پیام فارس

آخرين مطالب

چشمه های دریاچه پریشان خشکید؛

زیباترین دریاچه آب شیرین کشور در مسیر شوری مقالات

زیباترین دریاچه آب شیرین کشور در مسیر شوری
  بزرگنمايي:

پیام فارس - چشمه های دریاچه پریشان به عنوان زیباترین دریاچه آب شیرین کشور، در سال جدید خشک شده و کارشناسان می گویند که آب و خاک تالاب هم به سمت شوری رفته است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: دریاچه پریشان یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین کشور و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده از توابع شهرستان کازرون در استان فارس قرار گرفته است.
این دریاچه با مساحتی حدوداً 4300 هکتار و با ارتفاع 820 متری از آب‌های آزاد در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین‌المللی ثبت و در تقسیم بندی مناطق جز مناطق حفاظت شده محسوب می‌شود.
این دریاچه به نام‌های مور، فامور و پریشان شناخته می‌شود، میلیون‌ها سال زیستگاه انواع ماهی‌ها، آبزیان و پرندگان بومی و غیر بومی بوده است.
دریاچه پریشان از سال 1388 به دلیل کمبود بارندگی و حفر صدها چاه مجاز و غیر مجاز در اطراف آن برای استفاده در امور کشاورزی دریاچه خشک شده است.
سال‌ها از خشکی دریاچه پریشان گذشته و این دریاچه هنوز احیا نشده است و هر روز نیز امید به جاری شدن آب در بستر پریشان کمتر می‌شود.
مدیر پایگاه پژوهش و اطلاع رسانی تالاب بین المللی پریشان با اشاره به زمستان سال گذشته گفت: زمستانی که گذشت تالاب پریشان فصل خشکی را گذراند متأسفانه چرای بی رویه دام، کمبود بارندگی و خشکی هوا باعث شد پوشش گیاهی و علفی بستر تالاب که آخرین امید ما برای جلوگیری از بلند شدن خاک بستر بود ازبین بروند و پوشش گیاهی بستر تقریباً به یک پنجم ادوار گذشته برسد.
ورود غیر مجاز دام به تالاب
محمدجواد سیاح پور در رابطه با تکرار ورود دام طبق سال‌های گذشته به بستر تالاب گفت: امسال تعداد زیادی دام غیر مجاز وارد بستر تالاب بین المللی پریشان شد ورود این دام‌ها یا با راهنمایی مردم محلی صورت می‌گیرد یا طبق عادت چندساله دامداران در مسیر کوچ چند مدتی در منطقه پریشان سکونت و بعد به مسیر ادامه می‌دهند.

پیام فارس


وی با اشاره به از بین رفتن پوسته بستر تالاب پریشان افزود: متاستانه تردد خودروها نسبت به سالیان گذشته افزایش پیدا کرده و هیچ تدبیری از سوی ادارات مربوطه صورت نگرفته است و این ترددهای غیر مجاز باعث کوبیده شدن بیشتر خاک و از بین رفتن پوسته بستر تالاب شده که خاک بستر را برای پرواز در تابستان آماده می‌کند.
با وجود خشکسالی در سال گذشته چشمه‌ها فعال بوده و آب قابل توجهی داشته اند اما از اوایل سال جدید تمامی چشمه خشک شده و تنها چشمه هلک با آبی بسیار ناچیز می‌جوشد.
پریشان باید اولویت مردم منطقه شود / دریاچه نیازمند یاری مردم منطقه است
این فعال محیط زیست گفت: با توجه به مخاطرات نابودی پریشان، تهدیدات آشکار تالاب برای منطقه و برای کاهش سرعت روند نابودی و احیای پریشان باید اولویت اول مردم شهرستان نجات تالاب بین المللی پریشان شود و اگر مردم منطقه تالاب را فراموش کنند به زودی فرونشست زمین، شوری آب و آلودگی هوا گریبان گیر همه منطقه خواهد شد.پریشان نیاز به اتحاد و همبستگی همه مردم دارد.
وی ادامه داد: پریشان دست یاری به سمت مردم دراز کرده است و تنها خواسته مردم می‌تواند ادارات مربوطه را موظف به کار در حوزه تالاب پریشان کند، مطالبات مردم شهرستان می‌تواند سازمان جهاد کشاورزی را برای تغییر و اصلاح الگوی کشت، پلمب چاه‌های غیر مجاز و جلوگیری از کشت در تمامی فصول سال جهت توقف در خالی شدن بیشتر سفره‌های زیر زمینی به پای کار بیاورد.
وی افزود: بنده اطمینان دارم اگر مردم از معضلات و عواقب نابودی تالاب آگاه باشند قطعاً با دوستداران پریشان هم‌صدا و مانع فاجعه مرگ پریشان می‌شوند.
آب و خاک پریشان به سمت شوری می‌رود / حوزه اطراف تالاب پریشان تبدیل به باغ شهری شده است
سیاح پور با استناد به تحقیقات انجام شده در پایگاه پریشان گفت: آب و خاک اطراف تالاب پریشان رو به شور شدن رفته است و به دنبال این فاجعه مردم در زمین‌های خود و مراتع درخت کاشته و زمین حاصلخیز را تبدیل به باغ می‌کنند. اصطلاحاَ باغ در زمان محدود آب کمتری مصرف می‌کند اما در بلند مدت بسیار بیشتر از یک زمین کشاورزی آب مصرف خواهد کرد.

پیام فارس


این فعال محیط زیستی ادامه داد: متأسفانه هرروزه شاهد تغییر کاربری اراضی زمین‌های کشت در حوزه تالاب پریشان هستیم و تمامی حوزه تالاب و جاهایی که باید مرتع باشد که در زمان بارش باران آب جذب زمین شود و از چشمه‌های پریشان به جوشد تبدیل به باغ مرکبات شده است این تغییر اراضی در حوزه تالاب برای نان هم که باشد اشتباه است، باتوجه به نقش اداره جهاد کشاورزی که متولی حفظ کاربری اراضی است باید به این مسئله ورود کرده و مانع تبدیل زمین‌های حاصلخیز و مراتع به باغ و باغچه‌های شهری شود اگر ازاین فاجعه جلوگیری نشود خشکی کامل سفرهای زیر زمینی بلای جان مردم منطقه می‌شود.
آتش سوزی حوزه آبریز پریشان نگران کننده است
وی با اشاره به تدابیر انجام شده برای جلوگیری از آتش سوزی در فصل تابستان گفت: بستر پنج هزار هکتاری پریشان بخاطر چرای بی رویه دام و خشکسالی پوشش گیاهی قابل توجهی برای سوختن ندارد و خوشبختانه با ایجاد آتش برها در بستر و حاشیه تالاب امکان آتش سوزی گسترده در پریشان حداقلی است و اگر این اتفاق رخ دهد طبق جلسات و گفتگو های انجام شده با مردم بومی همکاری و همیاری خوبی خواهیم داشت.
وی گفت: بارانی که در بیست و سه هزار هکتاری تالاب پریشان می‌بارد توسط گیاهان مرتعی جذب خاک می‌شود تا به ریشه دریاچه برسد و نابودی این اکوسیستم نگرانی امروز ما است.

پیام فارس


وی ادامه داد: در کنار معضلات گفته شده آتش سوزی باعث سستی خاک و تبدیل آب باران به روان آب می‌شود و به طور کامل از حوزه آبریز خارج می‌شود، متأسفانه در سال‌های گذشته ایجاد جاده در بالا دست پریشان و در منطقه دشت برم تخریب گسترده‌ای در حوزه آبریز تالاب شده است که جاده یک ناهنجاری محسوب می‌شود که با از بین بردن حوزه آبریز باعث سیل‌های گل آلودی شده است و در زمان جاری شدن تمامی سنگ، قلوه سنگ، شن و ماسه و زباله‌های رها شده توسط انسان در منطقه دشت برم را با خود به پریشان می‌آورد و پریشان کاسه‌ای گود است که هرچه با گل ولای پرتر شود به مرگ حتمی خود نزدیک تر می‌شود.
حمله ملخ‌ها باعث افزایش پرنده دلیجه در منطقه شد / ‏‬تالاب هنوز زنده است
سیاح پور با اشاره به حمله ملخ‌ها در هفته گذشته به منطقه پریشان گفت: این ملخ‌ها از محصولات کشاورزی تغذیه می‌کنند و تعداد زیادی از آنها در کف پریشان دیده شده اند ولی خوشبختانه با ورود ملخ‌ها به منطقه تعداد پرنده دلیجه به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است و این پرنده کوچک‌ترین نوع پرنده شکاری و معروف به شاهین شکاری است که از ملخ تغذیه می‌کند در واقع همراه با حمله ملخ‌ها به عنوان آفت شکارچی این ملخ‌ها در منطقه افزایش پیدا کرده و این یعنی طبیعت زنده و پویاست و روال کار خودش را انجام می‌دهد.
وی در پایان گفت: تیم تحقیقات پایگاه پژوهش پریشان مطالعات و مخاطرات را با همکاری دانشگاه تهران و اداره کل محیط زیست در اولویت کار خود قرار داده است و تیم آموزش این پایگاه تمامی تلاش خود را در راستای ارتباط و همکاری با مردم محلی و آگاهی بخشی به جامعه برای افزایش اطلاعات عمومی مردم ساکن در منطقه در برنامه خود قرار داده است.
به گزارش مهر، به هر حال دریاچه پریشان طی سال اخیر آرامش گذشته خود را ندارد، بی آبی دیگر به عنصر پایدار تالاب تبدیل شده و باید برای احیای آن نه تنها جوامع محلی آموزش ببینند بلکه متولیان امر هم برای احیای تالاب دست به کار شوند. این روزها امید به زنده ماندن پریشان کم رنگ تر از همیشه است.

لینک کوتاه:
https://www.payamefars.ir/Fa/News/266703/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سرپرست دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی: دولت سیزدهم نگاه ویژه ای به حوزه مشاغل خانگی دارد

چهل و ششمین نشست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران برگزار می شود

امدادگر اورژانس فارس در حین خدمات‌رسانی جان خود را از دست داد

هیچ‌گونه تعللی در پیشرفت پروژه‌های مدیریت شهری پذیرفتنی نیست

تامین مسکن یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌ها برای فرزندآوری است/ اعطای تسهیلات و مشوقات برای خانواده‌ها در قانون جوانی جمعیت

به دنبال دریافت بودجه مستقل برای شوراهای اسلامی استان هستیم

بررسی طرح الزام شهرداری به ایجاد درگاه صدور مجوز در جلسه آتی شورا

کاشت درخت برای تولد هر نوزاد توسط شهرداری ارزشمند است/ ورود جدی دولت به موضوع جمعیت

مهار آتش سوزی یکی از مزارع گندم در جهرم/ یک آتش نشان مصدوم شد

خانه وثوق‌الدوله با کاربری فرهنگی برای استفاده جوانان آماده می‌شود

تکمیل بخشی از پروژه جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی سرشاخه اکباتان

رئیس پارک علم و فناوری فارس: توسعه دانش‌بنیان نیازمند کار جهادی است

امکان ایجاد غرفه سرمایه‌گذاران خارجی در نمایشگاه‌های فارس وجود دارد

مقابل توطئه‌های دشمن در طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها باید هوشیار بود

شیراز بهترین منطقه برای برگزاری جشنواره های فرهنگی است

حمید استیلی: تعامل سازمان و بخش خصوصی نویدبخش روزهای خوب برای جزیره کیش است

جلوه‌ای از کمک‌های خیرین زرین دشتی به نوعروسان/اهدای 100 جهیزیه

اقتصاد ایران نیازمند سرمایه گذاری خارجی است

تلاش برای رفع مشکلات صادرات ملاک ارزیابی سفراست

700 کیلومتر مسیر رفت و آمد سواره در شهر تهران کوتاه شد

اختصاص 27 هزار میلیارد ریال به راه های روستایی کشور

همکاری شهرداری و آموزش و پرورش نقطه عطف توسعه فرهنگ شهروندی است

برخلاف شایعات هنوز هیچ مصوبه جدیدی درباره میزان افزایش حقوق کارکنان شهرداری ابلاغ نشده است

موسیقی اقوام بخش جدایی ناپذیر از هویت فرهنگی هنری است

استاندار: برنامه اجرایی فارس در بخش انرژی تدوین می‌شود

مسئولان و مردم دو رُکن مهم در مدیریت مصرف برق

نتیجه انتخابات شورای هیات های مذهبی شیراز/اسامی 10 نفر اول

همگان مشارکت کنند تا از عرصه جنگ اقتصادی و فرهنگی سربلند بیرون بیاییم

ارتقای نمایندگی میراث فرهنگی ارسنجان لازم است

فیلم / چهارمین نشست هیات رییسه کمیته هنرهای رزمی یونسکو در شیراز

اجتماع بزرگ نوجوانان غرب تهران در پویش سلام فرمانده

کاهش نیروی جوان باعث معضلات فرهنگی و اقتصادی می شود

دولت با عملکرد خود مردم را به اصلاح اقتصادی امیدوار کند

لزوم ایجاد همدلی برای ارتباط موثر مدیران شهری با مردم

برای ساخت 775 هزار واحد نهضت ملی مسکن ، اراضی شناسایی و معرفی شده است

حاضر به پذیرش سرمربی گری فجر سپاسی نبودم/تیم فجر مریض بود

استرس نفس بازیکنان فجر شهید سپاسی شیراز را گرفت

پایان صبر طرفداران تیم فجر سپاسی شیراز /صدای سوت لیگ یک نزدیک شد

صعود سپاهان به رده دوم در غیاب پرسپولیس/ برد گل‌گهر و ذوب‌آهن

معاون وزارت ورزش: تنها به دنبال توسعه ورزش بومی نیستیم

دبیر جامعه روحانیت شیراز: اسامی واردکنندگان با ارز 4200 تومانی اعلام شود

وقتی ضدانقلاب ناچار به بازنشر فیلم جعلی درباره شیراز و کازرون می‌شود

فرهنگیان تاریخ پرافتخار دفاع مقدس را برای دانش آموزان تبیین کنند

جلسه کاهش زمان صدور پروانه

10 تن کود شیمیایی خارج از شبکه توزیع در کازرون کشف شد

شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان برای خودکفایی در حوزه مواد اولیه دارو به کشور کمک کنند

افتتاح طرح هایی به ارزرش بیش از 400 میلیارد تومان در کیش

گروگان 67 ساله دارابی آزاد شد/5 نفر دستگیر شدند

آغاز عملیات مسقف‌سازی سرپناه پایانه اتوبوسرانی ایران خودرو

نرخ جدید کرایه تاکسی در سال جاری تغییر نمی‌کند