پیام فارس

آخرين مطالب

افزایش 2.5 برابری تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها در فارس اجتماعي

افزایش 2.5 برابری تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها در فارس
  بزرگنمايي:

پیام فارس - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: 812 میلیارد تومان تجهیزات پزشکی و تشخیصی در سال گذشته برای مراکز درمانی و بیمارستانی زیر مجموعه این دانشگاه تامین شده است. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، مهرداد شریفی در یک نشست خبری با اشاره به شاخص کارایی دسترسی به تخت‌های بیمارستانی در دانشگاه علوم شیراز و مقایسه آن با کشور، اظهارداشت: 71 بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی در فارس داریم.
وی میزان تخت فعال به ازای هر یک هزار نفر جمعیت در فارس را 1.9 اعلام کرد و افزود: نرم کشوری این مهم 1.8 است. از کل تخت‌های فعال 8.2 به تخت‌های روانپزشکی اختصاص دارد که این میزان در کشور 6.8 است. به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت 15 تخت روانپزشکی در فارس داریم در حالی‌که این آمار در کشور 12.2 است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز سرانه تخت‌های ویژه در فارس به ازای 100 هزار نفر را جمعیت را 25.8 و در کشور 20.2 اعلام کرد و گفت: سرانه تخت اورژانس به ازای 100 هزار نفر جمعیت تحت پوشش در فارس نیز 33 و در کشور این عدد 25 است.
وی، سرانه تخت سوختگی به ازای 100 هزار نفر جمعیت در فارس را 1.8 و در کشور 1.1 عنوان کرد و افزود: فارس در شاخص تخت سی‌سی‌یو 6.5 است و این آمار در کشور 7.5 محاسبه شده و لذا در این شاخص نیازمند بهبود هستیم.
شریفی در بخش دیگری از سخنانش به شاخص کارایی بیمارستان که شامل درصد اشغال تخت، متوسط اقامت بیمارستان، فاصله گردش تخت و بیمار پذیری بستری است نیز اشاره و درصد اشغال تخت در فارس را 73 و در کشور 69.6 ذکر کرد.
وی، متوسط اقامت بیماران در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز در فارس را 3 روز و در کشور 4 روز اعلام کرد. فاصله گردش تخت بیمارستانی در فارس نیز یک و 9 صدم درصد در کشور یک و 6 صدم درصد است.
شریفی در بخش بیمار پذیری بستری هم اعلام کرد که در فارس این شاخص 99.3 و در کشور 71.5 است.
وی همچنین به شاخص دسترسی به تجهیزات سرمایه‌ای هایتک هم اشاره و عنوان کرد که به ازای هر یک میلیون نفر در فارس این عدد 6 و در کشور 3 است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز راجع به تعداد اعمال جراحی در بیمارستان‌های تحت پوشش این دانشگاه در فارس هم گفت: در حالی که در سال 99 تنها 99 هزار و 808 جراحی انجام شده، اما در سال 1402 به 153 هزار و 721 عمل جراحی رسیده است.
شریفی بیشترین آمار مراجعه به بیمارستان‌های دانشگاه را مربوط به جراحی داخلی عنوان کرد. در سال گذشته از مجموع افراد بستری شده 84 هزار و 993 نفر حراجی داخلی، 46 هزار و 583 جراحی عمومی و مابقی مربوط سایر اعمال جراحی را انجام دادند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز به تلاش این دانشگاه برای توسعه تخت‌ها هم اشاره کرد و گفت: 541 تخت جدید سال گذشته به مجموع بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه شده و تعداد زیادی دیگر در دست اجراست که امسال بعضی از آنها به بهره‌برداری می‌رسد.
شریفی به تخت‌های در حال ساخت در بیمارستان‌های دانشگاهی در شیراز هم اشاره و اعلام کرد که 2410 تخت دانشگاهی در دست ساخت است. در بیمارستان‌های غیر دانشگاهی شیراز نیز 2530 تخت در حال راه‌اندازی است.876 تخت هم در شهرستان‌ها در دست ساخت قرار دارد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: بیمارستان 32 تخت خوابی آباده طشک ظرف یک ماه آینده، بیمارستان 64 تختخوابی ارسنجان تا پایان امسال و دو بیمارستان 160 تختخوابی داراب و مرودشت تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسند.
شریفی با بیان اینکه تلاش شد تا سال گذشته از طریق ارز دولتی بخشی از تحهیزات خریداری شود، گفت: در سال گذشته 812 میلیارد تومان تجهیزات در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز مستقر کردیم.
وی همچنین یکی از ضعف‌ها و کمبود‌های دانشگاه متبوع را کمبود دستگاه رادیوتراپی برای بیماران سرطانی دانست و گفت: در این راستا دو دستگاه جدید شتاب دهنده اضافه کرده‌ایم و امید است تا پایان امسال سه دستگاه دیگر اضافه شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز به طرح جوانی جمعیت و اقدامات این دانشگاه در بخش بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: در بخش بهداشت در سطح یک برای تراغیب به فرزندآوری برنامه‌هایی اجرایی شده است. در حوزه درمان هم خدمات درمانی و ارائه خدمات نازایی در دستور کار قرار گرفت به گونه‌ای که در سال گذشته شش مرکز آی‌یو‌آی در شهرستان‌های فارس راه‌اندازی شده و 22 هزار بیمار در این مراکز خدمات دریافت کردند که با تعرفه دولتی و رایگان بوده است.
شریفی با اشاره به ارائه خدمات مرکز آی‌وی‌اف در شیراز هم اشاره و از جلوگیری 298 مورد سقط جنین با راه‌اندازی مرکز نفس در حوزه درمان در سال گذشته خبر داد.
وی به آمار پیوند در سال گذشته هم اشاره و بیان کرد: در سال 1402، 739 مورد پیوند عضو انجام شده است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز به اجرای طرح ROP (غربالگری بیماریابی شبکیه چشم نوزدان نارس) هم اشاره و اعلام کرد که تعداد زیادی از کودکان با این غربالگری از نابینایی نجات پیدا کردند. از 14 هزار نفری که غربالگری شده‌اند بلافاصله برای 280 نفر عمل جراحی انجام شده است.
شریفی همچنین شایع‌ترین علل مرگ در فارس را مربوط به بیماران قلبی و عروقی، سرطانی و تصادف عنوان و تصریح کرد: با ارزش‌ترین کار در بیماران احتمالی و قطعی سرطانی، غربالگری در مراحل اولیه است.
وی؛ شایع‌ترین انواع سرطان در فارس را به ترتیب مربوط به سینه، روده بزرگ و دهانه رحم دانست.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بحث تصادفات هم گفت: طی سال‌های 1400 تا 402 آمار تصادفات 30 درصد افزایش یافته و نیاز به بستری در بیمارستان ایجاد شده است. در سال 1400، 34 هزار مصدوم تصادفی در بیمارستان‌های تحت پوشش ما بستری شده‌اند. در 1402 هم 44 هزار و 500 نفر بستری شده‌اند.
وی به فوتی‌های ناشی از تصادفات طی سال‌های 1400 تا 1402 هم اشاره و اعلام کرد که 4.5 درصد میزان مرگ و میر‌ها در فارس کاهش پیدا کرده است. در سال 1400، 1.4 درصد از مصدومان تصادفی فوت کرده‌اند که این آمار در سال گذشته به 1.3 درصد کاهش پیدا کرد.
شریفی در خاتمه سخنانش از استقرار یک دستگاه آنژیوگرافی هیبریدی در بیمارستان نمازی، تجهیز دو اتاق عمل در بیمارستان الزهرا، راه‌اندازی 5 اتاق عمل جدید در بیمارستان زینبیه و راه‌اندازی بخش دیالیز بیمارستان قادرآباد خبر داد. 
انتهای پیام/424.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/828785/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پیام عاشورا را تحریف کردند

درمان خارش بینی فقط در 14 روز

بهترین روش مصرف عرق نعنا در طب سنتی

کاهش تورم برای آرژانتینی‌ها ناملموس ماند

ضرورت حفظ دستاوردهای ناب اربعین و گسترش ارتباطات بین‌الملل

«سلام‌دهی دسته‌ها» آیین سنتی عزاداران روستای حاجی‌آباد گرمسار + فیلم

اتهام زنی «فارس» به دو عضو منتقد زاکانی در شورای شهر ؛ روز گذشته در شورا چه اتفاقی افتاد؟

حال و هوای تاسوعای حسینی در لارستان به روایت شهروندخبرنگار

فارس در سوگ کربلا

امروز هر کس به طریقی و به اندازه وسعش پای کار حسین آمد

مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی در روستای «توران فارس»

پزشکیان و گفتمان عدالت دموکراتیک؛ دولت جدید باید نماد تغییر باشد

10‌ نشانه کمبود ویتامین B12 در بدن

بازتاب ترور ترامپ در بازار ارز؛ تحلیل آخرین تکانه های ارزی

اتهام زنی سنگین «فارس» به دو عضو منتقد زاکانی در شورای شهر / اقراریان: ساکت نخواهیم نشست؛ با سردار سلامی صحبت کردم / امانی: شهردار شدن زاکانی غیرقانونی بود؛ با تهمت پروژه بگیران ساکت نخواهم شد

اتحاد فکری و فقهی برای پشبرد اهداف اسلامی مدنظر نهضت عاشورا بوده است

قلعه‌نویی: درس اخلاق و معرفت از محرم بگیریم/ فوتبالیست‌ها با ذکر یا حسین بزرگ شده‌اند

مراسم شب عاشورای حسینی (ع) در ایلام برگزار می شود

دانلود مداحی شب نهم محرم 1403 با نوای حاج محمود کریمی

فارس یکپارچه عزادار علمدار کربلا

مروری به مهمترین اخبار اقتصادی

درباره ویروس مزمنی به نام قطعی موقت... / اختلال؛ بخش جدانشدنیِ پلتفرم‌های آنلاین

طارمی ستاره ای از خلیج فارس + فیلم

دانلود مداحی شب تاسوعای محرم 1403 با نوای میثم مطیعی

سوگواری عاشقان ثارالله در سومین حرم اهل‌بیت در تاسوعای حسینی

عزاداران شیرازی، بر سر خان حسینی

عذرخواهی امام جمعه رفسنجان کرمان بابت افتتاح "صوری" طرح انتقال آب خلیج‌فارس به رفسنجان (فیلم)

سوگواری روستاییان فارس به یاد علمدار کربلا

هادی سروش: سکانداران جامعه موظف به مدارا با مردم و خصوصاً با جوانان هستند/ اهل مدارا بودن نشان از پذیرش بوی عطر امام حسین(ع) است

روایتی از اولین اسیر دموکرات‌ها بعد از انقلاب / سرگردِ مفقودالاثر بعد از 44 سال به آغوش خانواده بازگشت

روزنامه اوکراینی مطرح کرد: پویایی‌های جدید پیروزی مسعود پزشکیان

درمان چربی و شوره موی سر

مراسم تاسوعای حسینی در روستای سنی نشین پیرهرات اسالم

قلع و قمع واحد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی ملی پناهگاه حیات وحش بختگان

اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ دستاوردهای ناب اربعین و گسترش ارتباطات بین‌الملل

گردهمایی عزادارن و هنرمندان در مرکز معلولین ذهنی اردکان

اینتری ها مهدی طارمی را سورپرایز کردند + فیلم

اهدا نشان ملی سقا به استاندار فارس

خواص ترکیب جادویی عسل و سیاه دانه

صادق الحسینی: آقای مخبر! ارزپاشی نکنید

باگ طرح «مسکن ملی»

دیپلمات سابق از سرمایه‌گذاری 37 برابری چین در عربستان نسبت به ایران خبر داد

عزاداری تاسوعای حسینی در فارس

معلمان راه جبهه مقاومت و امام حسین(ع) را به زیبایی تدریس کردند

مصائب سیدالشهدا اسلام را بعد از گذشت 1400 زنده نگه داشت

فیلم| کلیپ جذاب باشگاه اینتر از طارمی؛ عبارت خلیج فارس به مذاق مخاطبان عربی خوش نیامد!

درگذشت مادر شهید سید جمالی در کازرون

سوگواری و مقتل‌خوانی در حرم حضرت معصومه (س) در تاسوعا+ فیلم

فارس در سوگ قمر منیر بنی‌هاشم

جلوه‌های تماشایی از عزاداری روز تاسوعا در گرمای 50 درجه شهر لامرد