پیام فارس

آخرين مطالب

نگونی بختی بختگان مقالات

نگونی بختی بختگان
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


بهار امسال هم به نیمه رسید و طبق پیش بینی های سازمان هواشناسی، در آخرین فصل بارش، با بارش های قابل ملاحظه ای روبه رو نبودیم.
به گزارش برنا؛ دریاچه ها و رودخانه چشمشان به آسمان ماند و جان تازه ای در کالبد خشکیده آنها دمیده نشد. رنگ از رخسارشان باخته و نمکزارها بیشتر از سال های گذشته در دل خشکیده شان رخنه می کنند.
بختگان نگون بخت هم با 5 تا 12 هزار جوجه فلامینگوهایش همچنان منتظر حقابه هستند تا به حیات خود ادامه دهند و از مرگ دردناکی که در اثر بی آبی انتظارشان را می کشد رهایی یابند.
اما شعار خودکفایی در تولید گندم، که طبق گفته رئیس جهاد کشاورزی استان فارس، فارس در تولید گندم و جو رتبه دوم کشور را دارد، موجب شده تا یکی از بزرگترین فجایع محیط زیستی ایران که اگر چاره ای برای آن اندیشیده نشود به زودی به وقوع می پیوندد و این شعار همچون پُتکی بر سر تالاب بختگان و جوجه فلامینگوهایش فرود آید.
فلامینگوها مثل سال های گذشته؛ از اواخر اسفند به تالاب بختگان می آیند و کلنی های جوجه آوری خود را تشکیل می دهند تا قبل از زمان پرواز جوجه هایشان بال و جانی برای پرواز داشته باشند. اما با توجه به روند خشکسالی که در 50 سال اخیر بی سابقه بوده، سد سازی و بهره ‌برداری غیراصولی از آب های سطحی و زیرزمینی، حوضه تالاب بختگان روند خشکی را با شدت بیشتری طی می کند و به همین جهت حیات تمام زیستمندانش در خطر جدی قرار دارد.
کارشناسان و فعالان محیط زیست با هم یکصدا شده اند برای نجات فلامینگوهایی که یکی یکی در کنار جوجه های خود جان می سپارند. بختگان بیش از هر زمانی به حقابه نیازمند است اما خبری از رهاسازی حقابه بختگان نیست. برخی از فلامینگوها به منازل روستائیان پناه آورده اند و برخی هم در شوره زارهای منطقه تلف می شوند اما با این حال سازمان آب در آخرین اظهارنظر خود از تخصیص آب به تالاب خودداری می کند. حقابه ای که حدود یکصد میلیون متر مکعب در سال است که یا پشت سدهایی چون سیوند، ملاصدرا و درودزن مانده یا به زمین های کشاورزی بالادست تالاب سرازیر می شود.
پیش بینی وقوع بحران
طبق ماده 2 قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های کشور سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است نیاز آبی زیست محیطی تالاب ها را تعیین و وزارت نیرو مکلف است ضمن تدوین و اجرای برنامه مدون نسبت به تخصیص و تأمین آن اقدام کند. اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس مکاتبات متعددی با سازمان آب فارس در جهت تخصیص و رهاسازی تالاب بین المللی بختگان داشته که تاکنون سازمان آب از تخصیص آن خودداری کرده است.
مدیرکل محیط زیست فارس در این زمینه معتقد است که در سال گذشته به علت افزایش بارندگی و رهاسازی بخشی از حق آبه تالاب تلفات کاهش چشمگیری داشت اما امسال علی رغم رهاسازی حقابه به دلیل کاهش شدید بارندگی ‌ها که در پنجاه سال اخیر بی سابقه بوده، وقوع بحران در این زمینه قابل پیش بینی است.
حمید ظهرابی با بیان اینکه با وجود مکاتبات و مذاکرات متعدد با سازمان اب و درخواست پیشگیری از این اتفاق به وسیله رهاسازی آب محیط زیستی هنوز اقدامی صورت نگرفته تاکید کرد: اگر حقابه زیست محیطی تالاب بختگان تخصیص نیابد و اتفاق تلفات پرندگان مهاجر تکرار شود این اداره کل به ناچار از مسیر حقوقی موضوع خسارت به محیط زیست را پیگیری خواهد کرد.
به گفته او با توجه به بررسی های صورت گرفته والدین با پرواز به تالاب های همجوار جوجه ها را تغذیه می کنند بنابراین به هم پیوستگی تالاب ها و احیا آنها اهمیت بسزایی در بقا فلامینگو دارد. تخصیص حقآبه مشخص به تالاب بین المللی بختگان و احیا این زیستگاه ارزشمند که از وظایف قانونی وزارت نیرو و تعهدات کشور ما در کنوانسیون رامسر است؛ مهمترین اقدام برای حفاظت از گونه های وابسته به تالاب است.
فرصت سوزی نکنیم
یک فعال محیط زیست در این زمینه معتقد است چنانچه باز هم فرصت سوزی کنیم جان هزاران جوجه فلامینگو جذب شوره زار بختگان می گردد.
بهمن ایزدی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: با توجه به پتانسیل موجود در اقلیم بختگان و براساس استعداد همه جانبه جانبداران محیط زیست و سازمان محیط زیست فارس بهتر است تا وقت حدود یکماهه پیش رو، فرصت را مغتنم شماریم و دست در دست هم در برنامه های مشارکتی، بستر اصولی نجات هزاران جوجه فلامینگو را محقق سازیم.
او در ادامه می گوید: جوجه فلامینگوها بعد از حدود هفتاد روز از بدو تولدشان، قادر به پرواز و پیدا کردن غذا می شوند، هم اکنون سن جوجه فلامینگوهای بختگان حدود چهل روز می باشد و والدین آنها برای تامین غذایشان ده ها کیلومتر پرواز می کنند و تا دریاچه مهارلو تردد می کنند تا بذر امیدواری و استمرار حیات را در دل فرزندانشان بکارند. با این حال برای نجات یا مرگ فرزندان بال قرمز بختگان فرصت چندانی نداریم .
با نظر به اینکه زیستگاه فعلی جوجه فلامینگوها نزدیک به سواحل جنوب غربی و حوالی روستاهای بستروم و محمد آباد است، شایسته است که با ایجاد کانال های عریض که نمایان شدن آب لایه های زیرین نه چندان عمیق را تسهیل می کند و همچنین احداث آب بندان هایی که سطح مغاک آن را با لایه های نازک پلی اتیلین پوشش می یابد و توسط آب های خریداری شده از تلمبه روستاییان تغذیه می شود، بستر لازم را برای فراهم شدن سن پرواز جوجه ها را تسهیل کنیم‌ تا ضمن جلوگیری از واقعه ای وحشتناک، از سویی دیگر از ایجاد زمینه قهر فلامینگوها از بختگان را در سال های آتی از بین ببریم (مانند آنچه در سال های گذشته در برخی از تالاب های مشابه کشور اسپانیا روی داد و پرندگان از مهاجرت مجدد به آن مناطق روی گردانیدند).
به گزارش سیناپرس، تالاب بختگان از جمله تالاب ‌های بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر است که به دلیل تغییرات گسترده و خشکیدگی که آرام آرام از سال هشتاد شروع شد و همچنان به دلیل سیاست های غلط وزارت خانه های جهاد کشاورزی و نیرو، حقابه دریاچه بختگان را ربودند و به جلگه های کامفیروز و رامجرد برای کشت برنج اختصاص دادند و باعث شدند که دریاچه های بختگان و طشک که متصل به هم هستند از سال هشتاد و شش کام شان تشنه بماند و گستره آبی شان به کویر و نمکزار تبدیل شود. لذا با توجه به شرایط بحرانی و خشک شدن آن چندی است که در لیست سیاه مونترو قرار گرفته و بر اساس قواعد موجود ، ایران و مدیران استان فارس را متعهد می‌کند تا کلیه توان فنی، علمی و مالی خود را بکار برند تا شرایط خروج این تالاب از لیست سیاه مذکور را محقق سازند.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/207914/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تلف شدن دو قلاده خرس در شیراز

پیروانی: فجرسپاسی مظلومانه سقوط کرد

دکتر «عبدالملکی» در همدان: مردمی‌سازی یارانه‌ها باعث کاهش شکاف طبقاتی خواهد شد

کتاب شاهین آچاچی، خاطرات سرهنگ رفیع غفاری رونمایی شد

ضرورت تقویت نظام شبکه‌های بهداشت و درمان

نشان نقره کشتی آلیش آسیا بر گردن بانوی مرودشتی

برگزاری نشست تخصصی مصرف دخانیات و تهدیدات زیست محیطی

برنامه 4 ساله دانشگاه فرهنگیان با همکاری اداره آموزش و پرورش فارس تدوین شود

آیت‌الله سعیدی: سرگرمی برای سرگرمی در مکتب اسلام پذیرفته شده نیست

تمهیدات ویژه استاندار فارس برای توسعه حرم های مطهر (ع) در شیراز

خادمین فرهنگی با آمادگی به حج مشرف شوند

دو خرس قهوه ای بر اثر تصادف و شکار در استان فارس تلف شدند

سیره امام صادق (ع) در رفتار با غیر مسلمانان و اهل سنت چگونه بود؟

وزش شدید باد در شیراز یک کشته و 2 زخمی برجای گذاشت

کمک های خیرین و زمینه آزادی 28 زندانی در فارس

وزش باد شدید در شیراز یک فوتی و دو مصدوم برجای گذاشت

اشتغال در استان فارس بهبودمی یابد

وزش باد شدید در شیراز 3 کشته و مصدوم بر جای گذاشت

افزایش گرد و خاک، هوای شیراز را ناسالم کرد

اختصاص 3 میلیارد ریال اعتبار برای اعطای وام شرافتی به دانشجویان نیازمند

آغاز رقابت داوطلبان آزمون ارشد علوم پزشکی در شیراز

توپ برق 76 ساله شیراز به چرخش در آمد

بازدید اعضای کمیسیون انرژی مجلس از تاسیسات نفتی سروستان و سعادت‌آباد

برگزاری همایش ملی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در شیراز

شاخص کیفیت هوای شیراز قابل قبول است

برگزاری سوگواره رئیس مکتب تشیع در بقاع متبرکه فارس

پاکسازی خاک های آغشته به متانول در محور فیروزآباد شیراز

فارس 757 زندانی جرائم غیرعمد دارد

تصویب و ابلاغ افزایش نرخ کرایه ناوگان تاکسیرانی شیراز/ هر کورس 2500

سردار ایزدی: ترویج فرهنگ ایثار، نیازمند یک نقشه راه جامع است

تسهیل شرایط ماندگاری خودرو با پلاک سرزمین اصلی در جزیره کیش

نماینده مجلس: دولت سیزدهم میراث دار مشکلات است

فرمانده قرارگاه سایبری خاتم الانبیا: دشمن به دنبال ایران بدون مکتب است

معاون استاندار فارس: نخبگان در مسیر ترویج فرهنگ ایثار گام بردارند

کارخانه دولومیت کلسینه نهاوند در استان همدان افتتاح شد

​اجرای طرح کالابرگ الکترونیک | لینک ثبت نام دریافت کالابرگ الکترونیک چیست؟

مجله بخوانیم؛ شمارۀ تازۀ «تجربه» با احترام و احتشام به مردم سیستان و بلوچستان

وداع با شهدای تازه تفحص شده در سپاه صاحب‌الزمان(عج) اصفهان

آیت الله علم الهدی : نیروی انتظامی محور اقتدار این نظام است

سوت‌زنی| نمایندگان مجلس به پرونده معلول سندروم داون ورود کردند

استقرار 2 تیم سگ‌های زنده‌یاب هلال احمر استان فارس در محل حادثه متروپل آبادان

منطقه آزاد قشم از هنرمندان برای معرفی فرهنگ این جزیره حمایت می کند

تولیت آستان قدس رضوی: انقلاب اسلامی اندیشه‎‏ لیبرالیسم حاکم در غرب را به چالش کشیده است

برنامه علمی فرهنگ ایثار و شهادت در دانشگاه آزاد راه اندازی می شود

مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان شتاب گیرد

فرمانده قرارگاه سایبری خاتم الانبیا: دشمن به دنبال ایران بدون مکتب است

بازدید شهردار منطقه 18 از بازار آهن شادآباد

جلسه هماهنگی مراسم سی و سومین سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) برگزار شد

افزایش کیفیت امور با همراه کردن مردم میسر می‌شود

10 اتاق مادر و کودک تا پایان سال در ایستگاه‌های مترو پر تردد افتتاح می‌شود/ اتاق ایستگاه دروازه دولت تا پایان خرداد