پیام فارس

آخرين مطالب

خواب عمیق نرگس شیراز زیر سایه غفلت مسئولین و بی‌کفایتی مدیران مقالات

خواب عمیق نرگس شیراز زیر سایه غفلت مسئولین و بی‌کفایتی مدیران
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، در گزارش قبل به میزگردی اشاره کردیم که طی آن مدیران کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز در حضور معاون اقتصادی استاندار در جایگاه پاسخگویی به مطالبات نمایندگان‌ کارگران و سهامداران و مجامع مطالبه گری استان فارس قرار گرفتند.
زارع، جهاندیده و عواطفی، نمایندگان کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز بودند که در این میزگرد به بیان مشکلات کارخانه پرداختند.
زارع خطاب به معاونت اقتصادی استانداری گفت: وقتی رئیس جمهور به عنوان نفر اول اجرایی کشور در مورد کارخانه از بین رفته آزمایش می گوید: "این کارخانه حمایت زیادی می طلبد"، پس در مقام مقایسه نرگس شیراز نیاز به حمایت خیلی خیلی بیشتری دارد، پس تا نرگس کامل نمُرده به داد این کارخانه برسید که با 20 میلیارد تومان هزینه، کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز زنده و روپا می شود.
وی در بیان مشکلات کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز گفت: در کارخانه نرگس، مشکل ساختاری وجود دارد و علیرغم اینکه در یک و نیم سال گذشته جلسات زیادی برای این کارخانه در سطوح بالای استان تشکیل شده، اما دریغ از یک قدم رو به جلو!
قراردادهای پرسنل 6 ماهه است و کارگران کارخانه امنیت شغلی ندارند
زارع در پایان به این نکته اشاره کرد که بستر مرگ کارخانه را مسئولین استانی فراهم کرده اند، چون مدیران کارخانه به عمد یا غیرعمد با ناتوانی، کارخانه را به سمت تعطیلی برده اند اما این وظیفه مسئولین اجرایی و قضایی استان بوده که ورود کنند و جلوی این قضیه را بگیرند و فشار آوردند که تولید و اشتغال رونق بگیرد و کارخانه احیا شود اما این اتفاق نیفتاد!
همه مسئولین اجرایی و قضایی استان، مدیرکل سیاسی امنیتی و معاونین استانداری و... به ایم امر ورود کرده اند اما ظاهرا زور میرسلیمی و هلدینگ فریکو بیشتر بوده و میرسلیمی بعد از 6 ماه زندان به خاطر مفاسد اقتصادی الان بدون هیچ ابایی در حال فعالیت است!
جهاندیده، نماینده دیگر کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز بود که به بیان نکته مهم دیگری پرداخت و گفت: تخصص نیروهای کارخانه و بیس و بنیان خط تولید کارخانه نرگس شیراز، بر اساس روغن های جامد و نیمه جامد و صنف و صنعت و مارگارین و قنادی ها است، اما اصرار و فشار مسئولین به تولید روغن های مایع 810 گرمی است، در صورتی که این کارخانه در زمینه روغن های صنف و صنعت، حرفی در کل کشور دارد و در این زمینه برند است.
برندسازی، عمر و هزینه می‌برد
وی ادامه داد: امسال به فرمایش مقام رهبری سال تولید و اشتغال است در حالی که در واحدهای قوطی سازی و چاپخانه، حداقل 150 شغل منتظر جوانان استان فارس است و 8 خط تولید در کارخانه وجود دارد که حدودا با کمتر از 5 درصد ظرفیت اسمی در حال فعالیت هستند!
عواطفی سومین نماینده کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز بود که لب به سخن گشود و گفت: کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز در کما هست، الان نیاز به یاری و کمک دارد، نگذارید بمیرد بعد عزاداری کنید!
وی در ادامه به بیان نکته جالبی پرداخت: از زمان واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، کارخانه مشکل نقدینگی داشته و زمین و ماشین آلات را فروخته و روغن خام خریده است، آیا شما وقتی 30 سال در خانه ای زندگی می کنید هیچ نوسازی روی آن انجام نمی دهید؟ شیرآلات و وسایل خانه را می فروشید تا مخارج آب و برق خانه را بدهید؟
عواطفی افزود: این دقیقا همان‌کاری بود که این آقایان انجام دادند و تمام املاک و اموال و ماشین آلات کارخانه را به تدریج فروختند و خرج تاسیس شرکت های دیگر و هلدینگ فریکو کردند و وقتی سهامداران کارخانه از سهم خود از فروش ماشین آلات گفتند، پاسخ دادند تمام ماشین آلات مستعمل بوده است; اکنون بررسی کنید و ببینید کدام ماشین آلاتی که به اسم‌ مستعمل فروخته شده به ذوب آهن منتقل شده است؟
نماینده کارگران روغن نباتی نرگس، به لیست کارخانه های کوچک زیرمجموعه روغن نباتی اشاره کرد که به تدریج توسط مالک و مدیران شرکت به تاراج رفته اند، اشاره کرد و گفت: قابل توجه استاندار محترم و مسئولین اجرایی و قضایی استان،
-واحد یخسازی که خود یک شرکت مستقل بود
-واحد صابون سازی
-استراکسیون یا روغن کشی که یک سوم حجم کارخانه را تشکیل می داد که روغن انواع دانه های روغنی را استحصال می کرد و کنجاله حاصل از این دستگاه برای خوراک دام و طیور با قیمت بالا و رقابت بسیار زیادی فروخته می شد
-یک واحد نانوایی 
-خط کامل چاپ‌ فلزات که به مشهد منتقل شد
-دستگاه های قوطی سازی شامل ماشین پرس و خطوط مونتاژ قوطی که به عنوان مستهلک فروخته شد اما به جای ذوب آهن به تهران منتقل شده و هم اکنون در حال بهره برداری است
-چند خط کامل واحد روغن پرکنی
-ماشین آلات سنگین و سبک شرکت شامل 20‌ تریلی ماک نو و یک کمپرسی ولوو 10 تن و یک لودر و یک تراکتور 
-دستگاه پنبه پاک کنی 
-دستگاه های بافت گونی و کارتن سازی و بسته بندی کارخانه ایران فایلا که الان سوله های شرکت تبدیل به انبار شرکت های دیگر شده است
-زمین و چاه و تلمبه واقع در کفترک که با قیمت سوری فروخته شد و ارزش واقعی آن 100 برابر چیزی بوده است که به ظاهر فروخته اند
-ژنراتور GM آمریکایی که کل برق شرکت و مناطق اطراف را فراهم می کرد
-دستگاه های کمپرسور هوا همراه با متعلقات و سیستم خنک کننده
-فروش خطوط تصفیه خانه و سپراتور که ذرات روغن را بر اساس نیروی گریز از مرکز جدا می کرد و ورود این دستگاه ها به کشور به علل تحریم و مسائل نظامی محدودیت بسیار شدیدی دارد و تعدادی که به صورت آکبند و نو در انبار فروش رفته و در شرکت نهان گل شهرکرد در حال بهره برداری و تولید است
-دستگاه های پرس و چهارگوش کنی که در سال 84 از سوئد وارد شد و در سال 1400 به فروش رفت که به طور مفید حتی سه سال هم کار نکرده بود
-دستگاه پلی فرم ساز که فروخته شده به شرکت نینا سیرجان
عواطفی همچنین به فعالیت های غیرقانونی کارخانه در سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: فروش روغن فله ای یا در ظروف 20 لیتری به صورت غیر قانونی به مرغداری ها، کارخانه‌های شکلات سازی و حتی به کشورهای همسایه شرقی و تلاش برای تغییر کاربری زمین های قسمت انتهایی کارخانه و نزدیک به بلوار گلستان برای ساخت هتل، از فعالیت های غیرقانونی صاحبان شرکت در سالهای اخیر است.

پیام فارس

در ادامه روشن و کریمی که نماینده سهامداران و بازنشستگان‌کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز هستند، نکاتی را برای تنویر افکار عمومی و در جریان قرار گرفتن معاونت اقتصادی استانداری بیان کردند.
روشن با اشاره به مصوبه کمیسیون کارگری در اسفند ماه 1400 و ضرب العجل 2 ماهه برای راه اندازی واحدهای قوطی سازی و چاپخانه و اجرا نشدن آن توسط مدیران کارخانه، بر لزوم وجود ضمانت اجرایی کافی برای مصوبات این‌گونه جلسات تاکید کرد و گفت: از این نوع جلسات، زیاد تشکیل شده و مصوباتی هم داشته است اما تشکیل جلسه بدون ضمانت اجرایی کافی، فقط وقت تلف کردن است. این جلسه باید پیرو جلسات قبلی باشد و الان باید نتیجه گرفته باشیم نه هر دفعه از اول شروع کنیم!
وی در ادامه مدیرانی را موفق دانست که برای مسائل رفاهی کارگران ارزش قائل شوند و در این رابطه گفت: در این شرایط تحریم، هدف دولت مردان، کار آفرینی، اشتغال زایی و تولید است اما مدیران کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز خلاف جهت این اهداف را دارند دنبال می کنند و الان عملا مرگ تدریجی شرکت اتفاق افتاده است.
روشن افزود: هم در بخش سخت افزاری شرکت که شامل زمین و ساختمان و تاسیسات می شود و هم در بخش نرم افزاری که شامل برند و پرسنل هستند، تقریبا دیگر چیزی از شرکت باقی نمانده است و کاخانه ای که در اوج جنگ تحمیلی تامین کننده روغن 3 استان بوده و در منطقه برند محسوب می شده و در سال 1372، تعداد 1300 پرسنل داشته، بعد از یک واگذاری مشکوک به کجا رسیده است.
وی درباره سهامداران شرکت هم گفت: هم اکنون 14 درصد از سهام شرکت متعلق به 3600 نفر از بازنشستگان و 25 درصد متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان و 61 درصد هم متعلق به میرسلیمی است که در تمام این سال ها، زمین و ملک و وسیله و ماشین آلات را فروختند و به بهانه های مختلف سهم کارگران و سهامداران را ندادند.
بعد از 70 سال با فشار مصوبه کمیسیون کارگری مجمع تشکیل شد
روشن بیان کرد: من تاکنون سهامداران را آرام نگه داشته ام و با وعده و وعید از پیگیری استانداری و دستگاه قضا از تجمع آنها پیشگیری گرده ام اما دیگر کاری از دست من برنمی آید!
کریمی نیز نماینده دیگر سهامداران بود که از سفر ریاست جمهوری و صحبت با وی سخن گفت و پاسخ رییس جمهور مبنی بر اینکه مسائل را با استاندار در میان بگذارید تا رسیدگی کند و به من گزارش بدهد.
کریمی در ادامه خطاب به جارودی، مدیرعامل کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز هم‌ گفت: آقای جارودی حنای شما دیگر رنگی ندارد، از زمانی که شما وارد کارخانه شدید، از همان روز اول هدف شما تخریب کارخانه بود یک روز یادم هست آمدید در قسمت ما به نام اچ ال اس گفتید؛ این لباس شما هست؟ وای وای! شما باید کت و شلوار بپوشید کتی که خط اتویش خربزه قاچ کند! خط اتوی فرضی شما فقط روز به روز روحیه خانواده ها و کارگرها را خط خطی کرد، کارخانه نیروهایش کمتر شد و شماها با وام‌هایی که برای گسترش کارخانه می گرفتید جای دیگری کارخانه ساختید و هلدینگ به وجود آوردید. به قول قدیمی ها آفتابه لگن هفت دست، شام و نهار هیچی! 
آقای جارودی چون طرف مقابل شما کارگرهای خسته و درمانده و رنجور هستند و اکثرا بیمار و از کارافتاده شده اند، شماها خوب توانستید سرِ ما کلاه بگذارید!
اقای جارودی الان 10 سال هست که از افزایش سرمایه سهام قبلی گذشته والان باید افزایش سرمایه بدهید که بیش از 800 هزار سهم برای هر نفر سهامدار می شود.

پیام فارس

ما بازنشستگان سهاممان را می‌خواهیم
کریمی در همین هنگام تصویری از بازنشستگان را به حضار نشار داد که اکثر آنها دست و انگشت هایشان را در کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز از دست داده بودند و خطاب به معاونت اقتصادی استانداری گفت: سهام این بازنشستگان را دریابید.
نیری، معاون رییس شورای اسلامی کار و نماینده کارگران استان هم در ادامه میزگرد گفت: 
همه واقف هستند که در جنگ جهادی و اقتصادی ما کارگران در خط اول جهاد هستیم و دغدغه ما فقط تولید است.
نیری در مورد وضعیت کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز اینطور اظهار نظر کرد که: در آبان ماه 98، میرسلیمی در حضور دادستان فارس، تعهد داد که تولید را پویا کند، در سال 99 و در اسفند 1400 دوباره همین اتفاق افتاد اما سیر قهقرایی کارخانه همچنان ادامه دارد!
سال آینده 60 نفر از 170 نفر پرسنل متخصص این کارخانه بازنشسته می شود و جانشین پروری اتفاق نیفتاده و با همین چند جمله، وضعیت کارخانه و هدف مدیران آن مشخص است.
در مقابلِ صحبت نمایندگان کارگران و بازنشستگان، جارودی و دیگر مدیران کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز، جوابی برای گفتن نداشتند.
در پایان جلسه، پیشنهاداتی توسط ربانی زاده، معاون اقتصادی استانداری فارس، به مدیران کارخانه، مطرح گردید که به شرح زیر است:
-میرسلیمی حتما باید در جلسه ای که در استانداری برگزار می گردد، حاضر شود.
-با توجه به این که شرکت در حال تجدید ارزیابی است، سهام سهامداران را با قیمت روز بخرید.
-کل کارخانه به فروش برسد.
-خط‌های تولید توسط خود پرسنل راه اندازی شود.
-کمسیون فنی و تخصصی تشکیل شود که وضعیت اموال و املاک فروخته شده را مشخص کند.
-برنامه مدیران برای تربیت نیروهای متخصص مشخص گردد.
-وضعیت واگذاری سال 72 بررسی می شود و در صورت وجود مشکل، واگذاری ابطال می گردد.
با خبر شدیم که بعد از این جلسه، میرسلیمی با معاونت اقتصادی استانداری فارس جلسه ای داشته است که در گزارش بعدی به محتوا و نتایج آن می پردازیم.
گزارش از : زهرا علی‌اکبری
انتهای پیام/س
تبلیغات در خبربان

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/268879/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گلستان خبر داد: بررسی 123 عنوان شغلی در کمیته مشاغل سخت و زیان آور

854 میلیارد ریال اعتبارات تسهیلات مشاغل خانگی استان یزد ابلاغ شد

شورای راهبردی کشاورزی در فارس تشکیل می‌شود

نگاهی متفاوت به ماجرای بلوار چمران شیراز/ گسست در انتقال نسلی هنجارها

بهبود اقتصاد با راهکار قدیمی ممکن می‌شود؟

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: برخی ‌وهابیان ‌قصد و غرض خاصی علیه شیعه و سنی دارند/ باید از اختلافات دوری کنیم

توقیف 89 دستگاه خودرو و موتور سیکلت متخلف در در شهرستان اردکان

پدافند هوایی ارتش از موشک‌های با برد 300 کیلومتر رونمایی می‌‌‌کند

فارس پایلوت هنرستان‌های کشاورزی دانش بنیان کشور شد

توضیح دانشگاه آزاد شیراز در خصوص انتشار یک کلیپ

تکمیل و ساماندهی یادمان های شهدای گمنام در فارس اولویت است

برنامه‌ریزی برای کاهش مصرف برق صنایع سیمان در استان فارس تا نیمه شهریورماه

واکنش دادستان کل به ماجرای تجمع دختران در شیراز

نفرات برتر جشنواره عکس کازرون معرفی شدند

اجرای طرح استعدادیابی دوندگان نونهال در جهرم

خنثی سازی سم‌پاشی ها با افزایش ارتباط میان عالمان شیعه و اهل سنت صورت می‌گیرد

اشتغال 10 هزارنفری در هتل‌های فارس

تقدیر مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان از مدیر خبرگزاری مهر در استان

مشترکان صنعتی همکار پاداش دریافت می‌کنند

بازگشت٢٢٠ بنگاه اقتصادی راکد فارس به چرخه فعالیت

آمادگی اردکان برای مقابله با کنه کشنده تابستان

دخالت در انتصابات صمت را وزیر تایید کرد نماینده تکذیب!/ مجلس نمایندگان متخلف را معرفی می‌کند؟

بیش از 200 برنامه در هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی در استان فارس برگزار می‌شود

تلاش برای جذب حداکثری اعتبار ویژه صنایع/ تشکیل کمیته طرح تمدید قرارداد مستاجران در فارس

ایمانیه: گردشگری سلامت در استان فارس رشد 550 درصدی داشته است

از توقیف جرثقیل میلیاردی در کازرون تا دستگیری عامل پخش قرص و دارو در فضای مجازی

«لیبل فرانس ادوکاسیون» به چند مدرسه‌ ایرانی اهدا شده است؟

رفع تصرف بیش از 3 هزار میلیارد ریال از اراضی ملی در فارس

استقرار مدیریت سبز در منطقه 4 پایتخت

اجرای ٢٠٠ برنامه همزمان با هفته افشای حقوق بشر آمریکایی در فارس

تکذیب کلیپ منتسب به دانشگاه آزاد شیراز در فضای مجازی

اجرای طرح کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در فارس

اعلام آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای حمایت از ایمن‌سازی بازار تهران

آغاز طرح ساماندهی محله انبار نفت/از برخورد با متخلفین تا اقدامات عمرانی در بازار مواد غذایی

ساماندهی نیروهای شرکتی در دستگاه‌ها یک ضرورت است

اجرای طرح راه خدمت در خیابان میرداماد

بازی مرگبار با حرکات نمایشی در زاهدانی/ رئیس پلیس راهور: با کورس‌های شبانه به شدت برخورد می‌شود

صرفه‌جویی 149 میلیون لیتر بنزین در فارس با مصرف گاز سی ان جی

صد درصد سهمیه قیر سال 1400 راه‌های استان جذب شد

کلید امنیت خلیج فارس دست رزمندگان انقلاب است

الوفاق به فارس: نظام بحرین حاکمیت خود را به تل‌آویو واگذار کرده است

رئیس جمهور عراق: حمله به سلیمانیه، هدف قرار دادن ثبات عراق است

فارس من| بدحجابی در مکان‌های تفریحی رسیدگی شود

چه برخوردی با دختران هنجارشکن شیراز شود؟ | 4 نفر با سابقه امنیتی بازداشت شدند | غفلت از زیباشناسی حجاب

امام جمعه زاهدان: از برخوردهای سلیقه‌ای بپرهیزیم/ تفکر تکفیری ‌مخل امنیت است

کلید امنیت خلیج فارس در دست رزمندگان جمهوری اسلامی است

تلاش دولت سیزدهم برای احیای محوریت ایران در ترانزیت اروپا، آسیای میانه و خلیج فارس

فارس من| برنامه‌ریزی مسوولان برای اجرای درخواست داوطلبان کنکور

کسب 11 مدال رنگارنگ بانوان کاراته‌کای آباده در مسابقات استانی

لطیفی: برقراری عدالت بین کارکنان دولت از اهداف رئیس‌جمهور است