پیام فارس

آخرين مطالب

بودجه‌بندی شیراز متناسب و منطقی پیش رفته است/ ساختار شهرداری به‌روزرسانی شود اجتماعي

بودجه‌بندی شیراز متناسب و منطقی پیش رفته است/ ساختار شهرداری به‌روزرسانی شود
  بزرگنمايي:

پیام فارس - ایسنا/فارس به گفته مسئولان شهر شیراز، بودجه سال 1403 کاملا متناسب، منطقی و مبتنی بر نیازهای شهری تعیین شده است که در این میان بیشترین رشد متعلق به بخش فرهنگی و اجتماعی است، هرچند 80 درصد بودجه همچنان به بخش عمرانی اختصاص دارد.
نشست خبری رئیس و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر و شهردار شیراز با اصحاب رسانه با موضوع «بررسی بودجه 1403 و مقایسه با بودجه شهرداری شیراز در سال‌های گذشته» امروز، 22 خردادماه در سالن سعدی شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد.
در این نشست ابتدا رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه آنچه مطرح می‌شود، حاصل عملکرد همه معاونت‌های شهرداری و کمیسیون‌های تخصصی شورا است، گفت: کمیسیون برنامه و بودجه، آنچه منویات همه اعضای شورای اسلامی است را تنظیم کرده و ارائه می‌دهد.
سید ابراهیم حسینی افزود: چشم‌انداز چهارساله‌ای که در شروع کار شورای ششم تعریف کردیم بر مبنای تغییر برنامه 5 ساله شورای پنجم بود که با 72 رویکرد ارائه شد.
*سند سومین حرم تا 5 سال باید عملیاتی شود
وی با بیان اینکه بودجه را مبتنی بر برنامه و به صورت مقایسه‌ای جدول بندی و کار زیرساختی برای 20 سال آینده شیراز در حوزه برنامه انجام گرفت، گفت: در این راستا سند راهبردی سومین حرم اهل بیت (ع) رونمایی شد و وظیفه شورا در ارتباط با شهر مشخص شد؛ در واقع این سند زیرساختی است و در دستور کار شهرداری و کمیسیون برنامه بودجه است که ظرف دوماه آینده برنامه 20 ساله شورا و شهرداری بر اساس این سند بازنگری و عملیاتی کنند.
حسینی ادامه داد: سند راهبردی سومین حرم اهل بیت (ع) مورد تایید استاندار فارس، تولیت حرم شاهچراغ(ع) و نماینده ولی فقیه در استان است و به تصویب شورای فرهنگ عمومی و شورای اداری استان رسیده است که بر مبنای آن برنامه شیراز 1404 را رونمایی شد و برنامه 5 ساله اول باید جنبه عملیاتی پیدا کند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه در حوزه بودجه نیز گام اول این است که بودجه مبتنی بر برنامه باشد، گفت: امروز بودجه ما به لحاظ شاکله، نگاه برنامه‌ای و دقت در درآمد و هزینه در حوزه توزیع درآمد در بخش‌های هزینه‌ای قابل مقایسه با بودجه 1400 نیست.
حسینی افزود: در حوزه درآمد به لحاظ درصدی آنچه به سمت آن رفته ایم، حوزه درآمدهای پایدار است و دوم درآمدهایی که بیشتر جنبه سرمایه‌گذاری داشته است.
وی گفت: شهرداری در حوزه درآمد از زمین‌هایی که به فروش می‌رساند، باید زمین‌هایی را وارد کند که به سرمایه شهر بیفزاید. ما نیز به 2 حوزه درآمدهای پایدار و واگذاری املاک ورود کرده‌ایم و ورود املاک به سرمایه شهرداری هم بخشی از کار بوده است.
حسینی در پایان با بیان اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری 800 میلیارد تومان شهرداری مکلف شده است تا زمین خریداری و برمبنای آن در آینده درآمد ایجاد کند، گفت: در بودجه‌های سالانه 15 هزار میلیارد در سال 1401، در سال 1402 نیز 20 هزار میلیارد و در سال 1403 بیش از 26 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شده است.
رئیس شورای شهر شیراز در پایان گفت: در بودجه سال 1403 توزیع متوازن مدنظر بوده است و در چند حوزه فرهنگ، خدمات شهری و مدیریت بحران رشد خوبی به این لحاظ ایجاد شده است.
*رشد بی سابقه در بودجه فرهنگی اجتماعی
در ادامه رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز با بیان اینکه این کمیسیون قلب تپنده و مادر کمیسیون‌های شورای اسلامی شهر است، گفت: نظم و انضباط بودجه‌ای، بودجه ریزی بر مبنای برنامه و افزایش بودجه به شکل منطقی، سه برنامه اصلی مورد توجه ما در تعیین بودجه 1403 بوده است.
افسانه خواست خدایی با اشاره به اینکه در توزیع بودجه سعی شده است توزیع متناسب با تعریف 6 ماموریت مهم شهرداری رقم خورد، گفت: در سال جاری نسبت به سه سال گذشته در حوزه ماموریت‌های شهری میزان 561 درصد رشد بودجه‌ای، در حوزه محیط زیست و خدمات 429 درصد، در حوزه‌های ایمنی و مدیریت بحران 571 درصد، حوزه حمل و نقل ترافیک 315 درصد، حوزه خدمات مدیریت 248 درصد و در بخش فرهنگی و اجتماعی نیز رشد بی سابقه یک‌هزار و 388 درصدی را شاهد بوده‌ایم.
این عضو شورای شهر ادامه داد: کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز با همکاری شهرداری در سه سال گذشته اتفاقات بی نظیری را رقم زده است و با برنامه‌ریزی شورای شهر و مطابق با اسناد بالادستی بودجه بر اساس سیاست‌ها تدوین شد که در همین راستا نظم بخشی در عملیات و بودجه‌ریزی ایجاد شد و انضباط بودجه‌ای، بودجه‌ریزی براساس برنامه و افزایش بودجه به شکل منطقی انجام پذیرفت.
خواست خدایی با اشاره به اینکه بودجه شهرداری شیراز در سال 1400 رقم 6 هزار و 660 میلیارد تومان بود که در متمم بودجه همان سال به 9 هزار و 274 میلیارد تومان رسید، اظهار کرد: در سال بعد نیز رشد بودجه‌ای و تحول مدنظر داشتیم که به عدد 15 هزار و 385 میلیارد تومان و در متمم همان سال نیز به 18 هزار میلیارد تومان رسید.
وی افزود: در سال 1402 نیز بودجه به 23 هزار و 500 میلیارد تومان رسید که این عدد هم در متمم بودجه به 24 هزار و 500 میلیارد تومان رسید که تغییر زیادی محسوب نمی‌شود و نشان دهنده‌ این است که متناسب و منطقی پیش رفته است. هرچه بودجه صحیح‌تر باشد در متمم، افزایش کمتری خواهد داشت و امسال نیز بودجه پیشنهادی 31 هزار و 600 میلیارد تومان بود که بخشی مرتبط با هزینه جاری و هزینه‌های عمرانی است، اما نیاز است که در حوزه فرهنگی نیز به نقطه مطلوب برسیم و هرچقدر در این حوزه هزینه شود، سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورای اسلامی شیراز گفت: در حوزه نظم بخشی به برنامه‌ها تا پایان مردادماه سند 20 ساله شهرداری تا 1420 نیز اصلاحیات براساس سند راهبردی سومین حرم اهل بیت (ع) انجام و تا مهرماه برش برنامه 1404 نیز براساس سند بالادستی و برنامه 20 ساله شهرداری اصلاحات انجام وبازنگری می‌شود.
خواست خدایی با بیان اینکه متمم بودجه 1403 دردی ماه ارائه می‌شود و تا پایان بهمن نیز بودجه 1404 تقدیم شورا خواهد شد، گفت: در کمیسیون برنامه و بودجه بودجه‌ریزی عملیاتی و برمبنای عملکرد، کارگروه تخصصی و اجرایی و راهبردی تشکیل و قراردادهایی با مشاور و طراح نسبت به سامانه بودجه‌ریزی براساس عملکرد دیده شده است.
*کمبود نیرو به گرده شهرداری فشار آورده است
شهردار شیراز نیز در این نشست اظهار کرد: با توجه به اینکه در ابتدای سال قرار داریم، نمی‌توان عملکرد دقیقی از عملکرد بودجه ارائه داد، اما آنچه در بودجه مهم است، تحقق آن است و رسیدن به آن نیازمند کار تیمی است.
محمدحسن اسدی افزود: طی سه سال اول شورا وشهرداری در مقایسه با سه دوره قبل، بودجه از 3 هزار و 300 میلیارد تومان به 5 هزارو 200 میلیارد تومان رسیده است که افزایش 50 درصدی داشته است.
وی با بیان اینکه 80 درصد بودجه شهرداری عمرانی است و تعریف پروژه‌های عمرانی سطح شهر به دلیل همین بودجه است، گفت: شهرداری شیراز به صورت شبانه‌روزی در سه سطح زیر زمین مترو، روی زمین و در تمامی ارتفاعات مشغول کار است. 25 هزار میلیارد تومان اقدامات عمرانی داشته‌ایم و پیمانکاران ریز و درشتی در حال کار هستند.
اسدی با ابراز خشنودی از اینکه نظم و انضباط مالی خوبی در شهرداری شیراز شکل گرفته است، در خصوص بدهی‌های این ارگان نیز گفت: بدهکاری‌های شهرداری کاملا منطقی است و براساس آخرین مصوبه شورای شهر تا مرداد سال آینده میزان این بدهی را منطقی و شفاف مشخص و به تصویب شورای شهر خواهیم رساند.
شهردار شیراز با بیان اینکه بدهکاری شهرداری منطقی است و به‌صورت منطقی نیز مشخص شده و به تصویب شورا خواهد رسید، در خصوص کمبود نیروی انسانی در شهرداری شیراز گفت: طی این دوسال، نیرویی وارد شهرداری نشده است و در عوض حدود 6٠٠ نفر بازنشسته شده‌اند که این به گرده شهرداری فشار زیادی را وارد کرده است، اما با مجوزهایی که گرفته شده، جذب برخی نیروهای کارامد و استخدام و به کارگیری برخی نیروهای که نیاز داریم، در اولویت شهرداری است و امیدواریم بتوانیم این مشکل و کمبود را به‌زودی رفع کنیم.
*ضرورت ایجاد بانک اطلاعاتی کارکنان
رئیس کمیته نیروی انسانی کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این نشست با بیان اینکه 5 پروژه در حوزه سرمایه انسانی مطرح و به شکل پروژه‌ای مدنظر قرار گرفته است، گفت: ساماندهی نیروی انسانی در شهرداری به صورت تخصصی دنبال می‌شود و در نحوه ساماندهی نظارت تخصصی انجام می‌گیرد.
مسعود زارعی با اشاره به اینکه 3 هزار و 500 نیروی رسمی، 3 هزارو 50 نیرو شرکتی، یک هزار و 300 راننده استیجاری و 5 هزارو 200 نیروی حجمی در شهرداری مشغول به کار هستند، گفت: عدالت در پرداخت‌ها مدنظر ماست، اما باید متناسب با قوانین وضوابط باشد.
وی افزود: کمبود نیروی تخصصی در حوزه شهرداری مد نظر کمیسیون است و مساله عدم ورود نیرو به شهرداری در این حوزه باید بازنگری شود.
زارعی با اشاره به اینکه در 8 حوزه تخصصی از جمله تخلفات شهری، سد معبر، بایگانی و دبیرخانه کمبود نیرو وجود دارد، گفت: نیازسنجی در این خصوص باید به صورت دقیق انجام و در کمیسیون تلفیق در مورد جذب این نیروها تصمیم گیری شود.
وی با بیان اینکه ساختار و تشکیلات شهرداری باید به‌روزرسانی شود و تناسب ماموریت‌ها با پست‌های مورد نیاز براساس ابلاغ وزارت کشور خواهد بود، اظهار کرد: در حوزه مسکن کارکنان، تعاونی‌های متعددی وجود دارد اما نسبت به دیگر دستگاه‌ها در این زمینه کمبودهایی داشته‌ایم و باید در این حوزه تصمیمات جدیدی اتخاذ شود.
زارعی گفت: مجتمع خدمات رفاهی و آموزش کارکنان نیز اقداماتی از قبل انجام و مکان‌هایی در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه بانک جامع اطلاعات اسناد کارکنان و نرم افزار جامع منابع انسانی در شهرداری نیز درحال خرید است و تمامی اطلاعات پراکنده که در نرم‌افزارهای مختلف است، به صورت جامع و پایه‌ای برای برنامه ریزی می‌شود. فقدان چنین بانک اطلاعاتی در شهرداری شیراز احساس می‌شد، چون اطلاعات، پایه برنامه‌ ریزی است.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/821008/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سکوت عجیب و سوالات بی جواب در استقلال

دشمنان اسلام از عید و بالاخص حج ترس و وحشت خاصی دارند

توزیع گوشت قربانی بین نیازمندان فارسی

فرایند مذاکره با 5 نامزد انتخابات برای اجماع و انصراف

معماری اسلامی در طرح های نهضت ملی مسکن لحاظ شود

عملیات کماندوهای اسرائیل برای پس‌گرفتن یک اسیر

چهار ورد ابتلا به تب دنگی در لامرد فارس ثبت شد

ترک شام، درست یا غلط؟

پیش بینی قیمت دلار 29 خرداد 1403

کاهش 4 درصدی سزارین و افزایش 16 درصدی جراحی‌ها در بیمارستان خلیج فارس بندرعباس

مُهر تایید قالیباف بر حرف های پزشکیان درباره واردات خودرو +جزئیات

اوقات شرعی فردا سه شنبه، 29 خرداد

از رونمایی از المان سردار حیدر زرقانی تا برپایی اجلاسیه شهدا در زرقان

ازدواج بر اساس مزاج عروس و داماد

سقف مجاز افزایش اجاره‌بها مشخص شد

پیش بینی بورس سه شنبه 29 خرداد 1403

سود میلیاردی یوفا از یورو 2024

وزیر نفت از امضا 2 میلیارد دلار قرارداد نفتی خبر داد

مردم چه انتظار اقتصادی از دولت جدید دارند؟

پیش‌ بینی قیمت طلا و سکه 29 خرداد 1403

متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در کازرون از کندی ساخت مسکن گلایه‌مند هستند

پیست موتورسواری اردکان نیازمند توسعه متناسب

فارن پالیسی: چرا طرح آتش بس بایدن در غزه شکست خواهد خورد؟

زنگ خطر سلامت قلب به صدا در آمد

نارضایتی خاندوزی از سیاست‌های ارزی

بازی تلگرامی جایگزین معامله دلاری!

مناظره‌ها، کلید گشودن قفل مشارکت

15 تیر آخرین مهلت دریافت پایان‌کار مسکن مهر منطقه پردیسان

آخرین مهلت دریافت پایان‌کار مسکن مهر پردیسان تا 15 تیر

بازدید رئیس سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری کشور از روند اجرای نهضت ملی مسکن در کازرون

مشارکت" تنها راه توسعه جزیره کیش است

آیا «تغییر رنگ» نشانه فساد گوشت یا مرغ است؟

قیمت انواع میوه و سبزی امروز 28 خرداد 1403

توزیع قربانی های عید بندگی بین نیازمندان

بیمارستان صحرایی تخصصی و فوق تخصصی جهادی شهدای سلامت فارس بر پا می شود

از توقیف لندکروز 70 میلیارد ریالی تا پایان قدرت نمایی اراذل و اوباش در فارس

برنده جایزه اول فستیوال های جهانی، سفیر طبیعت و محیط زیست کیش شد.

تاثیر آب سرد و ترشی در کاهش قوای جنسی

حفظ ارزش پول و راهکارهای کارآمد برای محافظت از سرمایه

پدر سرداران شهید «جوانمردی» در شیراز به فرزندان شهیدش پیوست

همایش تبیین انتخابات با حضور علمای اهل سنت

شهرستان ارسنجان آماده برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

محدودیت در ارتباطات جهانی، مهم‌ترین چالش امروز ایران است

گیاهان دارویی موثر در باروری و چندقلوزایی

قیمت روز تخم‌مرغ 28 خرداد 1403

ضرورت تمرکز بر پروژه‌های سرمایه‌گذاری در شیراز

آیین کتابت قرآن کریم در شهر نی‌ریز

60 برنامه فرهنگی طی دهه امامت و ولایت در سروستان برگزار می‌شود

پروژه های سرمایه گذاری زمینه ساز توسعه پایدار شهری است

30 پاسخ «عصر ایران» به 30 دلیل مخالفان شرکت در انتخابات