پیام فارس

آخرين مطالب

ورود زودهنگام مسافران نوروزی به فارس و پذیرش 95 درصدی ظرفیت هتل‌ها فرهنگي

ورود زودهنگام مسافران نوروزی به فارس و پذیرش 95 درصدی ظرفیت هتل‌ها
  بزرگنمايي:

پیام فارس- فارس با داشتن بیش از سه هزار اثر تاریخی و گردشگری ثبت شده ملی، 11 اثر ثبت شده جهانی و پایتختی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی و سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران همواره مقصد گردشگران داخلی و خارجی بوده است.

هر ساله نوروز بهانه‌ای شده تا مردم جای جای ایران با حضور در استان فارس، سال نو خود را با بازدید از آثار تاریخی، گردشگری و مذهبی جشن بگیرند و آغاز کنند.

امسال از آنجا که براساس تقویم رسمی کشور، ماه مبارک رمضان از چهارم فروردین‌ماه آغاز می‌شود بسیاری از مردم زمان سفر را به پیش از این تاریخ اختصاص داده و راهی سفر به نقاط مختلف کشور شده‌اند.

ستاد خدمات سفر استان فارس از ماه‌های قبل برنامه‌ریزی برای استقبال از مسافران نوروزی را آغاز کرد و در حال حاضر آمادگی کامل برای میزبانی از مسافران در این استان وجود دارد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی،گردشگری و صنایع‌ دستی استان فارس  با بیان اینکه شهرستان‌های استان آمادگی لازم برای پذیرایی از مهمانان نوروزی را دارند، گفت: گردشگرانی که قصد سفر به استان فارس را دارند بایستی فارس را در قالب یک بسته سفر کامل ببینند و از شهرهای مکمل و جایگزین برای اقامت بهره ببرند.

سید مؤید محسن‌نژاد اظهارکرد: شیراز از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی گوناگون و بی‌شماری برخوردار است؛ البته اماکن گردشگری در استان فارس محدود به شیراز نیست و سایر شهرستان‌های این استان از جمله مرودشت، بوانات، آباده و اقلید در شمال، لار و لامرد در جنوب، داراب و فسا در شرق، نورآباد ممسنی و کازرون در غرب نیز از پتانسیل‌های بالایی در عرصه گردشگری بهره می‌برند و به عنوان شهرهای مکمل و جایگزین برای سفر در نوروز به شمار می‌روند.

آماده‌سازی اماکن تاریخی فرهنگی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس ادامه داد: این شهرستان‌ها از اماکن و اقامتگاه‌های خوبی برای اسکان برخوردار هستند و ظرفیت‌های گردشگری قابل توجهی دارند لذا گردشگرانی که قصد سفر به استان فارس را دارند بایستی فارس را در قالب یک بسته سفر کامل ببینند.

محسن‌نژاد افزود: آنها نباید تنها به شیراز سفر کنند بلکه سایر مناطق استان فارس که از آثار ثبت شده جهانی، جاذبه‌های طبیعی و اماکن تاریخی و فرهنگی بهره می‌برند باید به عنوان مقصد گردشگران مورد توجه قرار بگیرد.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس اضافه کرد: تمام تلاش خود را برای آماده‌سازی اماکن تاریخی فرهنگی استان بکار گرفتیم و تمهیدات کافی به منظور ساماندهی فضای سبز، تامین نیروی انسانی مازاد، ارایه آموزش‌های لازم برای عرضه هر چه بهتر خدمات به مردم و استفاده از ظرفیت راهنمایان گردشگری در این اماکن اندیشیده شده است.

آغاز پیک سفرهای نوروزی از 25 اسفندماه

وی با اشاره به تلاقی نوروز باستانی و بهار طبیعت با ماه مبارک رمضان گفت: پیش‌بینی ما این است که امسال پیک سفرهای نوروزی از 25 اسفندماه آغاز شود و درصدد هستیم به دلیل همزمانی و تقارن عید نوروز با ماه مبارک رمضان ساعات بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی را افزایش دهیم.

محسن‌نژاد یادآور شد: در حال حاضر ستاد اجرایی خدمات سفر استان به ریاست استاندار فارس و دبیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان و همچنین ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان‌ها به ریاست فرماندار و دبیری رییس اداره میراث فرهنگی تشکیل و در این ستادها کمیته‌های تخصصی مختلف با حضور دستگاه‌های مربوطه راه‌اندازی شده و تصمیمات لازم برای هماهنگی و تسهیل امور جهت ارایه خدمات مناسب به مردم اتخاذ می‌شود.

کمیته‌های ستاد اجرایی خدمات سفر استان

وی به معرفی کمیته‌های ستاد اجرایی خدمات سفر استان فارس پرداخت و گفت: کمیته خدمات حمل و نقل و ترافیک، کمیته خدمات اسکان و رفاه، کمیته خدمات انتظامی، امنیتی و ترافیک شهری، کمیته هماهنگی امور شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، کمیته آمار، کمیته نظارت و تنظیم بازار، کمیته خدمات بهداشتی، سلامت و محیط‌زیست، کمیته اطلاع‌رسانی‌، تبلیغات، امور فرهنگی و فضای مجازی از مهمترین کمیته‌های ستاد اجرایی خدمات سفر به شمار می‌رود.

محسن‌نژاد یادآور شد: کمیته تنظیم بازار که مسوولیت آن در سال‌های گذشته بر عهده صنعت و معدن بوده، امسال به جهاد کشاورزی سپرده شده است. کمیته اسکان هم بر عهده اداره‌کل آموزش و پرورش است‌؛ در واقع با توجه به تقارن نوروز 1402 با ماه مبارک رمضان، کمیته‌های اسکان ویژه نوروز متناسب با این ایام برنامه‌ریزی می‌کنند.

مراکز اسکان آموزش و پرورش در وضعیت آماده‌باش

وی عنوان کرد: آموزش و پرورش افزون بر اینکه مدارس را در ایام نوروز برای اسکان در اختیار مردم قرار می‌دهد از پارک‌ها، سالن‌های ورزشی و کمپ‌های اسکان نیز برای ارایه خدمات بهره می‌برد. به دلیل احتمال بارندگی در ایام نوروز حسینیه‌ها، سالن‌های ورزشی و نمایشگاه بین‌المللی هم به کمک اسکان ستاد خدمات استان می‌آیند.

محسن‌نژاد با بیان اینکه هتل‌ها، مراکز اقامتی رسمی، بوم‌گردی‌ها، اقامتگاه‌های سنتی هم آماده خدمات‌رسانی و ارایه تسهیلات به گردشگران نوروزی هستند، گفت: با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود پیک سفرهای نوروزی از 25 اسفندماه آغاز شود باید تدابیری اتخاذ شود تا خدمات ارایه شده باعث ماندگاری مسافر و گردشگر در استان باشد.

95درصد از ظرفیت‌های هتل‌ها رزرو شده است

وی با بیان اینکه مردم باید پیش از سفر از وضعیت مکانی که به عنوان اقامتگاه انتخاب کرده‌اند مطلع باشند، گفت: امسال احتمال بارندگی در ایام نوروز وجود دارد و ممکن است ظرفیت هتل‌ها و اقامتگاه‌ها به دلیل شلوغی تکمیل باشد؛ بنابراین مردم بایستی قبل از سفر مکان اقامتی خود را پیش‌بینی کنند، البته اعلام شده که حدود 95 درصد از ظرفیت هتل‌ها رزرو شده است.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان در رابطه با اقدامات انجام شده برای فراهم کردن شرایط امنیت سفر در ایام نوروز بیان‌ کرد: برخی محورهای مواصلاتی استان پرخطر هستند که با همکاری و همراهی کمیته مربوطه تمهیداتی اندیشیده شده تا شاهد کاهش میزان تصادفات جاده‌ای باشیم.

نحوه طرح پیشنهادات و انتقادات مردمی

مدیرکل میراث فرهنگی فارس اظهار کرد: با همدلی و با تلاش فراوان کمیته‌های تخصصی شکل گرفته‌اند تا بر اساس وظایف تعیین شده خدمات مناسبی را به مردم ارایه دهند. مردم هم می‌توانند انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق تماس با شماره 09629 مطرح و حتی اطلاعات مربوط به گردشگری را از طریق همین شماره اخذ کنند.

استاندار فارس چند روز گذشته در جلسه شورای راهبردی "تصادفات، ایمنی راه‌ها" و همچنین "ستاد اجرایی خدمات سفر"، گفت: مسوولان دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان موظف به بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های خود برای کاهش حداکثری حوادث رانندگی در محورهای مواصلاتی استان و مرگ و میر و مصدومیت ناشی از این حوادث، طی تعطیلات پایان سال و نوروز، هستند.

محمدهادی ایمانیه افزود: اینکه استان فارس در شاخص مرگ و میر ناشی از تصادفات، هشت درصد از میانگین کشور پایین‌تر است و کمترین میزان رشد مرگ و میر ناشی از تصادفات را داشته، بیانگر اثربخش بودن اقدامات و برنامه‌های پیش‌بینی و اجرایی شده است بنابراین باید برنامه‌ها با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی ادامه داد: قطعا برای هموطنانی که قصد دارند در ایام نوروز به فارس و شیراز سفر کنند داشتن تجربه یک سفر خوب، توام با آرامش، امنیت و آسایش، اهمیت دوچندانی دارد، لذا باید ملزومات تحقق آن توسط همه دستگاه‌های ذیربط، فراهم شود.

استاندار فارس با اشاره به نقش فراجا، به‌ویژه پلیس راهور، در برقراری نظم و امنیت و کاهش حوادث، در کنار سایر دستگاه‌ها، گفت: نیروی انتظامی برای حضور هرچه پررنگ‌تر در ایام نوروز، تقاضای تامین امکانات و اقلامی نظیر خودرو به‌همراه راننده، چراغ گردان پلیس، پروژکتور سیار، راکت ایست و جلیقه فسفری دارد که باید با همراهی همه دستگاه‌ها و به سرعت تامین شود.

ایمانیه با بیان اینکه تدابیر اتخاذ شده توسط فراجا، باید عملیاتی شود، افزود: از موارد مدنظر پلیس می‌توان به آشکارسازی نقاط حادثه خیز و پیش بینی برای روشن کردن مشعل در 85 نقطه با هماهنگی پلیس راهور، ایمن‌سازی راه در مقابل پاسگاه‌های پلیس‌راه برای کنترل و نظارت بهتر، احیای خط کشی محورهای مواصلاتی، به ویژه محورهای منتهی به تفرجگاه‌ها، نصب چراغ گردان سیار در برخی محورها، ترمیم و مرمت حفره‌های موجود در جاده‌ها و رفع نواقص دوربین‌های سرعت سنج جاده‌ای اشاره کرد.

وی با اشاره به تمهیدات پیش بینی شده برای کاهش تصادفات برونشهری، بیان کرد: یکی از اقلام مورد نیاز پلیس، دستگاه تست مصرف الکل و موادمخدر است که تامین آن بسیار ضرورت دارد؛ انتظار داریم، پلیس به ویژه با رانندگانی که پس از مصرف مواد روان‌گردان، اقدام به رانندگی می کنند به شدت برخورد کند.

وی، بر لزوم برنامه ریزی برای استقرار واحدهای آتش نشانی تا 30 کیلومتری خارج از شهرها تاکید و اضافه کرد: با توجه به محدودیتی که آتش نشانی در ارایه خدمات در خارج از محدوده شهرها دارد، براساس دستور وزرای کشور و راه و شهرسازی، تیم‌های آتش نشانی تا پایان تعطیلات نوروز برای خدمات دهی تا 30 کیلومتری شهرها محدودیتی ندارند.

ایمانیه به آمارهای اعلامی در خصوص نقاط حادثه‌خیز، اشاره و اضافه کرد: از آنجا که براساس آمار، 60 درصد تصادفات رانندگی در 30 کیلومتری شهرها رخ می‌دهد، هماهنگی لازم برای استقرار غرفه‌های صنایع‌دستی و محصولات تولیدی عشایر و روستاییان انجام شود تا زمینه‌ای برای ترغیب مسافران به توقف در این نقاط و کاهش احتمال بروز مخاطرات ناشی از تصادف فراهم و بستری برای معرفی و عرضه تولیدات عشایر مهیا شود.

استاندار فارس همچنین خواستار بررسی امکان کاهش حداکثر سرعت مجاز طی ایام تعطیلات نوروزی در محورهای مواصلاتی این استان با هدف کاستن آمار حوادث رانندگی برونشهری، شد.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/444590/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اوقات شرعی شیراز هشتم فروردین 1402

مقابله با سرقت و معتادین متجاهر، 2 اولویت اصلی پلیس است

برپایی اردوی تیم ملی کشتی‌فرنگی نوجوانان در سیرجان

مسائل سخت‌افزاری مدارس فارس باید تا پایان سال 1404 حل شود

اهدای عضو یک شهروند اهل ساوه در رشت

ثبت 262 میلیون تردد نوروزی در کشور/ تلفات حوادث جاده‌ای در نوروز 1402 کاهش یافته است

سرعت زیاد و عدم رعایت حق‌تقدم از عوامل 65درصد تصادفات است

علت 65 درصد تصادفات نوروزی از زبان سردار رادان

علت 65 درصد تصادفات نوروزی از زبان سردار رادان/ رانندگان مراقب خستگی و خواب آلودگی باشند

نمایش تولیدات جامعه هدف بهزیستی در شیراز

اعضای کودک اهل بندرعباس اهدا شد

«آبشار خور»؛ عظمت و شگفتی در البرز

سرعت زیاد و رعایت نکردن حق‌تقدم جزو عوامل 65 درصد تصادفات است

بازداشت قاچاقچی ارز در شیراز

سامانه 137 مسافران در شیراز را هدایت می‌کند

کشف بیش از 300 کیلوگرم موادمخدر در فارس

هواشناسی برای کدام استان‌ها هشدار سیل صادر کرد؟

بارش باران و تگرگ در روستای چاهملک خور وبیابانک + فیلم

بازدید 920 هزار گردشگر از اماکن تاریخی فرهنگی فارس

پُر بازدید‌های هفتم فروردین خبرگزاری صدا و سیمای فارس

سال نو بچه مسجدی های کانون ‌«منتظران نور» با اردوی جهادی رقم خورد

خدمات‌رسانی کتابخانه‌های عمومی فارس در تعطیلات نوروز

عکس خاص از این روز‌های شیراز که بسیار دیده شد

حضور چشمگیر مردم در ویژه برنامه‌های عیدانه در 7 پهنه تهران

2220 بسته مواد غذایی میان خانواده های کم بضاعت گراش توزیع شد

آغاز نوبت دهی سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان

هواشناسی برای کدام استان‌ها هشدار سیل صادر کرد؟/ مردم در حاشیه رودخانه‌‌ها اتراق نکنند

الو 137؟ / ثبت بیش از 3000 تماس با سامانه ارتباطات مردمی شهرداری شیراز

ببینید | بارش 20 سانتیمتری برف در استان فارس

بوستان ملت میزبان شهروندان و گردشگران در بهار 1402

تنوع گردشگری و اطلاع‌رسانی از ویژگی‌های مهم نوروز 1402 در تهران

نمایش آداب و رسوم عشایر فارس در نوروز گاهها

مشکل بی آبی سالکو با برنامه ریزی منطقه ویژه لامرد حل شده است+فیلم

ورود فرمانده فراجا به شیراز

موزه هفت‌چنار، پایگاه اصلی گردشگری نوروزی در منطقه 10

سال 1402 پایان تشنه کامی ساحل‌نشینان خلیج فارس

روایت رازهای سر به مهر تاریخ در «شبی با موزه»

ضرورت حمایت از هنرمندان صنایع دستی داراب/ زمینه عرضه و فروش محصولات کارآفرینان حوزه صنایع‌دستی فراهم شود

نوروز فرصتی بسیارخوب برای معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران است

دیدار نوروزی با کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران

جان باختن یک بیمار مبتلا به کرونا در فارس

مازیار لرستانی: اسیر جسمی بودم که مال من نبود

پدر شهیدان والامقام «حاتمی» در شهرستان ملایر دعوت حق را لبیک گفت

جانباز 70 درصد «عظیمی طسوجی» به یاران شهیدش پیوست

پدر شهیدان والامقام «شیرمحمدی» به لقاء الله پیوست

جانباز 70 درصد روشندل «محمد تاجیک» به هم‌رزمان شهیدش پیوست

پدر شهیدان والامقام «نجفی» آسمانی شد

مادر شهیدان «واعظی جزه ئی» به فرزندان شهیدش پیوست

پدر شهیدان «بقایی نژاد» آسمانی شد

بازی‌های رایگان در سوله بازی‌ برج میلاد