پیام فارس

آخرين مطالب

حفر چاه‌های عمیق، زخمی بر پیکره منابع آبی فارس/ کشاورزی مردم‌نهاد و تعاونی‌محور راهگشا است مقالات

حفر چاه‌های عمیق، زخمی بر پیکره منابع آبی فارس/ کشاورزی مردم‌نهاد و تعاونی‌محور راهگشا است
  بزرگنمايي:

پیام فارس -   استان فارس، با وجود ظرفیت‌های متعدد و متنوع در بخش کشاورزی، در بهره‌وری مناسب از منابع آب در مصارف این بخش شرایط مطلوبی ندارد.
این استان، طی سال های اخیر با تنش آبی و تنگناهای استفاده از آب مواجه است که در این میان ماجرای تکراری خشکسالی و سوءمدیریت در استفاده از منابع آبی همواره این موضوع را تشدید کرده است.
  حفر چاه‌های عمیق، از آسیب تا بحران
در حالی که گزینه مناسبی برای مدیریت منابع و استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری در کشاورزی، پیش روی مسئولان و کشاورزان قرار داشته اما همچنان شاهد استفاده ناصحیح از منابع آب و آسیب هایی هستیم که طی سال‌های متمادی به سفره های آب زیرزمینی وارد شده و حفر چاه های متعدد که بعضا غیرمجاز بوده، این آسیب را به بحران تبدیل کرده است.

پیام فارس

استان فارس، طبق گزارش وزارت جهاد کشاورزی، از استان‌هایی است که بیشترین تعداد چاه‌های عمیق در کشور را دارد و فرونشست زمین و کاهش منابع آب‌ زیرزمینی، نتیجه این روند ناگوار است.
در فارس، با وجود تنش آبی و کاستی‌های موجود در بخش کشاورزی و مصارف خانگی، همچنان کشت غرق‌آبی وجود دارد آن هم برای محصولات جالیزی مانند هندوانه، خربزه و... که می‌توان با کشت گلخانه‌ای و سیستم آبیاری نوین، مصرف آب را کاهش داد.
تغییر الگوی بهره‌برداری از آب با حضور گروه‌های مردم نهاد
تغییر الگوی کشت و بهره‌برداری از آب، با حضور گروه های مردم نهاد برای استفاده بهینه از منابع آب، موضوعی است که رئیس مرکز پژوهش‌های جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز بر آن تاکید دارد.
سید محمدجعفر ناظم السادات در گفتگو با خبرنگار فارس در شیراز می گوید: تغییر الگوی کشت باید با توجه به توانایی های یک استان‌، نیروهای استانی و ظرفیت مردمی، همچنین اقلیم منطقه مشخص شود و وقتی در این زمینه، دستورالعمل واحدی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو برای همه استان‌ها صادر می شود، نتیجه‌ای جز وضعیت موجود در استان فارس به وجود نمی‌آید.

پیام فارس

ساختار کشاورزی تعاونی‌محور باشد
وی ادامه می‌دهد: الگوی کشت، به صورت کلی نمی‌تواند از سوی دولت اجرا شود چرا که کشاورز به دنبال سودآوری بیشتر است، بنابراین بهتر است ساختار کشاورزی، مبتنی بر تعاونی‌ها باشد.
نظر ناظم سادات این است که مجموعه‌های اجرایی، آب را در قالب سهمیه‌بندی و به یک میزان مشخص به کشاورزان اختصاص دهند و بر مصارف آب در بخش کشاورزی، نظارت کلی داشته باشد.
ایجاد فرایند خودکنترلی
این استاد دانشگاه بیان می‌کند: تا زمانی که سهمیه مشخصی به هر کشاورز ارائه شود، کشاورز می داند که چه میزان آب مصرفی دارد و در این فرایند، فضای رقابتی و خودکنترلی ایجاد می شود، چرا که با برداشت زیاد از حدِ یک کشاورز، کشاورزان دیگر ضرر می کنند و از اقدام او جلوگیری می‌کنند، در نهایت نهادهای دولتی نیز انرژی خود را برای کنترل کلی می‌گذارد.
وی خاطرنشان می‌کند: با تخصیص میزان آب مورد نیاز، مصرف کشاورز بهینه می شود و دولت نیز نیاز به دخالت مستقیم ندارد که در این میان، موازنه مثبت صورت می گیرد.
رئیس مرکز پژوهش‌های جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز می‌افزاید: در این فرآیند، به سمن ها بها می دهیم و افراد توانا با حضور خود، ساختار نوین و مردم نهادی را ایجاد می شود و تا این کار انجام نشود، دستورالعمل‌های کلی فایده ای ندارد.

پیام فارس

ناظم سادات اظهار می‌دارد: در فرایند مردم‌نهاد، با حضور کارشناسان و متخصصان، دولت می‌تواند ضریب کارایی موجود را اعلام کند و تعیین کند که هر کشاورز به میزان آب دریافتی، چه سطحی از کارایی را ارائه می دهد.
وی ضمن انتقاد به نگاه پیش پا افتاده به مقوله کشاورزی در فارس، می‌گوید: در سال‌های اخیر، به کشاورزی آسان نگاه کردیم در صورتی که با توجه به فرآیندهای متعدد صادرات، واردات، الگوی کشت، الگوی مصرف و سیستم آبیاری، کشاورزی فرآیندی پیچیده است و بدون ورود افراد صاحب نظر امکان پذیر نیست.
استاد دانشگاه شیراز بار دیگر بر گزینش افراد توانمند در تعاونی‌ها تاکید کرده و اضافه می‌کند: بها دادن و اعتباربخشی به مردم و سپردن کار به بخش خصوصی، می تواند آب را به شکل بهتری در اختیار بهره برداران قرار دهد و نظارت دولت در حد کنترل مصرف آب باشد.
ناظم سادات ضمن تاکید بر حضور افراد متخصص در عرصه تصمیم‌گیری، می‌گوید: گاهی آینده یک طرح آبرسانی و کانال کشی مشخص نیست و ارقام هنگفتی بابت آن هزینه می‌شود اما در فاز اجرایی، بهره‌وری لازم را ندارد، در حالی که اگر از ابتدا این کانال در یک ساختار مردم‌نهاد تعریف میشد، روند بهتری را حصول نتیجه طی می‌کرد چرا که در گروه های مردم نهاد، ناچار به استفاده از کارشناسان بوده و هماهنگی بهتری انجام می شود.

پیام فارس

کشاورزانی که از چاه‌های غیرمجاز استفاده می‌کنند به سمت مشاغل دیگر هدایت شوند
محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس نیز طی ماه‌های اخیر برای رفع معضل چاه‌های غیرمجاز در فارس، اخطار داد.
وی در ستاد احیای تالاب‌ها اظهار داشت: باید برنامه ریزی شود که سالانه 15 درصد چاه های غیرمجاز استان فارس به ویژه در اطراف تالاب ها پر شود.
وی تاکید کرد: مزارعی که به شکل غیربهداشتی و با فاضلاب آبیاری می شوند به سرعت شناسایی و نسبت به قلع و قمع آنها اقدام شود.
ایمانیه ادامه داد: در برخورد جدی با چنین افراد سودجویی به هیچ وجه نباید مماشات کرد و متولیان امر و دستگاه های مسئول باید ضمن اقدام سریع و قاطع در تخریب و از بین بردن چنین مزارعی، افراد خاصی را نیز به دست قانون بسپارند.
استاندار فارس، همچنین ضمن تاکید بر لزوم حفاظت و صیانت از منابع آبی استان افزود: کارگروه زیربنایی تا شهریور سال آینده، 50 درصد کشاورزانی که از چاه های غیرمجاز استفاده می‌کنند را به سمت فعالیت های غیرکشاورزی سوق دهد و در این مسیر استانداری فارس نیز حمایت لازم را خواهد داشت.
ایمانیه ادامه داد: همچنین چاه‌های مجاز فاقد کنتور هوشمند نیز تا سال آینده و از طریق تسهیلات بانک کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شوند.
به گزارش فارس، حفظ و صیانت از منابع آبی، آن هم در اقلیم کم آب و کم بارش فارس، از اولویت‌های جدی است که انتظار می‌رود بیش از‌ پیش در تصمیم‌گیری‌ مدیریتی مورد توجه باشد.
این اصل به ویژه در حوزه کشاورزی که بخش عمده شغل مردم فارس را به خود اختصاص داده، اهمیت مضاعفی می‌یابد.
گزارش از: سمیه انصاری‌فرد
 

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/294402/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

هشدار جدی سردار سپاه علیه نیروهایی آمریکا در خلیج فارس

استفاده از ظرفیت دریا و کاهش اتکا به نفت؛ راه نجات خشکسالی و اقتصاد کشور

مهدی نقاشیان

میثم واحدی

واگذاری زمین به سه هزار و 300 متقاضی جوانی جمعیت در فارس

برگزاری نخستین مسابقات توپخانه نیروی زمینی سپاه در جهرم

لیست انتخاباتی «سامان» در فارس اعلام شد

135 پرونده میراث فرهنگی فارس ثبت ملی شد

کشف 4 دستگاه فلزیاب شهرستان مرودشت

این غذای خوشمزه ثبت ملی شد

گردشگران در دام تور‌های مسافرتی غیرمجاز نیفتند

انقلاب اسلامی ایران بین هیچ قومیتی تفاوت نگذاشته است

ورود سامانه بارشی از اواخر امشب در فارس/ دمای هوا زمستانی می‌شود

کسب اولین مدال تاریخ شنا استان فارس در رقابت‌های قهرمانی آسیا

جابجایی 10 میلیون و 320هزار مسافر توسط ناوگان حمل و نقل عمومی جاده‌ای فارس

دو شاخص کلیدی برای انتخاب اصلح

عبدالرضا رحمانیان‌کوشککی

توقف چادرملو با سوز سرد بدشانسی

لیست مردمی ائتلاف «فارس مقتدر» نهایی شد

توقف صدرنشین در اردکان و برد خانگی نفت مسجد سلیمان

آلمیدا: اسیر تاکتیک استقلال نشدیم/ نبود مورایس روی سپاهان تاثیر گذاشت

برخی داوطلبان وعده آسفالت خلیج‌فارس و کاشت چنار در مریخ می‌دهند

برخی از کاندیداها می خواهند خلیج فارس را آسفالت و در مریخ چنار بکارند!

محسن فیروززاده

آلمیدا: اسیر تاکتیک استقلال نشدیم

اوقات شرعی فردا، نهم اسفند در شیراز

نتایج پذیرش براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

جابه‌جایی 10 میلیون مسافر توسط ناوگان حمل و نقل عمومی جاده‌ای در فارس

ورود سامانه بارشی از اواخر امشب در فارس/ دمای هوا زمستانه می‌شود

جدال سخت چادرملو و ایفاسرام برای صعود به پلی‌آف

شور و شوق انتخاباتی در مردم فارس

کلم پلو شیرازی و آش کازرون ثبت ملی شدند

نتایج لیگ یک: توقف چادرملو و برد فجرسپاسی

نوید تازه از مراحل انتقال کارخانه سیمان فارس به شهرستان خرامه

«تحول اعتقاد به منجی در ادیان»؛ موضوع مهم کنفرانس بین ادیانی

واگذاری زمین به 3هزار و 313 متقاضی مشمول قانون جوانی جمعیت در فارس

شور و نشاط انتخاباتی در جنوب استان فارس به اوج خود رسید

لیست انتخاباتی سامان در فارس اعلام شد

اعلام لیست انتخاباتی جبهه پایداری در فارس

اسامی نهایی نامزدهای انتخاباتی حوزه انتخابیه لامرد و مُهر مشخص شد

شکست تیم نفت و گاز گچساران در مقابل فجر شهید سپاسی شیراز

دعوت علمای اهل سنت استان کرمانشاه از مردم برای حضور پرشور در انتخابات

میثم مطیعی: «معلی» تمام شد و با موفقیت هم تمام شد!

ادامه روند ناکامی شهر راز در جام آزادگان

توزیع حدود هفت هزار تن کود شیمیایی در کازرون

پویش خانواده مهدوی با اهدای سند زمین به 313 خانوار مشمول طرح جوانی جمعیت برگزار شد

گلبالیست های جهرمی در لیگ برتر باشگاه های کشور خوش درخشیدند

مطبوعات و خبرگزاری‌های فارس، 8 اسفند

مهم ترین خبرهای ورزشی فارس ، امروز هشتم اسفند

لیگ‌برتر والیبال کشور به ایستگاه 23 رسید