتشر شد

تاتر ساعت 4 صبح در پلاتوی حیاتی مهر استان البرز از 19 آذر ماه اجرا می شود