پیام فارس

آخرين مطالب

ماجرای تخریب قبرستان قدیمی و تاریخی شیراز در سکوت خبری؛ متولیان امر پاسخ دهند مقالات

ماجرای تخریب قبرستان قدیمی و تاریخی شیراز در سکوت خبری؛ متولیان امر پاسخ دهند
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


گروه استانها - کلیپی در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر اینکه شهرداری شیراز شبانه اقدام به تخریب یکی از قبرستان‌های قدیمی شیراز کرده که این موضوع به دلیل همجواری این قبرستان با دارالسلام بحث‌برانگیز شده است. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، در روزهای اخیر کلیپی در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر اینکه شهرداری شیراز شبانه اقدام به تخریب یکی از قبرستان‌های قدیمی شیراز کرده است که این موضوع به دلیل همجواری این قبرستان با دارالسلام بحث‌برانگیز شده است و شائبه آسیب به این قبرستان قدیمی و تاریخی نیز وجود دارد.
در کلیپی که منتشر شده، یکی از شهروندان از تخریب شبانه قبرستان قدیمی معروف به «مهرعلی» یا « دباغی» و بردن سنگ‌های قبر سخن می‌گوید. به گفته برخی از کارشناسان سنگ قبرهایی به قدمت 300 تا 400 سال در این قبرستان وجود داشته که فعالان میراث فرهنگی استان فارس خواهان رسیدگی به این وضعیت شدند.
بررسی‌های بیشتر تسنیم نشان داد که این موضوع در هفته گذشته رخ داده و شهرداری در سکوت خبری اقدام به تخریب این قبرستان قدیمی کرده است. نکته جالب ماجرا آنجاست که در زمان حیات مرحوم آیت‌الله ایمانی، امام جمعه فقید شیراز پیگیری‌هایی برای حفظ و احیای دارالسلام به عنوان سومین قبرستان جهان اسلام انجام شد.
در آن زمان یعنی در سال 94 مسئولان وقت شهرداری شیراز از اجرای طرح ساماندهی «سومین قبرستان تاریخی جهان» در قالب برنامه‌ای 5 ساله ‌خبر دادند، این طرح بنا بود با مشارکت اوقاف، میراث فرهنگی و شهرداری انجام شود اما مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که جز برخی دیوارگذاری‌ها اقدام دیگری برای ساماندهی این قبرستان قدیمی انجام نشده است.
حال در نزدیکی قبرستان قدیمی دارالسلام بخشی از یک قبرستان قدیمی تخریب و زمین آن در سکوت خبری مسئولان و بدون اطلاع به خانواده‌های متوفیان صاف شده است.

پیام فارس

جمشید معینی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان فارس در گفت‌وگو با تسنیم ضمن اظهار بی‌اطلاعی از این ماجرا از پیگیری توسط کارشناسان امر خبر داد و گفت: پس از بررسی کارشناسان نتیجه اطلاع‌رسانی می‌شود.
وی البته به این نکته اشاره کرد که با مشارکت میراث فرهنگی و شهرداری مستندنگاری روی سنگ‌های قبر انجام شده است.
از آنجا که به گفته اهالی محل تخریب قبرستان قدیمی دباغی شیراز با وجود سنگ‌ قبرهای 400 ساله با نقش نگاره‌هایی که به لحاظ تاریخی می‌تواند مهم باشد، با استفاده از بولدرز و ماشین‌آلات سنگین انجام شده اظهار بی‌اطلاعی از این موضوع از سوی میراث فرهنگی نمی‌تواند برای افکار عمومی قانع‌کننده باشد.
تخریب میراث فرهنگی ایران ـ 8|گذری بر حال ناخوشایند این روزهای "گذرخان" قم / بازارچه 300 ساله‌ای که دیگر سقف نداردتخریب میراث فرهنگی ایران ـ 7| مرثیه‌ای برای پل‌های تاریخی ایران ‌/ پل کهنه ساسانی و نادرآباد کرمانشاه حال ناخوشی دارند + فیلمتخریب میراث فرهنگی ایران ـ 6| نابودی باغ‌های اصیل ایرانی که آندره ژید فرانسوی افسوس دیدنش را می‌خورد / باغ‌های اصیل نیشابور چه شد؟ کما اینکه طبق پیگیری‌هایی که از سوی اهالی رسانه انجام شده، مسئولان شهرداری نیز در ابتدا نسبت به این مسئله اظهار بی‌اطلاعی کرده و پس از آنکه کلیپ‌ها و فیلم‌های مردمی در فضای مجازی منتشر شد، توضیحاتی در این زمینه ارائه کردند.
غامرضا شهریاری، شهردار منطقه 2 شیراز اعلام کرده که در محله دباغی زمین رها شده‌ای قرار داشته که بخشی از این زمین به عنوان قبرستان استفاده می‌شده است.

پیام فارس

براساس گفته‌های وی زمین مذکور متولی نداشته و به محلی برای انباشت زباله و تجمع متکدیان و معتادان تبدل شده بود که اعتراض ساکنان محل را به دنبال داشته پس از آن شهرداری با رضایت ساکنان «حفظ قبور به شکل یک یادمان و به طور حفاظت شده را مد نظر قرار داد».
وی البته موضوع تخریب را به گردن عده‌ای ناشناس انداخته و اعلام کرده که طی « یک هفته گذشته عده‌ای اقدام به تخریب شماری از قبور موجود در این محدوده کرده‌اند که شهرداری بلافاصله اقدامات قاونی را در دستور کار قرار داد». شهردار منطقه 2 شیراز تاکید کرده که شهرداری به هیچ عنوان اجازه تخریب قبور را نداده و نمی‌دهد.
اما سوالی که اینجا به ذهن می‌آید این است که مگر ساکنان محل از خانواده متوفیان بودند که براساس رضایت آنان سنگ‌های قبر جمع شده و بناست به جای آن یک یادمان احداث شود.
علاوه بر آن مگر نه این است که قبرستان قدیمی و تاریخی دارالسلام باید به لحاظ فیزیکی حفاظت شود، چگونه است که نه در مکانی خارج از شهر یا محدوده شهر بلکه در نقطه‌ای که متصل به مرکز شهر است این اتفاق رخ داده و هیچ یک از متولیان در جریان امر نباشند.
امیری، یکی از شهروندان شیرازی در این باره می‌گوید: هفته پیش برای زیارت اهل قبور و فاتحه‌خوانی بر سر آرامگاه پدربزرگم رفتم. دیدم هیچ اثری از آرامگاه نیست. معاون مالی شهرداری منطقه 2 هم آنجا بود وقتی علت این کار را پرسیدم، پاسخ داد: اینها رو داریم برمی‌داریم و به جای آن فضایی ایجاد می‌کنیم و یک نشان هم برای قبرستان خواهیم گذاشت.
این شهروند که خود از اهالی رسانه است، می‌افزاید: هیچکس خبر نداشت چه اتفاقی در حال رخ دادن است، به خانواده متوفیان نیز اطلاعی ندادند و این اتفاق سبب شده که داغ خانواده‌ها دوباره تازه شود.

پیام فارس

سیدمحی‌الدین حسینی ارسنجانی، شیرازپژوه و مولف کتاب فرهنگ جامع تمدن شیراز و فارس در گفت‌وگو با تسنیم ضمن ابراز تاسف از اینکه تخریب بی‌اجازه و خودسرانه میراث فرهنگی شیراز تمامی ندارد، می‌گوید: اقدام شهرداری منطقه دو شیراز در تخریب قبرستان تاریخی مهرعلی کوچک یا قبرستان قدیمی محله دباغی شیراز که بدون هیچ‌گونه مجوزی بوده، دردآور است.
« تصاویرمجوزهای تخریب قبرستان دباغی را منتشر کنید» این را ارسنجانی خطاب به مسئولان و متولیان امر می‌گوید و سنگ‌های تاریخی در این قبرستان قدیمی را گنجینه‌ای از خط و نقش و پر از خطوط ثلث و نسخ و نستعلیق و نقوش مختلف می‌داند.
وی می‌گوید: آیا اداره کل میراث فرهنگی در جریان این امر بوده است؟! تخریب قبور گورستانی قدیمی موسوم به قبرستان "مهرعلی کوچک" یا "دباغی"براساس کدام‌ مجوز شورا و شهرداری، میراث یا اوقاف و شورای فرهنگ عمومی بوده و چرا مدیران شهری و شهرداری به جای برخورد با مشکل معتادان و مزاحمان قصد و بهانه تخریب قبرستان و تملک زمین به هر قیمت و بهانه‌ای به نفع شهرداری را دارند؟
ارسنجانی می‌افزاید: گیریم که این زمین به محل انباشت زباله و نخاله و مکانی برای تجمع متکدیان و معتادان بدل شده بود، چرا زمین قبرستانی راکه تخریب کرده‌اید مدتی نگه نداشتید و عملیات ساماندهی انجام نداده و بهسازی و زیباسازی نکردید تا در فرصت مناسب جای دیگری اقدام به ساخت پارک و فضای سبز کنید؟
به گفته وی شهرداری شیراز اقدام به تخریب قبرهای قدیمی مربوط به بیش از 300 سال قبل درمحله دباغی ودر جوارقبرستان دارالسلام شیراز کرده است در صورتی که جواب قانع‌کننده‌ای برای اقناع افکار عمومی نداده‌اند.
تخریب بناهای تاریخی و مذهبی در شیراز و استان فارس به رویه‌ای تبدیل شده که نگرانی اصحاب فرهنگ و هنر را به دنبال داشته است و امروز نیز تخریب قبرستان قدیمی نه تنها به لحاظ تاریخی و اعتقادی بلکه به لحاظ جریحه‌دار کردن احساسات خانواده‌های متوفیان نیازمند اقدام جدی‌تری از سوی متولیان امر از جمله مدعی‌العموم است.
انتهای پیام/424/ ع

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/212338/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قرارگاه نظارت میدانی بر طرح‌های اشتغال استانی وزارت کار آغاز به کار کرد

اعلام فراخوان چهارمین دوره جایزه موسیقی و رسانه/ مهلت ثبت نام تا 16 بهمن

شیراز میزبان چهاردهمین کنگره بین المللی قلب و عروق خاورمیانه

هدیه زرتشتیان کرمان به مردم در دهه فجر

فضای مجازی و ترویج ازدواج‌های لاکچری/ وقتی رسانه مسئولیت خود را به فراموشی می‌سپارد

آغاز بلیت‌فروشی جشنواره فیلم فجر از 10 بهمن/ امکان ابطال نیست

مردی از قریه فیروزآباد که با حقوق نمایندگی مجلس بیمارستان ساخت

کاهش حوادث جاده ای فارس در نوروز 1402 با جدیت دنبال خواهد شد

آغاز بلیت فروشی جشنواره 41 فیلم فجر از 10 بهمن ماه / سامانه‌های فروش بلیت معرفی شدند

برتری بیمه پاسارگاد با مهر تأیید IMI-100

احتمال ریزش سنگ و سقوط بهمن در مسیر‌های کوهستانی استان تهران

تاکید وزیر میراث فرهنگی بر ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در تنگه گلابی داراب

قیمت انواع حبوبات شنبه 8 بهمن 1401

آغاز بلیت فروشی جشنواره 41 فیلم فجر از 10 بهمن ماه

تکذیب راه ندادن نعمتی به تمرین/ تکلیف سیامک و پرسپولیس فردا مشخص می شود

قطعی گاز در شیراز

صادرکننده مجوز ساخت زمین‌های برف‌فروشان شیراز به دادگاه معرفی می‌شوند

هشدار سطح نارنجی هواشناسی خوزستان؛ وقوع مه شدید و کاهش دید افقی

تغییر در ساعت پخش برنامه‌های شبکه نسیم در آستانه دهه فجر

تعرض به یک گوردخمه

بازدید مهندس ضرغامی از بافت تاریخی روستای نوبندگان فسا و خانه تاریخی حاج خورشید

برگزاری رقابت‌های تنیس روی میز وزارت نیرو در کردستان

کاهش فشار آب در بندر امام خمینی، یکشنبه 9 بهمن ماه

مادر شهیدان خیامی به فرزندان شهیدش پیوست.

4 روز تا مشخص شدن سرنوشت انتخابات بوکس

مسئولان صادرکننده مجوز ساخت برف‌فروشان شیراز به دادگاه معرفی شوند

اجرای طرح جهش دیم زار‌ها در 200 هزار هکتار از دیم‌زار‌های فارس

نام‌نویسی 22 هزار و 345 متقاضی مسکن در طرح نهضت ملی مسکن شیراز

نماینده جهاد اسلامی در یمن در گفت‌وگو با فارس: هر لحظه امکان جنگ تمام عیار وجود دارد

اخبار انتظامی استان قزوین، شنبه 8 بهمن ماه 1401

مهندس ضرغامی از موزه فرهنگ فسا بازدید کرد

8 هزار میلیارد تومان اعتبار برای مرمت خانه‌های تاریخی در کشور نیاز است

مسجد سنگی داراب می‌تواند جهانی شود

توسعه گردشگری با اولویت حفظ سایت‌های تاریخی

جنوب کشور مواج می‌شود

ببینید | این خودروی عجیب دست ساز است | رئیس جمهور مهر تایید زد!

برگزاری جشنواره هفتگی"کیش من"

مناسب سازی اماکن و معابر، سرمایه ای برای آیندگان است

فعالیت سه موج بارشی در استان طی هفته جاری

بارش برف و باران از بامداد دوشنبه در کهگیلویه و بویراحمد آغاز می شود

آمار کرونا ایران 8 بهمن؛ بدون فوتی و 123 ابتلای جدید

آخرین آمار واکسیناسیون کرونا در ایران؛ 8 بهمن

چای خور ها بخوانند!

ظرفیت‌های گردشگری داراب شناسایی و تقویت می‌شود

افزایش ارتفاع موج در نواحی خلیج فارس تا 3 متر

قیمت سکه و طلا 8 بهمن 1401/ سکه امامی 23 میلیون و 951 هزار تومان

بندرعباس دومین مقصد دوره عملی سلامت در بلایا و حوادث

اخذ 300 فقره سند تک برگ اراضی دولتی شهرستان خور و بیابانک

نرخ خرید تضمینی گندم تا 10 بهمن تعیین‌ تکلیف می‌شود

هشدار هواشناسی؛ بارش برف و باران در این استان‌ها/ جنوب کشور مواج می‌شود