پیام فارس

آخرين مطالب

هدف از افشای فایل محرمانه ظریف تداوم دولت روحانی با کمک آمریکا بود! گفتگو

هدف از افشای فایل محرمانه ظریف تداوم دولت روحانی با کمک آمریکا بود!
  بزرگنمايي:

پیام فارس - کیهان /متن پیش رو در کیهان منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
طرف مصاحبه ظریف در گفت‌و‌گوی محرمانه سه سال پیش که فایل صوتی آن درز داده شد، فاش کرد: انتشار آن فایل محرمانه، عمدی بود و پالسی به دولت بایدن که اگر می‌خواهد برای احیای برجام کاری بکند، در ماه‌های منتهی به پایان عمر دولت روحانی باشد که بتواند به جریان همسوی دولت روحانی برای تداوم قدرت کمک کند (!)
اردیبهشت دو سال قبل، درز فایل صوتی گفت‌و‌گوی محرمانه محمدجواد ظریف با «مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری»، اعتراض‌های بسیاری را موجب شد. ظریف در این مصاحبه، عملکرد شهید سلیمانی را زیر سؤال برده و به دروغ، این عملکرد و عملکرد نیروهای نظامی را موجب ناکامی ‌برجام معرفی کرده بود.
سه سال بعد، سعید لیلاز که فرد مصاحبه‌کننده بود، می‌گوید افشای آن فایل (قرار بود محرمانه و مثلا برای ثبت در آرشیو و اسناد ملی باشد) عمدی بوده است!

لیلاز در گفت‌و‌گو با شرق، درباره این که چرا حامی مذاکره بود اما منتقد برجام شد، می‌گوید: ما درباره دو مسئله حرف می‌زنیم؛ مذاکره و برجام. من در آن زمان موافق مذاکرات برابر بودم. بله، من به برجام نقد دارم؛ چون خروجی مطلب و آن مذاکرات نبود. من موافق مذاکره برابرم و فکر می‌کنم در آن سال مذاکره برابر انجام شد. نتیجه آن دو سال مذاکره برابر به یک توافق رسید. اتفاقا اگر ما برجام یک را امضا نمی‌کردیم و به شکست نمی‌رسید، من مخالف جدی برجام 2 و 3 نبودم؛ ولی وقتی برجام اول این سرنوشت را پیدا کرده است، دیگر برجام‌های بعدی فایده‌ای ندارد. این را سعید لیلاز به شما قول می‌دهد. مخالفت من نتیجه یک سیر تحلیلی از تطور تاریخی مذاکرات و نتیجه آن است. وقتی ما نتیجه برجام را در شرایط کنونی می‌بینیم، واقعا دیگر نباید نگاه مثبتی به مذاکرات نابرابر- تاکید دارم مذاکرات نابرابر- داشت. نه درباره توان موشکی و دفاعی و نه درباره نفوذ منطقه و دیگر مسائل نمی‌توان مذاکره کرد. در همان زمان هم مشخص بود که ما درباره برنامه موشکی و دفاعی و نظامی اصلا نمی‌توانیم حرف بزنیم و این نگاه کاملا قابل دفاع است.
لیلاز افزود: بایدن هم همان چیزی را می‌خواست که دونالد ترامپ می‌خواست. یعنی نگاه آمریکا اساسا در مقابل ایران یک نگاه طمع‌کارانه است و سعی می‌کرد برای بازگشت به برجام سال 2015، امتیازات فراتری را بگیرد که اصلا قابل دفاع نبود. مثلا در حوزه موشکی یا دفاعی یا پهپادی و منطقه‌ای امتیاز بدهیم تا برجام احیا شود.
او درباره افشای فایل گفت‌وگوی محرمانه‌اش با محمدجواد ظریف اظهار کرد: من از گفتن جزئیات خودداری می‌کنم. فقط سربسته می‌گویم که ماجرای انتشار آن فایل مصاحبه‌، بدون آنکه بگویم چه کسی چه کاری کرد، یکی از اهداف و دلایل و جنبه‌های افشاگری آن، با هدف ارسال پالس بود که اگر دولت بایدن می‌خواهد برای احیای برجام کاری بکند، در همین ماه‌های منتهی به پایان عمر دولت روحانی باشد که احیای برجام بتواند به جریان همسوی دولت روحانی برای تداوم قدرت کمک کند و دولت بایدن متاسفانه حتی همین کمک را هم نکرد.
لیلاز می‌افزاید: «آمریکایی‌ها در دولت بایدن، نه در چند ماه پایانی دولت روحانی کاری برای احیای برجام کردند که مثلا به سود اصلاح‌طلبان و میانه‌روها تمام شود و نه حتی در دولت رئیسی توانستند برجام را احیا کنند که به سود اصولگراها باشد و نهایتا به شرایط حال حاضر کشور رسیدیم که احتمال دارد دوباره دونالد ترامپ هفت ماه دیگر در انتخابات آمریکا پیروز شود.
او می‌گوید: اکنون ایران زمین بازی را عوض کرده است. غنی‌سازی را تا 60 درصد برده، فلز اورانیوم تولید کرده و سانتریفیوژهای نسل جدید را هم به کار برده است. پس دیگر روند بازی عوض شده است. چرا؟ چون ایران فهمیده اگر کماکان به انفعال و مماشات خود ادامه دهد، حد یقفی برای زیاده‌خواهی آمریکا وجود ندارد و مرتبا جلوتر می‌آید».
یادآور می‌شود انتقال فایل صوتی مصاحبه محرمانه ظریف به فضای مجازی و شبکه صهیونیستی اینترنشنال، یکی از صد‌ها افتضاحات امنیتی در دولت روحانی بود. و نکته قابل تامل این که سردبیری شبکه صهیونیستی اینترنشنال هم در اختیار رمضانپور(معاون وزیر ارشاد دولت خاتمی/ مدیر روزنامه زنجیره‌ای آفتاب امروز) قرار داشت.
ظریف در این مصاحبه، عملکرد شهید سلیمانی را زیر سؤال برده و به دروغ، این عملکرد و عملکرد نیروهای نظامی را موجب ناکامی ‌برجام معرفی می‌کند.
ظریف در این مصاحبه که اسفند 1399 در قالب «تاریخ شفاهی دولت تدبیر و امید» ضبط شده، به شکلی مغرضانه و تحریف‌آمیز ادعا می‌کند: «من دیپلماسی را بیشتر برای میدان هزینه کردم، تا میدان برای دیپلماسی هزینه شده باشد. هیچ زمانی نتوانستم به فرمانده میدان [نظامی] بگویم کاری را بکن، چون در دیپلماسی نیاز دارم. تقریبا هربار که من برای مذاکره رفتم، این سلیمانی بود که می‌گفت می‌خواهم تو این خاصیت یا نکته را بگیری». او در پاسخ به سؤالی درباره چرایی دخالت نظامی در تصمیمات دولت گفته بود: «وقتی میدان [نظامی] تصمیم‌گیر باشد، این می‌شود. وقتی که میدان بخواهد بر استراتژی کشور حاکم شود، ‌این می‌شود که می‌‌توانند با ما بازی کنند.»
ظریف همچنین گفته بود: «بین 23 تیر 94 که برجام نهائی شد تا 26 دی 94 که برجام به مرحله اجرا درآمد، پشت ‌سر هم اتفاقاتی افتاد که به توافق ضربه زد؛ سفر سلیمانی به روسیه، گرفتن دو قایق جنگی آمریکایی (22 دی 94)، نوشتن مرگ بر اسرائیل روی موشک و... سفر آقای سلیمانی به روسیه، به اراده مسکو شکل گرفت، نه به اراده ما. ادعا می‌کنیم که آقای سلیمانی، پوتین را به جنگ کشید. اما پوتین تصمیمش را گرفته بود. پوتین وارد جنگ شد، اما با نیروی هوایی، اما نیروی زمینی ایران را هم به جنگ کشید».
این روایت غلط -که آمریکا را برای گردن‌کشی و گروکشی بیشتر در مذاکرات احیای برجام تشویق کرد- در حالی بود که خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در‌باره سفر شهید سلیمانی به مسکو نوشته بود: «دیدار مهم ژنرال سلیمانی با پوتین، نقشی مؤثر در نقش‌آفرینی روسیه در جنگ سوریه داشت. یکی از قدرتمندترین مقامات نظامی ایران، نشستی سه‌ ساعته را با پوتین روسیه داشت تا او را متقاعد کند. فرمانده نیروی قدس سپاه، ماه اوت (مردادماه 94) به مسکو رفت. سلیمانی و پوتین، نقشه‌ها و عکس‌ها را بررسی کردند و به تبادل اطلاعات پرداختند. بررسی‌ها نشان داد گروه‌های ‌تروریستی، در صورتی که مسکو وارد عمل نشود، فعالیت‌شان را به نزدیکی روسیه در منطقه قفقاز گسترش خواهند داد. در این نشست درباره برنامه تشکیل یک مرکز مشترک تبادل اطلاعات میان عراق، سوریه، ایران و روسیه توافق شد. این نقش‌آفرینی، حاکی از نفوذ شدید ایران در منطقه است».

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/812310/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

راه شیفتگان خدمت با قوت تمام تداوم خواهد یافت

شهید رییسی زندگی خود را وقف دفاع از اسلام و خدمت به مردم کرد

صنعا از آزادی 100 اسیر ائتلاف سعودی در اقدامی یکجانبه خبر داد

استقبال کشورهای عرب خلیج فارس از حکم لاهه ضد رژیم صهیونیستی

آخرین قیمت زعفران در بازار

رشد تورم مسکن در اردیبهشت 1403؛ اجاره‌بها در دومین ماه سال 2.6 درصد بالا رفت

یادواره شهدای خدمت و 3 هزار شهید ایل کلهر در استان کرمانشاه برگزار شد

دلیل اصلی غلبه اخلاط زا‌ئد در بدن

آخرین وضعیت قیمت سکه در بازار

اعلام آمار بیکاری فارغ‌التحصیلان؛ استان‌هایی که بالاترین نرخ بیکاری را دارند

معیار حذف یارانه نقدی

مبارزه با فساد و تلاش برای گسترش توسعه و عدالت از صفات بارز شهید آیت الله رئیسی بود

اصلاح مزاج و جلوگیری از دیابت

تورم لاستیک، مشکل جدید مصرف کننده

محدود نگه داشتن تولید نفت برای روسیه دشوار شد

رعدوبرق جان مرد 60ساله ورزقانی را گرفت

چادرملو برد و به تعقیب صدرنشینان ادامه داد

صاعقه جان کشاورز 60 ساله در شهرستان ورزقان را گرفت

دیوان کیفری به دنبال نتانیاهو

زیاد نمک مصرف می کنید؟ به غیر از بلاهایی که می دانید به این سرطان هم مبتلا می شوید

خودکفایی 85 درصدی در تولید واگن‌های مترو

دیدار رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با خانواده شهید معزز مالک رحمتی

شهید آیت‌الله رئیسی، هدف زندگی‌شان را خدمت به مردم برای کسب رضای خدا گذاشته بود‌

گمانه‌زنی یک هفته نامه از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری

بهترین میوه های دوران بارداری

تغییرات لحظه آخری در نشست وزیران اوپک پلاس

تمایل شورای همکاری خلیج فارس برای همکاری با ایران

مشاور بن زاید از «فرصت تاریخی» ایران و اعراب می‌گوید

با ماکروویو غذا بپزیم مواد مغذی آن کم می شود؟

ابراز تمایل شورای همکاری خلیج فارس برای همکاری با ایران

بزرگداشت شهید رییسی در مسجد اهل سنت جامع نور شهرک شهید رجایی مشهد

دلیل اصلی ایجاد خلط های زائد در بدن

جزئیات 10 کالای اول رسوبی؛ از کشنده تا قطعات خودرو

کلید بقا در لیگ برتر در دست مهاجم اهل گامبیا!

چرایی بالا بودن سهم اشتغال بخش خدمات

آیت‌الله آل‌هاشم؛ جلوه‌ای از سیره اهل‌بیت

آیت‌الله آل‌هاشم؛ جلوه‌ای از سیره اهل‌بیت(ع)

روش تشخیص دیابت بارداری

فیلم شام غریبان شهیدان خدمت و بزرگداشت شهدای خرداد ماه قزوین و حومه

عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل اجتناب‌ناپذیر است

شیوه درست تقویت بدن از نظر طب سنتی

قیمت میوه های نوبرانه کاهش یافت

اولین خطبه جانشین آیت الله آل هاشم در نماز جمعه تبریز /امام جمعه شیراز: در انتخابات آتی ریاست جمهوری یک انتخاب خوب داشته باشیم

اقدام به خودکشی دختر 19 ساله در این شهر ؛ دلیل این اقدام چه بود؟

شهید رئیسی یک الگو، اسوه و تراز برای دولتمردان آینده است

شهید رییسی پرچمدار جهاد و تلاش صادقانه بود

شیوه خدمت شهید رییسی باید الگو و درس عبرتی برای مسوولان کشور باشد

برپایی بیش از 500 جلسه بزرگداشت شهدای خدمت در فارس تاکنون

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع): در مسیر خدمتگذاری همچون شهید جمهور، اعتماد بین مردم و مسئولین را احیا کنیم

هشدار هواشناسی نسبت به مواج شدن شدید خلیج فارس