پیام فارس

آخرين مطالب

پیش‌خور تولید 4ساله خودرو اقتصادي

پیش‌خور تولید 4ساله خودرو
  بزرگنمايي:

پیام فارس - فروش 500هزار دستگاه خودروی داخلی در حالی قرار است از جمعه آغاز شود که با توجه به تقاضای بالا و حذف قرعه‌کشی، آنچه در شرایط کنونی سوال‌برانگیز شده، نحوه عرضه و اولویت تحویل است.
به گزارش دنیای اقتصاد؛ بر این اساس در صورت تولید میانگین یک‌میلیون و 500هزار دستگاه خودرو به‌طور سالانه، چهار سال زمان نیاز است که تقاضای حدود 6میلیون متقاضی پاسخ داده شود.
  وزارت صمت پیش از این اعلام کرده بود که بدون قرعه‌کشی به تمام متقاضیان خودرو تعلق خواهد گرفت.
فروش 500‌هزار دستگاه خودروی داخلی در حالی قرار است از جمعه این هفته آغاز شود که با توجه به حذف قرعه‌کشی (طبق گفته وزارت صمت) و همچنین حجم عظیم تقاضای احتمالی، نحوه عرضه و اولویت تحویل، علامت سوال بزرگ این ابرطرح است.
وزارت صمت از هفته‌ها قبل وعده عرضه 500‌هزار دستگاه خودروی داخلی را داده؛ وعده‌ای که تا به امروز دوبار به تعویق افتاده، اما بناست از جمعه این هفته به مدت سه‌روز به اجرا دربیاید. طبق زمان‌بندی در نظر گرفته‌شده از سوی وزارت صمت، متقاضیان از شنبه این هفته تا سه‌شنبه فرصت داشتند نسبت به افتتاح حساب وکالتی اقدام کنند و با توجه اینکه تایید حساب‌های موردنظر زمان می‌برد، ثبت‌نام از جمعه 26 اسفند آغازمی‌شود و تا پایان روز 28 همین ماه نیز ادامه خواهد داشت. طبق اعلام وزارت صمت، پروسه اولویت‌بندی و اعلام نتایج قطعی ابرطرح فروش، تا پایان فروردین طول می‌کشد.
هرچند در نگاه نخست، فروش خودرو با توجه به حجم عظیم عرضه، می‌تواند به تقاضای قابل‌توجهی پاسخ داده و خیلی‌ها را از مراجعه به بازار آزاد بازدارد و همچنین سرعت رشد قیمت را هم کاهشی کند، اما ابرطرح موردنظر خالی از چالش و ابهام نیز نیست. در این بین، ابهام و علامت سوال اصلی اینجاست که وزارت صمت چگونه می‌خواهد به حجم عظیم تقاضا در طرح بزرگ خود پاسخ دهد؟
طبق اعلام اولیه وزارت صمت، قرار است 500‌هزار دستگاه خودروی تولید داخل در قالب طرح‌های مختلف (اعم از فروش فوری و پیش‌فروش) عرضه شود، ضمن آنکه مانند قبل در صورت بیشتر بودن تقاضا نسبت به عرضه، دیگر چیزی به اسم قرعه‌کشی (به سبک گذشته) در کار نخواهد بود.
البته این احتمالا به معنای حذف کامل قرعه‌کشی نیست؛ زیرا وزارت صمت اعلام کرده است به تمام شرکت‌کنندگان در ابرطرح فروش، خودرو خواهد داد؛ بنابراین با توجه به اینکه تعداد تقاضا قطعا بالاتر از عرضه خواهد بود، وزارت نفت باید به هر نحو ممکن (احتمالا قرعه‌کشی) اولویت تحویل به متقاضیان را مشخص کند.
تفاوت این مدل با مدل قبلی اینجاست که قبلا هر متقاضی در قرعه‌کشی طرح‌های فروش برنده نمی‌شد، باید تا طرح بعدی صبر می‌کرد تا شانس خود را بار دیگر امتحان کند. حالا، اما تمام کسانی که در ابرطرح فروش پیش‌رو شرکت می‌کنند، به شرط احراز شرایط لازم، عملا برنده هستند و طبق وعده وزارت صمت، خودرو به همه آن‌ها تحویل خواهد شد. در واقع وزارت صمت به واسطه قرعه‌کشی موعد تحویل خودرو به متقاضیان را مشخص خواهد کرد، نه منتخبان را. به عنوان مثال، اگر طبق لاتاری‌های قبلی، حدود شش‌میلیون نفر در ابرطرح فروش خودرو شرکت کنند، وزارت صمت بین آن‌ها قرعه می‌اندازد تا مشخص شود چه کسی چه زمانی خودروی خود را تحویل خواهد گرفت.
با این حساب، وزارت‌صمتی‌ها باید به واسطه قرعه‌کشی شش‌میلیون اولویت را تعیین کنند که این یعنی چالش بزرگی پیش‌روی این وزارتخانه خواهد بود.
اصلی‌ترین چالشی که صمتی‌ها در این ماجرا با آن مواجه هستند، به موضوع تامین خودرو‌های ثبت‌نامی مربوط می‌شود. وزارت صمت می‌خواهد 500‌هزار دستگاه خودرو را در طرح فروش بزرگ خود عرضه کند و هرچه هم که تقاضا بیش از عرضه باشد، طبق وعده این وزارتخانه باید خودروی آن‌ها تامین شود. با توجه به تجربه‌های قبلی و همچنین جلوتر بودن تورم در بازار خودرو نسبت به قیمت کارخانه‌ای خودروها، به احتمال فراوان میزان تقاضا بسیار بیشتر از عرضه خواهد بود و بعید نیست تجربه طرح‌های فروش قبلی تکرار شود.
اگر فرض را بر همان شش‌میلیون تقاضا بگذاریم و کسی هم انصراف ندهد و وزارت صمت هم روی قولش بابت عرضه خودرو به تمام ثبت‌نام‌کنندگان بایستد، معنایش این است که تولید حداقل چهارسال شرکت‌های خودروساز به واسطه ابرطرح فروش پیش‌رو، پیش‌خور خواهد شد. خودروسازان کشور طی امسال حدود یک‌میلیون و 200‌هزار دستگاه تولید داشته‌اند که 400‌هزار دستگاه کمتر از وعده این وزارتخانه بود.
صمتی‌ها برای سال آینده نیز با وجود اینکه قول امسالشان محقق نشد، وعده تولید یک‌میلیون و 600 تا یک‌میلیون و 800‌هزار دستگاه خودرو را داده‌اند. اگر فرض کنیم سال آینده نیز وعده وزارت صمت عملی نشود (که اصلا بعید نیست) و همین 400‌هزار دستگاه امسال را ملاک قرار دهیم، می‌توان تولید میانگین خودرو در چهارسال آینده را یک‌میلیون و 500‌هزار دستگاه در نظر گرفت.
در حالت خوش‌بینانه، اما می‌توان سقف میانگین را بالاتر برد و مثلا به دومیلیون دستگاه رساند. در هر دو صورت، وزارت صمت برای پاسخگویی به تقاضای احتمالی (شش‌میلیون تقاضا) باید تولیدات آینده خودروسازان را به پای فروش بزرگ پیش‌رو پیش‌خور کند. با در نظر گرفتن میانگین 5/ 1میلیون دستگاهی و با تقسیم شش‌میلیون تقاضای احتمالی بر این عدد، خودروسازان تا پایان سال 1405 باید تمام تولیدات خود را صرف عمل به تعهدات ایجادشده از محل ابرطرح فروش پیش‌رو کنند.
اما اگر میانگین را دومیلیون دستگاه در نظر بگیریم، تولید سه‌سال خودروسازان (تولید تا پایان سال 1404) صرف عمل به تعهدات احتمالی می‌شود. این آمار و ارقام البته در حالی است که گویا از نظر وزارت صمت، قرار نیست تقاضایی در حد فرضیات این گزارش، در ابرطرح فروش خودرو شکل بگیرد، چه آنکه معاون حمل‌ونقل این وزارتخانه اعلام کرده ممکن است تحویل خودرو‌ها تا 1403 طول بکشد.
منوچهر منطقی در نشستی خبری و در پاسخ به این پرسش که با توجه به عرضه 500‌هزار دستگاه خودروی داخلی، اگر بیش از این تعداد، تقاضا ایجاد شود، تکلیف مازاد تقاضا چه خواهد شد، گفت: تقاضایی حذف نخواهد شد و قرعه به جهت تعیین نوبت انجام می‌شود و اگر تقاضا بیش از توان تولید در سال 1402 (که حدودا 6/ 1میلیون دستگاه خودرو است و تا 8/ 1میلیون دستگاه هم احتمال تولید وجود دارد) باشد، از ظرفیت تولید و فروش در سال 1403 استفاده و نوبت افراد به آن زمان خواهد افتاد.
به گفته وی، بنابراین ممکن است نوبت تحویل به سال بعد (1403) بیفتد؛ در این صورت چنانچه افراد به دریافت در نوبت خود تمایل داشته باشند، می‌توانند ادامه فرآیند ثبت نام را انجام دهند، اما اگر این زمان برایشان طولانی بود و تمایل به انتظار نداشته باشند، می‌توانند انصراف داده و وجه خود را برداشت کنند.
اظهارات معاون حمل‌ونقل وزارت صمت، اما در حالی است که احتمالا تقاضای بسیار زیادی برای فروش پیش‌رو شکل خواهد گرفت و بعید است کار تا سال 1403 جمع شود. مساله دیگر اینجاست که برخی از خودرو‌هایی که در طرح فروش پیش‌رو عرضه می‌شوند، احتمالا طی سال آینده یا سال بعد از آن حذف خواهند شد و محصولات جدیدی جای آن‌ها را می‌گیرند و این خود یک چالش به شمار می‌رود.
در کنار این‌ها احتمال اینکه ماجرای سال 97 یعنی تعهدات معوق رخ دهد، دور از ذهن نیست. در آن سال، اتفاقی ناگهانی به نام تحریم سبب شد خودروسازان با کوهی از تعهدات معوق مواجه شوند، زیرا بدون آینده‌نگری (که البته شاید همه تقصیر نیز بر گردن آن‌ها نبود) یک‌میلیون خودرو پیش‌فروش کردند، اما با توجه به افت تولید و خروج خودروسازان خارجی، در تحویل آن‌ها ماندند.
حالا نیز اگر پیش‌بینی وزارت صمت بابت تولید خودرو در تیراژ بالا درست از آب درنیاید یا به هر دلیلی تیراژ افت کرده یا پایین بماند، ماجرای تعهدات معوق بار دیگر گریبان خودروسازان را گرفته و مشتریان را نیز سرگردان خواهد کرد. ابرطرح فروش خودرو، اما چالش‌ها دیگری نیز دارد؛ از جمله ماجرای سهمیه مادران و در نظر نگرفتن سهمیه برای خودرو‌های فرسوده.
گویا قرار است 250‌هزار دستگاه (نصف) از خودرو‌هایی که قرار است عرضه شوند، به مادران دارای دو فرزند برسند، از همین رو سهمیه متقاضیان عادی از عرضه اصلی تنها 250‌هزار دستگاه خواهد بود.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/444007/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ترافیک نوروزی شیراز با 384 دوربین رصد می‌شود

استقرار اکیپ‌های متعدد راهداری در محور‌های مواصلاتی فارس

مهمترین اقدام در شهرداری تغییر رویکرد اداره شهر بوده است/ نقطه‌یابی در غرب و شرق تهران به میزان صد هکتار به منظور ایجاد آرامستان

مهمترین اقدام در شهرداری تغییر رویکرد اداره شهر بوده است

اوقات شرعی شیراز هشتم فروردین 1402

مقابله با سرقت و معتادین متجاهر، 2 اولویت اصلی پلیس است

برپایی اردوی تیم ملی کشتی‌فرنگی نوجوانان در سیرجان

مسائل سخت‌افزاری مدارس فارس باید تا پایان سال 1404 حل شود

اهدای عضو یک شهروند اهل ساوه در رشت

ثبت 262 میلیون تردد نوروزی در کشور/ تلفات حوادث جاده‌ای در نوروز 1402 کاهش یافته است

سرعت زیاد و عدم رعایت حق‌تقدم از عوامل 65درصد تصادفات است

علت 65 درصد تصادفات نوروزی از زبان سردار رادان

علت 65 درصد تصادفات نوروزی از زبان سردار رادان/ رانندگان مراقب خستگی و خواب آلودگی باشند

نمایش تولیدات جامعه هدف بهزیستی در شیراز

اعضای کودک اهل بندرعباس اهدا شد

«آبشار خور»؛ عظمت و شگفتی در البرز

سرعت زیاد و رعایت نکردن حق‌تقدم جزو عوامل 65 درصد تصادفات است

بازداشت قاچاقچی ارز در شیراز

سامانه 137 مسافران در شیراز را هدایت می‌کند

کشف بیش از 300 کیلوگرم موادمخدر در فارس

هواشناسی برای کدام استان‌ها هشدار سیل صادر کرد؟

بارش باران و تگرگ در روستای چاهملک خور وبیابانک + فیلم

بازدید 920 هزار گردشگر از اماکن تاریخی فرهنگی فارس

پُر بازدید‌های هفتم فروردین خبرگزاری صدا و سیمای فارس

سال نو بچه مسجدی های کانون ‌«منتظران نور» با اردوی جهادی رقم خورد

خدمات‌رسانی کتابخانه‌های عمومی فارس در تعطیلات نوروز

عکس خاص از این روز‌های شیراز که بسیار دیده شد

حضور چشمگیر مردم در ویژه برنامه‌های عیدانه در 7 پهنه تهران

2220 بسته مواد غذایی میان خانواده های کم بضاعت گراش توزیع شد

آغاز نوبت دهی سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان

هواشناسی برای کدام استان‌ها هشدار سیل صادر کرد؟/ مردم در حاشیه رودخانه‌‌ها اتراق نکنند

الو 137؟ / ثبت بیش از 3000 تماس با سامانه ارتباطات مردمی شهرداری شیراز

ببینید | بارش 20 سانتیمتری برف در استان فارس

بوستان ملت میزبان شهروندان و گردشگران در بهار 1402

تنوع گردشگری و اطلاع‌رسانی از ویژگی‌های مهم نوروز 1402 در تهران

نمایش آداب و رسوم عشایر فارس در نوروز گاهها

مشکل بی آبی سالکو با برنامه ریزی منطقه ویژه لامرد حل شده است+فیلم

ورود فرمانده فراجا به شیراز

موزه هفت‌چنار، پایگاه اصلی گردشگری نوروزی در منطقه 10

سال 1402 پایان تشنه کامی ساحل‌نشینان خلیج فارس

روایت رازهای سر به مهر تاریخ در «شبی با موزه»

ضرورت حمایت از هنرمندان صنایع دستی داراب/ زمینه عرضه و فروش محصولات کارآفرینان حوزه صنایع‌دستی فراهم شود

نوروز فرصتی بسیارخوب برای معرفی جاذبه‌های گردشگری تهران است

دیدار نوروزی با کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران

جان باختن یک بیمار مبتلا به کرونا در فارس

مازیار لرستانی: اسیر جسمی بودم که مال من نبود

پدر شهیدان والامقام «حاتمی» در شهرستان ملایر دعوت حق را لبیک گفت

جانباز 70 درصد «عظیمی طسوجی» به یاران شهیدش پیوست

پدر شهیدان والامقام «شیرمحمدی» به لقاء الله پیوست

جانباز 70 درصد روشندل «محمد تاجیک» به هم‌رزمان شهیدش پیوست