پیام فارس

آخرين مطالب

ازنسل حسنین /بنیان گذار دانشگاه مدینه کیست؟ مقالات

ازنسل حسنین /بنیان گذار دانشگاه مدینه کیست؟
  بزرگنمايي:

پیام فارس - پدرش امام چهارم شیعیان امام عابدان وعارفان سیدالساجدین علی بن حسین (ع) و مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبی (ع) بود.
یکی از زنانه فرزانه در میان اهل بیت فاطمه دختر امام مجتبی (ع) همسر امام سجاد (ع) و مادر امام باقر (ع) است.
این بانوی کریمه، که تلالو معنویت او در طول تاریخِ اسلام نورافشانی کرده است، از خاندان پاک رسالت و عصمت است؛ و در شرافت و حیاء و عفت سرآمد زنان عصر خود بوده است.
  برای او اوصافی همچون: فاضله، عالمه، صالحه، صدیقه، پارسا و پرهیزگار شمرده اند.
دختر، همسر و مادر امام؛ کسانی که آیه تطهیردر شان و مقامشان نازل شده است. در خانه‌هایی زندگی میکرده که اهل آن، در عبادت، از برگزیدگان خلق بوده اند؛ و از جهتی این بانوی بزرگوار، مصداقِ "ارْحام مطَهَّره" است که در زیارت وارث وارد شده است.
این ریحانه امام حسن مجتبی (ع) صاحب مقامات معنوی و کرامات بوده است. به گون‌های که با اشاره دستش دیوارِ در حال ریزش بین زمین و آسمان معلق ماند. مقام والای او آن چنان است که تا مرز عصمت پیش رفته است و نسبتی این چنین شایسته دارد.
حال از دامان مادری چنان بزرگ فرزندی که اولین امام از نسل دو نوه پیامبرمحسوب میشود، پا به دنیا میگذارد.
لقبی که پیامبر قبل از تولدش به او داد مشهورترین لقب محمد بن علی "باقر" به معنای شکافنده است که برپایه حدیث لوح این لقب را پیامبر اسلام (ص) پیش از ولادتش به او داد) به او باقرالعلوم نیز می گفتند، طبق منابع تاریخی، امام باقر (ع) هنگام واقعه کربلا خردسال بود و در این واقعه حضور داشت.
امام باقر (ع) حدود 19 سال امامت شیعیان (از سال 95ق تا 114ق برعهده داشت ،ایشان با پنج تن از خلفای بنیامیه همزمان بود.
شرایط زمان، برای امام باقر علیه السلام و نیز امام صادق علیه السلام زمین‌های را فراهم آورد که سایر ائمه علیهم السلام هرگز برایشان آماده نشد. جنگ قدرت بین دو خاندان بنی امیه و بنی العباس فرصت مناسبی بود برای کار کردن امامین صاحب کرسی وبحث، چرا که بحران‌های درونی نظام سیاسی در آن عصر، به حاکمان مجال نمیداد تا بر خاندان رسالت مانند حاکمان پیشین، فشار آورند و ایشان را منزوی سازند.
این زمینه مساعد، سبب شد تا امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام بیشترین آرای فقهی، تفسیری و اخلاقی را در کتب فقهی و حدیثی از خویش بر جای گذارند.
شاگردانی با هفتاد هزار نقلی! این چنین است که فردی، چون محمد بن مسلم میتواند سی هزار حدیث از امام باقر علیه السلام وشخصیتی، چون جابر جعفی هفتاد هزار حدیث نقل کنند.
در نزد عالمان امامیه، فقیه ترین فقیهان صدر اسلام شش نفرند که همه آنان از اصحاب امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام بوده اند.
آنان عبارتند از: زراره بن اعین، معروف بن خربوذ المکی، ابو بصیر الاسدی، فضیل بن یسار، محمد بن مسلم الطائفی و برید بن معاویه العجلی.
از سوی دیگر تمامی راویان حدیث به نقل از امام صادق از شاگردان اولیه امام باقر نیز بوده اند.
امام محمد باقر علیه السلام با تأسیس اوّلین دانشگاه اهل بیت علیهم السلام، شاگردان و اصحاب بسیاری را تربیت کرد و صد‌ها فارغ التّحصیل در موضوعات گوناگون به جامعه عرضه کردند.
شیخ طوسی (ره) در کتاب الرجال خود، اصحاب و شاگردان امام محمد باقرعلیه السلام را 462 مرد و دو زن دانسته که در میان آنان برخی از نظر اعتبار و وثاقت مورد اتّفاق اهل سنّت و امامیّه اند و برخی از فقیهترین فقیهان صدر اسلام محسوب میشوند.
ایرانی ها در میان شاگردان امام باقر

پیام فارس

ازجمله مهمترین شاگردان ایشان جابر بن عبدالله انصاری، ابان بن تغلب، جابر جعفی، محمد بن مسلم، زراره بن اعین، حمران بن اعین، عبدالله بن ابی یعفور، برید عجلی، سدیر صیرفی و کمیت اسدی هستند.
در این میان عدّه ای از ایرانیان نیز افتخار شاگردی و ملازمت با ایشان را داشتندکه سه تن ازمهمترین این افراد داوود بن ابی هند سرخسی، حمّاد بن ابی سلیمان ومحمّد بن اسحاق هستند ، که هر یک در شهرهای خود معروف و مورد وثاقت بودند.
مهمترین حرکت علمی که باید آن را یک نهضت فرهنگی ریشه دار نامید، تاسیس مکتب یا دانشگاه مدینه توسط امام محمد باقر (ع) است که در جلسات آن همواره صد‌ها تن از نقاط مختلف برای فراگیری فقه، حدیث، فلسفه، تفسیر و لغت و دیگر علوم حضور مییافتند و صد‌ها نفر از این مکتب دانش آموختند.
کوفه، بصره، واسط و حجاز جوانان خود را به این دانشگاه اهل بیت گسیل میداشتند و علما و محدّثین بزرگی در آنجا به شکوفایی فکری و علمی رسیدند. حسن بن علی الوشا، راوی مشهور، نهصد شیخ را درک کرد که در مسجد کوفه به درس و بحث اشتغال داشتند و همگی از امام باقر و امام صادق علیهما السلام نقل حدیث میکردند.
تسخیر فضای علمی وفرهنگی جامعه تسخیر فضای فرهنگی جامعه، عمدهترین خطّ مشی سیاسی - اجتماعی امام پنجم به شمار میرود که این برنامه در زمان امام صادق علیه السلام به اوج خود رسید و نام، پیام و اندیشه ائمّه را برای همیشه در میان امّت اسلامی زنده نگاه داشته است.
امام باقر (ع) در دانشگاه مدینه از تحکیم بنیاد‌های تفکّر شیعی لحظ‌های غافل نبود بلکه با برنامه ریزی دقیق و حساب شده به رهبری تفکّر امامیّه و پیروان مسیر امامت اهتمام می ورزید.
ایشان با توجه به ممنوعیت نقل و کتابت حدیث از پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) تا آن زمان که انحرافات زیادی را در دین ایجاد کرده بود بیشترین تلاش علمی خود را حول محور تفسیر قرآن به عنوان تنها سند باقی مانده از زمان پیامبر (ص) که مورد قبول همه مسلمانان بود گذاشتند و در سخنان خود اغلب به آیات قرآن استناد میکردند و میفرمودند «هر مطلبی گفتم از من بپرسید که کجای قرآن است تا آیه مربوط به آن را معرفی کنم» (مسند الامام الباقر، ج 2، ص 397)
و اینگونه علاوه بر ارائه تفسیر درست از آیات قرآن معارف حقیقی اسلام را که بعد از پیامبر (ص) به انحراف رفته بود بیان کردند.
استناد به قرآن ویژگی امام باقر این اقدام هوشمندانه امام باقر علیه السلام علاوه بر عمل به این روایت پیامبر (ص) که قرآن و عترت را به عنوان دو تکیه گاه به مردم معرفی کرده بودند، سبب شد که دانشمندان برجسته اسلام خود را به پای مکتب ایشان برسانند و از دریای علم ایشان بهره ببرند.
به گونه ای که عبدالله بن عطا که یکی از شخصیت‌های برجسته عصر امام باقر علیه السلام بود می گوید من هرگز دانشمندان اسلام را در هیچ محفل و مجمعی به اندازه محفل محمدبن علی علیه السلام از نظر علمی حقیر و کوچک ندیدم؛ من حکم بن عتیبه را که در علم و فقه شهره آفاق بود دیدم که در خدمت محمد باقر علیه السلام مانند کودکی در برابر استادی عالی مقام زانوی ادب بر زمین زده و شیفته و مجذوب کلام و شخصیت ایشان شده بود.
واینچنین است که امام باقر (ع) موسس دانشگاه معارف ناب اهل بیت شاگردانی تربیت می کند که جوهره اصلی دین را تا سال‌ها وقرن‌ها بعد منتشر می کنند و امروزه کتب بسیار بزرگی فقهی وغیرفقهی معتبری از دانشمندان بزرگ اسلامی که تربیت شده با واسطه یا بدون واسطه از مکتب امام هستند به عنوان سند حقانیت دین اسلام برجای مانده است.
امام باقر در 57 سالگی در 7 ذیالحجه سال 114ق به شهادت رسید، برخی قاتل او را هشام بن عبدالملک و گروهی ولید ذکر کرده اند.
مرضیه السادات حسینی راد

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/294028/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اینفوگرافیک | آمار و ارقام بودجه شهرداری تهران در سال 1402 / سقف بودجه چقدر است؟

مأموریت ما حفظ و حراست از حقوق عامه و دفاع از بیت‌المال است

تهران برفی می شود/هوا سردتر می شود

نتایج نهایی پذیرش در «کاردانی» و کارشناسی» علمی کاربردی اعلام شد

آغاز پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری اسفندماه 1401

انقلاب اسلامی یک مسیر اشتباه را تغییر داد

عصرانه خبری شهرهای ایران در 12 بهمن‌ماه

امام جمعه اهل سنت تایباد: دهه فجر فرصتی برای بررسی نقاط ضعف و قوت است

فجر44| اجرای 300 هزار متر مربع آسفالت در 42 روستای داراب

زاکانی: انقلاب اسلامی این نوید را به ما داد که ما می توانیم/ آنچه نصیب ما شد «استقلال» بود؛ اینکه امروز برای خودمان تصمیم بگیریم/ انقلاب الگویی بود برای همه کسانی که در سراسر جهان می خواستند آزاد، اهل عدالت، استقلال طلب و معنویت خواه باشند

فجر44| بهره برداری از 70 طرح عمرانی در داراب/ اجرای 300 هزار متر مربع آسفالت در 42 روستا

افتتاح و خشت گذاری 8 مدرسه در اسلامشهر با حضور وزیر آموزش و پرورش

یاد زلزله‌زدگان خوی در لیگ والیبال زنده نگه داشته شد

110 طرح بخش کشاورزی فارس به بهره برداری می‌رسد

انتقال بیش از 230 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کشور/ 8 بهمن رکورد تازه مقدار انتقال گاز ثبت شد

فارس من| مطالبه تحویل ربع‌سکه‌های بورسی در مراکز استان‌ها‌‌

آخرین قیمت دلار و یورو 12 بهمن 1401

اجرای ویژه برنامه‌های فرهنگی در مترو تهران به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

پارچه نویسی‌های نوستالژیک بهمن 1357 به تهران باز می‌گردد

افتتاح 216 میلیارد تومان پروژه در رفسنجان در دهه فجر

افتتاح نمایشگاه عکس رنگ و روغن در چرداول+تصاویر

آغاز مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی ووشو مردان از فردا

قیمت روز خودرو‌های کارکرده و صفر کیلومتر 12 بهمن 1401

اجرای یک نمایش کاربردی در موزه عبرت

تدارک مساجد برای استقبال از ایام‌الله دهه فجر

آغاز سیزدهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان از 17بهمن

مراسم بزرگداشت 12 بهمن در حرم امام خمینی (س)

برگزاری جشن بزرگ انقلاب در 19 بهمن

محدودیت‌های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران

تخریب تعدادی از خانه‌های روستایی کوهرنگ بر اثر بارش برف

آیین زنگ انقلاب در حسینیه جماران

دیدار اصحاب رسانه و خبرنگاران حوزه ایثار و شهادت با خانواده‌های معظم شهدا در مشهد مقدس

از رژه موتورسواران تا گلباران بیت امام(ره) به روایت تصویر

کریمی : ساعت کار کارکنان دستگاه های اجرایی و موسسات عمومی استان فارس اعلام شد

خبر‌های کوتاه خراسان رضوی 12 بهمن 1401

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی در استان فارس تا 12بهمن 1401

آسیب‌های مسکن مهر در نهضت ملی رفع خواهد شد

ساکنان کدام کلانشهر آلوده‌ترین هوا را تنفس کرده‌اند؟

ضرورت آسیب شناسی طرح مسکن مهر در اجرای طرح نهضت ملی

اسامی داوران هفته بیست‌ودوم سری A لیگ دسته یک والیبال

نائب قهرمانی شهرداری چلیچه در جام فوتبال ساحلی خلیج همیشه فارس

سرمربی تیم ملی زیر 17 سال 28 بازیکن را به اردو فرا خواند

افتتاح نمایشگاه مدرسه انقلاب در شیراز

برترین اقتصاددانان کشور در مدرسه زمستانی اقتصاد توسعه شریف

احیای دوباره گفتمان وحدت از ثمرات پیروزی انقلاب اسلامی بود

الحاقات شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به رباط کریم، پرند و حسن آباد

اجرای طرح «بنام پدر» در راستای هم‌افزایی با مسافران در تهیه هدیه روز پدر

آمار واکسیناسیون کرونا در جهان؛ 12 بهمن

(ویدئو) سقوط بهمن در گردنه شاه منصوری کوهرنگ‌

گردهمایی اساتید درس انقلاب اسلامی دانشگاه‌های کشور در شیراز