پیام فارس

آخرين مطالب

آیا شهردار شیراز به ساختمان کِشتی می‌رود؟ سياسي

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- ساختمان کِشتی، عمارتی است مرتفع و نوساخته در حاشیه ساحل جنوبی رودخانه خشک در شیراز که از ابتدا قرار بود محل تجمیع ساختمان‌های پراکنده شهرداری‌ باشد اما در روزهای آغازین فعالیت ششمین دوره شورای اسلامی،طرحی برای بررسی امکان تبدیل این ساختمان به هتل مطرح و باری دیگر این ساختمان،خبرساز شد.

احداث این ساختمان حوالی سال 1393 در تقاطع خیابان‌های ساحلی و خیابان راهنمایی و در سمت جنوبی رودخانه خشک آغاز شد و تاکنون به بهره‌برداری نرسیده است؛ باید منتظر بود و دید که شهردار جدید شیراز، کلیددار این ساختمان مدرن خواهد شد؟
مقرون به صرفه نیست
اینکه شهردار جدید شیراز در ساختمان کِشتی مستقر خواهد شد یا خیر را شورای اسلامی شهر طی روزهای آینده و پس از اعلام نظر درباره طرح تبدیل این ساختمان به هتل شهرداری مشخص خواهد کرد، طرحی که تا این زمان،‌موافقان و مخالفانی دارد.
کمیسیون برنامه‌وبودجه و امور حقوقی شورای اسلامی شهر شیراز یکی از کمیسیون‌های تخصصی شورا است که طرح بررسی تبدیل ساختمان کِشتی به هتل به آن ارجاع شده است.
سید ابراهیم حسینی رئیس این کمیسیون شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: مخالف تبدیل شدن این ساختمان به هتل هستم چرا که تبدیل کردن این ساختمان به هتل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.
رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه و امور حقوقی شورای اسلامی شهر شیراز تصریح کرد: این ساختمان در حال احداث که در اختیار معاونت عمران شهرداری قرار دارد بر اساس طرح، نقشه و چارچوب کاربری اداری ساخته شده و به دلیل جانمایی و شرایط مکانی که در آن واقع شده است به هیچ عنوان تبدیل کاربری آن به کاربری هتل صحیح نیست؛ با این وجود، این طرح هم‌اکنون در کمیسیون در حال بررسی است.
مخالفت سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس در واکنش به بررسی طرح دو فوریتی شورای شهر شیراز برای تبدیل ساختمان جدید شهرداری به هتل گفته بود: نمی‌توان با تغییر کاربری، ساختمان اداری را به هتل تبدیل کرد چرا که هر ساختمان مقررات ساخت متفاوتی دارد و هرگونه اقدام و تصمیم گیری در این زمینه باید با ارزیابی کارشناسی و مهندسی همراه باشد.
سید مرتضی سیف زاده افزود: در کاربری مسکونی، اداری و هتل، اجزای مختلفی مدنظر ناظران قرار دارد که یکی از ویژگی‌های کاربردی هتل، وزنی است که باید سازه تحمل کند و اگر ساختمانی بدون در نظر گرفتن این ملزومات تغییر کاربری دهد اگر وزن سازه افزایش یابد احتمال ریزش آن زیاد است.
استقبال جامعه هتلداران
از سوی دیگر، رئیس جامعه هتلداران استان فارس پیش از این به ایرنا گفته است: با توجه به اینکه معتقدیم کلانشهر شیراز به عنوان یک شهر گردشگری با کمبود هتل مواجه است، از این رو، از راه‌اندازی هتل‌های جدید از جمله تبدیل ساختمان شهرداری شیراز به هتل استقبال می‌کنیم؛ البته با توجه به اینکه ساختار ساختمان هتل با بناهای اداری متفاوت است، باید این مساله توسط کارشناسان و مهندسان نظام مهندسی ساختمان بررسی و در صورت امکان نسبت به این تغییر کاربری اقدام شود.
حسن سیادتان ادامه داد: به نظر می‌رسد این امکان وجود داشته باشد که ساختمان شهرداری در این مرحله با پاره‌ای تغییرات به هتل تبدیل شود.
مأموریت تجمیع
از همان آغاز بنای ساختمان جدید شهرداری شیراز، ماموریت تجمیع معاونت‌ها و تشکیلات پراکنده شهر برای ساختمان کشتی مطرح بود.
ساختمان کنونی شهرداری با بیش از هفت دهه قدمت در میدان شهدا (فلکه شهرداری) و در مجاورت ارگ کریمخان زند قرار دارد. ساختمان معاونت‌های مختلف شهرداری نیز در نقاط مرکزی شهر واقع هستند که شهروندان برای دسترسی به آنها با مشکلات زیادی از نظر ترافیک و محل توقف خودرو روبرو هستند. از این رو، ساختمان کشتی، چنین مشکلاتی را در صورت پیش بینی فضای مناسب برای توقف خودرو شهروندان حل خواهد کرد.
خرداد 1396، شهردار پیشین شیراز نوید احداث پارکینگ‌های مناسب برای شهروندان و کارکنان شهرداری را مطرح کرده بود. او احداث این بنا را زمینه‌ساز تجمیع معاونت‌ها و برخی سازمان‌های شهرداری در یک مجموعه دانسته و معتقد بود که این کار، زمینه را برای کاهش هزینه‌ها و دسترسی مناسب شهروندان و مدیریت مطلوب امور توسط مدیران فراهم خواهد کرد و در کاهش هزینه‌ها تاثیرگذار است.
علیرضا پاک فطرت که این روزها در کسوت نماینده مردم شیراز و زرقان و رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس فعالیت دارد، چهار سال قبل تاکید کرده بود که این پروژه ویژگی‌های احداث ساختمان اداری را در طراحی و ساخت دنبال کرده است‌.
میلیاردهایی که هزینه شد
تصمیم اعضای ششمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز به بررسی تغییر کاربری ناگهانی و تغییر مسیر حرکت ساختمان کشتی شیراز از محلی به خدمات‌رسانی به شهروندان و رها کردن آنها از سرگردانی در میان جزیره‌های (کنایه از ساختمان‌های دور از هم افتاده) شهرداری به محلی لاکچری و تشریفاتی برای خدمات‌رسانی به گردشگران و البته درآمدزایی برای شهرداری برای شهروندانی که برای کوچکترین تغییر کاربری و یا گرفتن مجوزها باید زمان زیادی را طی کنند، محل پرسش و سوال بود.
این در حالی بود که مدیریت شهری در دوره پنجم شورای شهر شیراز بیش از 160 میلیارد تومان برای ساختمان جدید شهرداری که محل تجمیع اغلب معاونت‌ها و سازمانهای این نهاد است هزینه کرده و در دوره چهارم شورا نیز حدود 60 میلیارد تومان برای این سازه صرف شده است.
رسانه‌ها پیش از این گزارش داده‌اند: در حال حاضر سه معاون شهرداری شیراز نیز ساختمان‌های قبلی خود را فروخته و سیستم اداری خود را به این محل منتقل کرده‌اند.
بنا بر این گزارش، تجهیزات شهرداری الکترونیک و دیتا سنتر مدیریت شهری شیراز نیز با هزینه‌های میلیاردی در این ساختمان مستقر شده است که انتقال آن میلیاردها تومان هزینه اضافه به مردم شیراز تحمیل می‌کند.
آیا شهردار شیراز به ساختمان کِشتی می‌رود؟
سید احسان اصنافی عضو ششمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز سوم شهریورماه 1400 با تصمیم اکثریت اعضای این شورا به عنوان شهردار این کلانشهر انتخاب شد و در نهایت، سی و یکم شهریورماه امضای احمد وحیدی وزیر کشور پای حکم انتصاب وی نشست تا سکاندار شهردار شیراز شود.
اصنافی که هنوز آیین معارفه وی برگزار نشده است، صبح شنبه سوم مهرماه به اتفاق مدیران شهری در دارالرحمه شیراز حضور یافت و در آیین گلباران مزار شهدای والامقام شرکت کرد و پس از آن به زیارت حرم مطهر حضرت احمد بن موسی الکاظم شاهچراغ (ع) رفت.
اصنافی که دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت ساخت و کارشناسی مهندسی عمران است، در زمان ارائه برنامه‌های خود برای تصدی مسئولیت شهرداری این کلانشهر، حفظ شانیت شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت را به عنوان نخستین سرفصل برنامه های خود مطرح کرده بود.
توجه به رفع مشکل حاشیه نشینی، تکمیل طرح های جامع ناتمام همچون طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهری شیراز، اولویت بندی پروژه‌های ناتمام، بازسازی ناوگان حمل و نقل شهری، مطالبه تعهدات دولت در حوزه حمل و نقل، بازنگری در بعضی سازمان ها همچون معاونت حمل و نقل و سازمان حمل مسافر از دیگر مورد توجه اصنافی در ارائه برنامه‌های خود بود. توجه به برنامه های فرهنگی و اجتماعی و استفاده بهینه از بودجه شهرداری از دیگر موارد مورد تاکید اصنافی بود.
وی همچنین مبارزه با فساد در شهرداری را نیازمند شفافیت مانیتورینگ همه فعالیت های شهرداری دانست و گفت: ساختارهای پوسیده و 60 ساله نظارتی در شهرداری باید بازنگری شود.
باید منتظر بررسی‌های آتی کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر ششم شیراز در این زمینه بود تا سرنوشت ساختمان کِشتی شهرداری مشخص شود.
برچسب‌ها
شورای شهر شورای اسلامی شهر شیراز پرسش از خبر شیراز کمیسیون برنامه و بودجه امور حقوقی و املاک شورای شهر شیراز شهرداری شیراز هتل فارس

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/237938/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نشست نقش بانوان تقریبی در تکوین تمدن اسلامی

مادران دارای کودک زیر 6 سال یا دبستانی می توانند به دورکاری ادامه دهند

بازسازی تاب‌آورانه‌ از بحران کرونا / سلیمان پاک‌سرشت - نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سازمان بین‌المللی کار

15 پایگاه سلامت اجتماعی در استان قزوین فعالیت می‌کنند

مدیرکل بهزیستی استان البرز خبر داد: واکسیناسیون جامعه هدف بهزیستی البرز در مقابل آنفلوانزا

نفرات برتر مسابقات قرآنی جامعه کار و تولید سیستان و بلوچستان معرفی شدند

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: مشکل بیکاری در استان یزد مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: تعاونی‌های فراگیر بانوان در کردستان نمونه واقعی اقتصاد مردمی و الگوی توسعه کارآفرینی است

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: از تمامی ابزارها و مکانیزم های کنترلی در جهت ارتقای سلامت اداری استفاده خواهیم کرد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان: طرحهای اشتغال روستایی کانون تولیدی با هدف توسعه روستاهاست

سرپرست تامین اجتماعی استان البرز: کاهش معضلات جامعه کارگری و کارفرمایی البرز با توسعه رویکرد سه جانبه گرایی

پانزدهمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه جامعه کار و تولید استان تهران برگزار شد

رشد 57 درصدی پرداخت تسهیلات بانک توسعه تعاون البرز

لزوم حمایت از زرشک کاران خراسان جنوبی

شاگردان قلعه نویی با اتوبوس راهی شیراز شدند

تورم نقطه‌ای مهر ماه 4.5 واحد کاهش یافت

ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به همه مناطق آزاد ابلاغ شد

رشد 49 هزار واحدی شاخص بورس در مهر 1400

اولویت در برنامه های سازمان منطقه آزاد قشم تکریم قشموندان است

امسال 2 هزار مدرسه پویا در کشور افتتاح می شود

رکورد واردات واکسن کرونا در مهر ماه شکسته شد

خزعلی: همدلی در مسائل مشترک سبب یکپارچگی جامعه اسلامی می‌شود

نرخ تورم نقطه‌ای مهر ماه نزولی شد

لزوم ایجاد زنجیره تولید و فرآوری در بخش معادن استان فارس

لیگ دسته اول فوتبال| نخستین پیروزی قشقایی با رجب‌زاده و غلبه مس کرمان بر همنام خود

امام‌جمعه اهل سنت زاهدان: شیعه و سنی باید کنار یکدیگر قرار بگیرند/ حادثه ترور شیعیان افغانستان محکوم است

وحدت مسلمین در دنیای امروز به مساله راهبردی تبدیل شده است

لیگ یک/ آغاز سه امتیازی رجب‌‍زاده در شیراز

کاهش 50 درصدی صادرات بنزین از بندر نفتی خلیج‌فارس

ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به همه مناطق آزاد ابلاغ شد+ بخشنامه

هفته دوم لیگ دسته اول| پیروزی رایکا، مس، شهرداری آستارا، قشقایی و آرمان‌گهر مقابل حریفان

هزینه خانوارها در مهر ماه 4 درصد کاهش یافت

ابلاغ ممنوعیت واردات لوازم‌‌خانگی‌کره‌ای

ابلاغ ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد

ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای رسمی شد

قشقایی شیراز صدرنشین فوتبال دسته یک شد

تصاویر| دیدار قاضی زاده با خانواده شهدا و جانبازان اهل تسنن

ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد اعلام شد

لیگ‌یک/ رجب‌زاده شیراز رو دوباره صدرنشین کرد

لیگ‌یک/ رجب‌زاده شیراز را دوباره صدرنشین کرد

افزایش 6 درصدی تخلیه و بارگیری فرآورده‌های نفتی از بندر خلیج فارس

آمار فوق العاده مهاجم کره‌ای تیم فوتبال ولورهمپتون

درخواست «ابطال حکم شهردار تهران» در سامانه فارس من / مفتاح: مسئله ما قانون است

آیت الله مکارم شیرازی: اختلاف میان شیعیان و اهل سنت پدیده شومی از سوی دشمن برای تضعیف جهان اسلام است

«قهرمانِ» اصغر فرهادی، اول از همه به شیراز می‌رود

امیر سرتیپ خلبان واحدی با سربازان اهل تسنن دیدار کرد

ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد ابلاغ شد

قشقایی فعل خواستن را صرف کرد

120 میلیون و 468 هزار دز واکسن کرونا وارد کشور شده است

شیراز، نخستین میزبان «قهرمان» فرهادی