پیام فارس

آخرين مطالب

آغاز عملیات اجرایی خط 9 متروی تهران/ ورود 1181 واگن به خطوط مترو از بهمن اجتماعي

آغاز عملیات اجرایی خط 9 متروی تهران/ ورود 1181 واگن به خطوط مترو از بهمن
  بزرگنمايي:

پیام فارس - عملیات اجرایی احداث خط 9 مترو تهران با حضور شهردار تهران آغاز شد.
به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی در آئین آغاز عملیات اجرایی پروژه احداث خط 9 مترو تهران که در قالب صد و بیست و یکمین پویش امید و افتخار برگزار شد، گفت: ما در مجموعه مدیریت شهری با همکاری هم همه قوا و دستگاه‌ها و نهادها راه جدیدی را آغاز کردیم.
راه جدیدی که در آن افق‌های دوردست و دست نیافتنی با حرکت در مسیر کارهای بزرگ دست یافتنی شد.
وی افزود: امروز 32 ماه و 15 روز از تحویل شهرداری تهران به ما می‌گذرد که در خدمت مردم هستیم. در ابتدای دوره وقتی به نظرات مردم رجوع کردیم اولویت آنها رفع آلودگی هوا و ترافیک بود که در حقیقت یک موضوع زیست محیطی و شهری بود و به یک معنای دیگر ایجاد زمینه رفاه را از ما طلب می‌کردند. این دو ویژگی در مقام بیان راحت است اما در مقام عمل سخت و دست نیافتنی است.
وی ادامه داد: اینکه تهرانی را متصور شویم که در آن آلودگی هوا و ترافیک مشاهده نشود موضوع پیچیده‌ای بود. برای این منظور سلسله اقداماتی طراحی شد که بخشی از اقدامات توجه به این دو ویژگی بود که به عنوان اهداف بزرگ مد نظر قرار گرفت و در راستای تحقق آنها بسته‌ای از اقدامات طراحی شد.
وی با اشاره به اقدام ویژه در حوزه فضای سبز گفت: در ابتدای انقلاب اسلامی در سال 57 مجموعا 3900 متر مربع فضای سبز در سه قطعه شیان، چیتگر و سرخه حصار به همراه 72 پارک در تهران داشتیم، این در حالیست که در سه زمستانی که پشت سر گذاشتیم یعنی اسفند سال‌های 1400، 1401 و 1402 موفق شدیم 47 هزار و 500 هکتار فضای سبز پیرامون شهر و 645 هکتار فضای سبز داخل شهر را توسعه دهیم.
شهردار تهران با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌هایی که این فضای سبز برای تهران فراهم می‌کرد ایجاد زمینه رفع آلودگی هوا است، افزود: متاسفانه گاه اطلاعات درستی به جامعه منتقل نمی‌شود به شکلی که یکی از رسانه‌ها دو روز گذشته از قطع درختان خیابان ولیعصر خبری را منتشر کرد که برای دو سال گذشته بود و ربطی به ما نداشت. در حقیقت این اقدامات در جهت ایجاد آلام و تشویش جامعه است. این موضوع پاسخ داده شد اما این افراد علاقه ندارند حرف حق را بشنوند.
در ایام پیش رو تونل 9 کیلومتری شهید متوسلیان آغاز خواهد شد
وی با بیان اینکه هدفگذاری شریان‌های ارتباطی شهر اعم از آزادراه، بزرگراه و اصلاحات ترافیکی در دستور کار قرار دارد، گفت: در همین راستا یک آزادراه، دو بزرگراه و 98 اصلاح تقاطعی هدفگذاری شد و نهایتا 3.7 کیلومتر از بزرگراه شهید بروجردی در منطقه 18 به بهره برداری رسید، 1.2 کیلومتر دیگر آن نیز در سال جاری به بهره برداری می‌رسد و این پروژه به اتمام می‌رسد. امیدواریم بال غربی یادگار امام نیز امسال به بهره برداری برسد که قطعا گشایش بزرگی برای غرب تهران به همراه خواهد داشت. از سوی دیگر بزرگراه شهید شوشتری به طول 9.2 کیلومتر در فاز نخست در انتهای سال جاری به بهره برداری می‌رسد که 1.5 درصد ترافیک شهر تهران را کاهش می‌دهد.
وی ادامه داد: همزمان در ایام پیش رو تونل 9 کیلومتری شهید متوسلیان آغاز خواهد شد و انتهای بزرگراه شهید صیاد به سمت آزادگان تکمیل خواهد شد و شبکه شریانی بزرگراهی شهر به شکلی تنظیم خواهد شد که به روانی حرکت خودروها و ایجاد زمینه کاهش ترافیک کمک می‌کند. 98 اصلاح تقاطعی نیز در دستور کار ما بود که 793 کیلومتر راه مردم به 53 کیلومتر کاهش پیدا می‌کند و روزانه یک میلیون لیتر مصرف بنزین را در تهران کاهش می‌دهد.
زاکانی در حوزه حمل و نقل عمومی نیز اظهار کرد: در حال حاضر 34 درصد جابجایی‌های مردم با حمل و نقل عمومی و 66 درصد با حمل و نقل شخصی است که این عدد باید برعکس شود. برای تحقق این مهم اتفاقاتی که در سال 1420 باید تکمیل می‌شد را 10 سال جلو کشیدیم و پایان خطوط مترو حداکثر تا سال 1410 انجام می‌شود.
خط 11 مترو تهران در هفته‌های آتی آغاز خواهد شد
وی ادامه داد: امروز 303 کیلومتر خطوط مترو هفت گانه با 159 ایستگاه داریم در حالیکه هنگامی که کار خود را در شهرداری آغاز کردیم 254 کیلومتر با 142 ایستگاه داشتیم. بی تردید ما مبتنی بر عملکرد گذشتگان عملکرد خود را مورد سنجش قرار نمی‌دهیم. بزرگترین چالش ما تامین منابع مالی است چرا که در بعد اجرایی شرکت‌های نام آوری را داریم. بخشی از منابع را از طریق تسویه دیون خود فراهم کردیم.
امروز در دولت گزارشی دادند که در آغاز به کار شهرداری با تعهدات بانکی به جا مانده از سال 1383 مواجه بودیم که عدد آن به ادعای نظام بانکی 169.1 هزار میلیارد تومان بود یعنی نزدیک به 170 همت، به این ترتیب باتلاقی ایجاد شده بود که امکان انجام کار نبود و شهردار قبلی نیز در رسانه ملی این موضوع را اعلام کرده بود. در سال گذشته 124 همت را تعیین تکلیف کردیم و از طریق کاهش مطالبات بانکی ما به ازای آن منابعی را از بانک‌ها دریافت کردیم که همه آن را به بخش حمل و نقل می‌بریم. به این ترتیب شهر نجات پیدا می‌کند و شهرداری نیز از این باتلاق رهایی پیدا می‌کند. خطوط هفتگانه و ملحقات آن تکمیل خواهد شد و چهار خط جدید 8، 9، 10 و 11 هدفگذاری شد.
وی با اشاره به اینکه خطوط 8 و 10 سال گذشته آغاز شد و خط 9 نیز امروز آغاز می‌شود افزود: خط 11 مترو تهران نیز از هفته‌های آتی آغاز خواهد شد. تمام خطوط ما فعال، پویا و پرتلاش آغاز شده است به شکلی که مدیران دوره‌های قبل به آقای هرمزی معاون حمل و نقل پیام فرستاده بودند که چه اتفاقی در شهر در حال رخ دادن است که جای تحیر دارد.
1181 واگن از بهمن ماه امسال به شبکه مترو اضافه خواهد شد
زاکانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به دستاوردهای سفر چین گفت: یکی از دستاوردهای سفر چین آغاز دو خط مترو بود در حالیکه امروز برای هر کیلومتر ساخت مترو به سه همت پول نیاز داریم. چهار خط جدید به طول 170 کیلومتر به همراه 130 ایستگاه مترو در دستور کار قرار گرفته است. اگر خط 10 را با حدود 42 کیلومتر خارج کنیم ، مابقی خطوط به طول 130 کیلومتر با منابع حمایتی چین و با تکنولوژی این کشور با حضور شرکت‌های ایرانی به پیش می‌بریم و تمام خطوط 11 گانه مترو ما با این خطوط جدید تقاطع خواهند داشت که کیفیت استفاده از مترو را افزایش می‌دهد. 130 کیلومتری که حدود 400 همت هزینه در بر دارد که با شیوه نوینی از جمله تهاتر املاک کار آن به پیش می‌رود.
وی افزود: به دنبال این هستیم خطوط هفت گانه را نیز با همین مدل تکمیل کنیم و به این ترتیب همه شهر زیر پای ما تبدیل به کارگاه شده است. 1181 واگن از بهمن ماه امسال به شبکه مترو اضافه خواهد شد. کار جدیدی با طرف چینی و ایرانی آغاز کردیم و آن موضوع احداث ال آر تی و ترامواهای چرخ لاستیکی است که یک دهم مترو قیمت دارد و دو سوم مترو مسافرجابجا می‌کند. مصوبه احداث دو خط تراموا را دریافت کرده‌ایم که پس از طی مسیر قانونی امسال یک خط اصلی آن را آغاز می‌کنیم که الگوی جدید حمل و نقلی را به شهر تهران اضافه می‌کند.
شهردار تهران با اشاره به اینکه تعداد اتوبوس‌هایی که امسال اضافه می‌شود از محل خرید داخلی و خارجی با حمایت مالی طرف چینی بوده است ، گفت: تعداد این اتوبوس‌ها سه و نیم برابر خواهد شد و بالغ بر 7500 اتوبوس در سطح شهر تهران خواهیم داشت که 3000 دستگاه آن برقی خواهد بود، 10 هزار دستگاه ون و 27 هزار و 500 دستگاه تاکسی برقی که ایجاد زمینه تولید بیشتر داخل را فراهم می‌کند. بالاترین سطح تولید داخل را دریافت کردیم و از خارج هم خریدهایی را انجام دادیم .
وی تاکید کرد: حوزه حمل و نقل و ادامه آن موتوربرقی انقلاب گسترده‌ای را امسال در شهر تهران با هدف رفع آلودگی هوا و ترافیک برای مطلوبیت زندگی مردم فراهم می‌کند. گام دیگر بسته برقی سازی و هوشمندسازی است که امکان سفرهای ترکیبی را فراهم می‌کند و فراهم شدن زیرساخت‌های آن در شهر تهران در حال پیگیری است.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/814387/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

راه شیفتگان خدمت با قوت تمام تداوم خواهد یافت

شهید رییسی زندگی خود را وقف دفاع از اسلام و خدمت به مردم کرد

صنعا از آزادی 100 اسیر ائتلاف سعودی در اقدامی یکجانبه خبر داد

استقبال کشورهای عرب خلیج فارس از حکم لاهه ضد رژیم صهیونیستی

آخرین قیمت زعفران در بازار

رشد تورم مسکن در اردیبهشت 1403؛ اجاره‌بها در دومین ماه سال 2.6 درصد بالا رفت

یادواره شهدای خدمت و 3 هزار شهید ایل کلهر در استان کرمانشاه برگزار شد

دلیل اصلی غلبه اخلاط زا‌ئد در بدن

آخرین وضعیت قیمت سکه در بازار

اعلام آمار بیکاری فارغ‌التحصیلان؛ استان‌هایی که بالاترین نرخ بیکاری را دارند

معیار حذف یارانه نقدی

مبارزه با فساد و تلاش برای گسترش توسعه و عدالت از صفات بارز شهید آیت الله رئیسی بود

اصلاح مزاج و جلوگیری از دیابت

تورم لاستیک، مشکل جدید مصرف کننده

محدود نگه داشتن تولید نفت برای روسیه دشوار شد

رعدوبرق جان مرد 60ساله ورزقانی را گرفت

چادرملو برد و به تعقیب صدرنشینان ادامه داد

صاعقه جان کشاورز 60 ساله در شهرستان ورزقان را گرفت

دیوان کیفری به دنبال نتانیاهو

زیاد نمک مصرف می کنید؟ به غیر از بلاهایی که می دانید به این سرطان هم مبتلا می شوید

خودکفایی 85 درصدی در تولید واگن‌های مترو

دیدار رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با خانواده شهید معزز مالک رحمتی

شهید آیت‌الله رئیسی، هدف زندگی‌شان را خدمت به مردم برای کسب رضای خدا گذاشته بود‌

گمانه‌زنی یک هفته نامه از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری

بهترین میوه های دوران بارداری

تغییرات لحظه آخری در نشست وزیران اوپک پلاس

تمایل شورای همکاری خلیج فارس برای همکاری با ایران

مشاور بن زاید از «فرصت تاریخی» ایران و اعراب می‌گوید

با ماکروویو غذا بپزیم مواد مغذی آن کم می شود؟

ابراز تمایل شورای همکاری خلیج فارس برای همکاری با ایران

بزرگداشت شهید رییسی در مسجد اهل سنت جامع نور شهرک شهید رجایی مشهد

دلیل اصلی ایجاد خلط های زائد در بدن

جزئیات 10 کالای اول رسوبی؛ از کشنده تا قطعات خودرو

کلید بقا در لیگ برتر در دست مهاجم اهل گامبیا!

چرایی بالا بودن سهم اشتغال بخش خدمات

آیت‌الله آل‌هاشم؛ جلوه‌ای از سیره اهل‌بیت

آیت‌الله آل‌هاشم؛ جلوه‌ای از سیره اهل‌بیت(ع)

روش تشخیص دیابت بارداری

فیلم شام غریبان شهیدان خدمت و بزرگداشت شهدای خرداد ماه قزوین و حومه

عادی‌سازی روابط عربستان با اسرائیل اجتناب‌ناپذیر است

شیوه درست تقویت بدن از نظر طب سنتی

قیمت میوه های نوبرانه کاهش یافت

اولین خطبه جانشین آیت الله آل هاشم در نماز جمعه تبریز /امام جمعه شیراز: در انتخابات آتی ریاست جمهوری یک انتخاب خوب داشته باشیم

اقدام به خودکشی دختر 19 ساله در این شهر ؛ دلیل این اقدام چه بود؟

شهید رئیسی یک الگو، اسوه و تراز برای دولتمردان آینده است

شهید رییسی پرچمدار جهاد و تلاش صادقانه بود

شیوه خدمت شهید رییسی باید الگو و درس عبرتی برای مسوولان کشور باشد

برپایی بیش از 500 جلسه بزرگداشت شهدای خدمت در فارس تاکنون

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع): در مسیر خدمتگذاری همچون شهید جمهور، اعتماد بین مردم و مسئولین را احیا کنیم

هشدار هواشناسی نسبت به مواج شدن شدید خلیج فارس