پیام فارس

آخرين مطالب

ارقام عجیب بازار مشروبات الکلی در کشور/ توزیع در صفحات مجازی؛ تحویل درب منزل! مقالات

ارقام عجیب بازار مشروبات الکلی در کشور/ توزیع در صفحات مجازی؛ تحویل درب منزل!
  بزرگنمايي:

پیام فارس - خبرگزاری فارس - گروه سلامت: اطلاعات منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که سرانه مصرف الکل در میان افراد بالای 15 سال ایران 1.03 لیتر در سال 2018 بوده است البته گزارش این سازمان تاکید کرده است که 96 درصد از مردم ایران در سال 2016 هیچ‌گونه الکلی مصرف نکرده‌اند.
علاوه بر این، گزارش سازمان جهانی بهداشت بیانگر آن است که سالانه حدود 3 میلیون نفر در اثر مصرف مشروبات الکلی فوت و میلیون‌ها نفر دچار معلولیت و بیمارهای متعدد می‌شوند که این امر هزینه‌های گزافی را به کشورها تحمیل می‌کند.
بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان
نکته جالب‌توجه این بوده که بر اساس گزارش سال 2019 مؤسسه سنجش و ارزیابی سلامت (IHME) تخمین زده شده که 2 هزار و 976 ایرانی به سبب مصرف مشروبات الکلی فوت کرده‌اند. حال سؤال اصلی اینجاست که آیا آمار مربوط به مصرف مشروبات الکلی در ایران حقیقت دارد؟
قاچاق یک میلیارد دلاری مشروبات الکلی به کشور
بررسی‌های فارس نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از مشروبات الکلی درون کشور به‌صورت قاچاق وارد ایران می‌شود، گفت‌وگو با یکی از کوله‌بران مناطق مرزی کشور حکایت از این دارد که هزینه حمل مشروبات الکلی از خاک کشورهای همسایه به ایران چندین برابر کالاهای دیگر است. این کالاها توسط برخی از افراد در کردستان عراق خریداری شده و سپس به کوله‌بر اعلام می‌شود که بار مدنظر را از یک نقطه خاص در خاک عراق تحویل و در نقطه معلوم در خاک ایران تحویل دهد، هرچند تعداد کوله‌برانی که حاضر به جابه‌جایی این بار بوده در مقابل کوله‌برانی که کالاهای ممنوعه را وارد نمی‌کنند اندک است؛ ولی همین اندک کوله‌بران حجم بالایی از مشروبات قاچاق را وارد کشور می‌کنند.
دراین‌خصوص علی سهیلی، معاون اسبق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز میزان قاچاق مشروبات الکلی به کشور را 1.1 میلیارد دلار عنوان کرده بود و در همین باره تشریح کرده است: «عمده مشروبات قاچاق شده به کشور از اقلیم کردستان بوده که مبدأ آن نیز از کشور هلند بوده است، البته بخش عمده از این مشروبات تولید روز بوده که حکایت از فعالیت جریانات خاصی به‌منظور مقابله با انقلاب اسلامی است.»

پیام فارس

ترفندهای سینمایی قاچاقچیان جنوب کشور!
همچنین گفت‌وگوی خبرنگار فارس با یکی از لنج‌داران جنوب کشور نیز از شیوه دوم قاچاق مشروبات الکلی به کشور پرده بر می‌دارد. برخی از ملوانان، کالای ته لنجی خود را به مشروبات الکلی اختصاص داده و به دلیل وسعت زیاد ساحل جنوبی کشور آن را در اختیار سودجویان قرار می‌دهند. درنهایت پس از تحویل مشروبات قاچاق، متخلفین با خودروهای خود، مشروبات را در کشور توزیع می‌کنند، نکته جالب‌توجه در شیوه کار این افراد به این صورت بوده که در هنگام توزیع، فردی که فاقد بار قاچاق بوده مسیر را بررسی کرده و به سایر افراد ایست‌های بازرسی را اطلاع می‌دهد.
به طور مثال در روزهای اخیر، مشاهده میدانی خبرنگار فارس از یک ایست بازرسی در یکی از عوارضی‌های غرب کشور، حکایت از آن داشت که خودروهای دارای بار قاچاق به‌صورت کاملاً خلاف از سمت مقابل، با سرعت خیره‌کننده، از ایست بازرسی عبور کرده‌اند، هرچند در خصوص نوع بار قاچاق این افراد، اطلاعی در دست نیست؛ اما این سؤال در ذهن ایجاد می‌شود که چرا با وجود فعالیت سیستم نظارتی کشور، قاچاق کالا (مشروبات الکلی و سایر اقلام قاچاق) همچنان در جریان است؟
توزیع گسترده در صفحات مجازی؛ حمل مشروب با شرکت پست!
در ماجرای مشروبات الکلی هرچقدر ابعاد ماجرا روشن‌تر می‌شود، شاهد عمق فاجعه‌ای هستیم که بنیان نظام و خانواده ایرانی را هدف قرار داده است. بررسی فضای مجازی بیانگر آن است که صفحات متعددی در اینستاگرام و کانال‌های تلگرامی با اعضای بیش از 15 هزار نفر به‌سهولت در حال فروش مشروبات الکلی در کشور هستند.
نکته جالب‌توجه این بوده که مشروبات الکلی توسط این افراد در درب منزل تحویل داده می‌شود و حتی با بهره‌گیری از پست و باربری کالا به شهرستان انتقال داده می‌شود. گفت‌وگو خبرنگار فارس با یکی از مدیران این صفحات نشان می‌دهد که مشروبات الکلی اصل خارجی در تعداد بالا نیز ارسال شده و فاصله تحویل تا ارسال حداکثر دو روز است، درحالی‌که مردم برای ارسال بار عادی خود باید چند روز منتظر بمانند؛ اما مشروبات الکلی با سرعت و به‌سهولت در کشور توزیع می‌شوند.

پیام فارس

حتی در کانال‌های فروش مشروبات الکلی بخشی تحت عنوان رضایت مشتری نیز مشاهده می‌شود، بررسی یکی از این کانال‌ها حکایت از عمر یک‌ساله فروشگاه مشروبات الکلی دارد، این تفاسیر گویای آن است که نهادهای نظارتی و انتظامی درباره مشروبات الکلی چندان موفق عمل نکرده‌اند!
کارآفرینی با تاسیس کارگاه‌های مشروبات الکلی
گفت‌وگو با مدیران فروشگاه‌های مجازی توزیع مشروبات الکلی، ماجرای دیگری را نیز افشا می‌کند، فروشندگان مشروبات الکلی انواع مشروبات تولید داخل را نیز معرفی کرده که در کارگاه‌های زیرزمین کشور تولید می‌شوند. هرچند این امر درگذشته نیز وجود داشته است؛ اما به سبب تمایل جوانان به مشروبات الکلی و سود بالا، شاهد رشد این کارگاه‌های زیرزمینی هستیم. مشروبات تولید شده در این کارگاه‌ها غالباً با مشکلات فراوانی مواجه بوده و گزارشات مسمومیت غذایی در گوشه‌گوشه کشور تحت‌تأثیر مصرف مشروبات الکلی شاهدی بر این ادعا است.
اجاره ویلا و فروش مشروب
متأسفانه، به دلیل سکوت رسانه‌ها، روند فروش مشروبات در کشور گسترش‌یافته است. گفت‌وگوی خبرنگار فارس یا چند تن از مشاوران املاک در شمال کشور بیانگر آن است که آن‌ها فارغ از بحث اجاره ویلا، به‌صورت روزانه یا هفتگی قادر هستند مشروب موردنظر را برای مسافرین نیز تأمین نمایند. البته تعداد این مشاورین املاک متخلف اندک بوده، با این ‌وجود همین تعداد اندک فارغ از تخریب وجه مشاورین املاک به روند گسترش فساد در جامعه دامن خواهند زد.

پیام فارس

علاوه بر این توزیع‌کنندگان مشروبات الکلی در شمال کشور افزایش‌یافته است. به‌گونه‌ای که یافتن توزیع‌کنندگان مشروب در این مناطق تفریحی کمتر از نیم ساعت به طول می‌انجامد و به‌سادگی می‌توان این افراد را شناسایی و مشروبات الکلی را خریداری کرد.
حجم بازار مشروبات الکلی کشور چقدر است؟
آنچه مشخص است نیمی از مشروبات الکلی در کشور تولید و نیمی دیگر به‌صورت قاچاق به کشور وارد می‌شوند و بنابر صحبت‌های مطرح شده، حجم قاچاق به کشور مشروبات الکلی حدود 1.1 میلیارد دلار است. البته ازآنجایی‌که قاچاق به‌عنوان اقتصاد زیرزمینی شناخته می‌شود نمی‌توان تقریب دقیقی از این امر داشت؛ بااین‌وجود با فرض صحیح بودن آمار فوق و با دلار 26 هزارتومانی حجم این بازار در کشور 28.6هزار میلیارد تومان خواهد بود. حال ازآنجایی‌که نیمی از مشروبات توزیع شده در کشور، تولید داخلی است. سوال اینجاست چه رقمی را باید برای این بازار متصور شد؟
درهرصورت آنچه مشخص است قوانین ایران اسلامی با توزیع آسان مشروبات الکلی سنخیت تعارض صریح دارد و ادامه روند فعلی ضربه شدیدی بر بنیان خانواده‌های مسلمان ایرانی وارد خواهد کرد.
پایان پیام/

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/277071/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کاهش 97 درصدی آتش سوزی در منابع طبیعی استان فارس

کمرنگی کرونا در استان فارس/ ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی

تلاش برای تقویت مالی موسسات قرآنی کشور

آغاز پویش "سرطان پستان" در فارس

شورائیان استان فارس به قانون درآمد پایدار توجه کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی: هفته گرامیداشت دفاع مقدس زنده نگه داشتن فرهنگ شهادت است

عکس/ تیتر روزنامه‌های ورزشی یکشنبه 10 مهر

قیمت خودرو 10 مهر 1401 / قیمت سمند و قیمت رانا صعودی شد

برگزاری رویداد «ایران و گردشگری خوراک در سده نو» در ششمین روز از هفته گردشگری

برنامه بازی‌های مهم فوتبال اروپا و جهان ‌یکشنبه 10 مهر+جدول

امام جمعه اهل سنت فارس: هوشیار باشیم که آب به آسیاب دشمن نریزیم

صفحه نخست روزنامه‌های یک شنبه 10 مهر ماه

تاکید مدیرکل صداوسیمای فارس بر برجسته کردن ظرفیت‌های علمی، هنری، فرهنگی و دینی فارس

ورزشکار بجنوردی، مقام سوم لیگ برتر پاورلیفتینگ کشور را کسب کرد

برخورد مرحوم فلسفی با تذکر فردی برای رعایت حجاب

حمایت از ظرفیت نخبگان در شرکت‌های دانش بنیان

نوجوانان با پرواز چارتر راهی قرقیزستان شد

برگزاری مزایده سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران تا 12 مهر

خسارت زدن به اتوبوس‌ها به اقتصاد شهری ضربه می‌زند/ تاثیر نه چندان محسوس شناورسازی ساعت کاری بر ترافیک پایتخت

فال ابجد روزانه یکشنبه 10 مهر 1401

قیمت سکه پارسیان تا پیش از امروز 10 مهر

اوقات شرعی اهواز طی 10 مهر ماه 1401 / 6 ماه ربیع الاول

اوقات شرعی آبادان و خرمشهر طی 10 مهر ماه 1401 / 6 ماه ربیع الاول

فارس من| آخرین خبرها از وام اربعین/ 700 هزار نفر متقاضی تسهیلات اربعین هستند

فال تاروت امروز / فال تاروت کبیر روزانه امروز یکشنبه 10 مهر

صفحه نخست روزنامه‌ها - یکشنبه 10 مهر

قیمت انواع حبوبات شنبه 9 مهر 1401

عرض اندام قرض الحسنه در بانک مهر ایران

استوری غم انگیز پدر سما جهانباز / تا یک ماه خبری از دخترم نشود خودکشی می کنم

آمار کرونا قم 9 مهر؛ بدون فوتی و 5 ابتلای جدید

مدارس زاهدان یکشنبه 10 مهر 1401 تعطیل شدند

برگزاری اردوی انتخابی تیم ملی ریکرو از 16 مهر

شوراهای اسلامی استان فارس قانون درآمد پایدار را با جدیت مطالعه و پیگیری کنند

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان لرستان 9 مهر 1401

رشد 400 درصدی گردشگری سلامت در فارس/ مردم در اجرای 85 پروژه بازسازی حرم‌های مطهر مشارکت کردند

دلار امروز چند شد؟ | جدیدترین تغییرات قیمتی دلار و یورو ؛ 9 مهر 1401

مشکلات واحدهای گردشگری فارس از طریق پنجره واحد بررسی می‌شود

آمار واکسیناسیون کرونا ایران؛ 9 مهر

آمار کرونا ایران 9 مهر؛ 3 فوتی و 538 ابتلای جدید

خشکاندن باغات برای رسیدن به درآمدهای نجومی | مافیایی که حکم تخریب برایشان اجرا نمی‌شود | ضبط باغاتی که توسط مالکان خشک می‌شوند

آمار کرونا در ایران 9 مهر 1401/ شناسایی 538 بیمار و 3 فوتی جدید

آمار فوتی‌های کرونا امروز شنبه 9 مهر 1401

وضعیت کرونایی 16 شهرستان فارس آبی شد

ناحیه صنعتی انجیره مرودشت در گرداب مشکلات گوناگون، رمقی برای تولید ندارد

فارس: برگزاری اعتراضات در برخی دانشگاه ها

اعلام برنامه هفته پنجم تا هفتم سوپر لیگ فوتسال بانوان

فارس من| سلبریتی‌های حامی فتنه را از سینما و تلویزیون محروم کنید/ پویشی در محکومیت سلبریتی‌های هنجارشکن

فارس: اعتراضات دانشجویی در برخی دانشگاه ها / بعضا شعارهای تندی سر می‌دهند / تجمع در حوالی میدان انقلاب / برخی افراد بازداشت شدند

شهادت یک بسیجی اهل‌سنت در زاهدان

قانون درآمد پایدار در شورا‌ها به جای بایگانی پیگیری شود