پیام فارس

آخرين مطالب

نسیم آرامش از دل خانه‌های بازسازی شده بیرم؛ مردم زبان تقدیر گشودند مقالات

نسیم آرامش از دل خانه‌های بازسازی شده بیرم؛ مردم زبان تقدیر گشودند
  بزرگنمايي:

پیام فارس- خبری از گل ولای ریخته شده در خیابان های شهر و کوی امام سجاد (ع) بیرم دیده نمی شود، مادری را دیگر پریشان و اندوهبار از وضع نابسامان خانه اش و نالان از بی سرپناهی نیافتم.
وقتی آرشیو خبرها و گزارش های پیشین از آن سیل ویرانگر دیماه 1400 را دوباره تورق و آن وضعیت اندوهناک و دل های غمین مردم و زنان شهر سیل زده بیرم را مرور می کنیم تا حدودی باورپذیری این همه سیر تحولات چشمگیر، امیدبخش و شورانگیز از تلاش و کوشش های جهادگرایانه برایمان ثقیل است اما باورمان شود که چنین شده است.
آن افراد و اشخاصی که در آن گزارش های پیشین؛ رنجور و پریشان با زانویی غم بغل گرفته در لاک خاطرات تلخ و سنگین سیل فرو رفته بودند امروز اما سر زنده و با نشاط دیدم.

آن روزهای سخت سیل، اگر بی بی ماهیجان با گیسویی پریشان آه و اشک و حسرت و هراسش را بر سیمای خاموش و جلوه بی رمق شهر می دوخت و اشک امانش را بریده بود و نا امیدانه و دردمندانه از تلخی و تیرگی روزگاران می گفت؛ امروز اما شوق و شور و شادمانی و شتاب در نگاهش نمایان است. 
امیر حسین را هم دیدم، خوب می شناختم! همان کودک 10 ساله ای را می گویم که کامپیوتر و کتابهایش را سیل دیماه با خود برده بود و حتی به دلیل وضع روحی نامناسب یک سال از درس و مشق نیز عقب افتاده اما او هم امروز، شادمان بود و همه چیز را فراموش کرده و بهمراه خواهر 6 ساله اش امیدوارانه آینده ای روشن را برای خود ترسیم کرده است.

جان کلام آنکه امروز و پس از حدود 9 ماه از سیل ویرانگر در بیرم لارستان تغییر محسوس وضعیت ساختمان ها و تخریب ویا ساخت و بازسازی خانه های سیل زده حکایت از شور و شوقی امیدوارانه در میان مردمان این دیار دارد.
این روایت و وضعیت حاکم در شهر سیل زده بیرم تا حدودی رضایتمندی نسبی را برای شهروندان و سیل زدگان در این کهن دیار به ارمغان آورده است؛ چهره شهر دگرگون شده و امیدها برای سامان دادن وضعیت اسکان دائم خانواده ها به عنوان یک ضرورت و دغدغه جدی در دل مردم شهر جاری شده است.

415 خانه تخریبی در حال بازسازی کامل
اما باورمان شود که این لب گشودن به ابراز رضایت و تقدیر بیرمی ها از مسئولان و متولیان امر هم آنقدرها بی جهت نیست و این قدردانی پرمعنا ،خود حکایت از تلاشی مضاعف و کوشش و جوششی جهادگونه دارد.
آنگونه که ظرف 9 ماه 415 خانه ویران شده و تخریبی در این سیل که هیچ امکان سکونتی برای ساکنان آنها نداشت طی این مدت کوتاه آواربرداری، تخریب و دوباره بازسازی شده اند.
برخی خانه ها تا سقف پیش رفته اند، برخی واحدها سرپوشیده و حدود 20 مورد خانه هم به طور کامل احداث شده اند و حتی اعضای خانواده هم با پرشور وشوق در آن سکونت یافته اند.

در یکی از این خانه ها که گویا اهالی آن از خادمان همیشگی اهل بیت (ع) هستند دیدم که به شکرانه وضع امروزشان و ساخت وبازسازی خانه های ویران شده از سیل تدارک مراسمی باشکوه هم برای زیارت عاشورا و پخت غذای نذری داده بودند که این هم از جلوه ها و صحنه های زیبای باشکوه از حال این روزهای بیرمی ها داشت.
مدیر ستاد بازسازی سیل بیرم که حدود دو هفته ای می شود به عنوان رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان استهبان فارس هم معرفی شده است می گوید: 208 مورد از مجموع این 415 واحد تخریبی ناشی از سیل ، شهری و و 207 خانه نیز روستایی هستند.
کرامت ابراهیمی یادآوری کرد که برای هر کدام از این واحدهای احداث شده در مناطق شهری مبلغ 150 و در روستاها هم 120 میلیون تومان به صاحبان این خانه وام پرداخت شده که بخش عمده ای از آنها  نیز در مرحله دریافت آخرین قسط خود هستند.

274 واحد تعمیری
وی می گوید که برای هر کدام از این واحدهای احداثی هم مبلغ 550 میلیون ریال وام بلاعوض پرداخت کردیم.  
ابراهیمی تصریح کرد که همچنین تعداد 274 واحد مسکونی که در سیل دیماه 1400 دربخش بیرم لارستان دچار ترک خوردگی و آسیب شده بود هم بازسازی و مرمت شدند.
به گفته ابراهیمی برای تعمیر و بازسازی هر یک از این واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل مبلغ 300 میلیون ریال وام با بهره کم چهار درصد پرداخت شده است.
137 واحد از این تعداد هم وام بلاعوض 200 میلیونی دریافت کردند.

مردم قدردان
بیرمی ها را پس از هر بار گزارش و خبر طی این 9 ماه گذشته از وقوع سیل ویرانگر اینبار رضایتمند و پرنشاط دیدم و آنها با درکی عمیق وقتی تغییر و تلاش و حمایت مسئولان را نسبت به شهر لمس کردند، اینگونه زبان به تقدیر و تحسین گشودند.
شهروندان بیرمی از اینکه بنیاد مسکن و مسئولان امر در زمینه بازسازی و احداث خانه هایشان و حتی در تامین لوازم خانگی آنها را حمایت کردند ابراز رضایت کردند.
برخی چهره های مصاحبه شونده دیگر برایم آشنا بودند و آن روزها که در طول گزارش های قبلی همواره از کمبودها، ضعف ها و نارسایی ها و زخم ها گله داشتند اینبار اگرچه همچنان مشکلاتی وجود داشت اما از تغییر و تلاش و کوشش های صادقانه متولیان امر راضی بودند.

نسیم آرامش از دل خانه های بازسازی شده بیرم؛ مردم زبان تقدیر گشودند

یک نفر از اهالی بیرم که به نظر بسیار پرشور و شادمان از دریافت قسط های وام مسکن خود بود و در حالی که به پاکت های سیمان داخل حیاط خانه هم اشاره می کرد و آن سوتر کارگرانی هم مشغول کار و چینش آجر روی آجر خانه اش بودند قدردان  مسئولان و متولیان امر به ویژه ستاد بازسازی سیل و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لارستان شد.
او که زمانی و گذران حدود نیمی از عمرش در کشورهای حوزه خلیج فارس بود در اظهار نظری جالب می گفت که اوایل چندان امید نداشتم و حتی برای مدتی و پس از سیل به فکر مهاجرت دائم افتادم اما وقتی جدیت و تلاش و حضور مسئولان و این همه احساس مسئولیت را دیدم هم شکر گذار و هم واقعا امیدوار شدم و تاکنون سه قسط تسهیلات خانه و وام بلاعوض را هم دریافت کردم.
آن یکی زن خانه دار و مادر امیر حسین هم که خانه و کاشانه اش به شدت دچار خسارات مالی سنگین از سیل دیماه شده بود و وقتی وضعیت امروز خود را با آن لحظات و روزهای سخت وقوع سیل مقایسه می کرد با چشمانی اشکبار قدردان حمایت ها و کمک مسئولان امر هم برای ساخت خانه و هم درزمینه تامین بخشی از لوازم خانگی خود شد.

یکی دیگر از سیل زدگان و از افرادی که وزیر کشورهم  از وضعیت بغرنج آن روزهای سخت سیل و تخریب کامل خانه اش دیدن کرده بود از اینکه می دید خانه اش در حال ساخت است و کمک های جزئی هم از سوی برخی نهادها به وی شده  ابراز رضایت می کرد.
اما در این میان برخی خانواده ها و چندین مددجو و زنان سرپرست خانوار هم با اینکه از وضع و پرداخت اقساط مسکن و ساخت سرپناهی برای خود راضی بودند اما از اینکه کمیته امداد استان و بخش بیرم چندان توجهی به آنها در طول این مدت نکرده  نیز نگران و اظهار گلایه داشتند.
این زنان سرپرست خانوار معتقد بودند که کمیته امداد به سراغشان نیامده و در حالی که بخشی از لوازم خانگی خود را در سیل دیماه از دست داده اند و خانه شان هم زیر آب رفت اما کمیته امداد تاکنون در تامین و کمک های مالی برای آنها اقدامی انجام نداده است.

پرداخت 770 میلیارد تسهیلات
فرماندار ویژه لارستان هم می گوید که تاکنون رقمی افزون بر 770 میلیارد ریال در قالب تسهیلات و کمک های بلاعوض برای ساخت مسکن به سیل زدگان بیرم در این شهرستان پرداخت شده است.
داریوش دهقان یاداور شد که 610 میلیارد ریال از این میزان در قالب 229 فقره تسهیلات بانکی و با نرخ سود چهار درصد و 160 میلیارد ریال هم تاکنون به صورت بلاعوض به مردم سیل زده این بخش از لارستان پرداخت شده ست.
وی تصریح کرد که البته این میزان تسهیلات پرداختی علاوه بر کمک های موردی و یا تامین بخشی از مصالح ساختمانی مورد نیاز سیل زدگان از جمله سیمان و میلگرد به مردم سیل زده این منطقه است .
او بیان کرد: ظرف دوماه گذشته و با رایزنی های متعدد سیمان مورد نیاز سیل زدگان بیرم که همواره یکی از دغدغه های جدی آنها برای شتاب بخشی در ساخت مسکن آنها بود نیز تامین شد.
فرماندار لارستان می گوید: تاکنون و در همین مدت یک ماه گذشته به هر خانوار واجد شرایط و سیل زده در شهر بیرم 160 پاکت سیمان تحویل داده شده است.
وی بیان کرد که همچنین تاکنون بیش از 210 واحد مسکونی سیل زدگان در شهر بیرم تا مرحله دیوارچینی و افزون بر 100 خانه هم تا سقف پیش رفته است.
دهقان یادآور شد که هم اینک 415 واحد مسکونی اعم از شهری روستایی برای سیل زدگان در حال ساخت و بازسازی است و همچنین تاکنون  20 نفر از متقاضیان و سیل زدگان تمامی وام مسکونی خود و  نیز پایان کار دریافت کرده اند.
وی گفت: خرید اجناس و وسایل مورد نیاز به میزان 95 میلیارد ریال از سوی ستاد اجرایی امام ره و همچنین کمیته امداد از دیگر اقدام ها و خدمات انجام شده به سیل زدگان بیرم از دیماه سال گذشته تاکنون است.

اعطای 270 میلیارد ریال لوازم خانگی به سیل زدگان جنوب فارس
دهقان همچنین یادآور شد که  در زمینه تامین لوازم خانگی تاکنون در 2 مرحله کمک های ارسالی از سوی بنیاد برکت و نهادهای حمایتی به سیل زدگان تحویل داده شده است.
او می گوید: تاکنون رقمی افزون بر 270 میلیارد ریال انواع لوازم خانگی به مناطق سیل زده جنوب فارس تحویل شده که بخش عمده ای از این محموله های کمکی به مردم و افراد مشمول در شهر بیرم بوده است.
فرماندار ویژه لارستان در زمینه تامین آب بیرم از سد سلمان هم گفت: موضوع با جدیت در حال پیگیری است و یکی از اولویت های اساسی مدیریت اجرایی استان و شهرستان لارستان تامین آب شرب سالم برای شهر بیرم و سایر مناطق و شهرهای جنوبی فارس از طریق سد سلمان است.
دهقان می گوید: همچنین تامین آب بیرم در کوتاه مدت در دستور کار قرار گرفته و با نصب چهار دستگاه آب شیرین کن مشکل آب آشامیدنی این منطقه نیز حل خواهد شد.
وی همچنین یادآور شد که مبلغ 50 میلیارد ریال هم از محل اعتبارات سیل برای بازسازی مرکز جامع سلامت بیرم و بیمارستان این شهر که در اثر وقوع سیل دچار آسیب شده بود اختصاص یافت که تاکنون مبلغ 10 میلیارد ریال آن به شهرستان ابلاغ شده است.

اعطای محموله 200 میلیارد ریالی بنیاد علوی به سیل زدگان

نسیم آرامش از دل خانه های بازسازی شده بیرم؛ مردم زبان تقدیر گشودند

محموله 200 میلیارد ریالی بنیاد علوی وابسته به بنیاد مستضعفان کشور شامل انواع لوازم خانگی خرداد 1401به سیل زدگان و افراد مشمول در شهرهای جنوب فارس و شهر بیرم اعطا شد.
این لوازم خانگی شامل 602 دستگاه یخچال، 338 دستگاه بخاری، 167 مورد لباس شویی ، 220 دستگاه تلویزیون، 35 دستگاه  آبگرم کن و 128 مورد اجاق گاز و همچنین هزار و 80 تخته موکت فرش 6 متری است.
این دومین محموله اهدایی به سیل زدگان جنوب فارس از زمان وقوع سیل در دیماه 1400 از سوی این بنیاد و با همکاری سایر نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام ره بود.
در مرحله نخست و در بهمن سال گذشته نیز بیش از 70 میلیارد ریال نیز لوازم خانگی به سیل زدگان این مناطق اهدا شده بود.
بارش های سیل آسای اخیر در روزهای 12 و 13 دیماه 1400 به یک هزار و 383 واحد مسکونی شهری و روستایی در جنوب استان فارس خسارت زد که 836 واحد مسکونی از این تعداد تخریبی و نیازمند بازسازی و 547 مورد تعمیری است.
سیل همچنین رقمی افزون بر510 میلیارد ریال به زیرساخت ها اعم از پل و ابنیه ها و دیوارهای حایل و زیرسازی و آسفالت روستاها در جنوب فارس خسارت وارد کرده است.
280 میلیارد ریال از این میزان خسارت در شهرستان لارستان و 230 میلیارد ریال نیز مربوط به شهرستان لامرد است.
سیل همچنین افزون بر هزار و 500 میلیارد تومان به زیرساخت ها و بخش های مختلف امور زیربنایی از جمله در حوزه راه و کشاورزی در شهرهای جنوبی فارس خسارت زد و موجب کشته شدن پنج نفر در این مناطق شد.
بخش بیرم با جمعیتی حدود 16 هزار نفر فاصله اش از شهر لار مرکز لارستان فارس هم حدود 180 کیلومتر است.
شهرستان لارستان با جمعیتی حدود 230 هزار نفر، چهار بخش ،هفت شهر و 170 روستای دارای سکنه در فاصله 380 کیلومتری شیراز واقع است.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/277647/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کاهش 97 درصدی آتش سوزی در منابع طبیعی استان فارس

کمرنگی کرونا در استان فارس/ ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی

تلاش برای تقویت مالی موسسات قرآنی کشور

آغاز پویش "سرطان پستان" در فارس

شورائیان استان فارس به قانون درآمد پایدار توجه کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی: هفته گرامیداشت دفاع مقدس زنده نگه داشتن فرهنگ شهادت است

عکس/ تیتر روزنامه‌های ورزشی یکشنبه 10 مهر

قیمت خودرو 10 مهر 1401 / قیمت سمند و قیمت رانا صعودی شد

برگزاری رویداد «ایران و گردشگری خوراک در سده نو» در ششمین روز از هفته گردشگری

برنامه بازی‌های مهم فوتبال اروپا و جهان ‌یکشنبه 10 مهر+جدول

امام جمعه اهل سنت فارس: هوشیار باشیم که آب به آسیاب دشمن نریزیم

صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه 10 مهر ماه

تاکید مدیرکل صداوسیمای فارس بر برجسته کردن ظرفیت‌های علمی، هنری، فرهنگی و دینی فارس

ورزشکار بجنوردی، مقام سوم لیگ برتر پاورلیفتینگ کشور را کسب کرد

برخورد مرحوم فلسفی با تذکر فردی برای رعایت حجاب

حمایت از ظرفیت نخبگان در شرکت‌های دانش بنیان

نوجوانان با پرواز چارتر راهی قرقیزستان شد

برگزاری مزایده سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران تا 12 مهر

خسارت زدن به اتوبوس‌ها به اقتصاد شهری ضربه می‌زند/ تاثیر نه چندان محسوس شناورسازی ساعت کاری بر ترافیک پایتخت

فال ابجد روزانه یکشنبه 10 مهر 1401

قیمت سکه پارسیان تا پیش از امروز 10 مهر

اوقات شرعی اهواز طی 10 مهر ماه 1401 / 6 ماه ربیع الاول

اوقات شرعی آبادان و خرمشهر طی 10 مهر ماه 1401 / 6 ماه ربیع الاول

فارس من| آخرین خبرها از وام اربعین/ 700 هزار نفر متقاضی تسهیلات اربعین هستند

فال تاروت امروز / فال تاروت کبیر روزانه امروز یکشنبه 10 مهر

صفحه نخست روزنامه‌ها - یکشنبه 10 مهر

قیمت انواع حبوبات شنبه 9 مهر 1401

عرض اندام قرض الحسنه در بانک مهر ایران

استوری غم انگیز پدر سما جهانباز / تا یک ماه خبری از دخترم نشود خودکشی می کنم

آمار کرونا قم 9 مهر؛ بدون فوتی و 5 ابتلای جدید

مدارس زاهدان یکشنبه 10 مهر 1401 تعطیل شدند

برگزاری اردوی انتخابی تیم ملی ریکرو از 16 مهر

شوراهای اسلامی استان فارس قانون درآمد پایدار را با جدیت مطالعه و پیگیری کنند

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان لرستان 9 مهر 1401

رشد 400 درصدی گردشگری سلامت در فارس/ مردم در اجرای 85 پروژه بازسازی حرم‌های مطهر مشارکت کردند

دلار امروز چند شد؟ | جدیدترین تغییرات قیمتی دلار و یورو ؛ 9 مهر 1401

مشکلات واحدهای گردشگری فارس از طریق پنجره واحد بررسی می‌شود

آمار واکسیناسیون کرونا ایران؛ 9 مهر

آمار کرونا ایران 9 مهر؛ 3 فوتی و 538 ابتلای جدید

خشکاندن باغات برای رسیدن به درآمدهای نجومی | مافیایی که حکم تخریب برایشان اجرا نمی‌شود | ضبط باغاتی که توسط مالکان خشک می‌شوند

آمار کرونا در ایران 9 مهر 1401/ شناسایی 538 بیمار و 3 فوتی جدید

آمار فوتی‌های کرونا امروز شنبه 9 مهر 1401

وضعیت کرونایی 16 شهرستان فارس آبی شد

ناحیه صنعتی انجیره مرودشت در گرداب مشکلات گوناگون، رمقی برای تولید ندارد

فارس: برگزاری اعتراضات در برخی دانشگاه ها

اعلام برنامه هفته پنجم تا هفتم سوپر لیگ فوتسال بانوان

فارس من| سلبریتی‌های حامی فتنه را از سینما و تلویزیون محروم کنید/ پویشی در محکومیت سلبریتی‌های هنجارشکن

فارس: اعتراضات دانشجویی در برخی دانشگاه ها / بعضا شعارهای تندی سر می‌دهند / تجمع در حوالی میدان انقلاب / برخی افراد بازداشت شدند

شهادت یک بسیجی اهل‌سنت در زاهدان

قانون درآمد پایدار در شورا‌ها به جای بایگانی پیگیری شود