پیام فارس

آخرين مطالب

از راه‌اندازی سد زمین گیر شده کوار تا آب بر آتش مشکلات خرامه و سروستان گفتگو

از راه‌اندازی سد زمین گیر شده کوار تا آب بر آتش مشکلات خرامه و سروستان
  بزرگنمايي:

پیام فارس - غلامرضا توکل به سرفصل‌های مهمی که برای رسیدگی به مشکلات حوزه انتخابیه خود تدوین کرده است اشاره کرد و انتقال پساب شیراز به دشت سروستان در راستای رونق کشاورزی و توسعه صنعت، ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام حوزه‌های انتخابیه، تعریض و تکمیل جاده‌های مواصلاتی، رفع تنش آبی، تکمیل و تجهیز نواحی صنعتی شهرستان‌های کوار، سروستان و خرامه و اشتغال زایی با اولویت بکارگیری نیرو‌های بومی را برخی از این برنامه‌ها عنوان کرد.
او توضیح داد که علی‌رغم نزدیکی حوزه‌های انتخابیه به کلانشهر شیراز از این ظرفیت به عنوان یک شهرک اقماری، خوابگاهی و ترافیکی برای انتقال پتانسیل‌های مرکز استان به این شهرستان‌ها استفاده نشده است.
توکل اذعان داشت که با توجه به محوریت جغرافیایی دشت سروستان در مسیر ترانزیت شرق و جنوب کشور، انتقال پساب کلانشهر شیراز به این دشت در راستای رونق کشاورزی و توسعه صنعت به طور جدی دنبال می‌شود چنانچه با یک سرمایه گذار نیز جهت راه اندازی خطوط انتقال، رایزنی شده است.
این نماینده مجلس دوازدهم به این نکته اشاره کرد که شهرک صنعتی شماره 2 سروستان که سرریز صنایع شیراز است باید به عنوان یک قطب صنعتی در فارس محسوب شود و در این راستا زیرساخت‌ها مهیاست و از هر سرمایه گذاری که برای عملیاتی کردن آن، اعلام آمادگی کند نیز حمایت خواهد شد.
به گفته توکل، در فرایند انتقال خطوط ریلی از شیراز به گل گهر سیرجان، پروژه شماره چهار کارگاهی که در مسیر شیراز به سروستان قرار گرفته، تعطیل شده و مغفول مانده و بر همین اساس نیاز است متولیان امر، توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند.
ساخت و ساز و تجهیز بیمارستان 96 تختخوابی سروستان، تکمیل پروژه‌های نیمه تمام ورزشی، رفع ایرادات جاده‌های مواصلاتی به ویژه مسیر ترانزیت، رسیدگی به جاده‌های مواصلاتی روستایی و همچنین تعریض، تسطیح و ارتقای مسیر جاده اصلی ترانزیت سروستان به شیراز و راه اندازی خط انتقال فرعی به کوار نیز موضوعات دیگری بود که نماینده مردم سروستان، خرامه و کوار در مجلس بر پیگیری و حل این مشکلات تاکید کرد.
او در ادامه با اشاره به ضرورت ارتقای شهرک‌های شماره یک صنعتی سروستان و سایت نفتی، اذعان داشت که پتروشیمی این شهرستان نیز مغفول مانده و در حال حاضر سرمایه‌گذار جذب شده و در مرحله طرح و ارائه مجوز است.
توکل با بیان اینکه از مسئله انتقال پساب شیراز به سروستان حدود 35 تا 40 سال می‌گذرد، یادآور شد که این موضوع مورد غفلت واقع شده است چنانچه اسناد پیگیری آن، روی میز یکی از مسئولان اجرایی استان نیست و سرفصل بودجه و اعتباری نیز ندارد.
توکل، سروستان را بهترین موقعیت مکانی برای سرمایه‌گذاری و انتقال سرریز جمعیتی شیراز دانست و با اذعان به اینکه این شهرستان، تنها منطقه زرخیز نفتی فارس و قلب تپنده استان است، تاکید کرد که وزارت نفت و مسئولان خدمات اجتماعی این وزارتخانه موظف هستند خدماتی از محل این درآمد به مردمان شهرستان‌های کوار، خرامه، سروستان و روستا‌های اقماری این مناطق ارائه دهند.
مشکلات شهرستان خرامه، زیر ذره بین نماینده
او به مشکلات، محرومیت‌ها و مصائبی که سالهاست بر دوش مردمان خرامه و روستا‌های آن بویژه بخش کربال، سنگینی می‌کند نیز گریز زد و یادآور شد که خرامه یک شهرستان محروم و کم برخوردار است که کربال نیز وارث این محرومیت است.
این نماینده مجلس با بیان اینکه فقر و محرومیت در این منطقه بیداد می‌کند، عمده مشکل این شهرستان و روستا‌های آن را آب شرب بهداشتی پایدار دانست و توضیح داد که انتقال آب به شهرستان‌های حوزه‌های انتخابیه، ضرورت دارد و بخشی از انتقال پروژه آب از خلیج فارس به استان فارس و اصفهان نیزاز مسیر سروستان می‌گذرد.
رنج خرامه از جاده‌های ناایمن و پرخطر، تراژدی دیگری بود که توکل با یادآوری آن، اذعان داشت که وضعیت جاده مواصلاتی خرامه – شیراز، خرامه – مرودشت، خرامه - ارسنجان و سلطان شهر – ارسنجان که تردد در آنها دشوار است نیز نیاز به تعمیر، مرمت، تعریض و ارتقا دارد که در این رابطه، مسئولان استانی هم باید از طریق رده‌های مافوق خود، پیگیر حل این مشکلات باشند. نماینده مردم سروستان، خرامه و کوار در مجلس به لزوم ایجاد زیرساخت‌های بهداشتی، آموزشی و ورزشی در خرامه تاکید کرد و با اشاره به ضرورت تسریع روند انتقال کارخانه سیمان فارس به این شهرستان، ظرفیت کارخانه گندله فولاد را نیز در اشتغال زایی و بکارگیری نیرو‌های بومی این منطقه، ضروری قلمداد کرد.
او با بیان اینکه تکمیل نواحی صنعتی خرامه، سروستان و کوار با قدرت، پیگیری می‌شود اذعان داشت که وضعیت اشتغال و بهره گیری از جوانان جویای کار این شهرستان‌ها باید به گونه‌ای باشد که در شهر خود بکارگیری شوند و مجبور نباشند برای یک لقمه نان، هزاران خطر جاده‌ای را به جان خریده و در مرکز استان، شاغل شوند.
راه اندازی سد کشاورزی کوار، مطالبه جدی مردم
توکل بر ایجاد عدالت نسبی در سه شهرستان حوزه انتخابیه خود تاکید کرد و با اشاره به وضعیت کوار، راه اندازی سد کشاورزی این شهرستان را یکی از مطالبات جدی مردم در این حوزه انتخابیه عنوان کرد.
توکل با اذعان به اینکه حیات کشاورزی کوار در خطر است، یادآور شد که با احداث این سد، کشاورزی و باغداری تا حد زیادی از مشکل بی‌آبی و تشنگی نجات می‌یابد و بر همین اصل، مدیران ارشد استان و شهرستان نیز باید در جهت تحقق این امر کمک کنند.
نماینده مردم سروستان، خرامه و کوار در مجلس با بیان اینکه در حد توان، مسئله تکمیل سد حاج قاسم سلیمانی در کوار را دنبال خواهد کرد، ساخت و تجهیز بیمارستان 200 تختخوابی ریحانه النبی، توسعه حوزه بهداشت و درمان و همچنین بهبود وضعیت جاده‌های مواصلاتی کوار را جزو مطالبات مردم دانست و توضیح داد که جاده‌های مواصلاتی کوار به ویژه جاده شیراز – کوار، اکبرآباد - کوار و راه‌های روستا‌هایی واقع شده در مسیر باید ارتقا یابد.
او از تکمیل زیرساخت‌های جاده کوهنجان به کوار نیز به عنوان یکی از آرزو‌های محال مردم این منطقه یاد کرد که به زودی با پیگیری و عملیاتی شدن آن، کوهنجان از بن بست خارج خواهد شد.
تکمیل و تقویت زیرساخت‌های درمانی، آموزشی و ورزشی کوار و همچنین بهبود وضعیت اشتغال و معیشت این شهرستان، موضوع دیگری بود که توکل تاکید کرد این مولفه‌ها در دستور کار است.
این نماینده مجلس، راه برون رفت از وضعیت فعلی را اشتغال زایی با مدیریت خردمندانه، هدفمند و تخصصی دانست و در بخشی از سخنان خود به داستان 35 ساله استحصال نمک مهارلو توسط پتروشیمی و بی بهره ماندن این منطقه از منافع آن اشاره کرد و اذعان داشت که مهارلو باید از استحصال این نمک، منتفع شود و از این محل، خدماتی در حوزه عمران و آبادانی دریافت کند.
باشگاه خبرنگاران جوان فارس شیراز

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/820324/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

وطن امروز: مطالبات مردم از رئیس دولت چهاردهم سیاسی نیست

قند طبیعی هم ضرر دارد؟

توانیر اعلام کرد: شهرداری‌ها و بانک‌ها کمترین همراهی را در کاهش مصرف برق دارند

قرآن در سبک و سیره زندگی دانش آموزان وارد شود

دلبری نامزدها با خودرو

در ستایش از صندوق شیکسته پیکسته

درمان سنتی دو مزاجی و ایجاد تعادل در بدن

آغاز مرحله جدید کشف فرارهای مالیاتی با اسناد جدید

اجرای موفق برنامه‌های فرهنگی در گرو الگوگیری از اهل بیت(ع) است

نماینده کنونی شیراز در مجلس مسوول امور استان‌های ستاد قالیباف شد

جنگل‌های زیبای بلوط در استان فارس + فیلم

وحیدی: احیای بافت تاریخی، هویت شهر را حفظ می‌کند

مسکو باز هم تهران را بازی داد؟

چالش فرش‌های سعدآباد تمام نشد؟

صاحبان تفکر رادیکالی، مخالفان کنسرت و سریال‌های نمایش خانگی!

حجامت قد در کجای بدن خراش ایجاد می‌کند؟

این 3 عادت خوب عمر را زیاد می‌کند

درصد موفقیت روش درمانی هایپک

ترمیم شکاف دلار آزاد و مبادله‌ای

6 سد مهم کشور 100 درصد پُر شد

مخزن آب روستای بیدزرد شیراز وارد مدار شد

زمین‌لرزه حوالی شهر قیر را به لرزه درآورد

عملیات سمپاشی علیه آفت زنجره نخیلات جهرم با پهپاد

سیاست کلان بنیاد شهید، چابک سازی منابع انسانی است

دیدار سرپرست اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز با مدیرکل صدا و سیمای استان البرز

سبد داغ پزشکیان

همشهری: کاندیدایی اصلح است که ویژگی های رئیسی را داشته باشد

فشار به جلیلی برای کناره‌گیری

درمان کرم خوردگی دندان

بازگشت پرواز تهران - اصفهان به فرودگاه مهرآباد

نظر پزشکیان در مورد استفاده از از اهل سنت در کابینه

آغاز اجلاسیه 392 شهیده اهل سنت آذربایجان‌غربی در مهاباد

ایمن‌سازی ورودی شمال غربی کلان‌شهر شیراز با بزرگراه شهید آیت‌الله رئیسی

زمین‌لرزه حوالی شهر قیر را به لرزه درآورد/ آماده‌باش هلال‌احمر

مردم دولت سیزدهم و مجلس یازدهم را با سازندگی و خدمت می‌شناسند

یک دستگاه واحد آپارتمانی در شیراز طعمه آتش شد

مرکز نوآوری کیش ظرفیتی ارزشمند برای توسعه گردشگری علمی

حجامت رشد قد فلسفه خونگیری ندارد!

5169 کیلوگرم شمش طلا در مرکز مبادله معامله شد

افزایش عرضه گوشت گرم به 400 تن در روز

زلزله قیر و کارزین فارس را لرزاند

تلاش دولت سیزدهم تکمیل خدمات شهید جمهور است

قیر فارس لرزید

آزادی چهار اسیر صهیونیست پس از هشت ماه جنگ، موفقیت محسوب نمی‌شود

شیراز؛ الگویی برای مطالعات شهری/برنامه جامعی برای بافت‌های تاریخی ارائه شود

سفر وزیر کشور به فارس

تصاویر خیره‌کننده از جنگل‌های بلوط استان فارس

عضوی که کمتر دچار سرطان می‌شود اما درصورت ابتلا به‌سرعت پیشرفت می‌کند

رشد 20.3 درصدی بخش نفت در سال 1402

سفر وزیر کشور به شیراز