پیام فارس

آخرين مطالب

رصدخانه اجتماعی فارس: ایده‌ای برای شناسایی آسیب‌ها و ظرفیت‌های استان علمي

رصدخانه اجتماعی فارس: ایده‌ای برای شناسایی آسیب‌ها و ظرفیت‌های استان
  بزرگنمايي:

پیام فارس - مدیریت دانش در حوزه اجتماعی و همچنین کاهش آسیب‌های اجتماعی از طریق فعالیت‌هایی مانند گردآوری داده، ذخیره‌سازی و به اشتراک گذاری اطلاعات در این حوزه از اهمیت بسیاری برخوردار است.
چندی پیش در جلسه‌ قرارگاه اجتماعی که با حضور معاون وزیر کشور و اعضای کارگروه اجتماعی و فرهنگی، فرمانداران، اعضای هیأت اندیشه‌ورز، مجمع خیرین و نماینده سازمان‌های مردم نهاد برگزار شد، مصطفی مشفقیان مدیرکل اجتماعی استانداری فارس پس ارائه گزارشی از وضعیت آسیب‌های اجتماعی در استان پیشنهادی مبنی بر راه‌اندازی رصدخانه اجتماعی را مطرح کرد و گفت: درصدد هستیم رصدخانه اجتماعی را در استان فارس راه‌اندازی کنیم اما متاسفانه برخی مسئولان در شهرستان‌ها، آگاهی زیادی نسبت به مسایل اجتماعی و فرهنگی شهرستان‌ها ندارند.
  به گفته او فرمانداران باید بتوانند با زبان آمار در این حوزه فعال باشند. البته برخی فرمانداران در این زمینه اهتمام ویژه دارند ولی بعضی مدیران برخی شهرستان ها باید تلاش بیشتری کنند تا بتوانیم هر چه بهتر در مسیر راه اندازی رصدخانه گام برداریم.
تشکیل رصدخانه اجتماعی چه ضرورتی دارد؟
با این حال پیشنهاد راه‌اندازی رصدخانه اجتماعی در استان فارس این پرسش‌ها را به ذهن متبادر می‌کند که در شرایط کنونی تشکیل رصدخانه اجتماعی چه ضرورتی دارد؟ آمار و داده‌های آسیب‌ها و ظرفیت‌های اجتماعی استان در حال حاضر در چه وضعیتی است و آیا اشراف به همه اطلاعات وجود دارد؟ آیا این رصدخانه قرار است تنها به آسیب‌ها بپردازد یا ظرفیت‌های استان را هم مورد توجه قرار می‌دهد؟
آنالیز بومی محلی از وضعیت شهرستان‌ها در دست نیست
مصطفی مشفقیان مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در پاسخ به این پرسش‌ها در رابطه با وضعیت آمار و داده‌های آسیب‌ها و ظرفیت‌های اجتماعی استان گفت: داده‌های بسیاری داریم اما در حال حاضر اشراف ما کامل نیست؛ لذا نیاز است که در حوزه آسیب‌های اجتماعی اشراف بیشتر و بهتری بر این داده‌ها پیدا کنیم.
مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس ادامه داد: در شرایط کنونی آنالیز دقیقی از علت و چرایی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و پدیده‌هایی که در سطح شهرستان‌ها اتفاق می‌افتد در اختیار نداریم و تمام آمارها با هر دلیل و علتی که باشند در یک ظرف ریخته می‌شوند و آمارها به صورت تجمیعی ارائه می‌شود؛ این مسائل باعث شده آنالیز بومی محلی از وضعیت شهرستان‌ها و مناطق مختلف استان در حوزه آسیب‌های اجتماعی و آمار و داده‌های درستی با تحلیل مناسب در دست نداشته باشیم.
مشفقیان اضافه کرد: طبیعتاً وقتی که این آمارها و اطلاعات و اشراف دقیق بومی محلی را در سطح استان نسبت به آسیب‌ها و ظرفیت‌ها نداشته باشیم نمی‌توانیم راهبری مناسبی در حوزه فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم. این مسائل لزوم تشکیل رصدخانه اجتماعی را تأیید و اثبات می‌کند.
رصدخانه اجتماعی یک نقشه چندلایه اجتماعی فرهنگی از استان است
وی با اعتقاد به اینکه رصدخانه اجتماعی یک نقشه چندلایه اجتماعی فرهنگی از استان فارس است که علاوه بر آسیب‌ها نقاط قوت را هم نشان می‌دهد، افزود: این نقشه افزون بر این که وضعیت آسیب‌های اجتماعی و دلیل و علت این آسیب‌ها در هر شهرستان را به ما نشان می‌دهد، ظرفیت شهرستان‌ها را نیز مشخص می‌کند. به نظر می‌رسد برای اعمال حاکمیت فرهنگی و اجتماعی و رفع آسیب‌ها در حوزه اجتماعی و فرهنگی نخستین گامی که باید برداریم اشراف است.
این مقام مسئول عنوان کرد: رصدخانه اجتماعی جایی است که این آمار را تجمیع می‌کند و به داده‌کاوی و تحلیل می‌پردازد و این امکان را به مدیران ارشد استان می‌دهد که بدانند برای هر منطقه چه تصمیمی را اتخاذ کنند.
نمی‌توانیم برای کل استان یک نسخه واحد بپیچیم
وی با بیان اینکه نمی‌توانیم برای کل استان یک نسخه واحد در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی بپیچیم، گفت: طبیعتاً گرایش‌های مختلف قومی، محلی و مذهبی و تفاوت فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌ها موجب می‌شود که ما نیازمند این باشیم که با در نظر گرفتن اقتضائات خاص هر منطقه و محله و زیست بوم هر شهرستان یک راهبرد بومی شده ارائه دهیم.
مشفقیان یادآور شد: مأموریت این رصدخانه تنها تلاش برای رفع آسیب‌های اجتماعی نیست بلکه یکی از مأموریت‌های اصلی رصدخانه تلاش برای افزایش نقاط قوت و شکوفایی هر چه بیشتر ظرفیت‌ها است. بدون شک همه این موارد در رصدخانه اجتماعی محقق خواهد شد.
مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس با اشاره به اینکه در حال حاضر راه‌اندازی رصدخانه اجتماعی پیش از هر اقدام کلانی در استان به عنوان یک ضرورت محسوب می‌شود، گفت: این رصدخانه می‌تواند برگ زرینی از خدمات اجتماعی و فرهنگی استانداری در دوران کنونی باشد که خروجی آن نه تنها برای دستگاه‌های حاکمیتی بلکه برای NGOها، گروه‌های مردمی و جهادی نیز خائز اهمیت است و این نهادها می‌توانند از خروجی‌های رصدخانه بهره ببرند. اگر نهادی تمایل دارد خدمات اجتماعی به مردم ارائه دهد می‌تواند از طریق رصدخانه از وضعیت آسیب‌ها و ظرفیت‌های هر منطقه آگاه شود.
نخبگان باید ارزش‌ها را تبیین و ضد ارزش‌ها را مذموم بشمارند
جامعه دانشگاهی و نخبگانی استان فارس نیز معتقدند اگر دستگاه‌هایی که مدیریت فرهنگی را به عهده دارند انواع آسیب‌های اجتماعی و وضعیت ارزش‌ها و ضدارزش‌ها را با اشراف بیشتری مدیریت کنند می‌توانیم گام بزرگی در مسیر کاهش آسیب‌های اجتماعی برداریم.
دکتر سید سعید زاهد زاهدانی استاد جامعه شناسی دانشگاه شیراز در این باره گفت: هر جامعه‌ای بر اساس ارزش‌ها و اصول اخلاقی خاصی که در فرهنگ بنیادی‌اش تعریف می‌شود عمل می‌کند و هر زمان که از این ارزش‌ها و اخلاق فاصله گرفته شود بر حسب اینکه این فاصله تا چه اندازه زیاد باشد بحث آسیب‌های اجتماعی به وجود می‌آید.
استاد دانشگاه شیراز ادامه داد: زمانی که ما می‌خواهیم بر اساس ارزش‌ها و اخلاق اجتماعی خودمان عمل کنیم طبیعتاً باید اندیشمندان و نخبگان جامعه که نسبت به این مسائل حساس هستند، اخلاق را در فرهنگ عمومی جامعه رواج دهند.
زاهد زاهدانی اضافه کرد: اندیشمندان و نخبگان بایستی ارزش‌ها را تبیین و تبلیغ کنند و ضد ارزش‌ها را مذموم بشمارند و تلاش کنند تا ارزش‌ها در رفتارهای عموم جامعه نمود پیدا کند. البته عوامل متعددی از جمله عدم توافق بین نخبگان در پیروی از ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی وجود دارد که باعث آسیب دیدن جامعه یا کند پیش رفتن در مسیر ترویج ارزش‌ها می‌شود؛ اختلاف‌نظرهای نخبگان در ترویج و تبلیغ ارزش‌های اجتماعی موجب خواهد شد که برخی معروف‌ها منکر و بعضی منکرها معروف شوند.
جامعه ما درگیر التهاب فرهنگی است
استاد جامعه‌شناسی دانشگاه شیراز بیان کرد: جامعه ما در طول 40 سال گذشته پس از پیروزی انقلاب اسلامی درگیر التهابی فرهنگی است؛ از زمانی که فرهنگ ملی، سنتی و هویتی کشور ما با فرهنگ مدرن برخورد کرد، ارزش‌هایی در دوران پهلوی با تلاش حکومتی به سرعت وارد جامعه شد، بنابراین تضادهایی بین ارزش‌های مدرن و سنتی شکل گرفت که این تضادها موجب ایجاد التهاباتی در جامعه شد. این در حالی بود که فرهنگ ملی، سنتی و هویتی کشور قرن‌ها سابقه داشت و مردم ایران سالها دل در گرو آن فرهنگ داشتند؛ فرهنگی که در ادبیات فارسی و در کتاب‌هایی مانند شاهنامه فردوسی، خمسه نظامی، دیوان سعدی و حافظ به خوبی انعکاس پیدا کرده است؛ فرهنگی که می‌توانیم ردپای آن را در تعلیمات عمومی که از جانب روحانیت و حوزه‌ها تبلیغ می‌شود به خوبی مشاهده کنیم.
این استاد دانشگاه عنوان کرد: زمانی که ارزش‌های سنتی با ارزش‌های مدرن برخورد کرد، التهاباتی در جامعه ایجاد شد که عکس‌العمل اجتماعی آن منجر به شکل گرفتن انقلاب اسلامی شد؛ انقلاب اسلامی، شورشی از سوی مردم بود تا از این طریق هویت ملی خود را احیا کنند.
وی گفت: در طول این سالها نیز در حوزه فرهنگ درگیر این پالایش هستیم؛ از یک طرف ارزش‌های منتسب به جهان مدرن سرمایه‌داری در تلاش است تا از طرق مختلف خود را در جامعه تبلیغ کند و از یک طرف هم کسانی که معتقد به ارزش‌ها و اخلاق سنتی و ملی هستند در تلاش هستند که این ارزش‌ها را احیا کنند.
متولیان باید بدانند که ضدارزش‌ها در کجا تبلیغ می‌شود
استاد دانشگاه شیراز بیان کرد: در چنین شرایطی آسیب‌هایی که در جامعه به وجود می‌آید از نوع خاصی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. شیوه‌ها و سبک زندگی مدرن موجب شده در حوزه‌های مختلف دچار تحولات بسیاری شویم. به عنوان مثال حالات عرفانی و توجه به ارزش‌های دینی در برخی اقشار کمرنگ‌تر از گذشته شده است و دنیاگرایی جای آن را گرفته است؛ لذا این درگیری‌ها برای کسانی که متولی امور فرهنگ هستند بایستی مشخص و نقشه فرهنگی و اجتماعی استان به روشنی ترسیم شود.
وی عنوان داشت: متولیان باید بدانند که ضدارزش‌ها در کجا تبلیغ می‌شود و چه ارزشی را در چه جایی می‌توان ترویج داد. متأسفانه در حال حاضر وسایل و دستگاه‌های ارتباطات جمعی تا حد بسیاری غیر قابل کنترل شده و نیاز است تمهیدات فرهنگی برای رفع این مشکل اتخاذ شود تا قدرت انتخاب مردم افزایش یابد و خودشان بتوانند ارزش‌ها را از ضدارزش‌ها تشخیص دهند و ارزش‌های مبتنی بر معیارهای ملی را انتخاب کنند.
اشراف بر کل نقشه فرهنگی و اجتماعی استان ضرورت دارد
زاهدزاهدانی افزود: به نظر می‌رسد که اداره‌کل اجتماعی استانداری فارس درصدد است که این اشراف را بر کل نقشه فرهنگی و اجتماعی استان به دست آورد تا با بهره‌گیری از شیوه‌هایی که در اختیار دستگاه‌های دولتی و حکومتی است بخش‌هایی از ارزش‌های ملی را تشویق و ترغیب کند تا ضدارزش‌ها بر آنها غلبه نکند و جامعه دچار آسیب نشود.
وی به برخی آسیبهای اجتماعی اشاره کرد و گفت: خانواده محیط امنی است که باید محبت و مدارا در آن حاکم باشد؛ اگر این محیط محل مناقشه، شکاف، دشمنی و نفرت شود ممکن است به طلاق بین پدر و مادر بینجامد، در این صورت ضدارزش‌ها بر ارزش‌ها حاکم می‌شود و طلاق به عنوان یک آسیب اجتماعی نمود پیدا می‌کند یا برخی افراد که از مواهب زندگی لذت نمی‌برند به اعتیاد رو می‌آورند و این اعتیاد هم آسیبی اجتماعی است که فرد را از یک زندگی عادی دور و بی‌خاصیت می‌کند و اعمال و رفتارهای او را مختل می‌کند.
زاهدزاهدانی ادامه داد: وقتی ابزار محبت در خانواده را به شیوه‌های مختلف افزایش دهیم شکاف‌ها کمتر خواهد شد و آمار طلاق کاهش می‌یابد و زمانی که لذت‌جویی‌ها و آرامش‌طلبی‌های عادی را در جامعه تکثیر کنیم رو آوردن به آرام‌بخش‌های مصنوعی که منجر به اعتیاد می‌شوند کمتر خواهد شد.
تلاش مدیران استان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی
وی یادآور شد: اگر دستگاه‌هایی که مدیریت فرهنگی را به عهده دارند انواع آسیب‌های اجتماعی و وضعیت ارزش‌ها و ضدارزش‌ها را با اشراف بیشتری مدیریت کنند می‌توانیم گام بزرگی در مسیر کاهش آسیب‌های اجتماعی برداریم.
استاد جامعه‌شناسی دانشگاه شیراز اظهار کرد: اداره‌کل استانداری فارس در تلاش است تا با ایجاد مناسبات فرهنگی شرایطی فراهم کند که شاهد آسیب‌های اجتماعی نباشیم و بتوانیم دامنه این نوع آسیب‌ها در جامعه را کاهش دهیم.
راه‌اندازی رصدخانه اجتماعی؛ از ایده تا اجرا
مطرح کردن ایده راه‌اندازی رصدخانه اجتماعی در استان فارس تنها یک آغاز است؛ آنچه در این مسیر اهمیت دارد اجرا یا عملی کردن این ایده است. بنابراین داشتن یک فرآیند تعریف شده و بررسی همه جوانب برای ایجاد این ایده و عملی کردن آن یک ضرورت قدرتمند است که بایستی در اولویت متولیان فرهنگی قرار بگیرد.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/290987/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اینفوگرافیک | آمار و ارقام بودجه شهرداری تهران در سال 1402 / سقف بودجه چقدر است؟

مأموریت ما حفظ و حراست از حقوق عامه و دفاع از بیت‌المال است

تهران برفی می شود/هوا سردتر می شود

نتایج نهایی پذیرش در «کاردانی» و کارشناسی» علمی کاربردی اعلام شد

آغاز پیش‌فروش بلیت قطارهای مسافری اسفندماه 1401

انقلاب اسلامی یک مسیر اشتباه را تغییر داد

عصرانه خبری شهرهای ایران در 12 بهمن‌ماه

امام جمعه اهل سنت تایباد: دهه فجر فرصتی برای بررسی نقاط ضعف و قوت است

فجر44| اجرای 300 هزار متر مربع آسفالت در 42 روستای داراب

زاکانی: انقلاب اسلامی این نوید را به ما داد که ما می توانیم/ آنچه نصیب ما شد «استقلال» بود؛ اینکه امروز برای خودمان تصمیم بگیریم/ انقلاب الگویی بود برای همه کسانی که در سراسر جهان می خواستند آزاد، اهل عدالت، استقلال طلب و معنویت خواه باشند

فجر44| بهره برداری از 70 طرح عمرانی در داراب/ اجرای 300 هزار متر مربع آسفالت در 42 روستا

افتتاح و خشت گذاری 8 مدرسه در اسلامشهر با حضور وزیر آموزش و پرورش

یاد زلزله‌زدگان خوی در لیگ والیبال زنده نگه داشته شد

110 طرح بخش کشاورزی فارس به بهره برداری می‌رسد

انتقال بیش از 230 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کشور/ 8 بهمن رکورد تازه مقدار انتقال گاز ثبت شد

فارس من| مطالبه تحویل ربع‌سکه‌های بورسی در مراکز استان‌ها‌‌

آخرین قیمت دلار و یورو 12 بهمن 1401

اجرای ویژه برنامه‌های فرهنگی در مترو تهران به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی

پارچه نویسی‌های نوستالژیک بهمن 1357 به تهران باز می‌گردد

افتتاح 216 میلیارد تومان پروژه در رفسنجان در دهه فجر

افتتاح نمایشگاه عکس رنگ و روغن در چرداول+تصاویر

آغاز مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی ووشو مردان از فردا

قیمت روز خودرو‌های کارکرده و صفر کیلومتر 12 بهمن 1401

اجرای یک نمایش کاربردی در موزه عبرت

تدارک مساجد برای استقبال از ایام‌الله دهه فجر

آغاز سیزدهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان از 17بهمن

مراسم بزرگداشت 12 بهمن در حرم امام خمینی (س)

برگزاری جشن بزرگ انقلاب در 19 بهمن

محدودیت‌های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران

تخریب تعدادی از خانه‌های روستایی کوهرنگ بر اثر بارش برف

آیین زنگ انقلاب در حسینیه جماران

دیدار اصحاب رسانه و خبرنگاران حوزه ایثار و شهادت با خانواده‌های معظم شهدا در مشهد مقدس

از رژه موتورسواران تا گلباران بیت امام(ره) به روایت تصویر

کریمی : ساعت کار کارکنان دستگاه های اجرایی و موسسات عمومی استان فارس اعلام شد

خبر‌های کوتاه خراسان رضوی 12 بهمن 1401

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی در استان فارس تا 12بهمن 1401

آسیب‌های مسکن مهر در نهضت ملی رفع خواهد شد

ساکنان کدام کلانشهر آلوده‌ترین هوا را تنفس کرده‌اند؟

ضرورت آسیب شناسی طرح مسکن مهر در اجرای طرح نهضت ملی

اسامی داوران هفته بیست‌ودوم سری A لیگ دسته یک والیبال

نائب قهرمانی شهرداری چلیچه در جام فوتبال ساحلی خلیج همیشه فارس

سرمربی تیم ملی زیر 17 سال 28 بازیکن را به اردو فرا خواند

افتتاح نمایشگاه مدرسه انقلاب در شیراز

برترین اقتصاددانان کشور در مدرسه زمستانی اقتصاد توسعه شریف

احیای دوباره گفتمان وحدت از ثمرات پیروزی انقلاب اسلامی بود

الحاقات شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به رباط کریم، پرند و حسن آباد

اجرای طرح «بنام پدر» در راستای هم‌افزایی با مسافران در تهیه هدیه روز پدر

آمار واکسیناسیون کرونا در جهان؛ 12 بهمن

(ویدئو) سقوط بهمن در گردنه شاه منصوری کوهرنگ‌

گردهمایی اساتید درس انقلاب اسلامی دانشگاه‌های کشور در شیراز