پیام فارس

آخرين مطالب

روایت‌هایی زنانه از نهضت عاشورا/ مهمانان این برنامه خود را درس آموخته مکتب حضرت زینب(س) می‌دانند فرهنگي

روایت‌هایی زنانه از نهضت عاشورا/ مهمانان این برنامه خود را درس آموخته مکتب حضرت زینب(س) می‌دانند
  بزرگنمايي:

پیام فارس -  «دیدار آفتاب» اولین ویژه برنامه اربعین حسینی پخش شده از کربلای معلی است که تهیه کننده، مجری و عوامل هنری آن بانوان هستند و هدف آن روایتگری قصه‌های زنان عاشورایی است که به نقش زنان در نهضت عاشورا و استمرار و امتداد این حضور در جامعه امروز می‌پردازد. مهمانان این برنامه بانوانی هستند که خود را درس آموخته مکتب حضرت زینب(س) می‌دانند و هرکدام به طریقی در مسیر عاشقی اهل بیت قرار گرفته‌اند.
 
برنامه ترکیبی «دیدار آفتاب» به تهیه کنندگی و کارگردانی زهرا رحیمی و اجرای مژده لواسانی در ایام اربعین حسینی امسال، هر شب ساعت 20:30 از شهر کربلای معلی و از قاب شبکه نسیم روی آنتن رفت. علاوه بر اجرای مژده لواسانی، فاطمه عبادی هنر نقاشی با شن را در برنامه اجرا می‌کند و تیتراژ برنامه را نیز احسان یاسین خواننده است.
به بهانه پخش برنامه «دیدار آفتاب» در ایام راهپیمایی اربعین حسینی از کربلای معلی، با زهرا رحیمی تهیه کننده و کارگردان این برنامه به گفتگو پرداختیم.
فارس: در ابتدا از فرآیند شکل‌گیری ایده تا ساخت یک برنامه تلویزیونی با محوریت بانوان برای ما بفرمایید.
رحیمی: در ابتدای کار مدیر شبکه نسیم در رابطه با ساخت یک ویژه برنامه اربعینی با محوریت زنان با بنده به مشورت پرداختند. در همان زمان طرحی در همین راستا و با این محتوا داشتم که مورد تایید شبکه قبول گرفت و پس از آن با هدایت جمعیت هلال احمر کشور و دکتر کولیوند برنامه شکل گرفت.
یکی از علل اصلی شکل گیری طرح «دیدار آفتاب» این بود که در میان تمام برنامه‌های اربعینی که در سال‌های گذشته تولید می‌شد، موضوع بانوان به عنوان یک خلأ احساس می‌شد و جای این برنامه در میان برنامه‌های مناسبتی اربعین حسینی خالی بود. این نکته باعث شد تا مصرانه پیگیر ساخت چنین برنامه‌ای باشیم و به لطف عنایت اباعبدالله (ع)، این اتفاق محقق شد.
فارس: با توجه به این پیش فرض که «دیدار آفتاب» به عنوان یک اتفاق بدیع و نو در حوزه برنامه‌سازی تلویزیونی برای بانوان شناخته می‌شود، چه تفاوت‌های شاخصی میان این برنامه و دیگر برنامه‌های حوزه بانوان دیده می‌شود؟
رحیمی: به طور کلی در اکثر برنامه‌‌هایی که در حوزه زنان ساخته شده، به محوریت نقش زنان در خانواده پرداخته شده است. اما تفاوت برنامه دیدار آفتاب این است که قصه و روایت زنان نهضت عاشورا نظیر حضرت زینب (س) و ام وهب را به طور خاص روایت می‌کند. در حقیقت استمرار صفات زنان عاشورایی در زنان جامعه امروز دنبال می‌شود، زیرا هرکدام از بانوان در صحنه عاشورا حامل پیام‌هایی برای زنان عصر ما و تمام طول تاریخ بوده‌اند.

پیام فارس

در هر قسمت از برنامه به طور خاص به یکی از صفات ویژه زنان عاشورایی و تجلی و ظهور خصلت‌های آنان در زن امروز و به نوعی خط سیر امتداد آن خصایص برجسته زن عاشورایی در عصر حاضر پرداخته شد. این در حالی است که اقشار مختلفی، از گرایش‌های مختلف فکری دایره مهمانان برنامه «دیدار آفتاب» را تشکیل می‌دهند.
فارس: چه نیازی برای طرح ایده تطابق خصائص زن امروز و زنان عاشورایی در جامعه احساس می‌شد؟
رحیمی: شکل گیری ایده اصلی از آنجا شکل گرفت که به عنوان یک زن که در این جامعه زندگی می‌کنم و با قشر زنان در ارتباطم، نیاز به الگوسازی در جامعه امروز و رسیدن به یک الگوی صحیح در جامعه احساس می‌شد. یعنی وجود وضعیتی که مخاطب امروزی خود را از الگوهای زنان عاشورایی دور نبیند و آنان را الگوهایی دست نیافتنی فرض نکند. این نیاز و خلأ در میان جامعه بانوان احساس می‌شد و در خلال گفتگوهای بسیاری با اقشار مختلف زنان، فقدان یک الگوی ملموس برای زنان، جرقه‌‌ای برای جستجو در میان اقشار مختلف از بانوانی که زندگی آنان نسبتی با زندگی زنان عاشورایی دارد شکل گرفت. 
این مهم‌ترین عاملی بود که باعث شد ما راوی قصه‌های زندگی زنانی باشیم که فعالیت‌های آن‌ها نسبتی با زندگی زنان عاشورایی دارد. به طور مثال گروهی از بانوان پزشکی که هر ماه در کشور به صورت خودجوش کمپ پزشکی راه اندازی می‌کنند و در ایام اربعین نیز به زائران اباعبدالله (ع) خدمت رسانی می‌کنند. 
فارس: به طور کلی مهمانان برنامه بر چه اساسی انتخاب می‌شدند؟
رحیمی: تنها موضوع محوری برای انتخاب هر مهمان این بود که آن شخص یکی از صفات زنان عاشورا را سرمشق زندگی خود قرار داده باشد و در مسیر آشنایی اهل بیت (ع) قدم بردارد. طبیعتا هر کدام از مهمانان بر اساس تخصص، حرفه و جایگاهی که هستند، راه مخصوص به خود را نیز طی می‌کنند. این افراد می‌توانستند راوی زندگی خود باشند و هرکدام یک قصه خاص را منطبق با محوریت قصه زنان عاشورایی روایت کنند. تنها ویژگی مشترک همه افراد مهمان در برنامه وجود همین نکته بود. 
ابتدا تصور می‌شد که شناخت افرادی با ویژگی‌‌های متناسب با موضوع برنامه بسیار دشوار است. عدم پرداخت رسانه‌ها به این موضوع نیز باعث می‌شد که این مسئله دست نیافتنی فرض شود. اما در خلال گفتگو با افراد، آن‌ها بانوان با ویژگی‌های مشابه خود را نیز معرفی می‌کردند که هیچکدام تا به حال پرداخت رسانه‌ای راجع به آن‌ها صورت نگرفته بود یا از رسانه گریزان بودند.
فارس: برای انتخاب مجری برنامه از ابتدا خانم لواسانی به عنوان مجری انتخاب شده بودند؟
رحیمی: بله، خانم لواسانی یکی از بهترین مجریان خانم در صداوسیما هستند که به خوبی می‌توانند بر شرایط ناپایدار ضبط برنامه از کربلا تسلط داشته باشند و تمام مفاهیم مدنظر برنامه را برای مخاطب بیان کنند. ضمن اینکه مخاطبین خانم لواسانی از تمام اقشار و سلیقه‌های جامعه هستند و این موضوع با توجه به سبک برنامه برای من بسیار مهم بود. البته کنار هم قرار گرفتن خانم‌ها در یک تیم خود همیشه کمک کننده و راهگشاست.

پیام فارس

فارس: برای تولید برنامه از ابتدا اثرگذاری بر روی قشر خاصی از جامعه را تصور می‌کردید؟ مهمانان برای چه هدفی به برنامه دعوت می‌شدند؟
رحیمی: مهم‌ترین عامل و هدفی که باعث ساخت برنامه شد، این بود که مخاطب خود را نسبت به فرهنگ عاشورایی و نقش آفرینی بانوان در حادثه عاشورا جدا فرض نکند. نکته دیگر این است که هر کدام از بانوان، در هر جایگاه، هنر و نقشی که ایفا می‌کنند، حتی در حد یک قدم در مسیر عاشقی اهل بیت (ع) قدم بگذارند.
تمام تصور تیم سازنده «دیدار آفتاب» از ساخت برنامه این بود که مخاطب خود را از این مسیر جدا نبیند و بداند که با برداشتن حتی یک قدم نیز می‌تواند در مسیر عاشقی اهل بیت (ع) قرار بگیرد و جزو راویان این قصه باشد. 
انتخاب مهمانان برنامه نیز از قشر خاصی صورت نمی‌گرفت. در واقع بانوانی از تمام اقشار و سطوح اجتماعی در میان مهمانان برنامه حضور داشتند. علاوه بر 3 قسمت و 4 مهمانی که در شب‌های منتهی به اربعین حسینی از شبکه نسیم در کربلای معلی پخش شد، بیش از 30 مهمان دیگر برای قسمت‌های بعدی «دیدار آفتاب» انتخاب شده که هر کدام از آن‌ها راوی قصه‌های عاشقی خود نسبت به اهل بیت (ع) هستند. البته دامنه مهمانان برنامه به 30 نفر محدود نمی‌شود و افراد بسیاری به ما معرفی شده‌اند.
 


 

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/277733/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کاهش 97 درصدی آتش سوزی در منابع طبیعی استان فارس

کمرنگی کرونا در استان فارس/ ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی

تلاش برای تقویت مالی موسسات قرآنی کشور

آغاز پویش "سرطان پستان" در فارس

شورائیان استان فارس به قانون درآمد پایدار توجه کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی: هفته گرامیداشت دفاع مقدس زنده نگه داشتن فرهنگ شهادت است

عکس/ تیتر روزنامه‌های ورزشی یکشنبه 10 مهر

قیمت خودرو 10 مهر 1401 / قیمت سمند و قیمت رانا صعودی شد

برگزاری رویداد «ایران و گردشگری خوراک در سده نو» در ششمین روز از هفته گردشگری

برنامه بازی‌های مهم فوتبال اروپا و جهان ‌یکشنبه 10 مهر+جدول

امام جمعه اهل سنت فارس: هوشیار باشیم که آب به آسیاب دشمن نریزیم

صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه 10 مهر ماه

تاکید مدیرکل صداوسیمای فارس بر برجسته کردن ظرفیت‌های علمی، هنری، فرهنگی و دینی فارس

ورزشکار بجنوردی، مقام سوم لیگ برتر پاورلیفتینگ کشور را کسب کرد

برخورد مرحوم فلسفی با تذکر فردی برای رعایت حجاب

حمایت از ظرفیت نخبگان در شرکت‌های دانش بنیان

نوجوانان با پرواز چارتر راهی قرقیزستان شد

برگزاری مزایده سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران تا 12 مهر

خسارت زدن به اتوبوس‌ها به اقتصاد شهری ضربه می‌زند/ تاثیر نه چندان محسوس شناورسازی ساعت کاری بر ترافیک پایتخت

فال ابجد روزانه یکشنبه 10 مهر 1401

قیمت سکه پارسیان تا پیش از امروز 10 مهر

اوقات شرعی اهواز طی 10 مهر ماه 1401 / 6 ماه ربیع الاول

اوقات شرعی آبادان و خرمشهر طی 10 مهر ماه 1401 / 6 ماه ربیع الاول

فارس من| آخرین خبرها از وام اربعین/ 700 هزار نفر متقاضی تسهیلات اربعین هستند

فال تاروت امروز / فال تاروت کبیر روزانه امروز یکشنبه 10 مهر

صفحه نخست روزنامه‌ها - یکشنبه 10 مهر

قیمت انواع حبوبات شنبه 9 مهر 1401

عرض اندام قرض الحسنه در بانک مهر ایران

استوری غم انگیز پدر سما جهانباز / تا یک ماه خبری از دخترم نشود خودکشی می کنم

آمار کرونا قم 9 مهر؛ بدون فوتی و 5 ابتلای جدید

مدارس زاهدان یکشنبه 10 مهر 1401 تعطیل شدند

برگزاری اردوی انتخابی تیم ملی ریکرو از 16 مهر

شوراهای اسلامی استان فارس قانون درآمد پایدار را با جدیت مطالعه و پیگیری کنند

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان لرستان 9 مهر 1401

رشد 400 درصدی گردشگری سلامت در فارس/ مردم در اجرای 85 پروژه بازسازی حرم‌های مطهر مشارکت کردند

دلار امروز چند شد؟ | جدیدترین تغییرات قیمتی دلار و یورو ؛ 9 مهر 1401

مشکلات واحدهای گردشگری فارس از طریق پنجره واحد بررسی می‌شود

آمار واکسیناسیون کرونا ایران؛ 9 مهر

آمار کرونا ایران 9 مهر؛ 3 فوتی و 538 ابتلای جدید

خشکاندن باغات برای رسیدن به درآمدهای نجومی | مافیایی که حکم تخریب برایشان اجرا نمی‌شود | ضبط باغاتی که توسط مالکان خشک می‌شوند

آمار کرونا در ایران 9 مهر 1401/ شناسایی 538 بیمار و 3 فوتی جدید

آمار فوتی‌های کرونا امروز شنبه 9 مهر 1401

وضعیت کرونایی 16 شهرستان فارس آبی شد

ناحیه صنعتی انجیره مرودشت در گرداب مشکلات گوناگون، رمقی برای تولید ندارد

فارس: برگزاری اعتراضات در برخی دانشگاه ها

اعلام برنامه هفته پنجم تا هفتم سوپر لیگ فوتسال بانوان

فارس من| سلبریتی‌های حامی فتنه را از سینما و تلویزیون محروم کنید/ پویشی در محکومیت سلبریتی‌های هنجارشکن

فارس: اعتراضات دانشجویی در برخی دانشگاه ها / بعضا شعارهای تندی سر می‌دهند / تجمع در حوالی میدان انقلاب / برخی افراد بازداشت شدند

شهادت یک بسیجی اهل‌سنت در زاهدان

قانون درآمد پایدار در شورا‌ها به جای بایگانی پیگیری شود