پیام فارس

آخرين مطالب

وقتی شهدا گمنام روای یک نویسنده شدند مقالات

وقتی شهدا گمنام روای یک نویسنده شدند
  بزرگنمايي:

پیام فارس - خشت به خشت انقلاب اسلامی توسط مردمانی از گوشه و کنار این سرزمین ساخته شده اما قصه‌ها و روایت‌ها ناگفته درباره آنها بسیار است.
در این گزارش روایت نویسنده‌ای را می‌خوانیم که راهی سفری بی‌مقصد و بسیار دشوار می‌شود و از همه مهم‌تر گفت و شنودی که در این میان به تبادل می‌شود، حرف‌هایی بسیار آشنا و قابل لمس است و همه را به یاد دلاورمردانی می‌اندازد که قدم در مسیری بزرگ و لایتناهی نهادند‌.
حمیدآبادی در شروع حرف‌های خود به گذشته‌های دور می‌رود، و سر از عشقی درمی‌آورد که از کودکی در وجودش رشد یافت و همین عشق او را وارد مسیری بزرگ کرد که به زعم خودش هرچه از آن دوران شیرین بگوید کم گفته است؛ وارد راهی شد که اگر بخواهد یک کلمه بنویسد ناخودآگاه تبدیل به طومار بزرگی از حرف‌ها و دغدغه‌های نگفته و نانوشته می‌شود، بس که این فضا جای کار دارد.
از خودش شروع می‌کند و می‌گوید: نویسندگی را دوست دارم؛ چرا که با وجودم اخت شده آن هم از زمانی که 5 سالم بود، از آن زمان با حافظ مأنوس شدم با اشعار باباطاهر، سعدی، خیام، پروین اعتصامی، سهراب، نیما به‌طوری‌‌که تا کلاس پنجم ابتدایی وقتی 11 سالم تمام شد، بخشی از غزل‌های حافظ و سعدی، تمام دوبیتی‌های باباطاهر و چندین رباعی خیام و چند شعر پروین را از حفظ بودم، از بس که این شعرها را همراه آوای دلنشین خواننده‌های سرشناس سنتی تکرار می‌کردم.
در منزل‌مان کتابخانه کوچکی بود که متعلق به برادر بزرگم بود، من هم از زمانی‌که مدرسه رفتم و خواندن و نوشتن را یادگرفتم، این کتابخانه شده بود تمام دنیای من، به‌طوری‌که تا سوم راهنمایی تقریباًهمه کتاب‌های آن را خوانده بودم؛ البته با تامل و نقد و بررسی و تعامل با دوستان خوبی که از من خیلی بزرگ‌تر، باسوادتر و اهل مطالعه بودند.
وی اضافه می‌کند: همانطور که گفتم با جریان شعر آشنا بودم و درک مطلبم خوب بود، پدر راوی و اهل دلی داشتم همه این‌ها باعث می‌شد که همیشه پیش دوستان به خصوص معلم و همکلاسی‌ها دستم پر باشد، به‌طوری‌که اغلب اوقات در کلاس معلم‌ها می‌گفتند: ابراهیم! داستان جدیدی نخواندی تا برای ما تعریف کنی؟! من اینگونه با ادبیات مانوس بودم و این انس برایم بسیار شیرین بود.
وقتی وارد دنیای دفاع مقدس شدم علاقه‌ام خاصی به این حوزه پیدا کردم انقدر که گویی با این دنیا پیوندی دیرینه داشتم و در من ریشه‌ای عمیق داشت. تا جایی که نوشتن کتاب اهلِ خمول برایم سکوی پرتاب شد تا خیلی‌ها با قلم و توان من در نوشتن آشنا شدند؛ ماجرا به زمانی برمی‌گردد که تازه ازدواج کردم و جویای کار بودم تا اینکه با بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس آشنا شدم و باتوجه به آشنایی‌ام به بحث صفحه‌آرایی، مسؤول واحد تحقیقات آن‌جا اهل مطالعه‌ای به نام زنده‌یادمحمدحسین منصف (محقق حوزه دفاع مقدس) از من خواست در فصل‌نامه اداره حفظ آثار استان فعالیت کنم و با انتشار دومین شماره مجله و انتخاب آن در همایش بنیادهای حفظ آثار فهمیدند کاربلد هستم.
این نویسنده ارزشی کشور بیان می‌کند: روابط عمومی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس باتوجه به مهارتی که در من دید، تصاویری از قبور شهدای گمنامِ سراسر استان را تحویل بنده دادند و خواستند تا برای هرکدام نشانی محل دفن همراه با یکی دو جمله ادبی بنویسم.
تصاویر این قبور خالی از اسم و مشخصات و همه شبیه هم بود، روی همه سنگ قبرها در تصاویر متعدد نوشته بود نام جندالله فرزند روح‌الله، اما این تصاویر بعد از مرور چندباره برای من معنای متفاوت پیدا کردند، طولی نکشید که با این تصاویر ارتباط دلی برقرار کردیم و به تصویر هر قبری می‌رسیدیم حسی از غربت، دوری، انتظار، حسرت، جدایی، داغ،سوختن، عاشورا، تنهایی، و... برایم زنده و رابطه عاطفی عجیب و زیبایی بین من و آن‌ها برقرار می‌شد و بر اساس هر یک از آن حس ایجاد شده برای‌شان می‌نوشتم.
51 متن برای 51 محل دفن که بیش از 170 شهید گمنام را در خود جای داده بودند فقط در عرض دو ماه با همه کارهای فنی کتاب نوشته و انجام شد، کتاب را آماده چاپ پرینت گرفتم و در دو نسخه تحویل شخصی به نام سید جلال‌نژاد مسؤول روابط عمومی بنیاد حفظ مازندران دادم باعنوان: اهل خمول؛ روابط عمومی کتاب را دید و تورق کرد و گفت: عجب کاری از آب درآمد!
خلاصه کتابی برای شهدا نوشته بودم و این اولین بار بود که یک دشت خوب بعد از ماه‌ها بی‌پولی و شرمندگی پیش خانواده به عنوان حق‌التالیف دریافت کردم.
*نقطه آغاز تحول زندگی یک نویسنده
الحمدلله کار هم خوب از آب درآمده بود و در یازدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس کشور برگزیده شد؛ همین هم نقطه آغاز تحول در زندگی من بود که فهمیدم و باور کردم که می‌توانم بنویسم البته 4 سال قبل از این در عرض 21 روز کتابی تحت عنوان پرواز در شب قدر زندگینامه روحانی عارف حجت‌الاسلام شیخ حسن شفیعی‌تیلکی که شب قدر هنگام تفسیر سوره قدر روی منبر فوت کرده بود نوشته بودم ولی همچنان آن باور قدی را به مهارت و توان‌مندی ام نداشتم. اگرچه از استعدادم باخبر بودم اما از کتاب اهل خمول به بعد اعتماد به نفس قدرتمندی برای نوشتن در وجودم جوانه زد و رشد کرد.
*اولین‌های کارنامه یک نویسنده
وی می‌گوید: اهل خمول اولین کتاب شناخت نامه شهدای گمنام در کشور است که با محوریت شهدای گمنام مازندران نوشته شد، من چند اولین دیگر هم در کارنامه‌ام دارم مثل اولین مجموعه داستان کوتاه براساس زندگی شهدا که با تکیه بر روایت های آزاد داستانی در محورهای رئال و جادویی، حقیقت و مستندات زندگی شهدا را بازتاب می‌دهد و شامل 30 داستان کوتاه است، به نام آخرین فصل رُزهای بی‌رنگ.
یا اولین و تنها مجموعه داستان به زبان مازندرانی با موضوع جنگ و شهدا با نوشتن این آثار و کتاب‌هایی به نام‌های آدم‌های هزار سال بعد همچنین ثانیه‌های صفر، که هر دو مجموعه داستان کوتاه با الهام از زندگی شهدای شهرم ساری هستند، و برنده شدن پی‌درپی در جشنواره‌های ادبی مختلف به جامعه فرهنگی و ادبی مازندران و کشور معرفی شدم و از آن به بعد دیگر از من می‌خواستند تا برای‌شان بنویسم و من هم می‌نوشتم تا جایی‌که از بین 60 اثری که تولید کردم حدود 50 اثر مربوط به حوزه دفاع مقدس است.
این نویسنده خاطرنشان می‌کند: موضوعی که با وجود تمام مشکلات ما را همچنان در این سنگر نگه می‌دارد همین شهیدان هستند که با خودگذشتگی و اراده بالا با وجود مشکلات و تنگناهای خانوادگی به جبهه‌ها می‌رفتند تا این خاک حفظ شود تا ایران و اسلام بمانند.
*تربیت نویسندگان دست به قلم
البته در کنار نوشتن، به واسطه شناختی که در استان نسبت به من ایجاد شده بود خیلی‌ها به من مراجعه می‌کردند و نویسندگی در حوزه داستان و خاطره و مقالات پژوهشی را یاد بگیرند. برای این که تعهدم را در حوزه انتقال تجربه‌ها و تربیت نسل جدید نویسنده هم حفظ کرده باشم، کار تدریس را در کنار نوشتن و پژوهش در دستور کار قرار دادم که حاصل سال‌ها تدریس، آموزش بیش از 80 نفر کارآموز بود که با اطمینان اعلام می‌کنم از این تعداد، قریب چهل نفر صاحب قلم و به صراحت نویسنده توانمند شدند.
باقری حمیدآبادی یادآور می‌شود که در حوزه تاریخ شفاهی دفاع مقدس هم بیش از هزار ساعت مصاحبه از رزمنده‌ها و خانواده‌های کریم شهدا گرفتم که برخی از آنها در حال تدوین است و برخی دیگر در قالب داستان و خاطره بازآفرینی شده‌اند.
حمیدآبادی اولین بار جشنواره استانی اشک انار را با موضوع عام حماسه و مقاومت در کشور بنیانگذاری کرد. طرح و ایده این جشنواره را خودش ارائه داد و طی سه دوره در سال‌های 85، 86، و 87 با نظم و تکنیک و تخصص ادبی بالایی آن را مدیریت و اجرا کرد.
وی می‌گوید: موضوعی که درباره شهدا از آن مغفول شدیم این است که به خود واژه شهادت به‌عنوان یک ارزش دینی و مذهبی و ملی می‌پردازیم اما به اینکه چه چیزی انسان را به شهادت می‌رساند نپرداختیم. سخن سردار دل‌ها هم بر این مهم تاکید دارد که شهید زندگی کردن درست است، و باید به آن توجه شود.
*20 سال است تخصصی می‌نویسم
بنده حدود 20 سال به صورت حرفه‌ای دارم می‌نویسم یعنی هیچ شغل دیگری غیر از نویسندگی و پژوهش ندارم.
می‌توانستم عاشقانه بنویسم، از این کتاب‌های زرد که درآمد خوبی هم دارد اما اعتقاد دارم در این وادی جنگیدن و مبارزه خود هنر بزرگی است.
*جوانان را باید روی خط بیاوریم
اینکه فرد در میدان مبارزه فرهنگی تیر بخورد ولی دوباره سرپا بایستد، مهم است؛ احساس می‌کنم باید نوجوانان و جوانان را در این حوزه روی خط بیاوریم، این کار خیلی سخت با توجه به هجمه دشمن و امکانات آنها و دست خالی ما و این بخش پشتیبانی نیاز داریم.
به گفته این نویسنده، با توجه به استعداد و اشراف و مهارت‌مان در نویسندگی، مطمئن بودم که اگر در موضوعات دیگری مثل عاشقانه‌های رمانتیک نوجوان‌پسند که مصرف خوبی هم دارد و پرفروش هم هست کار می‌کردیم، از طرف ناشرهای خصوصی بسیار مورد توجه و اقبال قرار می‌گرفتیم و می‌گیریم اما ما به واسطه علاقه و عشقی که به تاریخ و شخصیت‌های بزرگ مملکت‌مان که جان و مال و آبرو و خانواده‌شان را برای حفظ وطن و دین در کف دست‌ گرفتند، داریم، در این حوزه و موضوعات مربوطه می‌نویسیم و به این خط و طریق تعلق خاطر داریم.
*گوشه چشمی به نویسندگان ارزشی شود
در پایان حرف دلم این است که حاکمیت و دولت‌مردان یک هزارم توجهی که به ورزش و ورزش کاران مثل فوتبالیست‌ها به دلایل مختلف دارند و به این بخش اهمیت می‌دهند، نگاهی هم به نویسنده‌های فعال و پرکار ولی مهجور شهرستانی کنند که دور از پایتخت و توجهات ویژه‌ای که به پایتختی‌ها می‌شود، در گوشه شهرستان با درآمد هیچ دارند می‌نویسند و مبارزه می‌کنند، داشته باشد.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/748325/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جشن بزرگ طلایه داران وحدت خلیج فارس

مسابقات قهرمان شهر2 در رشته های مختلف ورزشی در منطقه 9 ادامه دارد

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 11 مهر

فال حافظ امروز : یک غزل ناب و یک تفسیر گویا (11 مهر)

سپاه 650 زوج شیعه و اهل سنت را راهی خانه بخت کرد+عکس

خراسان جنوبی دارالتقریب کشور /وحدتی که امنیت آفرین شد

سازمان سینمایی به دنبال حضور جدی در استان‌هاست

تسهیل شرایط در مراکز معاینه فنی پایتخت حول محور«تهران؛ شهرخانواده»

پیگیری موضوعات و چالش‌های اجتماعی منطقه 15 در قرارگاه اجتماعی

شهید هاشمی، شهید امنیت و وحدت است

6 هزار شهید اهل سنت در کردستان جان خود را برای حفظ کیان کشور فدا کردند

رئیس جدید دانشگاه آزاد بوشهر منصوب شد

حلقه اتحاد و دست اخوت تشیع و اهل تسنن در بوشهر

دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی نوایِ مهر(ایثار) فردا آغاز می‌شود

فراخوان شادی؛ از کردستان تا گلستان

رئیس دانشگاه آزاد بوشهر تغییر کرد

زیرساخت‌های گردشگری فارس تقویت شوند

100 هزار واحد مسکونی مهر در دولت سیزدهم تحویل مردم شده است

برگزاری ویژه برنامه‌های هفته سالمند در منطقه 10

فیلم پیروزی آذرنگ بر حریف کره‌ای و کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی

لیگ یک /فرار بزرگ از باخت در دربی

قطع گاز مشترکان آستارا حین حفاری آبفا

لیگ دسته اول فوتبال| ادامه روزهای تلخ مس کرمان با شکستی خانگی

برگزیدگان دومین آیین مهر سینمای ایران در قم تجلیل شدند

ساخت مجموعه پادکست «مهر و خون» در کنگان آغاز شد

شهردار تهران درگذشت عبدالصالح جعفری از ادوار جنبش دانشجویی را تسلیت گفت

هفته وحدت تعبیر مدبرانه امام خمینی(ع) به تاسی از کتاب وحی

ویژه برنامه‌های فرهنگی برای افراد دارای معلولیت شنوایی در منطقه 9

سینما منحصر به تهران نیست

فارس: لغو دیدار سپاهان - الاتحاد با ادعای واهی

پیامبر رحمت؛ واژه‌ای زیبنده برای پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع)

جدایی انسان‌ها از قرآن و اهل بیت (ع) مهمترین رویکرد دشمن است

ترک ورزشگاه توسط تیم عربستانی و لغو دیدار سپاهان - الاتحاد با ادعای واهی

فارس: لغو دیدار سپاهان - الاتحاد با ادعای واهی/ باشگاه سپاهان:‌ بازی با تصمیم داور لغو شد/ شکایت می کنیم

مرحله مقدماتی مسابقات قرآن و عترت بسیج در فارس پایان یافت

شهید هاشمی نمونه مجسم وحدت بین ملت ایران است/ اهل سنت شهدای زیادی برای وحدت جهان اسلام تقدیم کردند

اعزام 8 پیرغلام فارس به همایش پیرغلامان حسینی در گیلان

تقریب، منحصر به حوزه الهیات شده است / اگر تقریب را وارد جامعه نکنیم باید منتظر داعش دیگری باشیم! / انتصاب یک فرد اهل سنت به عنوان رایزن فرهنگی ایران

نفت مسجدسلیمان در دقیقه 95 برد را از دست داد!

تجلیل از یک عمر حاج «مهدی معانی» پیرغلام حسینی

8 معبر به نام شهدای دارالمؤمنین تهران مزین می‌شود

صدور شناسه ایمنی برای 2600 واحد صنعتی در سطح شهرک‌های صنعتی فارس

شست و شوی حرم امام حسین(ع) پس ماه‌ها حزن و اندوه+فیلم

علما و متنفذین شیعه و اهل سنت پرچمداران جهاد تبیین هستند

رضایتمندی عمومی از عملکرد مسئولان یکی از سرمایه های هر مسئول قضایی است

ایستگاه حمل و نقل عمومی لپویی راه‌اندازی شده است

کارت گردشگری اکو پارک عباس‌آباد رونمایی شد

از موکب‌داران و خادمان پیاده‌روی اربعین حسینی در شهرری تجلیل شد

پایش و ارزیابی مسیل‌ها و قنوات با لایروبی کانال‌ها و حوضچه‌های رسوب‌گیر در منطقه 19 تهران انجام شد

سپیده رشنو در جلسه دادگاه حضور نیافت